Klimbíkův Strigon MF250

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

3. 2. 2020, 10:33

aha, tak to tim padem uz je jasne. nechal jsem to takhle v regalu nekolik tydnu. takze musim koupit dalsi a davat do toho zipplocku. diky! mam masku 3M 6100 myslim a do toho hnede oznaceni filtru.
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

3. 2. 2020, 2:30

Trošku vám do těch masek hodím vidle :D

Ppoužívám masku 7502 https://eshop.toplac.cz/dychaci-masky/3 ... -stredni_m na tý mám nasazený organický filtry A2 6055 https://eshop.toplac.cz/dychaci-masky/3 ... -6055.html, na něch mám prachový filtry P2 https://eshop.toplac.cz/dychaci-masky/3 ... 05925.html který jsou překrytý krytkou https://eshop.toplac.cz/dychaci-masky/3 ... 0-501.html

Co se týká doby použití, válíme ty masky po poncích několik let, v podstatě se mění, až jsou jako prase. Veškerej bordel bere P2 v závislosti jak dobrý je odsávání, zbytek výparů pohlcuje A2 tak, že nic necejtím ani po letech. U tý P2 se to v domácích podmínkách dá ošidit tak, že až se zalepí lakem ta netkaná textilie, tak se odtrhne, a filtr se otočí druhou stranou a funguje to dál. Samozřejmě, když jse v regálu krabice kde jich je 10, tak je vyhodíš a vemeš nový.

K těm výparovejm filtrům, je potřeba vědět jakej filtr mám, protože tam se životnost docela liší. V dokumentaci https://www.oopp.cz/download/3m_chemicky_pruvodce.pdf je napsáno:

"Částicové filtrační polomasky by se například měly vyměnit, když je plocha filtru ucpaná částicemi. Uživatel to pozná podle nárůstu nádechového odporu. Filtry proti plynům a výparům je třeba vyměnit, kdy i přes filtr je cítit zápach škodlivých látek. Filtry proti plynům a výparům, které byly vyjmuty z původního obalu, se smějí, i nepouží-vané, skladovat maximálně 6 měsíců." - v praxi fungují mnohem dýl, ale výrobce garantuje 6 a hotovo.

Zachytil jsem debatu na FB, kde byly uvedený nějaký údaje, který se ale nevztahujou na filtry 6055, ono 3M jich dělá hodně, a zatímco jedny jsou proti parám, další jsou proti jemným částicím, další jsou kombinovaný, a právě pro ty platí použití na směnu, některý i jen v řádu minut a vyhodit.

Lakýrnickej systém masek, např. 7502 je navrženej tak, aby se měnily proti částicím P1,2,3, který jsou levný a jejich indikaci pozná každej tím že přes ně hůř dejchá, a na A2 zbydou jen ty plyny, který jsou zase identifikovatelný zápachem, a i doma, kde je mám 10 let, pořád fungujou. :wink:

6055 chytá Acetonitril,Acrylnitril, Benzen, benziny, Cykloxenalo, Cyklohexanon, Diacetonalkohol, Dioxan, Dichlorvinil-dimethyl-fosfat, Dichlormethan, Diisopropylether, Dimethylformamid, Dimethylsulfát, Dipropylenglykolnonomethyléther, Dusičná ředidla, Epoxidová pryskyřice, Ethylacetát, Ethylacrylát, Ethylbenze, Ethylenglykol, Ethoxy-ethanol, Ethoxyethyl-acetát, Epohy-1-propanol, Fenol, Formamid, Insekticidy, Isoforon, Isomery hexanu, Isopropanol, Kresol, Kumen, Uhlovodíková rozpouštědla, Kyselina acrylová, Kyselina propionová, 1-Methoxypropylacetát-1, Methoxy-butylacetát, Methoxyethanol - Me-Glykol, Methylacrylát, Methylcyklohexanol, Methylethylketon, Methylisobutylketon, Motorová nafta, Nitrosodimethylamin, Naftalen, n-Heptan, n-Hexan, Octan, Ochranné prostředky na rostliny, Organické páry, ředidla, o-toluidin, Palivo - benzín, 1.5 Pentadial, Perchlorethylen - tetrachlorethylen, Petrolej, 2-Propanol, DD, Pyridin, Sloučeniny dusíku, směs rozpouštědel, solventní nafta, stříkání barev, Tetrachlordifluormethan (R-112), Tetrachlorethylen, Tetrachlormethan, Toluen, 1,1,1,trichlorethan, 1,1,1,2, Tetrachlorethan, Trichlorethylen, Trimethylbenzen, Uhlovodíky, Vinylacetát, xylol, 2,4 xilidin, Zemní plyn/destiláty,

Takže sečteno, 7502+A2/6055+P2. U každý barvy je technickej list, kde je složení, a pak je potřeba dogooglit jednotlivý látky, aby se vědělo, co z toho se vlastně odpařuje a co to je zač, jestli to smrdí, a když to nejde v tý masce cejtit, tak to funguje. :wink:

Polyesterovej kit za prvé nesmrdí :D za druhé se z něj nesjedeš :D Tady je např. sofťák od Body, bude to +/- stejný https://www.renovo.cz/bodycar/b/Body%20 ... %C3%BD.pdf ze sajrajtů je tam Styren https://cs.wikipedia.org/wiki/Styren dál se píše něco tom, že po uvolnění do ovzduší se styren mění v benzaldehyd a formaldehyd. Poločas setrvání v ovzduší je kolem dvou hodin. Z technickýho listu ke 3M https://www.oopp.cz/download/3m_chemicky_pruvodce.pdf víme, že třeba na formaldehyd berou filtry 6075. Ale já nejsem chemik, takže to už by musel rozpitvat někdo kdo se v chemii vyzná, třeba na benzaldehyd 3M nijak nereaguje, přesněji neuvádí ho, v seznamu není, takže jestli ho nezahrnují jiný sloučeniny, to už nevím. Ještě provedu praktický test té 6055 a polyesterovýho kitu :D
Naposledy upravil(a) DwPetr dne 3. 2. 2020, 3:41, celkem upraveno 2 x.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

3. 2. 2020, 2:40

diky za vycerpavajici info.

byl jsem se schvalne podivat a ma taky ty A2 6055, to mi doporucili v obchode kdyz jsem chtel hlavne na redidla (mozna jsem rekl i benzine, uz nevim).
ale nemam tam na tom tu ochranu proti prachu, to je dobra vec, to si poridim, jestli to jde taky na tu polomacku 6100 co mam ja.

tim padem zbyva uz asi jen to oholeni :) protoze ty filtry nemam vic nez pul roku
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

3. 2. 2020, 2:51

Klimbik píše: 3. 2. 2020, 2:40 diky za vycerpavajici info.

byl jsem se schvalne podivat a ma taky ty A2 6055, to mi doporucili v obchode kdyz jsem chtel hlavne na redidla (mozna jsem rekl i benzine, uz nevim).
ale nemam tam na tom tu ochranu proti prachu, to je dobra vec, to si poridim, jestli to jde taky na tu polomacku 6100 co mam ja.

tim padem zbyva uz asi jen to oholeni :) protoze ty filtry nemam vic nez pul roku
Jestli máš A2, tak na ní P2 dáš, musíš k ní vzít ty plastový kryty, těma to tam drží.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

3. 2. 2020, 2:53

ok, supr. ja jsem o tom jen nevedel. mam na prach jen samostatne filtry takove ty kulate, a to jsem prehazoval podle toho jestli jsem potreboval filtrovat i pachy. ale nekdy se mi nechtelo prehazovat a delal jsem vsechno s tema A2 :) ale vyfoukal jsem je pak z druhe strany vzduchem
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

3. 2. 2020, 3:00

Tady máš přímo prakticky ověřeno, že 6055 účinně funguje i na polyesterovej kit, jsem doma, čili maska ještě s původníma A2, dobrejch 10let otevřená, skladovaná kde ji zrovna odhodím. (Už se teda chystám ji celou vyhodit a vzít si novou, protože je jak prase)
IMG_20200203_155604_8.jpg
Prostě máš někde u sebe chybu :wink: A oholení do toho netahej, to ti můžu potvrdit uplně stejně, páč jsem zarostlej asi jak ty :D
Naposledy upravil(a) DwPetr dne 3. 2. 2020, 3:16, celkem upraveno 1 x.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

3. 2. 2020, 3:08

:) diky
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

3. 2. 2020, 6:28

DwPetr píše: 3. 2. 2020, 2:30 .... Filtry proti plynům a výparům, které byly vyjmuty z původního obalu, se smějí, i nepouží-vané, skladovat maximálně 6 měsíců." - v praxi fungují mnohem dýl, ale výrobce garantuje 6 a hotovo.....
Není to třeba proto, že v neporušeném obalu je sterilní prostředí a když ho pak používáš, nalezou tam různé potvůrky ze vzduchu (kvasinky, plísně, mikroby a pod.) a udělají si z toho byteček a množírnu, přes který je pak v daleko větším množství, než jsou obsaženy ve vzduchu, nasáváš do plic? (Nevím, je to jen má spekulace....)
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

3. 2. 2020, 6:39

Nie. Je to preto, lebo filter obsahuje adsorbenty - aktívne uhlie, chróm, hliník a podobné látky, ktoré na seba naviažu škodlivé plyny a výpary. Keď sa adsorbent nasýti, tak filter prestane fungovať. Takže ak ho máš len tak pohodený vedľa fľašky riedidla, tak za pár dní sa filter nasýti a je po ňom. Časticové filtre majú životnosť neobmedzenú, fungujú až kým sa nezapchajú.
Tos C45-2000
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

3. 2. 2020, 6:45

mam taky jeden odborny dotaz. muzete mi prosim zkontrolovat, jestli tenhle posun/serizeni hrebenu je spravnym smerem? tusim ze jednim smerem to bude na sneka pusobit spatne, ze bude jezdit pres tu hranu uprostred, ale nedokazu si to nejak predstavit v hlave, jestli je to tenhle pripad, a nebo ten, kdy by byla ta prava polovina vys nez leva (tedy obracene nez je na obrazku). tohle je dvojity serizovaci hreben pricneho posunu stolu frezky

dal jsem to do samostatneho vlakna. myslim, ze to muze byt obecny problem, vhodny pro vsechny
viewtopic.php?t=34628
Přílohy
hreben.jpg
Naposledy upravil(a) Klimbik dne 4. 2. 2020, 11:57, celkem upraveno 1 x.
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

3. 2. 2020, 8:58

Reinkarnace píše: 3. 2. 2020, 6:28 Není to třeba proto, že v neporušeném obalu je sterilní prostředí a když ho pak používáš, nalezou tam různé potvůrky ze vzduchu (kvasinky, plísně, mikroby a pod.) a udělají si z toho byteček a množírnu, přes který je pak v daleko větším množství, než jsou obsaženy ve vzduchu, nasáváš do plic? (Nevím, je to jen má spekulace....)
Přesně tohle má větší význam jak nějaká výdrž filtru, vem si že tu masku máš na hubě každej den 3-4 hodiny, dovedeš si představit jakej je v ní bordel, je to hlavní důvod, proč se jednou za čas celá vezme a vyhodí. Třeba když bys šel na brigádu, tak hned vyfasuješ svoji, neexistuje brát si něčí. Nebo když seš nazdechanej, to do ní nachrmláš a můžeš ji rovnou vyhodit.
turnigy píše: 3. 2. 2020, 6:39 Nie. Je to preto, lebo filter obsahuje adsorbenty - aktívne uhlie, chróm, hliník a podobné látky, ktoré na seba naviažu škodlivé plyny a výpary. Keď sa adsorbent nasýti, tak filter prestane fungovať. Takže ak ho máš len tak pohodený vedľa fľašky riedidla, tak za pár dní sa filter nasýti a je po ňom. Časticové filtre majú životnosť neobmedzenú, fungujú až kým sa nezapchajú.
Musíme vycházet z faktu, že obsluha disponuje alespoň základními prvky inteligence a nebude ji potápět do ředidla. To už by jsme mohli řešit jak dlouho takový filtr vydrží, když se hodí do kamen. Dřív než narazíš na problém, že přes ty filtry ucejtíš ten aceton, tak tu masku vyhodíš právě z těch důvodů jak napsal Reinkarnace. Kor když ji používáš v odsávaných prostorech. Na malejch věcech ji ani nepotřebuješ, protože to stihne odsávání pobrat. Ve slušným boxu trvá měsíce, než zalepíš i ten prachovej. To takovej garážník, ten pracháč zalepí během jednoho dne, když místnost naplní rozprášeným lakem.

Musíš se podívat, kdo tyhle scénáře šíří, jestli jsou to lakýrníci třeba s 20ti a více letou praxí co mají svoje lakovny, mají svoje vybavení, kdy ty masky maj na hubě denně, nebo různí internetoví FB odborníci kteří včera stříkli první nárazník s utěrkou kolem hlavy, nebo zaměstnanci co mají na všechno nárok a jsou schopní fasovat 3x za rok a plnit s tím bazoš, FB, aukro, a nebo samotní prodejci. Nakonec i sám výrobce to píše jasně, cejtíš - měníš, necejtíš - neřešíš.

Vlastně to není ani téma k diskusi jestli to tak je, nebo není, to je léty oveřená skutečnost :wink:
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
SO 545
Příspěvky: 729
Registrován: 6. 1. 2013, 6:30

4. 2. 2020, 4:19

Mam radsej masky od 3M ako SATA.

Ku kazdej si doobjednavam aj sadu na hygienu.
A hlavne v lete pre a po lakovani ju tou navhcenou utierkou vytriem.

Je to zakladna hygiena a maska vydrzi ovela dlhsie...

Ak sa lakuje v profi kabine so spravne nastavenym pretlakom filtre su viac menej ako v kupeloch :wink:
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

9. 2. 2020, 5:59

Tak a uz je tady dalsi dil, tentokrat 14ty:

Obrázek
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

17. 2. 2020, 12:39

a dalsi...

Obrázek
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2673
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

17. 2. 2020, 4:01

Klimbiku, ty seš mechanik jak noha. Ypsilon stůl ti lítá o půl milimetru a ty jseš spokojenej. A budeš se hrabat ve šnekovi a i klín budeš přerovnávat :lol:
Ne že by to tomu klínu vadilo, on bude taky ojetej, ale hlavně máš vyběhaný rybiny, když na jednom konci to sotva utáhneš klikou a na druhým to má vůli půl milimetru.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“