CNC 3018 z Číny (fréza, laser), SW: Sketchup, Inkscape, Estlcam grblCntrolo

modelar77
Příspěvky: 1
Registrován: 26. 2. 2020, 11:18

26. 2. 2020, 11:54

Zdravím všechny fandy CNC,
pořídil jsem si následující vybavení:

CNC 3018 z Číny (fréza, laser), SW: Sketchup, Inkscape, Estlcam, grblCntrol

Celkem jsem se "probojoval" úskalími návrhu součástek.
Máte někdo zkušenosti / dpopručení na práci s plexi / překližkou /hliníkovým plechem 2mm /- akrylátovým sklem Gutta - 4mm => nástroje, rychlosti, finty "nastavení" v EstlCam ... ?

Dejte vědět. :)
Bořík
Příspěvky: 7
Registrován: 26. 5. 2020, 2:27

27. 5. 2020, 10:05

Zdravím všechny frézaře, co se touto činností baví. Na stará kolena jsem si pořídil také tuto tiskárnu a předem píšu, že to mám pouze na vyřezávání drobných doplňků na modely lodí - z materiálů nejvíc laminátové desky do 1 mm a dále desky z ABS. Takže opravdu žádné kovy a těžko obrobitelné materiály.
A teď to hlavní: chtěl bych poprosit o radu, jak a co nastavit, aby si spolu rozumněla ta frézka 3018 a program Estlcam. S původním SW Grbl to funguje, ale ten program je dost omezený a mnohem raději bych používal ten Estlcam - už i proto, že neumím anglicky a ten SW je i v češtině. Pokud někdo může poradit, moc by mně to pomohlo. Strávil jsem nad tím už hodně času, ale obecně programování a počítačová technika není moje parketa a moc ( = skoro vůbec ) se v tom nevyznám. V okolí neznám nikoho, kdo by poradil a tak budu vděčný za každou radu ( kromě toho, abych to hodil do kopřiv, protože je to čínský křáp a hračka ).
Předem díky !
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

27. 5. 2020, 1:27

GRBL je řídící systém, který hýbe tvým strojem na základě instrukcí, které dostane z vnějšku. CAM (třeba tvůj EstlCAM) vytváří sekvenci těchto instrukcí - program (u obráběcích strojů standardně v jazyce g-code). Mezi tím je ještě GRBL Controller (to, co běží typicky na počítači, např. https://github.com/Denvi/Candle), který tyto instrukce do GRBL posílá, navíc umožňuje i manuální provoz, typicky pro nastavení nulového bodu nebo nějaké superjednoduché úkony. Bez GRBL a kontroleru (případně nějaké alternativy, např. skvělého LinuxCNC nebo Mach3/4 pro Windows) se tedy ani nadále neobejdeš. G-code má různé mutace (konkrétně GRBL má dost omezený subset podporovaných instrukcí), proto je na výstupu CAM potřeba vybrat vhodnou mutaci (typicky je to řešeno postprocesory).

Takže v EstlCAM vytvoř gcode a ten zkus otevřít v tvém GRBL kontroleru.

T.

EDIT: Aha, sorry, teď čtu, že "Estlcam uses its own firmware and can run on Arduino UNO, Nano and Mega2560." (https://openbuilds.com/threads/estlcam- ... post-44465), takže asi umí fungovat i jako řídící systém. Snad se ozve někdo, kdo to používá 🤞Případně napiš, s čím konkrétně tam zápasíš, pokud je ten program v češtině, tak by to snad nemělo být tak těžké..?
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 27. 5. 2020, 2:06, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Bořík
Příspěvky: 7
Registrován: 26. 5. 2020, 2:27

27. 5. 2020, 2:05

Díky za radu - to funguje, frézuje to ( zatím s frézou vysoko, ale po spuštění dolů to bude fungovat ). Spíš jsem měl na mysli druhou část programu Estlcam: CNC Controll. Pokud si otevřu daný soubor zde, tak to nefunguje ( nejdou ani posuvy, zapnutí vřetene ... ). Prostě tady to nekomunikuje. Toto bych rád zprovoznil.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

27. 5. 2020, 2:23

Možná vyžaduje nejprve homing, případně si myslí, že jsi v nějakém limitu atp. Pomohl by screenshot nebo video, takhle naslepo se blbě radí.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Bořík
Příspěvky: 7
Registrován: 26. 5. 2020, 2:27

27. 5. 2020, 2:47

Screenshot čeho ? Nevím co bych měl nafotit. Prostě spustím program Estlcam CNC Control, nahraju tam daný výkres a to je vše, co s tím mohu udělat - ať kliknu na cokoli ( třeba posuvy nebo zapnutí motoru ), nic se neděje. Možná bude problém v nastavení jednotlivých položek v LPT portu, ale to je pouze moje domněnka ... bohužel tomu nerozumím, abych se třeba mohl vyjádřit srozumitelněji.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

27. 5. 2020, 3:14

Myslel jsem screenshot nereagujícího Estlcam: CNC Control (třeba by tam někde bylo vidět, co mu vadí), ale asi tedy začni obrazovkou s nastavením. Každopádně v tomto případě je více více, takže čim více info sem dáš (screenshoty s nastavením sw, popis celé konfigurace, atd.), tím spíše se někdo chytne. Zkušený uživatel EstlCAM by asi uměl být konkrétnější, já to ale viděl jen před chvilkou na videu.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Bořík
Příspěvky: 7
Registrován: 26. 5. 2020, 2:27

27. 5. 2020, 4:37

http://boricek.galerie.cz/6633952-cnc#105824177

když kliknu na jakoukoli ovládací plošku, frézka nereaguje.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

27. 5. 2020, 6:27

Nic závadného tam nevidím.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Bořík
Příspěvky: 7
Registrován: 26. 5. 2020, 2:27

14. 8. 2020, 6:05

Měl bych dotaz ohledně koncových mikrospínačů: Nainstaloval jsem si na tu frézku 3018 koncové mikrospínače, aby to "nejezdilo za roh", ale po propojení se základní deskou, kde jsou na to přímo konektory, to bohužel nefunguje. Nevíte, prosím, jak se ta funkce koncových dorazů aktivuje ? Není na to v Estlcamu nějaké zatržítko ?
Díky za radu.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

14. 8. 2020, 6:15

Skoro určitě je, systém musí vědět, jestli tam ty spínače jsou nebo ne.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Bořík
Příspěvky: 7
Registrován: 26. 5. 2020, 2:27

15. 8. 2020, 10:30

Díky, už jsem to našel. Zapojil mikrospínače a koncové spínače fungují. Akorát je problém v tom, že jakmile pojezd dojede na konec a mikrospínač se sepne, tak se pojezd správně zastaví, ale už se nikam jinam nerozjede. Pokud je spínač stále sepnutý, nic se nepohne. A to je problém, protože není jak se z tohoto místa dostat pryč.
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

15. 8. 2020, 12:25

Jestli to máš zapojené jako nouzové zastavení, tak je to logické chování. A předpokládá se ruční odstranění závady.
Něco jiného jsou referenční spínače, které srovnají myšlené souřadnice sw se skutečností.

Zkus si přečíst třeba začátek manuálu k MACHu, ale jinak obecně na každé ose je pořadí:
HW nouzák - sw konec posuvu - referenční spínač - sw konec posunu - HW nouzák
HW nouzák by při normálním provozu neměl nikdy sepnout. Proto se před ním nadefinují SW limity, přes které osa normálně nejezdí.
Referenční spínač může být totožný s jedním SW limitem anebo leží mezi nimi.

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Bořík
Příspěvky: 7
Registrován: 26. 5. 2020, 2:27

15. 8. 2020, 3:55

Díky za vysvětlení. Asi to bude nastavené jako to nouzové nastavení - je fakt, že tato hranice by se v praxi neměla dosáhnout, vždy by program měl dráhu končit o něco dřív.
Každopádně je to lepší jak nic a ochrání to před blbostí obsluhy.
berni
Příspěvky: 250
Registrován: 24. 11. 2012, 6:56
Bydliště: Brno, Boskovice

19. 1. 2021, 6:15

Dobrý den, dovolím si připojit se k stávajícímu vláknu (pokud kdokoliv ale uzná za vhodné vytvořit nové, vytvořím či se nechám dobrovolně přesunout - tuším, že dotazů bude více). Taktéž jsem pořídil čínskou cnc 3018 a jakožto úplný začáítečník (zatím provozuji pouze Průši a jinak točím na strojích doma růčo kličkama). Vše se snažím dříve vygůglit či shlédnout na trubce, ted jsem se ale zasekl.
Mohu poprosit o radu v následujícím? Nainstaloval jsem přiložený ovladač a softvare Laser GRBL a taktéž Candle. Prozatím mám nasazenou gravírovací hlavu a testuji propojení a ovládání z PC. V případě LaserGRLB lze pohybovat v ose x a y, natáhnout soubor k vypálení a spustit...osa x a y se pohybuje dle zdrojového souboru.
V případě Candle (stejné nastavení portu jako v LaserGRLB) se mi daří pouze zapnout vypnout gravírovací vřeteno a spustit osu Z v modu doteku skrze uzavření el. obvodu. Posun "kliknutím" na talčítko v software v ose x, y a z nereaguje, ač by dle tutoriálu mělo. Dělám něco špatně? Nebo doporučíte pro ovládání gravírky jiný software?
No a dotaz další - stejný postup jsem s programem Laser GRLB zkusil na jiném pc s win10 a oproti předchozímu vůbec nic. Je na win10 třeba jiných ovladačů (nainstaloval jsem ty stejné co na první pc, kde jsou tuším visty)? Na druhém pc se cnc jeví jako nepřipojené a nereaguje vůbec.
děkuji za radu
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“