Hobby portálovka

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

18. 12. 2019, 5:59

Super. Konečně někdo kdo opravdu staví :D
Hrň to sem prosím - učitě nejsem sám kdo se rád pokochá, když už se ke své hračce skoro nedostanu :roll:
Držím palce a těším se na videjko jak bereš "krutou šponu" :lol:
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

18. 12. 2019, 10:56

Pfff.... Tys snad pochyboval?? :evil: :lol: :lol:
Pravidlo číslo jedna pro nováčky při vstupu na toto fórum - čtěte pozorně, čtěte hodně, hledejte, ale hlavně se nenechte nikým odradit :wink: :D
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10101
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

18. 12. 2019, 11:17

Jasně ,desátá už bude fungovat tak jak sis představoval že bude fungovat ta první :lol: :lol:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8865
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

19. 12. 2019, 7:36

Moje první funguje líp, než jsem si představoval :) Vypadá to luxusně, také se kochám a těším na videa! 👍
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

19. 12. 2019, 8:26

Desátá, to jsi stále optimista. Vždy je co vylepšovat:) Teď stavím/přestavuji mojí betonovou portálovku na něco mobilnějšího a už zase vidím, co jsem vše udělal špatně. A to jsem teprve u hrubé stavby základny. Prostě amatér vždy řeší neskutečné kompromisy a z toho vyplývá krkolomnost naších projektů. Kdo nikdy nic nestavěl, ale jen pracoval na super strojích, tak se tomu směje. Prostě je to přirozené.
V mém případě jsem nejdříve chtěl obrábět malé 50x50x50mm kousky a tak jsem si pořídil malý stroj. Už za týden jsem přišel na nápad, co se vše na tom dá dělat a potřeboval jsem jiný stroj. A tak dále a tak dále. Nejhorší je nemít představu co na tom chci dělat...
A pak další problémy. Mám po nehodě rozdělenou míchu a to děla problémy. Zjistil jsem, že nejsem schopný na mé mašině pracovat, protože potřebuji pracovat bez shýbání. Jenže garáž nemá ani 2m výšky a tím pádem nenajdu stroj co se mi tam vejde. A chci dělat něco velkého, co se běžně dělá na 20t mašinách co mají 4m na výšku. A tak řešíš kompromis.
Takže před jakoukoliv stavbou by bylo dobré si uvědomit co teď a co v delším časovém horizontu na tom budu dělat. Škoda, že tady není nějaký showroom, kde by byly různé mašiny a šlo by se alespoň na to kouknout...
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

21. 1. 2020, 9:02

Mrosconi, tak to fandim.
Já jsem zatím spokojenej, nečekám nijak extra výsledky, ale zatím mě jen mile překvapuje. Jediný na co si u konstrukce stěžuju jsou dementní přístupy k některým částem, způsobeno v drtivé většině onou nutností všechno schovat abychom se vešli do rozměrů. Ale co jsem si nakreslil, to mám :D
O víkendu dostala podstolek, už to začíná vypadat skoro jako funkční stroj a ne odložený cosi :lol:

ps.: než začnete komentovat hubenost stolku - kostrukce není nijak závislá na tuhosti či svařenosti stolu. Mohla by stejně tak dobře ležet na kuchyňském stole. Při zvednutí jednoho rohu pracovní desky frézky (a tudíž teoretickém zkroucení celé frézky) hodinky zaznamenaly změnu nanejvýše o 0,02mm. Jo, jak říkám, zatím mě mile překvapuje.
IMG_1777.JPG
pps: Já vim že windows je občas tupej a otáčí obrázky jak chce, ale tentokrát mi to naprosto všude ukazuje správně, jak v náhledech, tak i v různých programech. Vysvětlí mi teda někdo proč je náhled tady na fóru naštorc??? :roll:
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1174
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

23. 1. 2020, 7:01

Velmi pekné CNC...
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

23. 1. 2020, 8:30

pps: Já vim že windows je občas tupej a otáčí obrázky jak chce, ale tentokrát mi to naprosto všude ukazuje správně, jak v náhledech, tak i v různých programech. Vysvětlí mi teda někdo proč je náhled tady na fóru naštorc???
Taky bych to rád věděl.
Jinak gratulace k mašině.
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2093
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

23. 1. 2020, 2:34

Asi se nedomluví vokna s jablkem :wink:

Kolik asi váží ten tvůj stroj ? Vypadá celkem robustní
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

24. 1. 2020, 9:16

shaolin & bobik: díky :)

picom:
Na váhu jsem jí nepokládal, ale ruce potvrzují Inventorem hlášených 132kg bez toho stolu :|
Jo, na hobby strojek to asi je přijatelně masivní :) Ale věř mi, je to třeba. Vím o čem mluvím, začínal jsem se strojkem z jeklů... :roll:
Ale abych napravil chyby minulosti, stavim ještě jednu, a tam jsem zatím na 2t :lol:

Každopádně k téhle teď přibejvaj nadstavby, které ani nebyly plánovány, ale tak nějak bych rád aby to bylo "neochcaný", jak se tak u strojků, které už jsou schopny hýbat, stává, že?... :lol:
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

4. 2. 2020, 10:02

Tak první měření překvapilo více než příjemně.
Řezalo se několik koleček s lemem a čtverečkem uvnitř do 20mm bukové spárovky, nástroj laciná čínská 6mm tříbřitka za 70,-Kč určená na hliník, už trochu jetá hliníkem, navíc s ulomeným jedním zubem, nechávám si takový na dřevo, to ještě zvládaj s přehledem :) Řezáno při 10000ot, úběr 0,1/zub (posuv 3000mm/m), jeden finish průjezd 0,1mm, vše sousledně.

Kruh o velikosti 60mm má průměr 59,98 - měřeno trochu lepší elektronickou šuplerou cca 10min po řezání, hodnota kolísala mezi 59,97-59,99 (podle toho jak jsem přitlačil). Po celém obvodě, takže kruhovost bude zřejmě dobrá. Hodnoty stejné u všech koleček. Hrana dřeva je krásně hladká, ale ne vydřená, po celém obvodě (po letech i přes leta). Jak kdybych to přebrousil 2000 smirglem. Fréza se ani moc nezahřála, řez samotný víceméně studený (rychlý posuv).
Čtvereček uvnitř je rovněž větší o cca 0,02mm. Buď je to odchylka šuplery, nebo je čínská fréza za 70,- o nějakou setinu větší :lol:

Každopádně na dřevo vcelku slušný hodnoty, kdo by to čekal. Je jasný že druhej den se to změní, je to dřevo...

Suma sumárum, jsem naštvanej, řeže to čistěji než moje frézka... :roll:
Jsem moc zvědavej na hliník. Ještě tam není přimazávání, tak to ještě chvilku potrvá.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

4. 2. 2020, 10:08

Mimochodem pozor na poslední dobou dodávaný FF domečky s dvěmi kosoúhlými ložisky - zaznamenal jsem u tohoto levného ale vcelku solidního řešení u posledních dodávek vůle mezi ložisky, musel jsem mezi ně vložit tenkou vymezovací podložku a předpětí nastavit tou přítlačnou částí. Dříve chodily poměrně slušné, asi jiný ložiska...
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2020, 10:12

Pipik píše: 21. 1. 2020, 9:02Já vim že windows je občas tupej a otáčí obrázky jak chce, ale tentokrát mi to naprosto všude ukazuje správně, jak v náhledech, tak i v různých programech. Vysvětlí mi teda někdo proč je náhled tady na fóru naštorc??? :roll:
Protože Windows :lol: Obrázek otoč přímo v Exploreru (na pravé tlačítko) a zase otoč zpátky, ono se to spraví :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Kilovolt
Sponzor fora
Příspěvky: 829
Registrován: 21. 10. 2009, 9:59
Bydliště: Podřipák jak vyšitej!

4. 2. 2020, 5:12

Myslím, že woknousy v tom bity nemaj.........kokam na to v lubuntu 18.04 v chromiu a dělá to taky....
Elektrika je potvora-nejni vidět a kope jak divoká mula.
"Učíme se po celý život. Až na školní léta" - Gabriel Laub
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8865
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

8. 2. 2020, 2:17

Místní náhled ignoruje rotaci definovanou v EXIFu.

viewtopic.php?p=331652#p331652
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“