Jak přesný stroj umíme vyrobit ? ? ?

Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

1. 12. 2019, 7:01

Hezký den všem stavitelům i tunnerum.

delší dobu se snažím zjistit, jakou výslednou přesnost jsme schopni v domácích podmínkách dosáhnout. Pokud by Vám nevadilo a podělili se se svými dosaženými přesnostmi, možná by to některým (hlavně mně) otevřelo oči. Každý kdo něco stavěl, tak si to velmi dobře pamatuje, kolikrát měřil, brousil, škrábal a zase měřil. Tak si myslím, že to v hlavě zůstalo:) ...pokud se můžete podělit se svými výsledky, budu vděčný.

Bylo by fajn stručně napsat o jakou konstrukci se jedná (přestavba starší mašiny, stavba z hliníku, stavba s oceli, stavba z polymebetonu...) a taky rozjezdy.

Například moje "beton 1600x900x600":
- portálová konstrukce typu horní gantry celohliníkové konstrukce
- Y osa 2000mm, přímost 0,055, rovinnost 0,03, rovnoběžnost 0,05 (mohu ještě vylepšit, vím jak)
- X osa 1500mm, přímost 0,04, rovinnost 0,01, rovnoběžnost 0,02 (frézované desky)
- Z osa 1000mm, přímost 0,065, rovinnost 0,015, rovnoběžnost 0,01 (frézované desky), kolmost 0,01 Z vůči Y a 0,025 Z vůči X.
- kolmost vřeteno vůči stolu 0,006 Z vůči Y a 0,008 Z vůči X na průměru 300mm.


Žádná sláva to není, ale na to co chci mi to zatím stačí. Teď už vím, že frézované desky z výroby (typicky hliník) nejsou schopni dosáhnout lepší ne 0,02mm tolerance tloušťky. Další nepřesnost je daná montáží. Postě se to zkroutí. Řešení rozebrat a zaškrábat, ale to budou muka. Možná vypodložit.
Celou mašinu jsem poskládal s jedním 1500mm třídy II pravítkem bez strojní vodováhy. Teď již mám granitové pravítka a strojní vodováhu.

MŮJ TIP PRO NOVÉ STAVITELÉ AMATÉRY ! ! !

"BEZ STROJNÍ VODOVÁHY A ALESPOŇ JEDNOHO GRANITOVÉHO PRAVÍTKA VĚTŠÍHO NEŽ STAVĚNÝ STROJ BYCH SE JIŽ DO STAVBY NEPUSTIL. JE TO ZTRÁTA ČASU ! ! !"

Takže pokud máte chuť a nebojíte se jít s kůži na trh, prosím pište. Kdyby byly i výsledky z nějakých přestaveb, bylo by to super.

Díky a fajn neděli:)

Marian
chb
Příspěvky: 3801
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

1. 12. 2019, 7:58

být v 5 setinách na konstrukci 2000 x 1500 x 1000 není špatný výsledek.

nicméně jinak si ta čísla trochu odporují a co se týká třeba kolmosti, tak bez nějaké další informace jak to měříš je to jen číslo.
(sám uvádíš, že Y je "prohnuté" 0,03, Z prohnuté 0,015 ale navzájem jsou kolmé v setině ... )

neškodil by náčrtek stroje a na něm ty setiny vyznačeny - tak jak to bývá u kalibračních protokolů - a protože nejsi "kalibrační" autorita tak možná i popis čím/jak jsi to měřil (to jen pro potvrzení/vysvětlení uvedených údajů)

--------------
jinak si myslím, že většina hobby strojů přeměřena nikdy nebude, neb na to dotyční nemají potřebná měřidla. Zůstane to u měření vůle šroubů a u zjištění, zda mohou "frézovat z obou stran" nebo zda musí při opracování dílu postupovat jako u kličkové mašiny s vůlí na šroubu = vše najíždět jen z jednoho směru.

-------------
u mé BF20 - jsem doladil vůli válcovaných šroubů/matek a věřím že jsou do 2 setin, kolmosti a linearitu os X, Z, Y jsem nikdy neměřil a ani to nemá smysl, neb zatlačením silou okolo 200N to celé o desetinu někam uhne ... -> vím, kolik mohu naložit nástroji tak aby to stroj unesl a výsledný díl ze dvou kusů na sebe (do sebe) pasoval.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

1. 12. 2019, 8:08

To víš, metrové granitové pravítko za 13 000Kč. To někteří zdejší stavitelé mají představu, že za tu částku CNC postaví :D .
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 12. 2019, 8:09

dostal jsem se s v seriovce do odchylky hluboko pod 0.01 na malem obrobku. Presny cislo co mi vyslo ani davat nebudu protoze v tyhle mire je to ducharina, prioste nekde tam to je ale zhruba
samozrejme udrzovana teplota v mistnosti, zakaz otevirani dveri atd... jinak to je schopne ujet o 0.03

jak jsem k tomu stroji prisel, prestavba/oprava systemu starsiho jiz cnc linearoveho stroje
je to jedna z cest kterou lze jit, tak to sem davam i kdyz autor dotazu patrne myslel vlastni stavbu od piky

metrove granitove pravitko se da pujcit
a vim kde
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

1. 12. 2019, 8:39

Počin je to zajímavý a chválihodný, ale musim souhlasit s CHB.

Předně je dobré definovat k čemu ten stroj bude sloužit a dle toho k měření a seřízení přistoupit, jiné to bude při routeru pro truhláře a jiné pro mašinu produkující díly pro NASA :wink:
No a jinak bez definice a dodržování základních metrologických záležitostí jako jsou třeba správné metodické postupy, volba správných měřidel se správnou třídou přesnosti, zajištění správného prostředí pro dané měření atd. atp. ... to opravdu budou jenom nic neříkající čísla bez možnosti srovnání s čímkoliv...

Mimochodem o měření a seřízení mašin tady jsou vláka a to včetně odkazů na literaturu třeba ERAZIM, K.: Kontrola přesnosti obráběcích strojů.
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

1. 12. 2019, 1:55

Mám doma knihu o postupoch pri meraní (všeobecné až by vám to pomohlo mohol by som to skúsiť dať niekam naskenovať.
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

1. 12. 2019, 7:56

Díky za nabídky. Myslím, že metodika měření je na internetu v perfektní podobě, takže asi nemá smysl to kopírovat.

Co se týče měření... Dělal jsem to tok, že jsem nejdříve na mojí základnu položil příměrnou desku 610*450 třídy AA a tu jsem dostal do váhy pomocí strojní vodováhy s přesností 0,02mm/1m. Tu jsem musel podložit z jedné strany broušenou podložkou, abych vůbec mohl měřit. Mám větší sklon celé mašiny než je rozsah měření. Vyrovnal jsem to podle průměrného sklonu obou gantry pomocí granitového pravítka 1000x160x50 třídy 00. Pak jsem pravítka položil na desku, abych měl větší rozsah měření. Udělal jsem si základní mapu a z toho vyčíslil maximální odchylky. Ty jsem uvedl. Mám ale i místa, kdy 700mm se držím pod 1 setinu.
Určitě to není přesné měření, ale pořád lepší než předtím podle křivého pravítka:) Vše by šlo opravit, ale vzhledem k tomu, že mi to tak stačí, tak to nebudu řešit. Ono abych srovnal gantry, musím shodit celý portál a tedy vše rozebrat. V celku to neuzvednu a do garáže nedostanu větší jeřáb.

Pánové, pokud budete nějaké ty hodnoty uvádět, napište prosím jakou mašinu jste přestavovali a pokud víte jak na tom byly vedení, bylo by fajn to sem napsat. Ono schválně jsem nechtěl řešit přesnost na obrobku, ale jen geometrii mašiny, protože jen díky obrábění toho můžu zkazit tolik, že by to nemuselo být objektivní.

Díky
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

1. 12. 2019, 9:46

Mrosconi píše: 1. 12. 2019, 7:56 Co se týče měření... Dělal jsem to tok, že jsem nejdříve na mojí základnu položil příměrnou desku 610*450 třídy AA a tu jsem dostal do váhy pomocí strojní vodováhy s přesností 0,02mm/1m. ...
To jsi musel jet přes Opatovice. :D Kolik um má ta deska na 610mm dovolenou odchylku?
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2020, 8:07

Měl bych opět dotaz. Mám vyrobenou základnu pro sloupovou frézou. Je to montovaná konstrukce kdy základ tvoří dva profily 200x200mm 20mm silné, a spojeny k sobě deskou stejně tloušťky. Bočnice jsou rovněž z plochých 20mm desek. Celek je vyztužený tyčinku 20mm a tvoří kari síť. Vše zalité betonem. Podařilo se mi to na mě frezce srovnat na 0,03mm na délce 1200mm. Celá konstrukce je 1560x730x220mm. Ta výška je uspusobeny me garáži.
Jde mi i dvě věci. 0,02 na jedné a 0, 03mm na druhé straně lože, jak se to na k přesností profi strojů tak 3 roky hrdých? Nebo i nových. V jaké přesností se pohybují lože třeba Kovosvitu nebo Haasu? Určitě to můžu ještě vylepšit. Zatím jsem to jen zkoušel srovnat. Myslím si, že se můžu dostat i na lepší výsledek. Má to ale cenu?
Druhá věc... Nevím zda se to nebude kroutit když je to tak placaté. Na druhou stranu pokud se to pokroutí, tak bych to teoreticky při usazování mohl srovnat stavěcími nohami.
Prosím o radu. Vykašlat se na rozsah osy Z a udělat základu vyšší? Můžu koupit plochač 400mm 20mm silný a ochraňovat to celé a pak doplnit betonem. A nebo to zkusit sestavit a uvidí se?

Díky
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

17. 2. 2020, 9:15

Na mém routeru 550x380x180mm(reálné rozjezdy), základna broušená ocel tl.35mm, pohyblivý portál dural 2024 tl.30, vše honěné closed loop motorama a systém Gravos. Před vánocemi jsem dělal dvě věci: litinovou šestihranou přírubu, průměr 115mm a výška 45mm. Těch 115mm jsem měl menších o 0,05mm a výšku jsem měl větší o 0,03mm. Pak jsem obráběl duralový odlitek - kryt karteru k motorce, ten byl větší cca 380x220mm. Ten jsem nedodělal, protože jsem neměl 3D data a tak jenom 2,5 cam od Gravosů a tam jsem se dostal na té delší míře zlehka pod desetinu. Neměl jsem to čím změřit. Díry na kolíky a na šrouby seděly naprosto přesně. Alespoň pro mě, pohoda. Nová mašinka co stavím má o třídu lepší komponenty, rozjezdy téměř identické, ale pevný portál. Materiál je plastobeton a tam bych rád o nějakou stovku níž. A obrábět bych chtěl ocel, nerez a tvrdý dural.
Milan199
Příspěvky: 2923
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

17. 2. 2020, 9:54

Jsem trochu na rozpacích !

Když jsem stěhoval přesnou vrtačku SIP 4 //rozjezdy 600*500// tak mi ji technici "srovnali" na 0,015 max odchylky v celém rozsahu. Tři dny okolo toho šlapali a v místnosti muselo být 20°C +- 2°. Okno jsme museli zastínit a kalibrační kostku brali do rukou jenom v rukavicích !

Granitová příměrná deska 400*500 třídy 00 od "renomované" firmy byla tak "přesná" že mi po kontrole v Teplicích oznámili : " na tom Vám chyběj už jenom zlatý písmenka a andělíček".

Věž na WH 63 se odpoledne když na to svítí sluníčko "odkloní" o 0,03 mm na 600 mm. //delší úhelník nemám //

Na závěr definice tisíciny milimetru :
a) Mezi ukazovákem a palcem rozemni psí hovínko.
b) Umyj si ruce.
c) Čuchni si k prstům. Ten smrádeček - to je ta tisícina milimetru !
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

17. 2. 2020, 9:57

lidské tu tisícinu prý definuje daleko přesněji :lol:
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2020, 10:04

No mi jde o to, zda se mám snažit to nějak dorovnat, nebo můžu považovat 0,03mm za dostatečnou přesnost. Našel jsem primitivní způsob jat to brousit a jde to proti škrábání 1000x lépe, takže bych asi uměl docílit 0,01. Otázka je,vzdá se nebude celek kroutit. Má to jen 700kg, protoze uvnitř je lehký beton, ale konstrukce jako taková nějakou torzní schopnost má.

Můžu se zeptat na přesnost té broušené ocelové desky? Mi nabízeli 0,05mm na 1m jako maximum.
Milan199
Příspěvky: 2923
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

17. 2. 2020, 10:23

Mrosconi píše: 17. 2. 2020, 10:04 Můžu se zeptat na přesnost té broušené ocelové desky? Mi nabízeli 0,05mm na 1m jako maximum.
To je myslím reálné. Hodně ale záleží, jak se s deskou zacházelo před a zachází po broušení. Když srovnáš mašinku 600*500 do 0,03 max odchylky, tak klobouk dolu ! Otázka je co od toho čekáš.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

17. 2. 2020, 10:35

Ber to spíše podle tohoto hlediska. Vždycky se to časem zhorší! Takže pokud možno to udělat co nejlépe.
A ten metr v pěti stovkách brousí flexou nebo na brusce?
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“