corona virus - obecna diskuze

Veškeré provozní záležitosti, dotazy a návrhy k fungování fóra a členů
Zamčeno
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

27. 3. 2020, 9:07

On se tim dle svych slov zabyvat nechtel, chtel jen pomoct tim co mel na sklede kdyz se bridilove z vlady na ty domovy duchodcu uplne vykaslali a zadnou desinfekci jim nedodali. Bohuzel nepomuze ani proklamovany telefonat Babisovi, zkousela to reditelka nejake nemocnice ktera nemela rousky, rekl ji at nepolitikari a praskl telefonem.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

27. 3. 2020, 9:08

Od útlého mládí se pohybuju celkem pravidelně pětitelskýmí pálenicemi. Za tu dobu se v evidenci lihu nezměnilo zhola nic. Změnila se jen spotřební daň, bohužel nahoru. :( Pro pafíka - to koukáš, co si až pamatuju. :lol: Ta evidence lihu je tak vymakaná časem, že finance jen tak neoblafneš. Já na jeho místě bych zavolal finance a před nima bych ten líh znehodnotil třeba glycerínem a nějakým parfémem. To už zpátky asi nikdo nevyčistí, nebo se to nevyplatí.
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

27. 3. 2020, 9:44

Denaturace a metanol (aféra) jsou úplně ale úplně dvě rozličné věci. Ač to zní sebe divněji denaturace lihu je čistě politická záležitost. Denaturace není z chemického hlediska potřebná, ani neznám z praxe nějaký jiný případ, že by potřebná byla, krom té politické. Denaturovat líh metanolem se nedá, pančovat ano (důsledky známe). Metanol byl pro jeho snadnou záměnu s etanolem dlouhou dobu na seznamu zvlášť nebezpečných jedů a taky se tak k němu mělo přistupovat.
edit:
Asi by se dal metanol využít jako desinfekce (účinnost neznám), jen jsem si s ním omýval 20 let v práci ruce, po dalších 30 letech jsou ruce celkem v pořádku (přiměřeně věku).
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

27. 3. 2020, 10:01

Milan199 píše: 27. 3. 2020, 8:47
filla píše: 27. 3. 2020, 6:17 tomu zufankovi bylo nabidnuto vyrizeni potrebnych pairu, coz on odmitl, media to zase jen prekrucuji a delaji z nej mucednika
Pamatuj, že ďábel se skrývá v detailu. Nevíme o tom podrobnosti a ty mohou být podstatné. Líh je poměrně přísně evidovaná komodita /zatímco metyl koupí kdo má v zadku díru/. Ani se těm celníkům nedivím, že ho zabrzdili /pokud jsou ty informace pravdivé - tak i kultivovaně/. Představ si, že za půl roku přijdou na kontrolu - "tak nám ukažte sklad, máte tam mít 2000 l lihu". "No já tam mám jen 20l ostatní jsem vypatlal na desinfekci a rozdal zadarmo a nevím komu".

Na druhou stranu mu nyní vyřídí "papíry" a zařadí ho do nějakého systému. Vyřazení z tohoto systému mu ovšem může způsobit značné úsilí a výdaje.
Tohle je samozřejmě zástupný problém a pouze neochota a nepružnost kindermanagementu cokoli řešit.
Protože přece není sebemenší problém aby na tu vlastní denaturaci ti celníci osobně dohlédli - likérek je pár, celníků mraky :shock: .
Navíc, když si přečteš čísla, tak na první pohled něco fatálně nesedí - ty objemy co s velkou slávou povolili, jsou jako když plivne.
https://www.celnisprava.cz/cz/tiskove-z ... stavu.aspx
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

27. 3. 2020, 10:09

Denaturace lihu je z důvodů daňových. S politikou to moc společného nemá. Danily a daní všechny režimy. Jen šáría trestá. Denaturace je kvůli nepříjemné chuti, aby to nebylo poživatelné. Metanol se do etanolu dokonce záměrně v malinkatém množství přidává při výrobě jemných lihovin. Nejvíce metanolu v poměru k etanolu je ve víně, kde vzniká přirozeným kvašením. V minulosti, nevím jak nyní, nepátral jsem, byla výroba metanolu u nás dokonce zakázaná. Vozilo se to prý z Polska.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

27. 3. 2020, 10:23

Josef píše: 27. 3. 2020, 9:08 Pro pafíka - to koukáš, co si až pamatuju. :lol: ...
ich čume...
I tvoje představy o denaturaci lihu odpovídají tvým ostatním projevům. Vy tam na Moravě máte takovej hezkej výraz - hňupovina. I když původem je ten výraz z Holomóca :)
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

27. 3. 2020, 10:35

reta píše: 27. 3. 2020, 8:18 Nebylo by od věci, až tohle všechno skončí podívat se Žufánkovi ale i těm ostatním lihovarům na zoubek. Já osobně třeba ten 70% absint nikdy nepil. Sklípky na Moravě jsem obcházel, lihovary nikdy.
No pokud budeš pít 70% absint, tak ho budeš pít špatně. Absint se při pití ředí ledovou vodou (nejlepší je přímo z ledové tříště) na cca 40%. A právě při tom ředění a postupné změně teploty vycházejí z absintu různá aromata z různých bylin. Absint se tak vyvíjí v čase.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

27. 3. 2020, 10:39

Josef píše: 27. 3. 2020, 9:08 Od útlého mládí se pohybuju celkem pravidelně pětitelskýmí pálenicemi. Za tu dobu se v evidenci lihu nezměnilo zhola nic. Změnila se jen spotřební daň, bohužel nahoru. :( Pro pafíka - to koukáš, co si až pamatuju. :lol: Ta evidence lihu je tak vymakaná časem, že finance jen tak neoblafneš. Já na jeho místě bych zavolal finance a před nima bych ten líh znehodnotil třeba glycerínem a nějakým parfémem. To už zpátky asi nikdo nevyčistí, nebo se to nevyplatí.
Prostory pálenice a daňového skladu jsou podle zákona pod dohledem kamer 24/7 s přímým připojením na celníky. Takže celníci si mohou kdykoliv pustit online přenos a případný záznam.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

27. 3. 2020, 11:24

Zatím, jsem vše stačil pobrat, hlavně pak to jak se absint pije, nevěděl jsem.
Nepobírám jen myšlenku „Denaturace lihu je z důvodů daňových. S politikou to moc společného nemá.“
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

27. 3. 2020, 11:25

pafik píše: 27. 3. 2020, 10:23
Josef píše: 27. 3. 2020, 9:08 Pro pafíka - to koukáš, co si až pamatuju. :lol: ...
ich čume...
I tvoje představy o denaturaci lihu odpovídají tvým ostatním projevům. Vy tam na Moravě máte takovej hezkej výraz - hňupovina. I když původem je ten výraz z Holomóca :)
Rád se nechám poučit od chytrého Pražáka.
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

27. 3. 2020, 12:02

reta píše: 27. 3. 2020, 11:24 Zatím, jsem vše stačil pobrat, hlavně pak to jak se absint pije, nevěděl jsem.
Nepobírám jen myšlenku „Denaturace lihu je z důvodů daňových. S politikou to moc společného nemá.“
Líh se používá ke dvěma účelům. Ke společenským (chlast) a k technickým (čističe, dezinfekce atd.). A protože nechceš, aby se lidi uchlastali k smrti, tak jim to znepříjemňuješ cenou a dáváš na líh daň. A protože nechceš, aby lihový čistič stál stejně jako litr slivovice, tak musis zajistit, aby se nedal pít. Takže ten líh denaturuješ, tzn. přidáš k němu něco, co se dá špatně oddělit a nedá se to kvůli tomu chlastat.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

27. 3. 2020, 12:54

milan584 píše: 27. 3. 2020, 10:01
Milan199 píše: 27. 3. 2020, 8:47
filla píše: 27. 3. 2020, 6:17 tomu zufankovi bylo nabidnuto vyrizeni potrebnych pairu, coz on odmitl, media to zase jen prekrucuji a delaji z nej mucednika
Pamatuj, že ďábel se skrývá v detailu. Nevíme o tom podrobnosti a ty mohou být podstatné. Líh je poměrně přísně evidovaná komodita /zatímco metyl koupí kdo má v zadku díru/. Ani se těm celníkům nedivím, že ho zabrzdili /pokud jsou ty informace pravdivé - tak i kultivovaně/. Představ si, že za půl roku přijdou na kontrolu - "tak nám ukažte sklad, máte tam mít 2000 l lihu". "No já tam mám jen 20l ostatní jsem vypatlal na desinfekci a rozdal zadarmo a nevím komu".

Na druhou stranu mu nyní vyřídí "papíry" a zařadí ho do nějakého systému. Vyřazení z tohoto systému mu ovšem může způsobit značné úsilí a výdaje.
Tohle je samozřejmě zástupný problém a pouze neochota a nepružnost kindermanagementu cokoli řešit.
Protože přece není sebemenší problém aby na tu vlastní denaturaci ti celníci osobně dohlédli - likérek je pár, celníků mraky :shock: .
Navíc, když si přečteš čísla, tak na první pohled něco fatálně nesedí - ty objemy co s velkou slávou povolili, jsou jako když plivne.
https://www.celnisprava.cz/cz/tiskove-z ... stavu.aspx
Já ty předpisy neznám a nemusím se s tím naštěstí zabývat. Z toho článku co na něj odkazuješ spíše vyplývá, že už není standardní cestou ČÍM denaturizaci provádět a tak povolili nějakou náhradní látku.
Nevím jestli tou neochotou kindermanagementu myslíš celníky nebo toho Žufánka. Žijeme ale ve světě sešněrovaném miliony předpisů a některé věci nelze vyřešit "rozumně", pokud nechceš riskovat vlastní kůži.

Já jsem třeba na zahradě zakopal nerezovou cisternu 28m2 a do ní jímám dešťovku. Bylo mi vřele doporučeno ji při kolaudaci zamaskovat bordelem //vedoucí stavebního je svině a potížistka// protože to už je významný zdroj vody pro hasiče. Jinak bych ji musel ohlásit/ nabídnout. Byl bych povinen mimo jiné zajistit volný přístup hasičům, přípojné hrdlo se sacím potrubím. Jako bonus bych nesměl cisternu vyčerpat pod 80% objemu, tedy na zalévání by mi byla ku hovnu. A takové zhůvěřilosti jsou kam se podíváš.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

27. 3. 2020, 1:12

Josef píše: 27. 3. 2020, 11:25 [
Rád se nechám poučit od chytrého Pražáka.
Když jinak nedáš.... :)
Ono to není tak hrozný, schválně jsem tě trochu popíchnul. Máš tam dvě nepřesnosti.
Jednak, metanol a etanol vznikají obecně při kvašení (cukrů), a ne že ve víně ho vzniká víc (přirozeným kvašením) . Vzniká ho všude stejně, ale ve víně ho pak může být víc, protože víno se nedestiluje, na rozdíl od kořalky. A při destilaci se právě odděluje metanol a etanol.
A druhá nepřesnost je, že se do jemnejch destilátů metanol úmyslně přidává. Pravda je, že se nikdy nepodaří úplně ty dvě složky oddělit a v každém destilátu nějaké množství metanolu zůstane. Dokonce si vzpomínám, že nám kdysi na fakultě profesor chemie říkal, že i nejlepší francouzské koňaky mají z tohohle důvodu kolem 3% metanolu.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

27. 3. 2020, 1:14

to je otazka priorit, muzes mit na zahrade bujnou vegetaci, nebo popel z vyhorelyho baraku
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 3. 2020, 1:24

:D
Přílohy
FB_IMG_1585315399133.jpg
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Zamčeno

Zpět na „Provozní záležitosti“