Frézka TOS F1J2 přestavba na CNC

Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 460
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

5. 5. 2020, 12:51

Zdravím všechny nadšence, přišel jsem se podělit o zkušenosti s často řešeným tématem přestavby frézky F1 na CNC. Je to něco přes rok co se mi podařilo sehnat tuto horizontální mašinku a práce mohla začít! :) Cíl byl jasný = CNC. Po zkušenostech s předchozím strojem (cnc soustruh proma spb550 který můžu časem taky zveřejnit pokud by byl zájem) jsem se rozhodl že "nebudu šetřit" (možná ted´ zklamu ale peníze netisknu a tak výrazy typu THK, FAG, Siemens a pod. se zde nevyskytují :wink: ) Za pul roku přerušované práce se mi podařilo rozchodit všechny 3osy na mach3.
    Jako pohony jsem se rozhodoval zda serva, ale nakonec jsem zvolil krokve motory z ebay nema34 1700OZ. Zde vyhrála cena ale byla to chyba, do budoucna jim chystám alespoň přidat zpětnou vazbu.
      Kuličkové šrouby jsem použil z alíku dvoumaticové DFU1605, Ty fungují dobře jen vymezovací podložku jsem točil novou jelikož původní neviděla brusku ani z dálky (pozor na čínské kuličky, v každá matici jsou jiné průměry)
        Uložení šroubů jsem volil letmo pomocí axiálních kuličkových ložisek, domky si vyrábím na míru
        Špatný přístup k obrobku mně donutil vymyslet vertikálí vřeteno, tak jsem si nechal odlít trámec v místní slévárně podle mého dřevěného modelu (stál mne více než frézka kterou jsem sehnal za 5000,- trámec odlití 5500,- :D ) ten jsem si ofrézoval u kámoše. Pak už jen vřeteno BT30 z číny za 7800,- časem to bude chtít šponovák, kryt na řemeny a zbrousit dosedačku.
        Podtrženo, sečteno, nasypal jsem do ní něco přes 50tis když nepočítám nástroje a to jsem ještě neskončil.... :oops:
        Ale protože tohoto pomocníka potřebuji a chci tak hodlám pokračovat: dělička(odlitek už mám), enkodér na svislé vřeteno, obrážecí hlava, LinuxCNC, nový stůl alespoň s 2mi Tdrážkami, sklopná (pátá) osa, zrychlovací vřeteno popř. elektrovřeteno, lepší ovládací panel a líbilo by se mi taky ATC a 3st automatická převodovka
        Škoda že konstrukce je knee-type (v ose Z mi jezdi konzole ale zde často vznikají nepřesnosti)pro CNC preferuji bed-type.Zmiňovaný stůl kde je jen jedna Tdrážka je taky max na svěrák a děličku ale pro složitější upínání nevyhovuje.
        Více poví foto a pokud by byl zájem tak můžu postupně aktualizovat stav :)
        Přílohy
        Počátek
        Počátek
        Z-šroub
        Z-šroub
        Y-šroub
        Y-šroub
        Detail krytí vedení Z
        Detail krytí vedení Z
        Kryt šroubu Z první verze
        Kryt šroubu Z první verze
        Trámec odlitek
        Trámec odlitek
        Trámec složeno
        Trámec složeno
        Domek šroubu X
        Domek šroubu X
        Zakrytovaná frézka bez vertikálního vřetena
        Zakrytovaná frézka bez vertikálního vřetena
        Obrábění trámce
        Obrábění trámce
        F1J2 aktuální stav
        F1J2 aktuální stav
        F1J2 aktuální stav
        F1J2 aktuální stav
        Uživatelský avatar
        bobik
        Příspěvky: 4564
        Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
        Bydliště: Okres Klatovy

        5. 5. 2020, 8:56

        Pěkný počin. A i když máš CNC soustruh, tak na tomhle můžeš brát větší šponu.
        karelsklo
        Příspěvky: 1512
        Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

        5. 5. 2020, 6:11

        Mě se to líbí,mám ji taky i s vertikálním vřetenem a plánuju něco podobného.... :)
        petrumartin
        Příspěvky: 36
        Registrován: 7. 6. 2019, 5:32

        5. 5. 2020, 7:18

        karelsklo píše: 5. 5. 2020, 6:11 Mě se to líbí,mám ji taky i s vertikálním vřetenem a plánuju něco podobného.... :)
        To vertikální vřeteno mas originál?
        karelsklo
        Příspěvky: 1512
        Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

        6. 5. 2020, 9:57

        Ta hlava není originál,myslím že je z FN 22....
        Přílohy
        IMG_20200506_085438.jpg
        IMG_20200506_085508.jpg
        karelsklo
        Příspěvky: 1512
        Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

        6. 5. 2020, 6:40

        Pokud vím přídavné vertikální vřeteno se k tomu origo nedělalo,jen snad celá frézka ve "vertikálkové verzi" což by s Morse 3 nebo ISO 30tkou bylo fajn ale určitě se nedá sehnat.... :)

        Každopádně jestli ji budu přebastlovat určitě zachovám i kličky.I když máme na dílně 5 CNC frézek není den kdy by se na téhle něco nedělalo.Ale už brečí po výměně šroubů tak dostane rovnou kuličkáče mám je nasyslené no a pak si to říká o ty motorky....:-) Jeden už tam je,na Xku páč převodovka posuvu je vykuchaná....
        Uživatelský avatar
        Meki
        Příspěvky: 460
        Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

        8. 5. 2020, 11:50

        Dnes jsem na hrubo obrousil odlitek děličky, už čeká jen na opracování :) kdyby někomu z vás přebýval šnekový převod (kolo průměru 100 - 160 převod okolo 1:40) tak by se hodil, jinak nechám něco vyrobit. Chtěl bych i odvalovat takže jako pohon zvažuji servo.

        Jinak jedna vertikální hlava na F1J2 je momentálně na bazoši ale chce za ní 15tis, nehledě na to že má Mk2 což není vhodné na CNC. Asi nakonec není lepši si něco zbastlit
        karelsklo píše: 6. 5. 2020, 6:40
        Každopádně jestli ji budu přebastlovat určitě zachovám i kličky.I když máme na dílně 5 CNC frézek není den kdy by se na téhle něco nedělalo.Ale už brečí po výměně šroubů tak dostane rovnou kuličkáče mám je nasyslené no a pak si to říká o ty motorky....:-) Jeden už tam je,na Xku páč převodovka posuvu je vykuchaná....
        pokud máš vedle několikatunové CNC pak mi přestavba lehké F1J2 na CNC neává smysl :?: , já to mám jako nouzovku kvůli místa a ještě bych chápal jako jednoůčeovku třeba na drážky. Jinak ty kličky chci taky protože se mi nechce čekat 3minuty než naběhne systém a pak další minuty datlovat numera abych zfréznul třeba jednu plochu.... ale budu muset řešit kuželový převod (náhon od kliky na osu Z) a taky to bude chtít brzdu, nerad bych aby se mi při frézování drážky hýbaly i ostatní osy.
        Přílohy
        P_20200506_204754_vHDR_On.jpg
        P_20200508_232525_vHDR_On.jpg
        Uživatelský avatar
        tumlik
        Sponzor fora
        Příspěvky: 3574
        Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
        Bydliště: já su z Moravskej :-)
        Kontaktovat uživatele:

        9. 5. 2020, 9:11

        Meki píše: 8. 5. 2020, 11:50 Dnes jsem na hrubo obrousil odlitek děličky, už čeká jen na opracování :) kdyby někomu z vás přebýval šnekový převod (kolo průměru 100 - 160 převod okolo 1:40) tak by se hodil, jinak nechám něco vyrobit. Chtěl bych i odvalovat takže jako pohon zvažuji servo.
        mám originální kolo do děličky fngj32 označení fngj32 16 144 5, je to kalené broušené, převod pochopitelně 1:40 , vnějškem 105,8, ďoura 40mm, pero 12, zuby síla 18mm,,. celkově s osazením 23mm. Mám to včetně hřídele s broušeným šnekem, je to nový, kupoval jsem to jako náhradní díl, mělo by to sedět k nástrojařským děličkám od fn 22 nahoru, ale to nemám ověřené, každopádně velikostně jsou stejný, nakonec jsem to nepoužil, protože jsem sehnal komplet druhou náhradní, tohle mě stálo 2,5k, jestli to chceš tak ti to přenechám
        http://www.tumlikovo.cz/
        Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
        milan.83
        Příspěvky: 826
        Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

        9. 5. 2020, 8:48

        karelsklo píše: 6. 5. 2020, 6:40 Pokud vím přídavné vertikální vřeteno se k tomu origo nedělalo,jen snad celá frézka ve "vertikálkové verzi" což by s Morse 3 nebo ISO 30tkou bylo fajn ale určitě se nedá sehnat.... :)
        Dělalo. Ano, na Bazoši jedno je. Jeho označení je VH1. Píše se o něm v návodu k frézkám F1J(2) jako o speciálním příslušenství.

        A cena na Bazoši za 15 tis? Já se té ceně nedivím. Buď je možnost koupit něco, co se objeví v nabídce jednou za několik let, nebo je možnost si to nějak přebastlit. Když si pak člověk spočítá, co času a peněz sežere přebastlení, tak je jednodušší si to vřeteno koupit a mít to sice dráž, ale bez práce.
        předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
        Uživatelský avatar
        Charon
        Sponzor fora
        Příspěvky: 5184
        Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
        Bydliště: Praha

        9. 5. 2020, 9:23

        Me ta cena za velmi ojedinele se vyskytujici hlavu take nepripada premrstena.
        Na hobíka to asi jde...
        SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
        Uživatelský avatar
        tumlik
        Sponzor fora
        Příspěvky: 3574
        Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
        Bydliště: já su z Moravskej :-)
        Kontaktovat uživatele:

        9. 5. 2020, 9:28

        milan.83 píše: 9. 5. 2020, 8:48
        karelsklo píše: 6. 5. 2020, 6:40 Pokud vím přídavné vertikální vřeteno se k tomu origo nedělalo,jen snad celá frézka ve "vertikálkové verzi" což by s Morse 3 nebo ISO 30tkou bylo fajn ale určitě se nedá sehnat.... :)
        Dělalo. Ano, na Bazoši jedno je. Jeho označení je VH1. Píše se o něm v návodu k frézkám F1J(2) jako o speciálním příslušenství.

        A cena na Bazoši za 15 tis? Já se té ceně nedivím. Buď je možnost koupit něco, co se objeví v nabídce jednou za několik let, nebo je možnost si to nějak přebastlit. Když si pak člověk spočítá, co času a peněz sežere přebastlení, tak je jednodušší si to vřeteno koupit a mít to sice dráž, ale bez práce.
        ano, to je pravda, že se to tam píše, ale je tam psané Mk2, máš odkaz na ten bazoš, to by mě docela zajímalo jak to vypadá, měl jsem takovou malou vertikální hlavu s Mk2......
        http://www.tumlikovo.cz/
        Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
        Milan199
        Příspěvky: 2907
        Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

        9. 5. 2020, 9:37

        tumlik píše: 9. 5. 2020, 9:28
        milan.83 píše: 9. 5. 2020, 8:48
        karelsklo píše: 6. 5. 2020, 6:40 Pokud vím přídavné vertikální vřeteno se k tomu origo nedělalo,jen snad celá frézka ve "vertikálkové verzi" což by s Morse 3 nebo ISO 30tkou bylo fajn ale určitě se nedá sehnat.... :)
        Dělalo. Ano, na Bazoši jedno je. Jeho označení je VH1. Píše se o něm v návodu k frézkám F1J(2) jako o speciálním příslušenství.

        A cena na Bazoši za 15 tis? Já se té ceně nedivím. Buď je možnost koupit něco, co se objeví v nabídce jednou za několik let, nebo je možnost si to nějak přebastlit. Když si pak člověk spočítá, co času a peněz sežere přebastlení, tak je jednodušší si to vřeteno koupit a mít to sice dráž, ale bez práce.
        ano, to je pravda, že se to tam píše, ale je tam psané Mk2, máš odkaz na ten bazoš, to by mě docela zajímalo jak to vypadá, měl jsem takovou malou vertikální hlavu s Mk2......
        https://stroje.bazos.cz/kovoobrabeci/80 ... t&kitx=ano
        Uživatelský avatar
        tumlik
        Sponzor fora
        Příspěvky: 3574
        Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
        Bydliště: já su z Moravskej :-)
        Kontaktovat uživatele:

        9. 5. 2020, 9:41

        to je ona :wink:
        P1050240.JPG
        P1050240.JPG
        P1050246.JPG
        P1050248.JPG
        http://www.tumlikovo.cz/
        Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
        Uživatelský avatar
        tumlik
        Sponzor fora
        Příspěvky: 3574
        Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
        Bydliště: já su z Moravskej :-)
        Kontaktovat uživatele:

        9. 5. 2020, 9:54

        Milan199 píše: 9. 5. 2020, 9:37
        tumlik píše: 9. 5. 2020, 9:28
        milan.83 píše: 9. 5. 2020, 8:48

        Dělalo. Ano, na Bazoši jedno je. Jeho označení je VH1. Píše se o něm v návodu k frézkám F1J(2) jako o speciálním příslušenství.

        A cena na Bazoši za 15 tis? Já se té ceně nedivím. Buď je možnost koupit něco, co se objeví v nabídce jednou za několik let, nebo je možnost si to nějak přebastlit. Když si pak člověk spočítá, co času a peněz sežere přebastlení, tak je jednodušší si to vřeteno koupit a mít to sice dráž, ale bez práce.
        ano, to je pravda, že se to tam píše, ale je tam psané Mk2, máš odkaz na ten bazoš, to by mě docela zajímalo jak to vypadá, měl jsem takovou malou vertikální hlavu s Mk2......
        https://stroje.bazos.cz/kovoobrabeci/80 ... t&kitx=ano
        nojo ,tak to se nedivím, že to nejde najít, to není hlava ale hala :D
        http://www.tumlikovo.cz/
        Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
        milan.83
        Příspěvky: 826
        Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

        9. 5. 2020, 10:20

        chlapci, omlouvám se za přehození písmenek. Není to VH1, ale HV1, viz printscreen z pasportu frézky
        HV1.png
        předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
        Odpovědět

        Zpět na „CNC frézky“