Polymerbeton

Odpovědět
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

5. 12. 2019, 11:32

4/ První a poslední matice budou takové, aby mohly být opatřeny stavěcími šrouby

Nevím co si pod tím mám představit???
Kolej se sama svojí váhou prohne


5/ Usadím jeden lineár s maticemi do kapes a pomocí stavěcích šroubů a strojnické vodováhy jeje usadím do roviny

Strojní vodováha vám ukáže lda tak prd max. že vám to pada 0.1mm na metr délky?

Lineary by měli běžet v přesnosti 0.01mm to je o řád někde jinde - domáci mašinky
Profi stroje přesnost 0.001mm :D
Navíc kolej nebývá absolutně rovná teprv dotažením ke hraně se srovná
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

5. 12. 2019, 11:57

Monteg píše: 5. 12. 2019, 11:32 Navíc kolej nebývá absolutně rovná teprv dotažením ke hraně se srovná
přesně
poslední zkušenost z nějakého přípravku
nová kolej 16mm o délce 500mm je o cca 0,35mm do oblouku
je nutno ji přitáhnout k obrobené referenční hraně, tak jak je to v datasheetech
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2019, 11:57

To bych udělal jinak. Zalil bych jedno kontrolní pravítko přesností alespoň 1 do toho základu. Kolejnice si sedne na něj. Šrouby budou do nějakého parabolu a ten rozdíl pod kolejnici vyplnit. Nakreslil co myslím
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

5. 12. 2019, 12:18

Mrosconi píše: 5. 12. 2019, 11:57 To bych udělal jinak. Zalil bych jedno kontrolní pravítko přesností alespoň 1 do toho základu. Kolejnice si sedne na něj. Šrouby budou do nějakého parabolu a ten rozdíl pod kolejnici vyplnit. Nakreslil co myslím
Nic co tam zaleješ nebude po vytvrdnutí rovnè
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2019, 12:21

polymer.jpg
Nejdřív bych opracovat nějaký kus železa který má být jako základ pod koleje. Z boku bych udělal vybrání pro montáž nějakého rovného předmětu. Napadá mně pouze kontrolní pravítko (růžově). To by se opřelospodní hranou o kus toho železa a kolejnice by z 1/3 dosedla na něj. Vybrání bych udělal tak, abych měl i referenční hranu na boční vedení. Mezi bych aplikoval Smooth Cast 385D. Má tvrdost asi jako hliník a mám to ověřeno z praxe, že se nikde nic nevytlačuje. V mém případe má kde, protože to nemám tak jako na obrázku. Prostě materiál je dobrý a lehce se opracovává. Dá se škrábat po tisicině. Já škrábal broušenou podložkou do světáku. Rovnalo by se podle toho pravítka. To by mělo dvě funkce. Jednak jako tvrdší základ než ten polymer a jednak jako přesná reference. Polymer by se neměl kde vytlačit, protože by se tak či onak zadržel o ty kovové základny.

Nemám to sice ověřeno, ale zdá se mi, že by to bylo lepší než nějaké šroubky. Moc si to neumím představit. Já vím, jsem houby a ne strojař, ale už jsem postavil "dvě" mašiny:) ... a jedna na tom SmoothCastu.

Co si o tom myslíte?

Díky
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

5. 12. 2019, 12:25

Nabízí se otázka proč to nepřišroubovat na to opracované železo???? :lol: :lol: :lol:
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2019, 12:42

A bude opracované? Kdo to opracuje?
V mém případě to třeba možné nebylo:( ...2m dlouhé, 1,5 od sebe. A asi těžko to opracují lépe než to pravítko.
Toto mě napadlo v souvislostí s těmi stavěcími šrouby a zalíváním matic. Ale aplikovatelné i v mém případě. Kdybych tedy předělával.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

5. 12. 2019, 12:52

Mrosconi píše: 5. 12. 2019, 12:42 A bude opracované? Kdo to opracuje?
V mém případě to třeba možné nebylo:( ...2m dlouhé, 1,5 od sebe. A asi těžko to opracují lépe než to pravítko.
technicky to samozřejmě není problém opracovat v požadované přesnosti, vč. protokolu atd
jen to nestojí 200,- a nelze to udělat na svařenci nebo odliku co se kroutí vlastní vahou a nebo časem v řádu mm
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

5. 12. 2019, 1:05

Mrosconi píše: 5. 12. 2019, 12:21 polymer.jpg

Nejdřív bych opracovat nějaký kus železa který má být jako základ pod koleje. Z boku bych udělal vybrání pro montáž nějakého rovného předmětu. Napadá mně pouze kontrolní pravítko (růžově). To by se opřelospodní hranou o kus toho železa a kolejnice by z 1/3 dosedla na něj. Vybrání bych udělal tak, abych měl i referenční hranu na boční vedení. Mezi bych aplikoval Smooth Cast 385D. Má tvrdost asi jako hliník a mám to ověřeno z praxe, že se nikde nic nevytlačuje. V mém případe má kde, protože to nemám tak jako na obrázku. Prostě materiál je dobrý a lehce se opracovává. Dá se škrábat po tisicině. Já škrábal broušenou podložkou do světáku. Rovnalo by se podle toho pravítka. To by mělo dvě funkce. Jednak jako tvrdší základ než ten polymer a jednak jako přesná reference. Polymer by se neměl kde vytlačit, protože by se tak či onak zadržel o ty kovové základny.

Nemám to sice ověřeno, ale zdá se mi, že by to bylo lepší než nějaké šroubky. Moc si to neumím představit. Já vím, jsem houby a ne strojař, ale už jsem postavil "dvě" mašiny:) ... a jedna na tom SmoothCastu.

Co si o tom myslíte?

Díky
I kdyby ti nakrásně to podlití vyšlo, tak to budeš mít srovnané jen v jedné rovině a to podle toho pravítka. V rovině druhé (kolmo na to pravítko) budeš spoléhat na modlení, nebo na co? Z toho náčrtu není ale poznat technologii toho podlití. To tam naliješ a zaklopíš kolejnicí, nebo to tam budeš nějak tlačit? Jaká je doporučená vrstva toho podlití?
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

5. 12. 2019, 2:13

Mrosconi píše: 5. 12. 2019, 12:42 A bude opracované? Kdo to opracuje?
V mém případě to třeba možné nebylo:( ...2m dlouhé, 1,5 od sebe. A asi těžko to opracují lépe než to pravítko.
Toto mě napadlo v souvislostí s těmi stavěcími šrouby a zalíváním matic. Ale aplikovatelné i v mém případě. Kdybych tedy předělával.
to jsi napsal ty "Nejdřív bych opracovat nějaký kus železa který má být jako základ pod koleje." potom postrádá smysl cokoliv podlejvat...

1- nikdy nic co se zaleje do jakékoliv chemicky vytvrzované hmoty(PB,UHPC) nezůstane rovné.
2- samotná kolejnice se v intencích požadovaných tolerancí, chová asi jako žužuhad z pouti.
3- bez urážky ale srovnat 2 kolejnice (podélné,příčné,vrtule prohnutí) k sobě v odchylkách <10um, pomocí šroubků je podle mého nemožné.
4-profesionálně se to dělá tak, že se podkladové plochy či vedení, nanesou na vyzrálý rám pomocí broušeného, přesně opracovaného negativu viz video. čas: 1:45 https://youtu.be/cnQjjkuJXWc
Naposledy upravil(a) grade065 dne 6. 12. 2019, 7:54, celkem upraveno 1 x.
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2019, 5:42

Pánové, já nad tímto přemýšlel když jsem stavěl můj portál. To není řešení pro mě. Napadlo mně, že by to mohl kolega využít takto, namísto nějakých zalévaných matic a štelování ve vzduchu. Z toho jsem již vyrostl.

Moje představa byla taková, na buď to mi někdo obrobí hranol tak abych ho mohl zapustit do mé konstrukce. Myšleno betonového šasi. Předtím ale bych na jednu stranu umístil pravítko, abych dosáhl referenční roviny v jednom směru. Pak bych to ustavil a zalil betonem. Až to vyzraje vyliju 4-6mm vrstvy SmoothyCast 385. Ten se mi relativně slušně rozlije, ale přesnou rovinu nevytvoří. Dobře se ale škrábe a tak opatrně podle hrany toho zalitého pravítka dobrusím ten polymer. Poté Připevním kolejnici podle pomocného pravítka, protože předpokládám, že ta hrana nebude moc rovná. Ale poslouží rovněž. Taková byla představa o vytunění mé mašiny když jsem zjistil, jak je křivá. Proto mně to napadlo jako možná varianta pro někoho, kdo nemá kde obrábět.

Představa že si nechám udělat hranol 60x40 (na výšku) a 2m dlouhý a že bude na 0,01mm je podle mně scestná, takže tudy cesta nevede. Prostě je třeba obrobit hotový rám a ne jeho komponenty. to v mém případě nešlo a nepůjde.

Je sice hezké jak se to dělá v profi třídě, ale my jsme amatéři. Snažíme se najít řešení neřešitelného, tak to někdy vypadá takto krkolomně. Ale co už. Každý má nějaký koníček. Je ale fajn konfrontovat tyto metody, protože tím se člověk mnohé naučí.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2019, 6:02

Taky umím najít video jak by se to mělo dělat. Bohužel, takto obrobené plochy asi mít nebudeme. Byla by to ale pohádka:)
https://www.youtube.com/watch?v=QeP8l_hgdT0
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

5. 12. 2019, 6:25

To video je pouze ukázka co se rozumí termínem "podlévání lin.vedení". Hodně lidí si myslí, že to stačí nějak naštelovat šroubkama a podlít....no tak jenom že to tak není.
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

5. 12. 2019, 6:31

Obrobeného hranol 2m určitě rovnej nebude. Tak ale hranol to být nemusí... Může to bejt n3jaká masivní konstrukce typu příměrné pravítko(rozuměj vyztužená,samonosná) ta by se pak vlepila do základny.
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2019, 7:40

Otázka zní, zda se taková konstrukce nakonec vlivem tuhnutí nepokrouti. A je i po pravítku.
Nebo koupit dva granitové pravítka a desku a nějak slepit, sešrouboval a lineary přímo do granitu:)
Odpovědět

Zpět na „Ostatni material“