Gorton 8D ano či ne?

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
ivanskyt
Příspěvky: 5
Registrován: 23. 5. 2020, 6:54

23. 5. 2020, 2:34

Dobrý den,
Jsem amatér a pro své projekty pořizuji vrtačko-frézku:
1. Max hmotnost obrobku do cca. 50-70 kg.
2. Obráběný materiál konstrukční ocel, litina, hliník.
3. Jak píši NEprodukční, AMATÉRSKÁ výroba, jsem smířený s kompromisy stran nížší produktivity.
4. Omezený prostor a max. výška 2 m.
5. Chci frézku začít používat hned, ne po roce strávené její revitalizací, zaškrabáváním rybin atd.
6. Rozpočet cca. 90000 Kč (myšleno na stroj bez příslušenství).

Zatím mám hlavního kandidáta v našich končinách exotický Gorton 8D.
Aktuálně mám možnost ho koupit velmi dobře repasovaný s invertorem a 2-osým DRO. ALE s imperiálními posuvnými šrouby a nonii a proprietárním kuželem vřetene (Gorton). Součástí dodávky je m.j. redukce na běžné vrtačkové trny a na kužel MK3.

Proti tomu mi stojí klasické, jak se zde v jiných příspěvcích píše „ovoněné Číny“:
https://www.primadilna.cz/Warco-VMC-Var ... -d5716.htm s vřetenem R8
resp.
https://www.bow.cz/produkt/3338450/vrta ... imill-mb-4 s vřetenem MK4
Ty „číny“ bych si DRO dovybavil sám.

Dotazy:
1. Znamenají imperiální šrouby/nonia toho Gortona nějaký problém v případě vybavení DRO?
2. Znamená použití redukce Gorton kužel/MK3 výrazný nárust nepřesnosti obrábění?
3. Je v případě toho Gortona nějaký jiný faktor o který bych se jako hobík mohl „přerazit“?
4. Pokud je Gorton cesta do pekel, kterou z těch dvou „Čín“ zvolit?

Děkuji za každou radu.
Tomáš.
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

23. 5. 2020, 2:41

Ak to má odmeriavanie, tak ťa palcové šróby nemusia trápiť.
Tos C45-2000
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

23. 5. 2020, 3:24

tu mašinu neznám, ale podle obrázků je to nástrojařská frézka z 40 - 50 - 60 let
tj. ze zlatého věku strojařiny
na hraní asi nic lepšího není
i v silně jetém stavu to bude o dva řády lepší stroj než ty číny
stačí si udělat jednoduchý test
vytoč podélný stůl do strany a pak s ním rukou zahýbej dopředu a dozadu
jediný problém asi bude s tím nestandardním kuželem ve vřeteni
v případě hodně velkého problému s dostupností nářadí bych to řešil výrobou jiného vřetene s ISO30 nebo 40
možná by se dalo i sehnat ????, zkus prolézt zahraniční fora, lathes atd.
jakmile to má DRO, nezajímají tě noniusy a stoupání šroubů, do značné míry ani jejich opotřebení, prostě si to přepneš do mm
redukce na MK3 asi zmenší prostor pod vřetenem na výšku, tady asi bude místa dost
jestli to chodí, tak bych vůbec neváhal
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

25. 5. 2020, 5:07

ivanskyt píše: 23. 5. 2020, 2:34 Dobrý den,
Jsem amatér a pro své projekty pořizuji vrtačko-frézku:
1. Max hmotnost obrobku do cca. 50-70 kg.
2. Obráběný materiál konstrukční ocel, litina, hliník.
3. Jak píši NEprodukční, AMATÉRSKÁ výroba, jsem smířený s kompromisy stran nížší produktivity.
4. Omezený prostor a max. výška 2 m.
5. Chci frézku začít používat hned, ne po roce strávené její revitalizací, zaškrabáváním rybin atd.
6. Rozpočet cca. 90000 Kč (myšleno na stroj bez příslušenství).

Zatím mám hlavního kandidáta v našich končinách exotický Gorton 8D.
Aktuálně mám možnost ho koupit velmi dobře repasovaný s invertorem a 2-osým DRO. ALE s imperiálními posuvnými šrouby a nonii a proprietárním kuželem vřetene (Gorton). Součástí dodávky je m.j. redukce na běžné vrtačkové trny a na kužel MK3.

Proti tomu mi stojí klasické, jak se zde v jiných příspěvcích píše „ovoněné Číny“:
https://www.primadilna.cz/Warco-VMC-Var ... -d5716.htm s vřetenem R8
resp.
https://www.bow.cz/produkt/3338450/vrta ... imill-mb-4 s vřetenem MK4
Ty „číny“ bych si DRO dovybavil sám.

Dotazy:
1. Znamenají imperiální šrouby/nonia toho Gortona nějaký problém v případě vybavení DRO?
2. Znamená použití redukce Gorton kužel/MK3 výrazný nárust nepřesnosti obrábění?
3. Je v případě toho Gortona nějaký jiný faktor o který bych se jako hobík mohl „přerazit“?
4. Pokud je Gorton cesta do pekel, kterou z těch dvou „Čín“ zvolit?

Děkuji za každou radu.
Tomáš.
Jestli jde o tu mašinu z Vsetína ( https://webcache.googleusercontent.com/ ... clnk&gl=cz ) tak vypadala slušně, nezničená. Samozřejmě, skutečný mechanický stav se podle fotek nepozná, muselo by se to vidět.
Firma (Gorton) je klasika, no problém, výhodou je, že k tomu je spousta dokumentace - viz třeba
http://gorton-machine.org/machines/index.html
co se týče koncepce, tak opět klasika, no problém, problém jsou ty kleštiny (mašina se dělala normálně s těma total stupid :shock: custom kleštinama, normální BS vřeteno bylo custom) - shání se těžko, cena špatná. Max. velikost je do 1/2". Palcový šrouby samozřejmě opruz jsou, s tím odměřováním to ale nějak používat půjde - spíš je důležité na co je kdo zvyklý - mě třeba by ty noniusy chyběly (DRO nemusím) - podle mě je pomalé a na některé věci nepraktické).
Víc se toho asi říct nedá - to by se musela mašina vidět.
Cena, spíš je vyšší - za ty peníze by (když by se nechvátalo by se dala sehnat i mašina lepší, novější (koncepčně) a s vyšší (lepší) výbavou.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

25. 5. 2020, 5:14

jinak ještě jedna poznámka - tím, že to je palcová mašina, tak je třeba počítat s tím, že všechno na tom bude palcové - takže pokud na tom odejde cokoli - počínaje i blbým šroubkem nebo ložiskem, tak to v evropě budeš shánět těžko - jedině udělat a nebo z USA (a to taky nebude úplně jednoduché). Kdyby to byla mašina, která se jinak nedá sehnat než v palcovém provedení, tak to nějaké opodstatnění k koupi má - jinak ale zrovna u frézky, kterých je v metrice mraky, podle mě to je dost nešťastné.
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

25. 5. 2020, 8:07

milan584 píše: 25. 5. 2020, 5:14 jinak ještě jedna poznámka - tím, že to je palcová mašina, tak je třeba počítat s tím, že všechno na tom bude palcové - takže pokud na tom odejde cokoli - počínaje i blbým šroubkem nebo ložiskem, tak to v evropě budeš shánět těžko - jedině udělat a nebo z USA (a to taky nebude úplně jednoduché).
Ale zase také dramatické to dnes už dnes nieje. Imperiálne skrutky majú väčšie firmy skladom alebo na objednanie do 3 dní, ložiská tiež. Ak odíde niečo zásadnejšie, aj tak bude musieť buď zháňať originálny diel (výrobca alebo e-bay bude zdroj), alebo to nechať vyrábať a tam už ten problém roztdielnosti nieje až taký žeravý. Naviac pri jeho plánovanom využití by všetko mohlo vydržať až do smrti :) . Netvrdím, že metrika by nebola výhodou, ale takýchto strojov za tú cenu sa veľa neobjavuje.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

25. 5. 2020, 8:34

zverodoktor píše: 25. 5. 2020, 8:07
milan584 píše: 25. 5. 2020, 5:14 jinak ještě jedna poznámka - tím, že to je palcová mašina, tak je třeba počítat s tím, že všechno na tom bude palcové - takže pokud na tom odejde cokoli - počínaje i blbým šroubkem nebo ložiskem, tak to v evropě budeš shánět těžko - jedině udělat a nebo z USA (a to taky nebude úplně jednoduché).
Ale zase také dramatické to dnes už dnes nieje. Imperiálne skrutky majú väčšie firmy skladom alebo na objednanie do 3 dní, ložiská tiež. Ak odíde niečo zásadnejšie, aj tak bude musieť buď zháňať originálny diel (výrobca alebo e-bay bude zdroj), alebo to nechať vyrábať a tam už ten problém roztdielnosti nieje až taký žeravý. Naviac pri jeho plánovanom využití by všetko mohlo vydržať až do smrti :) . Netvrdím, že metrika by nebola výhodou, ale takýchto strojov za tú cenu sa veľa neobjavuje.
Nevím, jestli jsi někdy viděl nějaký anglosaský stroj - ale můžu ti garantovat, že na mašinách třeba od EMI nebo Fellowse, Sunnena a pod běžný tabulkový šrouby zrovna moc nenajdeš - všechno (až na světlé vyjímky) je atyp.
A když se vysype třeba DP kolo (cementovaný, broušený, s palcovým drážkováním uvnitř), tak taky si můžeš ho jít v evropě zkusit někam vyrobit - to bude dost rychlý - poletíš jako namydlený blesk.
Samozřejmě to je každého věc - vyrobitelné je skoro cokoli - ale obvykle to pak někdo musí dokázat zaplatit.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

25. 5. 2020, 9:12

Jo, tohle muzu potvrdit. Mam tu taky par anglickych stroju a je to pakarna neskutecna. I blby sroubek sehnat je problem. Rychlejsi (rozhodne ne levnejsi) nez ho nekde objednavat, je si ho nechat udelat v nastrojarne, protoze masiny nemohou stat. Napriklad jehlove loziska jsem kupoval az v Japonsku, nahradni dily na pneumatiku nesehnatelne a vyrobce je ma na haku posilat z UK apod. Nepasuji klice, diry maji podivne rozmery na ktere nesezenu vrtak, proste nic, uplne jiny svet. Doslo to tak daleko, ze nektere funkcni bloky ktere se casto servisuji nebo serizuji jsem nechal udelat nove v metrice.
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

25. 5. 2020, 11:17

Priznám sa, že stroj som nemal. Oprava iných zariadení s imperiálnymi mierami zásadný problém nebol, ale je pravda že som menil práve iba tie skrutky a ložiská. Ďakujem za poučenie, je dobre vedieť, že pri strojoch to problém byť môže.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Petr68
Příspěvky: 878
Registrován: 3. 12. 2015, 9:38
Bydliště: Karlovy vary

25. 5. 2020, 12:33

Já teda nevím, ale přijde mi že ten Gorton žádná topka není a osobně bych se na něj vyfláknul. Za 90k by se určitě dalo sehnat něco i od překupníka.
Občas se objevují FN22, 25... Chce to jen hledat.
Strigon ME-250, SV18RA, Mikromat SFW200/600, L-TEC Ductling II
ivanskyt
Příspěvky: 5
Registrován: 23. 5. 2020, 6:54

26. 5. 2020, 6:19

Díky za rady a doporučení praktiků. Prošel jsem U.S./Canada fóra a je fakt, že sehnat cokoliv na Gorton 8D je problém i tam. U.S. chlapci mi doporučují si pořídit 2 Gortony a tu druhou mašinu kanibalizovat na součástky. Nu, zatlačil jsem slzu a na Gortona rezignoval.
Počkám ještě chvíli, zdali se neobjeví nějaká pěkná malá mašinka v okolí. Jako plán B mám tu ovoněnou čínu Warco VMC. Příjde mi to tak jednoduchá konstrukce, že tam snad není co podělat.
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

26. 5. 2020, 8:16

ivanskyt píše: 26. 5. 2020, 6:19 Jako plán B mám tu ovoněnou čínu Warco VMC. Příjde mi to tak jednoduchá konstrukce, že tam snad není co podělat.
No tak to by si bol prekvapený čo všetko súdruhovia z PRC na takom stroji dokážu podělat.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

27. 5. 2020, 5:06

ivanskyt píše: 26. 5. 2020, 6:19 Díky za rady a doporučení praktiků. Prošel jsem U.S./Canada fóra a je fakt, že sehnat cokoliv na Gorton 8D je problém i tam. U.S. chlapci mi doporučují si pořídit 2 Gortony a tu druhou mašinu kanibalizovat na součástky. Nu, zatlačil jsem slzu a na Gortona rezignoval.
Počkám ještě chvíli, zdali se neobjeví nějaká pěkná malá mašinka v okolí. Jako plán B mám tu ovoněnou čínu Warco VMC. Příjde mi to tak jednoduchá konstrukce, že tam snad není co podělat.
Vzhledem k tomu, že soudruzi mají technickobezmozkové problémy i s stroji :mrgreen: které opravdu nejsou složité (viz třeba výroba kovadlin nebo kladiv z bílé litiny - což je sice levné, ale šedivka na kovadlinu nebo kladivo není to "úplně pravé :mrgreen: ořechové"), tak bych řekl, že výrazná ostražitost při koupi čehokoli z prcu je naprostou nutností.
Warco, minimálně v první řadě - čína jako vyšitá.
ivanskyt
Příspěvky: 5
Registrován: 23. 5. 2020, 6:54

22. 6. 2020, 2:34

Měl jsem cestu kolem toho Gortona 8D, tak jsem se domluvil na prohlídce. Pěkná opravená mašinka, ale házivost na vřeteni cca. 6-7 setin. Na to, že bylo kompletně přeložiskováno a repasováno podivné. Nechce se mi věřit, že pán tu mašinu takto detailně předělal by toto přehlédl.
Jevilo se mi to tak, že by mohlo pomoci dotažení usazení spodního ložiska vřetene - viz. obrázek. Ale bohužel jak tady již výše někdo upozorňoval - problém mašiny z imperiálního světa. Imperiální impusy sebou nevozím, domácí je taky nikde nenašli, takže zatím žádný posun. Nemám takovou zkušenost, abych poznal, zdali je to jen otázka seřízení vřetene nebo systémový problém cele sestavy vřeteno-ložiska-usazení do konzoly.
Přílohy
Gorton8d.jpg
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

22. 6. 2020, 2:49

ivanskyt píše: 22. 6. 2020, 2:34 Měl jsem cestu kolem toho Gortona 8D, tak jsem se domluvil na prohlídce. Pěkná opravená mašinka, ale házivost na vřeteni cca. 6-7 setin. Na to, že bylo kompletně přeložiskováno a repasováno podivné. Nechce se mi věřit, že pán tu mašinu takto detailně předělal by toto přehlédl.
Jevilo se mi to tak, že by mohlo pomoci dotažení usazení spodního ložiska vřetene - viz. obrázek. Ale bohužel jak tady již výše někdo upozorňoval - problém mašiny z imperiálního světa. Imperiální impusy sebou nevozím, domácí je taky nikde nenašli, takže zatím žádný posun. Nemám takovou zkušenost, abych poznal, zdali je to jen otázka seřízení vřetene nebo systémový problém cele sestavy vřeteno-ložiska-usazení do konzoly.
Když bude povolená pinola (svěrač :mrgreen: ) tak to je (když má vůli v vedení) gumové, ale nehází to - jde to zkontrolovat i tak že změříš házení vřetene a a pak bez zastavení i pinoly - pokud se pinola nemele, tak je to na vřetenu a nebo ložisku. Pokud se pinola mele, taj je pro změnu volná pinola a ohnuté vřeteno někde nahoře.
6 stovek je na první pohled podezřelé - pokud jsi měřil přímo na dutině a je čistá, a i tak šmajdá, tak je to buď po ráně a nebo nějaký problém s ložiskem (ky).
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“