Soustruh točí kužel

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

6. 11. 2019, 4:06

Upni kus guľatiny letmo, stoč ju po celej dĺžke s čo najmenším úberom (nech ju neodtláča) a potom zmeraj priemery na pár miestach. Ak sa priemer po dĺžke mení, tak je ten vretenník vyosený. Treba ho napraviť a opakovať tento postup, až kým nebude presnosť dostatočná. Ja som to tak robil na veľkom sústruhu, bez meracieho tŕňa je to asi najjednoduchšia možnosť.
Tos C45-2000
Tom Dvk
Příspěvky: 401
Registrován: 24. 7. 2018, 1:08

7. 11. 2019, 5:26

Na tu stupnici koníka bych vůbec nehleděl, nemusí být nanýtovaná správně a taky hraje roli to, jak je lože pod koněm vyjeté. Koně nejlíp srovnáš tak, že upneš kus kulatiny např. pr. 20 délky 100mm, podepřeš koněm a přetočíš průměr po celé délce. Změříš mikrometrem průměry u vřetena a u koně, a zjistíš rozdíl. Na straně koníka si o kulatinu vodorovně opřeš hodinky a koněm pohneš o polovinu rozdílu průměrů. Takže pokud např. u koně změříš průměr o 0.08 větší, pohneš koněm "dopředu" podle hodinek o 0.04.

Většinou je třeba to udělat 2x až 3x, než to člověk naladí řekněme do dvou stovek. Špatné je, že pokud máš projeté lože pod koněm, stačí pak s ním pohnout jinam a seš zase na začátku.
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

7. 11. 2019, 8:35

Aj keď máš lože v celkom dobrom stave, tak koníka nikdy nepritiahneš úplne presne. Keď robím nejakú hriadeľ medzi hrotmi, tak vždy zoberiem prvú šponu, zmeriam priemery a o tých pár stovák koníka doštelujem na stred, bez toho aby som ho povolil.
Tos C45-2000
rogi
Příspěvky: 238
Registrován: 23. 5. 2010, 7:47
Bydliště: SK, pri TRNAVE

7. 11. 2019, 10:10

na hulvata to ide takto, do vretena hrot aj do konika a medzi to privriet tenký plech, určite to tu niekto spominal :mrgreen: ak je vsetko ok plech zostane v rovine nikam neubieha
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

7. 11. 2019, 10:47

rogi píše: 7. 11. 2019, 10:10 na hulvata to ide takto, do vretena hrot aj do konika a medzi to privriet tenký plech, určite to tu niekto spominal :mrgreen: ak je vsetko ok plech zostane v rovine nikam neubieha
toto je uplne nic nedavajuci pokus, pokial je vreteno vyosene
rogi
Příspěvky: 238
Registrován: 23. 5. 2010, 7:47
Bydliště: SK, pri TRNAVE

7. 11. 2019, 2:30

xener píše: 7. 11. 2019, 10:47
toto je uplne nic nedavajuci pokus, pokial je vreteno vyosene
ved co to neurobí ako mu radili hodinky na suport, merací tŕn do vretena, alebo do univerzali upnúť brúsenu tyč a hned bude vediet či mu vreteno "uteka" bokom :mrgreen: ako tu vypisovat letanie, ako nastavil koník na nulu, ten štitok je na koníku od činana na srandu aby bol
gash
Příspěvky: 18
Registrován: 1. 6. 2018, 8:33

9. 11. 2019, 10:33

Ahoj, šel jsem ještě ten večer na to měření, ale zjistil jsem, že univerzála má silné nedostatky, jednak jsem si po upnutí broušené tyče chtěl nejdřív změřit házivost, než budu měřit vyosení a zjistil jsem, že tyč hází asi půl milimetru. Tak jsem ji sundal, příruba na osazení běží co do házivosti rovně, tak do dvou stovek max. Takže jsem objednal novou univerzálu, včera přišla, dnes půjdu namontovat a vyzkouším a doměřím to případné vyosení hodinkama na broušené tyči. Čelisti na té staré jsou dost vymačkané, když jsem je podrobil bližšímu zkoumání po sundání sklíčidla, čehož jsem si předtím bohužel nevšiml. Nedělám na tom soustruhu denně, jen příležitostně, mám to jen pro své účely, takže tisíciny neřeším. Zkoušel jsem jen tak zkusmo tou magnetickou laserovou vodováhou připnutou na suport přejíždět celou délku lože suportem, promítl jsem si to na protější zeď a pak na strop, udělal značku a žádnou znatelnou křivatúru jsem nezaznamenal. Vím, že vodováha z lidlu není žádný super měřící přístroj, ale na laserovém paprsku se snad nic moc zmrvit nedá, tak jen tak pro klid duše jsem to zkusil a zdá se to být OK. třeba to bude jen tou univerzálkou, což bych byl úplně nejradši, kdyby se to vyřešilo výměnou za novou. Dám pak vědět a díky zatím za rady a podněty.
https://t.me/pump_upp
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

9. 11. 2019, 11:08

Doklepnout jsi ji nezkoušel?
gash
Příspěvky: 18
Registrován: 1. 6. 2018, 8:33

9. 11. 2019, 11:20

Oni ani ty čelisti na tý starý univerzále nesedí přesně na sebe, řekl bych, že je střed lehce mimo. Jinak tělo univerzály neházelo nijak znatelně, ale ty čelisti jsou asi šejdrem, takže obrobek pak hází. Můžou být i vydřený drážky, nebo cokoli. Vzhledem k ceně nové jsem ji radši koupil, než bych tu starou nějak přebrušoval a repasoval.
https://t.me/pump_upp
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7178
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

9. 11. 2019, 12:06

gash píše: 9. 11. 2019, 10:33 Ahoj, šel jsem ještě ten večer na to měření, ale zjistil jsem, že univerzála má silné nedostatky, jednak jsem si po upnutí broušené tyče chtěl nejdřív změřit házivost, než budu měřit vyosení a zjistil jsem, že tyč hází asi půl milimetru. Tak jsem ji sundal, příruba na osazení běží co do házivosti rovně, tak do dvou stovek max. Takže jsem objednal novou univerzálu, včera přišla, dnes půjdu namontovat a vyzkouším a doměřím to případné vyosení hodinkama na broušené tyči. Čelisti na té staré jsou dost vymačkané, když jsem je podrobil bližšímu zkoumání po sundání sklíčidla, čehož jsem si předtím bohužel nevšiml. Nedělám na tom soustruhu denně, jen příležitostně, mám to jen pro své účely, takže tisíciny neřeším. Zkoušel jsem jen tak zkusmo tou magnetickou laserovou vodováhou připnutou na suport přejíždět celou délku lože suportem, promítl jsem si to na protější zeď a pak na strop, udělal značku a žádnou znatelnou křivatúru jsem nezaznamenal. Vím, že vodováha z lidlu není žádný super měřící přístroj, ale na laserovém paprsku se snad nic moc zmrvit nedá, tak jen tak pro klid duše jsem to zkusil a zdá se to být OK. třeba to bude jen tou univerzálkou, což bych byl úplně nejradši, kdyby se to vyřešilo výměnou za novou. Dám pak vědět a díky zatím za rady a podněty.
Není náhodou laserová vodováha od toho, aby nezávisle na poloze těla pořád promítala vodorovný paprsek?
ale možná mi něco uniká
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

9. 11. 2019, 1:01

jde o klasickou vodováhu s laserovou diodou ... :-) sice neumí "přesnou" rovinu, ale změnu sklonu promítnutím na dálku umí dost přesně
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

9. 11. 2019, 1:46

testone píše: 9. 11. 2019, 12:06 Není náhodou laserová vodováha od toho, aby nezávisle na poloze těla pořád promítala vodorovný paprsek?
ale možná mi něco uniká
To sis spletl se samonivelačním přístrojem. :wink:
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

9. 11. 2019, 5:08

gash píše: 9. 11. 2019, 10:33 třeba to bude jen tou univerzálkou, což bych byl úplně nejradši, kdyby se to vyřešilo výměnou za novou
Univerzála môže hádzať aj 10mm, ale sústruh kvôli tomu nebude točiť kužeľ, to proste nie je možné.

Tú starú si mohol skúsiť prebrúsiť nejakým dremelom v nožovej hlave, neni to až taký problém. Aj keď s vyoseným vretenníkom by si si akurát vybrúsil do čeľustí kužeľ, takže by si si moc nepomohol :lol:
Tos C45-2000
gash
Příspěvky: 18
Registrován: 1. 6. 2018, 8:33

9. 11. 2019, 7:01

No, tak jsem vyměnil univerzálu, házení je teď pryč, běží hezky, ale fakt kužel nezmizel, takže jsem se pustil do demontáže vřeteníku. Do toho se mi fakt moc nechtělo, protože k utahovacímu šroubu se dá dostat až po demontáži všech řemenic a ozubených kol a šroub je za krytem těchto všech převodů, které musí všechny dolů. Pod vřeteníkem jsem našel takovej bordel, že vůbec netuším, jak se tam dostal, špony, piliny a na tom to bylo posazený a utažený. Vše jsem vyčistil, všechny dosedací plochy, posadil vřeteník zpět na lože, utáhnul a řekl bych, že kuželovitost je pryč. hodinky ukazují téměř rovinu na broušené tyči. Při točení zkušebního kousku kulatiny je tam sice lehký rozdíl, ale to se už bavíme cca o 0,02mm na 80mm točné délky a to už je pro mé účely úplně v pohodě. Nenapadlo by mě, že vůbec někdo měl potřebu vřeteník sundávat z lože, natož, že by ho posadil na bordel a neočistit to před tím, protože za provozu se to tam asi těžko mohlo dostat a že by to tak udělali z výroby, to se mi taky nechce věřit. Myslím, že nějaká ta odchylka je teď způsobena vůlemi suportu na loži, v místě nejčastějšího používání jde dost volně a když odjedu dozadu, tak jde kolem už o dost tíž posouvat, to už budou ty lišty asi lehce vychozený, ale hlavně už to nedělá ten kužel. Vůle zkusím nějak doladit v budoucnu, nevím, jestli se dá lože nějak zabrousit, nebo zaškrábnout, aby to chodilo po celé délce posuvu stejně, ale vzhledem ke stáří soustruhu a to že ho mám víceméně jako hobby stroj, tak mi to takhle asi stačí. Je mi jasný, že jsem to koupil už starý a nový z toho neudělám a nechci už do toho investovat nějaké větší částky. Každopádně díky všem za pomoc.
https://t.me/pump_upp
gash
Příspěvky: 18
Registrován: 1. 6. 2018, 8:33

9. 11. 2019, 7:10

Nová univerzálka mě stála 2 500 Kč, to se dá přežít a aspoň nehází, starou si přišroubuju na desku a nechám si jí na CNC router pro upínání válcových věcí, tam se nic netočí, tak na to bude OK :-)
https://t.me/pump_upp
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“