Polovodičové lasery

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

11. 2. 2020, 8:53

Mex píše: 11. 2. 2020, 8:51 Ty červené fungují dokonce ještě silněji (víc filtrují).
Ale je přes ně hůř vidět, než přes ty zelené.
Mám oboje, tak můžu porovnat.
Diky to jsem potřeboval vědět.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2572
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

15. 2. 2020, 4:49

Neni mi jasne, zda se bavite o tomtez - vic videt nebo vic filtrovat?
Co je vlastne u laseru filtrovat? Propoustet nebo zabranovat pruchodu?
Laicky receno:
Kdyz chci ten laserovy paprsek vic/lepe videt, tak pouziju jeho barvu (na skla bryli) - jenze pak si zrak nechranim.
Kdyz si ho chci chranit, tak ho musim zase vic potlacit - takze nepouzivat (na skla) jeho barvu.
Tak co je vlastne spravne :roll: ?
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

15. 2. 2020, 6:16

lapa píše: 15. 2. 2020, 4:49 Neni mi jasne, zda se bavite o tomtez - vic videt nebo vic filtrovat?
Co je vlastne u laseru filtrovat? Propoustet nebo zabranovat pruchodu?
Laicky receno:
Kdyz chci ten laserovy paprsek vic/lepe videt, tak pouziju jeho barvu (na skla bryli) - jenze pak si zrak nechranim.
Kdyz si ho chci chranit, tak ho musim zase vic potlacit - takze nepouzivat (na skla) jeho barvu.
Tak co je vlastne spravne :roll: ?
Jsou to ochranne bryle, takze by mely filtrovat ty "laserove" vlnove delky. Predpokladam, ze jen v nejake mire, rozhodne bych si nesvitil primo do oci.
Tady jsou jedny certifikovane, premyslim, jestli je (nebo podobne) koupit, nebo verit cinanovi, ze ty jeho funguji.
https://laser-shop.cz/ochranne-pomucky/ ... 540nm.html

edit: U cervenych/zelenych bryli se samozrejme bavime o ochrane pred modrym polovodicovym laserem.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

15. 2. 2020, 7:28

Jenom malá technická. Kamarád je docela hračička a se svým 40W co2 laserem dělá psí kusy. Když jsem mu říkal, že jednou přijde o oči, tak oponoval tím, že má speciální brýle na CO2 lasery a že jsou homologované a stály 2500 korun. Když jsem si sáhnul rukou do nezaostřeného cca 20W paprsku a slušně mi to popálilo pazouru, tak mi je přišel ukázat. Tloušťka sklíčka je tak cca 2mm a protože vím, že jen ten testovací pulz udělá dírku do plexi skoro 6mm hlubokou, tak jsem těm brýlím moc nevěřil. A taky jo, Roman pyšně nastrčil brejle pod čočku, prsk a byla v nich díra. :-( Samozřejmě nevím, jestli výkon paprsku koreluje s nastavením výkonu trubky, nebo jestli tam na pár mS nahulí plnej výkon. V každém případě je jasné, že to ochrání oči před poškozením při výkonech desítek až stovek mW, ale watty výkonu se skrz ně propálí silou.
Ještě dodávám, pokud je na co2 laseru sklo, je to špatně. Všecny okémka by mely být z plexi, protože skrz něj paprsek neprojde.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 2. 2020, 9:23

Brýle nejsou k tomu, aby chytly přímý a případně ještě zaostřený paprsek. Chrání proti různým odrazům, což představuje jen zlomek energie svazku, a hlavně velmi nízkou hustotu výkonu.
Pokud by nějaké brýle měly být schopné odolat přímému paprsku, musely by to být nějaké zrcadlovky. Tedy aby většinu energie paprsku odrazily pryč. Jinak samozřejmě nějaký tenký plast nemůže tu energii pohltit bez toho, aniž aby se sám roztavil/odpařil.

Pokud si chcete vyzkoušet účinnost filtrace různých brýlí aniž je přitom zničíte, tak si vezměte LEDku na stejné vlnové délce, na jaké vám jede laser. A tím si buď posviťte do očí a odhadněte to pocitově, nebo si postavte jednoduchý měřák optického výkonu třeba s fototranzistorem. Ale v praxi stačí i jen ten pohled. Případně za brýle dát bílý papír a dívat se, jak výraznou stopu to na tom zobrazí.
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

16. 2. 2020, 10:19

A ještě jedna technická. Účinnost laserové diody je sice i 20%, ale ne na cca 400nm co má většina modrých laserů z Číny, ale okolo 1000nm. Sice používají pravděpodobně japonské diody, ale i ty mají účinnost mezi 7-9%.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 2. 2020, 10:54

lubbez píše: 16. 2. 2020, 10:19 A ještě jedna technická. Účinnost laserové diody je sice i 20%, ale ne na cca 400nm co má většina modrých laserů z Číny, ale okolo 1000nm. Sice používají pravděpodobně japonské diody, ale i ty mají účinnost mezi 7-9%.
Myslím, že ne.
Laserům na 405nm se říká UV lasery, případně fialové (violet). Ty jsou na tom s účinnosti skutečně asi trochu hůř, a taky se moc neprodávají ve vysokých výkonech.

Modré lasery mají vlnovou délku 445-450nm. To jsou ty běžné moduly, které se pak prodávají ve výkonech 1.6-5.5W, případně s "čínkými watty" třeba až někde do 20W. A tyhle modré lasery mají skutečně účinnost někde mezi 20-25%.
Pepa Žhář
Příspěvky: 417
Registrován: 23. 1. 2011, 5:16

17. 2. 2020, 8:11

Dělal jsem kdysi test těch zelených brýlí , na bok kde jsou jeste cca 2cm toho zeleneho plastu tak jsem testnul vypálit logo a pod ně dal A4 a ten zůstal netknuty logo zůstalo navrchu toho plastu brýlí ,
Pak to samé s obyc plexi a papír shořel na prach...testovano na "15W" ☺ laseru plným výkonem ...
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

19. 2. 2020, 8:51

Pro laseristy začátečníky. Takhle vypadá filtr od laseru CO2 cca po měsíci (25 hodin práce) a to pouze se dřevem a pouze gravírování. Plasty jsou o trochu horší :-)
lase_filtr.jpg
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

19. 2. 2020, 9:28

A proto se pouziva aktivni uhli
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

19. 2. 2020, 1:40

A co se stane s aktivním uhlím když na něj posíláš takovejhle smrad a hlavně kouř? Za měsíc je v prdeli. Tohle je samozřejmě prachový filtr před aktivním ulím.
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

20. 2. 2020, 1:01

Zdravím
Tak jsem se stal také šťastným majitelem pol. laseru údajně 5W. Koupeno na Banggood.com, přez EU warehause, divil jsem se jak dlouho to trvá, 10 dní. Jiná kravinka z číny došla do sedmi dnů. Zajímavé, ale o to tady nejde.
Podle jedné recenze, je tam min 4.2W.
"""I used a DIY Laser Power Meter to do a quick test upon receipt of the Laser. A quick measurement showed 4200mW (4.2 Watts at the meter) output based on the calibration of the Meter I built and calibrated. With further testing it may output a higher value reading. The power output was set by an Eleksmaker Mana SE board and Eleksmaker Evolution Desktop CAM 3.1. It took a long time to get this to the USA. ( 1 month )"""

Udělal jsem nějaké první pokusy, jen velmi lehce. Laser jsem zapojil a hned začal pálit kartonovou krabici. Žádné zaostřování, jen tak. Viz Foto:
https://photos.app.goo.gl/miyp9iG2rKZePemT8
Tak asi to něco bude dělat.
Poté už jsem zkoušel bez laseru, jen s diodou na výstupu, přes arduino a GRBL. Nemám šild tak jsem to zapojil na přímo, myslím, že je to jedno, jen jsem nějak nedohledal na kterém pinu se spíná vřeteno (M5). PWM na pinu 11 fungovalo.
Video: https://youtu.be/Bk9OQJTlrkQ
Řadič laseru má i ukazovátkový mód: https://youtu.be/kZZgIGUkdzE
Teď to chci dát na "frézku", a pokročit z nějakými pokusy, to bych mohl snad do víkendu.
Ale mám otázku ohledně PWM signálu z mojí odd. desky.
Schema_Laser.jpg
Z desky mi jde 0 - 10V. Řadič jede na 0 - 5V. Což bymohl být, nebo nemusel být problém, to je to co nevím, určitě to už někdo na Linuxcnc nebo podobné zapojoval, tak bych potřeboval poradit. Na BG je k tomu asi toto:
5W_technical_par.JPG
Všem přeji hezký den a děkuji za rady, i když to tady asi už bylo. Jen prostě už nevím kde vlézt.
S pozdravem Slezák a Perun s Vámi :twisted: :twisted: :twisted:
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 2. 2020, 3:53

GRBL v defaultní konfiguraci nemá výstup ON/OFF vřetene. Musí se přeložit s příslušnou úpravou konfigurace ve zdrojáku. Ve vlákně o malé gravírce, tištěné na 3D tiskárně, jsem takový upravený GRBL dával.

Laser se ovládá PWM na TTL/CMOS úrovni, tj. 5V. Rozhodně ne 10V !
Některé drivery umí i řízení analogovým signálem 0-5V, ten se ale vevnitř stejně převádí na PWM.
Vytáhni si ven PWM ještě před jeho převodem na 0-10V.
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

20. 2. 2020, 5:36

Díky
Ale s tím vytáhnutím jsi mne trochu dostal. Poprosím a budu smutně koukat. Nějaký návod jak na to a kde.
Deska klasika LPT zelená:
https://www.banggood.com/cs/Geekcreit-5 ... rehouse=CN
Díky moc.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 2. 2020, 6:39

Konkrétně tahle deska má přímo vytažený pin P1, kam je připojená převodník PWM na 0-10V.
Tak prostě nevyužiješ výstup toho převodníku 0-10V, ale připojíš se přímo na pin P1. Viz obrázek. Klidně můžeš ale mít zapojeno oboje najednou - při frézování budeš měnič ovládat signálem 0-10V, při použití laseru zase budeš řídit laser tím signálem P1.
Ale stejně tak si můžeš PWM nakonfigurovat i na jiný pin. Nikde není dáno, že ho musíš mít zrovna na P1. Prostě možností je spousta.

Jen prosím nepoužívej terminologii "mám zelenou desku".
Může mě jebnout, když tady někdo (to teď není na Tebe) napíše "... potřebuju poradit, mám modrou desku ...". Ho háje, pokud chci poradit třeba s autem, tak taky nenapíšu "poraďte mi, nestartuje mi to, mám modré auto".
PWM.jpg
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“