Univerzální sklíčidlo hází

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

27. 12. 2019, 10:53

K těm ložiskům vedou trubky a ty je pořád zalejvaj olejem. Jsou to nejdůležitější ložiska v mašině, tak jsou takhle mazaný
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
matej
Příspěvky: 198
Registrován: 27. 8. 2018, 6:19

7. 1. 2020, 8:08

Len tak pre zaujímavosť k tomu úniku oleja. Ako si si mohol všimnúť vretenová(cca125kg) a prevodová skriňa(cca 225kg) sú k sebe priskrutkované a prechádzajú nimi olejové kanály. Tie sú utesnené v spojoch O-krúžkami. Samotné vreteno je s hriadeľou prevodovej skrine spojené “n-hranom”. Keby si veľmi chcel mohol by som ti to nafotiť kým to mám rozobraté, ale predpokladám, že to rozoberať aj tak nebudeš...
matej
Příspěvky: 198
Registrován: 27. 8. 2018, 6:19

14. 2. 2020, 6:35

Ahoj,
posielam foto O-krúžkov medzi vreteníkom a p. skriňou. Ten ktorý som označil šípkou(rovnaký je aj v p. skrini)sa rád strhne pri montáži a potom uniká olej. Kedže prevodová skriňa aj vreteník majú svoju nie malú hmotnosť (vid. môj príspevok vyššie) najjednoduchšia výmena je nasledovná: najskôr podložiť p. skriňu zospodu o podstavec (nohu), ideálne závitovými nastaviteľnými podperami(panenkami), následne povoliť skrutky(3 x p. skriňa, 4 x lóža). Potom posunúť vreteník po lóži smerom ku koníku, vymeniť O-krúžky a zmontovať späť, tak aby sa O-krúžky nepoškodili(teda ak si to nechceš zopakovať celé ešte raz :lol: ) Po dotiahnutí prebehni spoj listovou mierkou cca 0,03mm pre kontrolu či skrine k sebe správne doliehajú. Ak je všetko v poriadku ostáva len skontrolovať geometriu vretena pomocou kontrolného tŕňa a hoidiniek, nakoľko p. skriňa je dosť ťažká a dokáže potiahnúť vreteník aj 2 stotiny. Dá sa to kompenzovať nastavovacími skrutkami na p. skrini(2 x skrutka so 4-hrannou hlavou a kontramaticou v spodnej časti p. skrine.

PS: Ten najväčší O-krúžok je vlastne len NBR šnúra odstrihnutá z metráze a nemusí byť spojená...
Přílohy
vreteno.JPG
Tomas123
Příspěvky: 36
Registrován: 2. 9. 2019, 12:26

14. 2. 2020, 7:22

matej píše: 14. 2. 2020, 6:35 Ahoj,
posielam foto O-krúžkov medzi vreteníkom a p. skriňou. Ten ktorý som označil šípkou(rovnaký je aj v p. skrini)sa rád strhne pri montáži a potom uniká olej. Kedže prevodová skriňa aj vreteník majú svoju nie malú hmotnosť (vid. môj príspevok vyššie) najjednoduchšia výmena je nasledovná: najskôr podložiť p. skriňu zospodu o podstavec (nohu), ideálne závitovými nastaviteľnými podperami(panenkami), následne povoliť skrutky(3 x p. skriňa, 4 x lóža). Potom posunúť vreteník po lóži smerom ku koníku, vymeniť O-krúžky a zmontovať späť, tak aby sa O-krúžky nepoškodili(teda ak si to nechceš zopakovať celé ešte raz :lol: ) Po dotiahnutí prebehni spoj listovou mierkou cca 0,03mm pre kontrolu či skrine k sebe správne doliehajú. Ak je všetko v poriadku ostáva len skontrolovať geometriu vretena pomocou kontrolného tŕňa a hoidiniek, nakoľko p. skriňa je dosť ťažká a dokáže potiahnúť vreteník aj 2 stotiny. Dá sa to kompenzovať nastavovacími skrutkami na p. skrini(2 x skrutka so 4-hrannou hlavou a kontramaticou v spodnej časti p. skrine.

PS: Ten najväčší O-krúžok je vlastne len NBR šnúra odstrihnutá z metráze a nemusí byť spojená...
Vím že se to od stolu nedá poznat, ale myslíte, že by to mohl být ten důvod, že by se to táhlo přes tu část vřetena v převodové skříni a teklo to až do konce vřetena kde nám vytéká olej viz. fotka výše? :)
TOS SN 50 A
Tomas123
Příspěvky: 36
Registrován: 2. 9. 2019, 12:26

14. 2. 2020, 7:33

Ještě bych chtěl poděkovat všem, co sem psali ohledně házení. Koupili jsme zatím jen fungl novou uloženkovou 4 paknovku, upnuli do ní Ø 40 vodící tyč a házivost byla stále stejná, tak jsem začal měřit vřeteno na něm jsem naměřil házivost +- 0,01 myslím že hlavně z důvodu že kužel v něm není zrovna 100%, tak jsem usoudil, že házivost může dělat už jen příruba tak jsem ji asi jen tak o 2 stovky přelízl, nasadil univerzálku a házivost je nyní 0,03 - 0,02 mm, myslím, že bych došel až na nulu, kdybych na přírubě "podtočil" osazení, ale moc se mi do toho nechce, protože více přírub nemám a pokaždé to doklepávat se mi moc nechce, ale asi nic jiného nezbývá...
TOS SN 50 A
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

14. 2. 2020, 7:41

2 stovky je běžná tolerance a já bych s tím nic dalšího nedělal.
matej
Příspěvky: 198
Registrován: 27. 8. 2018, 6:19

14. 2. 2020, 8:54

Tomas123 píše: 14. 2. 2020, 7:22
matej píše: 14. 2. 2020, 6:35 Ahoj,
posielam foto O-krúžkov medzi vreteníkom a p. skriňou. Ten ktorý som označil šípkou(rovnaký je aj v p. skrini)sa rád strhne pri montáži a potom uniká olej. Kedže prevodová skriňa aj vreteník majú svoju nie malú hmotnosť (vid. môj príspevok vyššie) najjednoduchšia výmena je nasledovná: najskôr podložiť p. skriňu zospodu o podstavec (nohu), ideálne závitovými nastaviteľnými podperami(panenkami), následne povoliť skrutky(3 x p. skriňa, 4 x lóža). Potom posunúť vreteník po lóži smerom ku koníku, vymeniť O-krúžky a zmontovať späť, tak aby sa O-krúžky nepoškodili(teda ak si to nechceš zopakovať celé ešte raz :lol: ) Po dotiahnutí prebehni spoj listovou mierkou cca 0,03mm pre kontrolu či skrine k sebe správne doliehajú. Ak je všetko v poriadku ostáva len skontrolovať geometriu vretena pomocou kontrolného tŕňa a hoidiniek, nakoľko p. skriňa je dosť ťažká a dokáže potiahnúť vreteník aj 2 stotiny. Dá sa to kompenzovať nastavovacími skrutkami na p. skrini(2 x skrutka so 4-hrannou hlavou a kontramaticou v spodnej časti p. skrine.

PS: Ten najväčší O-krúžok je vlastne len NBR šnúra odstrihnutá z metráze a nemusí byť spojená...
Vím že se to od stolu nedá poznat, ale myslíte, že by to mohl být ten důvod, že by se to táhlo přes tu část vřetena v převodové skříni a teklo to až do konce vřetena kde nám vytéká olej viz. fotka výše? :)
Ak olej vyteká z vnútra dutej hriadele(čo je častá chyba pri nesprávnej montáži), tak na 100% áno. Ale je únik z vonkajšej strany hriadele ako píšeš vyššie, tak určite nie, nakoľko na vonkajších koncoch sú hriadele utesnené vysústruženým "labyrintom" a ten pri správnej hladine oleja v p. skrini(cca 8l) nemá dôvod prepúšťať olej.
matej
Příspěvky: 198
Registrován: 27. 8. 2018, 6:19

14. 2. 2020, 9:41

Nedalo mi to a bol som sa pozrieť na môj sústruh a zistil som nasledovné:
"Trubka" okolo ktorej ti uniká olej je zrejme narazená vnútri dutej hriadele p. skrine. Ja ju tam vôbec nemám a olej mi neuniká. Prechod vretenom by mal byť minimálne 50,8mm, takže ta trubka tam podľa všetkého nemá čo robiť. Viď foto.
Přílohy
pp.JPG
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“