Mini DIY CNC laserová gravírka

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

25. 1. 2020, 6:39

Mex díky za vysvětlení
abych objasnil to co jsem sem vložil s tím LM317
měl jsem LD z DVD postavil jsem ten driver co je na obr 1. a k němu spínání z obr 2 i s tím reg 5V
vse na jednom plosnáku to snad nebylo špatně ? jen to nefungovalo dle mých představ LD sotva žhnula a v momentě kdy trimr dosáhl min odporu (tedy skratu) led blikla na max a taky naposledy :cry:

ted k tumu prvnímu schematu co jsemtu dal můžu provést ty upravy co jsi psal jen otázka jestli se tím zvedne ten proud což jsem psal jako první že s toho nevymáčknu víc jak 380mA což na 1000mW LD bude málo
a k tomu spínání , píšeš že pomocí tranzistoru srazit pin 3 na zem neobrátí se tím smysl spínání ?
HI = nesvítí
LO = svítí
Výsledek by byl jako negativ ......
nebo jsem to pochopil špatně ?
ve stejném smyslu je to co jsi sem dal v tom PDF
Mn-80
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 1. 2020, 7:21

Jasně. Pokud by to byl jen ten tranzistor, tak by svítilo L.
Pokud má svítit H, tak buď ještě jeden tranzistor, nebo ten signál otočit třeba tím druhým operákem, co v pouzdře zbyl.
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

26. 1. 2020, 7:34

Ahoj všem .....
tak jsem přišel na chybu proč jsem nemohl dostat z toho driveru co jsem zde dal víc jak 350-380 mA
jezdec v potenciometru ....hned letěl do koše ,to je tím že většina dílu je od někud vypájených .

jinak jsem provedl pár ůprav dle rad "MEXE" mezi D fetu a zem jsem dal 1.5K odpor a paralerne k LD C 100nF a R 100 Ohm
odpor R2 Zaměnen na 39k snížil se max proud z 1,28A na 0.670A do finalky asi osadím trimrem
R1 na 3k3 vyřadil jsem C3
mezi R2 a poták jsem vřadil tranzistor NPN na bázi 10K odpor proti zemi a vyvedeno na PWM/TTL
uvažoval jsem že místo toho tranzistoru dám optocupler ale nevím co by to udělalo v Případe PWM
tak snad se tu ukáže někdo kdo řekne zda je to ok.....
a další otázka jak tak vypajuju součástky z televiz rádii a satelitů CDR a tiskáren narazil jsem na jednu součástku C393C podle netu je to Dual Low POWER COMPARATOR ( LM358 je Dual Low Power Amplifier )dá se v tomhle projektu s ůpravami použít ? nebo je to nebe a dudy ????

Dík za odpověď .....Marabu
Mn-80
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 1. 2020, 8:13

Poznámka k tomu komparátoru.
Komparátory celkem obecně (na rozdíl od běžných operáků) mají výstup open-collector.
Takže pro tuhle konstrukci dost špatně použitelné.
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

27. 1. 2020, 8:21

Zdravím všechny a přeji hezký večer .
Dnes mi dorazila ta LD 500mW/ 808nm a nehodí se to ani jako ukazovátko musím říct že z DVD RW vyzařovala mnohem více jak ta co jsem koupil zajímalo by mne jaký výkon mají ty DVD
Rozhodl jsem se koupit hotovej modul ale jsem na vážkách je tolik na výběr a nechápu ty rozdíly
dá se koupit 3W za 1300Kč ale taky 4000 Kč
nebo 10w za 1200Kč ale taky za 8000kč
takže vybrat je pro mne nemožné

https://www.ebay.com/itm/5-5W-10W-20W-L ... 0005.m1851
chtěl bych na dřevo ale jestli by uměl i PCB bylo by to super poradí někdo ?
Mn-80
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

27. 1. 2020, 9:13

Doporučuju ti si přečíst vlakno
Polovodicovy laser 5.5 W viewtopic.php?t=32045
a Polovodicove lasery viewtopic.php?t=34249

Jednoznacnou odpoved ti asi nikdo neda. Ja jsem si podle Mexovych rad sice uz vybral, ale jeste neobjednal a zkusenosti nemam. Hadam, ze Mex chce napred provest mereni a teprve potom se nejak vyjadrovat. Za zasadni povazuju jeho informaci, ze se s lasery podvadi jak v autobazaru, Cinani zamenuji vykon a prikon, jak se jim to hodi a dioda o vykonu vetsim nez cca 5.5 W rozumne neexistuje.

edit: Co znamena umel PCB? Jako rovnou odsmazit med z plosnaku? Nebo UV osvetlovat nejaky fotorezist? (ne, ze bych umel poradit, jen me to zajima)
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

27. 1. 2020, 10:27

Když PCB tak odpařit měď foto resist jsem dělal a dost jednoduše pomocí UV lampy co má žena na gelové nechty ale pořád se to musí leptat (ten smrad mi nedělá dobře ikdyž to leptám venku )
ted to raději frezuji na cnc a je to i rychlejší jen na tom svém stroji neumím nastavit aby si otukal plochu jak je cesta 0.8mm tak se někdy stane že se odfrézuje (možná že by stačil ostřejší uhel břitu ale to už jsme jinde )
ale jak jsem to tu začal všechny projekty jsou pro mne pro zábavu a když něco budou umět je jen plus
tu 500mw jsem koupil protože jsem myslel že to do dřeva v pohodě vypáli ale zdání klame zajímalo by mne jak to dělají s tema LD těch DVD ta 500mW sotva vypálí něco do černého plastu a to ještě musí být matný
a na netu je těch laser modulů nepřeberné množství a nevím co si vybrat nehlede jakej je pro gravírování rozdíl ve vlnové délce ...... na Youtube gravírujou od 200mW ???????????????
Mn-80
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 1. 2020, 11:48

Pár poznámek.
Pokud sis koupil celý modul a nikoli samotnou laserovou diodu, tak je možné, že ten modul je i s elektronikou. Kdybys sem dal přesný odkaz cos koupil, tak by se to dalo třeba nějak posoudit.
Jde o to, že pokud má ten modul už nějakou elektroniku v sobě, tak se napájí napěťovým a nikoli proudovým zdrojem.

Myslím, že lasery v DVD budou mít tak 10-50mW. Jen ve čtečkách (CD-ROM, DVD-ROM) pak spíš tak 1-5mW. Čím rychlejší byla mechanika té vypalovačky, tím bude laser silnější.
Když si s tím pak lidi hrajou a zapalujou tím sirky, tak to určitě fest přetěžují. Ale co už, v tomhle použití to nemusí mít žádnou velkou životnost.

Ty bys rozhodně s IR laserem 0.5W měl pálit docela slušně. Jaký proud (a při jakém napětí) to toho pouštíš?
Máš to dobře zaostřené? U toho neviditelného IR záření se to bude asi ostřit dost blbě. Vezmi si nějaký termosenzitivní papír (třeba účet z obchodu) a zkus, jak širokou stopu na tom necháš. Snaž se to dostat na co nejužší stopu, ideálně někde kolem 0.1-0.3mm.

Psal jsi o tišťácích. Ale nenapsal jsi, jak si to představuješ. S mědí samozřejmě neuděláš nic, co je snad naprosto jasné. Sundat laserem z tišťáku měď není prakticky možné žádným laserem libovolného výkonu.
Nasvítit fotoresist (metoda LDI, Laser Direct Imaging ) lze, ale ne IR laserem. Ta to potřebuješ UV laser s vlnovou délkou někde kolem 405nm. Nejde to dokonce ani modrým laserem 450nm.
Pokud jsi myslel nastříkat něčím měď a pak to té barvy malovat laserem, tak to by se snad nějak dalo udělat.

Ještě poznámka k frézování PCB: já to teda nepoužívám. Ale myslím, že to oťukání povrchu a následné přizpůsobení výšky je tady klíčové, pokud má výsledek za něco stát.
A pokud leptání smrdí, tak asi leptáš v HCl+H2O2. Tak co změnit lázeň a leptat v chloridu železitém nebo persíranu sodném? Nebo dokonce v octu a soli?
Dawe
Příspěvky: 2509
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

27. 1. 2020, 11:57

marabu píše: 27. 1. 2020, 10:27 ted to raději frezuji na cnc a je to i rychlejší jen na tom svém stroji neumím nastavit aby si otukal plochu ..
btw: to "otukani" je dnes uz uplne snadne. A bez nej se kvalitne PCB gravirovanim vyrobit neda. Desky FR4 maji velikou variabilitu tlousky (az 0.2mm/100mm) a taky jsou vetsinou zvlnene v radu desetin. To pak ani nastroj s vrcholovym uhlem 10deg nepomuze. Pomuze ale utilita Autoleveller ktera funguje jako postprocessor, kterym zpracujes uz vyexportovany etch file s gravirovanim. Ta utiita udela dve veci - 1) prida na zacatek proceduru mapovani vysky Z. 2) zmeni vsechny Z souradnice v G-kodu z konstant na vypoctitavane korigovane hodnoty na zaklade zjisteneho offsetu z kmapovani. Nastavit si muzes hustotu rastr ukterym tu vysku Z chces namapovat a par dalsich parametru. Sonda staci primitivni v podobe dvou krokodylku. Jeden cvaknes pro mapovani na nastroj, druhy na povrch PCB. Nechas otukat, sundas to a dal se graviruje s korekci Z. Trva to par desitek sekund.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

28. 1. 2020, 1:34

Díky za odpovědi ...
abych odpověděl "MEXOVI" koupil jsem jen LD holou od FA AMPUL SYSTEM s.r.o.
vlnová délka 808nm výkon 500mW napětí 2.2V max proud 350 mA (tlačím do toho tím zdrojem co jsem tu s vašimi radami postavil 450mA aby to vubec pálilo ) od stejné fyrmy jsem si nechal poslat i tubu s čočkou a chladič i s poštovným 570Kč
Mexi zatím jsem to zkoušel jen v ruce ta se třepe takže neudržím stabilní výšku na stroji ted řeším pohyblivé Z .. zatím jen pro ruční seřízení než to nakreslím a než to vytiskne nebude to hned další postřehy určitě napíšu
zatím co jsem zkoušel tak pálí jen do tmavého místa jak si udělá zuhelnatělou stopu tak pak pomalu od ní postupuje .
a co se týče toho leptání tak jsem leptal v kyseline chlorovodíkové (solné) + aktivace peroxidu . leptalo to rychle do 10min hotovo ,no a samozřejmě fotoresist z GM ve spreji + vývojka ,a manželčina lampa ..


a teď DAWE odpověď k tobe na tom cnc použív k řízení Linux CNC ....G kody převážně EstlCam Všechno jsem se naučil tady z netu a pak pokus omyl bez tohodle fora bych asi ani to CNC nepostavil ..Tím samozřejmě patří velký dík Těm co nejsou líní odpovědět a podělit se se svými vědomostmi A jelikož v linux jako systemu vubec nehovím tak přijmu radu nejlepe jako pro blbce postup krok po kroku jak to dostat do PC kde mám jen ten Linux CNC tam to spustím otukám povrch načtu Gkod který to upraví a pak klasika nechám vyřezat ......Předpokládám že je třeba vyvézt z řídící desky nějaký kabel a taky nějaké to nastavení v Linux CNC ...Tak a teď všichni do mě :lol:

Předem všem díky s pozdravem MARABU
Mn-80
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

4. 2. 2020, 6:23

Zdravím všechny příznivce laseru ........
Takže jsem odvařil další laser diodu tu 500 mW ten driver co jsem poskládal fakčil dobře do té doby něž jsem k tomu zapojil tranzistor abych mohl použít PWM z Arduina ....jenže 5v na bázi měnilo napětí na emitoru tak že místo výstupních 350mA bylo víc jak 800mA což LD nesla neblaze .....
Takže jsem v pátek objednal modrej Laser i z driverem 2500mW / 450nm chtěl jsem 5500mW ale byl vyprodaný tedy z toho skladu v Německu co jsem objednával v pondělí už jsem ho měl doma tam jsou opravdu rychlí . 1280kč i z brýlemi to ještě jde
Postřehy :
gravíruje velmi slušně nezkoušel jsem všechen materiál ale dřevo ,lepenka , plasty , plexi , papír,myslím že v poho .
s tím vyřezáváním je to horší , lepenku 2,5mm co se dává jako zadní čelo skříní při rychlosti
300 mm/min max výkon 8 průchodů
lepenou dýhu 3.6mm 300mm/min 11 průchodů
laťku z bukového dřeva co se z ní vyrábí skládací metr o síle 2mm na 13 průchodů
plexi to asi nezvládne říznout po 8 průjezdech to jen řízlo tvar do hloubky 0,2 a pak to pálilo podložku nic jiného jsem zatím nezkoušel kovy zkusím zítra .

nevím jestli mám v GRBL laser vše dobře nastaveno ale nejedou mi koncáky ani nefunguje soft limit v Arduinu mám GRBL 1,1
ani nevím co nastavit za max RPM jestli 255 nebo 1024
pokud někdo s tímto softem děláte prosím nějaké rady ....gravírování fotek se mi nedaří asi to nemám ještě vychytané i při max nastavených na 150 je to stále moc tmavé
jakákoliv rada drahá
IMG_0777.jpg
Mn-80
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

4. 2. 2020, 6:42

Ještě bych zapomněl ..
všechno musím v tom softu převracet jinak to tiskne viz foto ..
IMG_0779 2.jpg
je to normální nebo mám něco špatně !!!
Mn-80
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 2. 2020, 8:25

K tomu otočení: asi máš naopak pohyb os.
LaserGRBL předpokládá souřadnice 0:0 v levém spodním rohu. X roste směrem doprava, Y směrem nahoru. Ty máš asi X opačně.

Limity (HW i SW) se musí povolit v konfiguraci GRBL ($20, $21).

Máš to dobře zaostřené? Na jakou výšku to zaostřuješ když řežeš třeba ten 2mm materiál? Na horní plochu nebo někam níž?
A jak širokou stopu ti to udělá když řízneš běžný kancelářský papír? A jak rychle ho řízneš?
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

4. 2. 2020, 8:47

Mexi dík za odpověď ....
Zítra to zkusím prohodit jinak ty koncáky mám povolené jak napíšu hardware limit =1 tak na koncaky reaguje = napíše hardvare limit červeně a zablokuje se software limit mi nepovolí ani přepsat nahlásí to chybu mám poslední verzi Toho LASER GRBL

co se týče toho zaostření tak papír asi 0,1 -0,2 jinak jak gravíruji tak do kolonky linek na /mm mám 5 ......když dám 4 jsou ještě vidět pruhy a když dám 6 tak je to více zuhelnatělé
Mn-80
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

4. 2. 2020, 9:00

ještě k těm osám X v levo mám nulu nárůst do prava
Y stůl mám nulu u sebe (dole ) nárůst odemne nahoru
ruční ovládání funguje tedy dle šipek jak má ale jak mám na monitoru obrazek šipky ukazující ze spoda nahoru tak výtisk je od zadu kemě (z hora dolů )
jaký ten výkon nastavit do GRBL ????
Mn-80
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“