hobby pásová pila

Odpovědět
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

8. 11. 2019, 8:12

shaolin píše: 8. 11. 2019, 9:12 ...PS: používa tu niekto pásy Simonds, aké máte s nimi skúsenosti... ?
Mam jich nekolik koupenych, Model EPIC GT 6/10 a 8/12. Brzo je vyzkousim a dam vedet.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

9. 11. 2019, 11:22

pavlík píše: 6. 11. 2019, 2:38 ....důvod, proč Scheppach a ne něco lepšího...
Tak sa pochvál ako si s ním spokojný... som zvedavý ... môj príde najskôr asi až vo štvrtok..
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

13. 11. 2019, 8:24

Zdravím.
Tak scheppach MBS 1100 pásová píla včera dorazila.
Prvé dojmy sú pozitívne. Prevedenie vyzerá byť solídne -hlavný materiál je zliatina hliníka, detaily píly sú dotiahnuté, nič nebúcha, neklepe. Pílové pásy sú v balení dva M42 13x0,65 10/14 tpi (zubov na palec). Stojan je ocelový výlisok ale z hrubšieho plechu.
Detailom na zamyslenie je zverák na uchytenie materiálu. Je to tiež odliatok zliatiny hliníka. Pokus o rýchloupinák relatívne vyššiel, ale takéto veci sa robia na štvorhrannom profile a nie na gulatom, kde to rýchloupnutie nemá až takú prídržnosť. Moc tomu neverím, hoci ten gulatý profil je radlovaný. Uvidím časom, v prípade potreby je ľahké prerobiť na trapézovú tyč. Určite celý zverák potrebuje trochu práce aby bol spolahlivo funkčný. Najhoršia je asi vôľa vo zvislom smere posuvnej čeluste.
Otočné rameno je tiež dosť tuhé, sila jeho sklápania sa reguluje maticou na otočnom čape, pod ktorou je axialne ložisko. Bohužial nieje kryté, čo považujem za slabý článok mechanizmu, preto je to potrebné ho hneˇzakrytovať nech do neho nepadá bordel.

Samotný beh píly je kultivovaný a píla nieje taká hlučná ako by sa dalo čakať od uhlíkového motora. Beh pôvodného pásu je pekný, ale kvalita zvaru nieje dostatočne precízne vybrúsená, takže to trochu počuť keď zvar prechádza cez vodítka a samotným materiálom.
Som rád že som nekúpil tú z Lidla. Je evidentné že pri lacnejších veciach tie peniaze niekde musia byť ušetrené, hoci aj táto píla je tiež z tých lacnejších.
Pás som zabiehal do plného materiálu čo som mal - gulatina 20mm - asi 5 rezov, pásovina, nakoniec jakel pod uhlom 45 stupňov. Rezal som všetko jemne, rovnomerne, so silou do rezu menšou ako by vytvorila píla vlastnou tiažou.
Nikdy v živote som nevidel tak krásny, rovný a presný rez železa. Na označenie uhlov na plechu (značky sú vylisované do plechu) sa nedá spolahnúť, treba vždy kontrolný rez. časom by som si nalepil vlastnú mierku s označením uhlov a s nastavitelnou šípkou na kalibrovanie.
Viem že mnohí tu o pílach vedia viac a majú mnohé skúsenosti, popisujem to len pre prípadných hobíkov, ktorí o podobnej píle možno uvažujú. Je jasné že keby som pridal 70 eur naviac, mal by som o triedu lepšiu pílu Gude MBS 125 s lepším zverákom a silnejšou konštrukciou, ale táto si myslím že mi bude stačiť.

Zhrnutie:
Velkostne a kompaktnosťou že je to dobrá píla pre hobíka ako ja. Je zároveň odmontovatelná zo stojana a prenosná, čo verím že je výhoda pri niektorých činnostiach okolo domu. Po zhotovení stojanu by mohla byť výborná aj ako zvislá pásová píla na vyrezávanie detailov . Náročnejším môže vadiť že treba pri píle stáť keď reže, no na domáce veci to zase nieje nejaká dlhá doba rezu.

Časom pridám ďalšie postrehy...

Edit: pri rezani sa nesmie používať rezná kvapalina ani olej pretože má hnacie kolesá má obalené gumou !
Přílohy
Píla po rozbalení
Píla po rozbalení
Naposledy upravil(a) shaolin dne 13. 11. 2019, 10:30, celkem upraveno 2 x.
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

13. 11. 2019, 8:46

Nedá sa tam dorobiť nejaká aretácia na vypínač, nech pri tom nemusíš stáť? A možno ešte nejaké závažie na rameno, nech to tlačí do rezu.
Tos C45-2000
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

13. 11. 2019, 9:45

Určite by sa dala aretovať spúšť, dalo by sa dorobiť aj samovypínanie na konci rezania, prípadne nožný pedál na ovládanie zapnutia a vypnutia stroja pri rezaní pri zvislom umiestnení píly,. Ale zatiaľ mi najdlhšie trval rez tej gulatiny 20mm a to bolo snáď do 2 minút hotové. Keby som rezal 60 gulatinu, to by bolo iné café... :) a tam by sa to veru oplatilo.
Každopádne to držanie píly pri jej váhe a tuhosti je snáď nutnosť aby nepodskakovala (to síce môže robiť aj pribalený pás ktorý asi nebude na vrchole rebríčka kvality) . Taktiež materiál sa reže smerom k obsluhe čo nie je typické pre pásové píly a môže sa to správať nepredvídaelne.
Výhodou rezania s držaním píly je výborná možnosť korigvania rýchlosti klesania píly do rezu pri dutých profiloch a hlavne bezpečnosť a možnosť stroj zastaviť okamžite v prípade problémov.
Tak to vidím ja.
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

13. 11. 2019, 10:42

shaolin píše: 13. 11. 2019, 9:45 ...Taktiež materiál sa reže smerom k obsluhe čo nie je typické pre pásové píly a môže sa to správať nepredvídatelne...
Je to typické pro všechny pily s ručním držením. Viz třeba řetězová motorová pila (na dřevo). Zapřeš a řežeš. Naopak by to nešlo. :wink:
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

13. 11. 2019, 11:20

Myslel som teda netypické pre stojanové pásové píly... V ručnom držaní je to tak ako píšeš.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

14. 11. 2019, 7:47

Lenze to je univerzalna pilla aj do ruky aj do stojanu.
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

14. 11. 2019, 8:55

Zdravím.
Vyrobil som výkres noniusu, ktorý sa dá nalepiť do vnútra prelisku stojanu. Ak sa vyrobí ešte nejaká presná kalibrovatelná ručička na otočné rameno, nastavovanie uhlov by mohlo byť príjemnejšie. Malo by to pasovať aj na toho Parkside z Lidlu.
Výkres je v prílohe, ilustračný náhľad je na obrázku
nový náhlad nonius.png
nový náhlad nonius.png (15.95 KiB) Zobrazeno 5444 x
nonius scheppach MBS 1100.pdf
(51.96 KiB) Staženo 415 x
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

14. 11. 2019, 6:29

Mám tu nejaké ďalšie modifikácie a zistenia. V prvom rade - ten zverák funguje dobre, len potrebuje nastaviť. Zistil som že z princípu fungovania excentru je najlepšie na doťahovanie keď je tesne pred svojim maximom excentričnosti (maximum sa nesmie dosiahnúť)

Nastavil som teda zverák aby materiál tak doťahoval - šrubou s kontramarku umiestnenou nad ručkou zveráka - ak je poloha páčky pri dotiahnutí moc hore, treba ten imbus viac zakrútiť. Najlepšie výsledky sú dosiahnuté keď je páčka po dotiahnutí v polohe približne ako na obrázku. Vdedy šanca na samopovolenie je minimálna.

Ľavú stranu zveráka som podložil podložkami 1mm aby sa dosiala vertikálna kolmosť rezu. Posuvná čelusť zveráka má tendenciu sa nadvihovať. Čiastočne to vyriešila šrubka s podložkou zospodu zveráka. Keby som mal frézu, funkčné plochy by som prerovnal.

Otočný bod ramena má v otvore vôlu. Závit M6 je v diere 6.4 a robí šarapatu. Stabilizoval som to tak že som novú maticu M6 zospodu privaril a kontramaticou zaaretoval.

Vyrobil som excentrické podložky z gulatiny 20mm(diera je asi 2mm mimo stred) a osadil som ich na podstavec. Po kalibračných rezoch som nastavil koncové polohy pre 0 a 45 stupňov a podložky dotiahol.

Na otočne rameno som dal jazýček s elipsovitým otvorom(na donastavenie). Môj papierový nonius som priložil na miesto a prichytil dočasne magnetami. Postupne som ho posúval tak aby pri prvom doraze ukazoval 0 a pri druhom 45 stupňov... Potom som ho opatrne podlepil sekundovým lepidlom. Raz jednu stranu, potom druhú. Doporučujem použiť aspoň 3 magnety. Výsledok je na obrázkoch.

Snáď som vás neunudil k smrti ... :)
Přílohy
Poloha páčky na zveráku
Poloha páčky na zveráku
Nonius a vľavo doraz 0 stupňov
Nonius a vľavo doraz 0 stupňov
Nonius a vpravo doraz 45 stupňov. Tu vidiet paskou prekryté axialne ložisko sklopného čapu.
Nonius a vpravo doraz 45 stupňov. Tu vidiet paskou prekryté axialne ložisko sklopného čapu.
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

14. 11. 2019, 8:41

Díky, zajímavé a inspirující, já jsem s pilou ještě neřezal (momentálně nemám co a proč), rozhodně udělám krytí axiálního ložiska ramene pily, rozhodně zkontroluji vůli v otočném čepu pily. Svěrák jsem, jak jsem psal přefrézoval, takže opěrná pevná čelist je skoro přesně kolmá, pohyblivou čelist jsem bral tak, že jistý vakl nevadí, protože řezaný kus se opře o tu pevnou čelist a pohyblivá se přizpůsobí a jen ho zajistí...

O stupnici zauvažuji, uvidím jaká je vůle čepu otočného ramene pily v otvoru základny (to rozhodně předělán aby vůle nebyla) a ověřím přesnost stávající stupnice. Potom to případně upravím. Ten doraz na 0°je dobrý nápad !!!

Na každý pád díky za poznatky !!!

Jinak mě napadla jiná věc, ověřená na frézce, protože nemám rád železné piliny (jiné mi ani moc nevadí, železné, když někde zvlhnou, tak dělají rezavé stopy), tak mám udělaný přípravek, je to dle potřeby několik (u frézky mám 2 x 10, zde to bude asi 1 x osm) neodymových magnetků 12 x 2 mm, zabudovaných v dřevěné liště, na které se navlékne PVC sáček a dají se tam, kam piliny padají nebo odlétají. Ono to ty piliny velmi dobře přitahuje a tak po skončení práce se sáček přebalí, vyhodí a je čisto, prakticky nikde nic.
Naposledy upravil(a) pavlík dne 14. 11. 2019, 8:55, celkem upraveno 5 x.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

14. 11. 2019, 8:49

Ona ta značka není úplně špatná, mám dvě kladiva, to nejvetší a malý, a čekalo se že udělají stavbu a zaklepou, ale ono se jim za ty peníze nestalo vůbec nic a fungují perfektně dál.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

15. 11. 2019, 4:09

Ten magnetický zberač vyskúšam. Môže to byť dobrý pomocník. Scheppach vnímam prevedením ako hobby verziu značkového náradia. Niečo ako zelený bosch.

No dnes som dokončil poslednú plánovanú úpravu stojanu. Ide o doraz na opakované rezy.
Základom je železná rúrka 3/8 na plyn ktorá nemá vo vnútri pozdĺžny zvar. Do bokov podstavca som vyvŕtal dve diery 18mm do ktorých som rúrku vložil tak aby prečnievala asi 2.5cm do strán. Trochu trebalo obrúsiť výstuhy čo prekážali zasunutiu. Na konci rúrky sú navarené matičky na aretačné šruby. Rúrka je k podstavcu privarená, zároveň som ju privaril aj k výstuham a dorobil pár posilňujúcich zvarov tu a tam....

Do tejto rúrky vojde pekne (sama sa v nej nepohne) ťahaná tyč 12mm,ktorá prečnieva rúrku o 2.5cm. Na pravej strane je kolmo k tyčke privarená pásovina s aretačným prstencom do ktorého ide ďalšia tyčka 12mm smerom nazad ku zveráku..
Tá je ukončená krátkou pásovinou (uvažujem ešte do nej narezať závit M6 na jemné doladenie). Keďže na dolnej hrane rezaného materialu vzniká malý otrep, takto je možné nastaviť doraz na zvislú hranu.

Na ľavej strane dolnej tyčky je tiež aretačný prstenec aby sa spodná tyčka neposúvala keď netreba. Ale otáčať sa môže, čo vytvorilo akýsi pánt, ktorý umožňuje sklopiť mierku po nameraní dole bez stráty nastavenia. Je lepšie keď sa mierka nedotýka materiálu pri rezaní.

Hornou tyčkou je možné pokryť večšinu rozmerov 0-30cm. Pre ostatné nastavenia rozmerov a až po 60cm sa odistí ľavý aretačný prstenec a spodná tyčka sa dá vysúvať. Zaaretuje sa koliskom na spodnej rúrke. Prípadne sa môze preložiť aretačný prstenec na tyčku na pravej strane a bude slúžiť ako doraz a tyčka sa nechá otočna.

Celý tento dorazový mechanizmus sa dá zrkadlovo otočiť na ľavú stranu- napríklad keby trebalo už narezané dielce o niečo skrátiť.

Majitelia Gude 125 (o tej som tiež uvažoval) už tietoto veci dostali do vienka :)
Keďže som doteraz žiadnu pásovú pílu nemal, až teraz začinam rozumieť mnohým detailom a hlavne radám tu prítomných členov... každopádne je to dobrý pomocník. Ako som bez neho mohol žiť ... poznáte to? ;)

Nemáte nejaký nápad ako urobiť uchytávanie malých a krátkych vecí na prerezanie? Napr na skrátenie šrúb... Napadá ma menší zveračik upnúť do toho velkého, ako by sa to dalo?
Přílohy
Pohľad na mechanizmus
Pohľad na mechanizmus
Mierka sklopená
Mierka sklopená
Mierka v meracej pozícii
Mierka v meracej pozícii
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

15. 11. 2019, 4:15

Ak nájdeš nejaký mini zverák za rozumnú cenu tak napíš, tiež zháňam niečo na skracovanie šrób a podobné malé veci. Niečo ako tento proxxon by bolo ideálne https://www.toolstore.sk/ponuka/jemny-s ... xon-pm-40/
Tos C45-2000
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2572
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

15. 11. 2019, 5:59

shaolin píše: 8. 11. 2019, 10:27 To akože by mali byť na nejakom excentri? A dotlačiť na hrúbku pílového pásu, či musí tam byť nejaká vôľa?
Pokud nebudou na excentru a jsou jenom na pevnem sroubu, zkus, jestli to nevyresi vymena za loziska s vetsim vnejsim prumerem.
Nebo jedno puvodni a druhe vetsi a stejne nesymetricky (puvodni/vetsi) na druhe strane, pokud je mas na vstupu i vystupu pasu.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“