Provoz komerční frézky typu Kovosvit MCV800 nebo HAAS VF1

Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2020, 6:28

Ciao Lidi:)

nikdy jsem neměl možnost provozovat dílnu a tak nemám představu o nákladech na provoz mašiny. Je jasné, že amatérská a profi segment není možné porovnat, ale...
Kdybych si chtěl pořídit vertikální CNC frézku sakum pikum včetně servisu, o jakých cenách je řeč? Dejme tomu ten Haas VF1. Teď je cena 35tis USD za holou mašinu. Je jasné že by to chtělo sondu a další pomůcky, až to je k něčemu. Takže takový stroj už bude o 10tis USD dražší. Nevm kolik by stála doprava a instalace (nemyslím teď přes oceán, ale v rámci státu), ale schválně, kolik si takový MAS vezme za dovoz a rozchození mašiny? Dejme tomu, že vím co je k čemu a software mám v maličku, tak rovnou můžu začít pracovat. Budu dělat 6h denně nějaké ne moc sílové obrábění, takže mašina by mohla vydržet dlouho. Otázka je, jak dlouho? No a k tomu se váže servis. Dejme tomu, že kupuji novou mašinu s plnou zárukou, takže těžko něco budu seřizovat a opravovat. Jen běžný uživatelský servis. Jak je to s životností součastných strojů? Předpokládám, že jsou stavěny na třísměnný provoz a kromě servisu by měly celou dobu vydělávat majiteli, takže nějakých 6h denně by měla být hračka a životnost mnohem delší.
Co se běžně servisuje a jak často? A co opravy? Kdy se začíná něco kazit a co je to nejčastěji?

Já vcím, chci zase něco extra, ale myslím že pro Vás z provozu, co máte vlastní mačiny a jste i jejími pány, tak určitě máte hooooooodně zkušeností. Pokud by ste se chtěli podělit, rád si to prostuduji.

Nechci do ničeho investovat, ale rád bych si udělal představu.

Díky a fajn den:)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

4. 6. 2020, 6:42

seřizuje se hlavně když nějakej Lojza něco trefí a od toho je závislé všechno, trefíš rychloposuvem vřtenem stůl a máš vyděláno..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2020, 6:46

OK a když budu opatrný?
Určitě jsou nějaké intervály na pravidelný servis, nebo ne?
Nepředpokládám, že mašina musí co měsíc na servis, ale tak určitě něco probíhá. Vemme v úvahu dobu užívání 5 let 6 hodin denně. Mašina byla nova. Bude mně to stát nějaký peníza navíc, nebo žáden servis nebude třeba?

Díky
Radislav
Příspěvky: 323
Registrován: 16. 7. 2018, 8:26
Bydliště: Mantov

4. 6. 2020, 7:31

Nechapu moc co resis. :mrgreen: servisovat masinu nemusis kdyz na to dojde. Servisni hodina 1000+ atd... Rekneme ze kdyz ti prijede servis a jenom zkoukne co treba "odeslo" tak pocitej 12 tisic+- podle vzdalenosti.

Pokud uvazujes o koupi nove masiny tak te pak nemusi fakt trapit nejaka cena servisu ,protoze to musis uz vydelavat tolik aby jsi masinu utahl na lizacku.

Ja sam jsem rozhodl pro jetou a pomalejsi cestou. Stale jsem jeste nezacal delat ofic. zakazky a uz to bude rok co moje firma "existuje" . Realne na tom delame uz necely 2 roky po praci.

A za dalsi. Muzes narazit na masinu na kterou nesahnes 5 let. A na tu samou muzes mit smulu a kazdej rok neco odejde. A hlavne na to co ty popisujes bych si poridil neco jako ja. 20-15 let starou masinu. Dat si ji do kupy a pak pekne svych 6 hodin po dobu 5 let ji lochtat.
Naposledy upravil(a) Radislav dne 5. 6. 2020, 7:09, celkem upraveno 1 x.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

4. 6. 2020, 7:49

teď je tu v inzerci nějaký centrum s hajdošem (415??, 426??, něco takovýho, ne moc moderní ale pořád hodně dobře použitelnej systém)) za 120000,- s chybou vřetene
repasovanej měnič vřetene (Simodrive ???) je tak za 2000E i s výměnou
jinak asi funkční mašina
náklady na provoz - zlámanej vercajk, elektrika a emulze
že by se na tom vys... něco podobnýho 2x do roka je hodně nepravděpodobný
kdybych nebyl zamilovanej :D do Hermle a neměl strojů dost tak už ji mám na dvoře
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2020, 7:51

Radislave ja vím, proto se ptám na reálné náklady při koupi nové. Je to jako se všim. Měl jsem Citrona a to bylo nejspolehlvější auto. Předtim S8 Audi a fakt už nikdy. Servis 8Kč/km!!! Teď mám Scalu a už nikdy! Hold, blbá koupě. Ale Citrón se fakt povedl. Nula náákladu a to to ujelo 500tis než mně nabourál kretén zezadu. Takže je mi jasné, že je to podobně s mašinama. Prostě mně to zajímá, kolik bych musel zakalkulovat do "běžných" provozních výdajů prři práci na takové nové mašin. Druhá otázka je, jak si stojí novější mašiny, tedy ročníky 2015 a mladší vůči těm 20-30 a více létým.

Díky
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2020, 8:45

ak ta zaujima aj ten haas, tak mam 3ks, 2 od nova a jednu som kupoval 2 rocnu, ale malo jazdenu a vedel som presne od koho kupijem a ako sa na nej robilo...

Co sa tyka ceny tak to co si na stranke nahodis tak tolko aj zaplatis u nas, doprava a instalacia rataj ze bude zlava ktoru ti predajca poskytne, takze kalkuluj cenu bez toho. To ich financovanie je uplny luxus, naposledy som mal stroj objednany cca za 20 minut - len vypisat 4 papiere, poslat kurierom a masina bola o tzden doma, ziadne saskovanie s lizingovkami, alebo po bankach, a dokladovania uctovnych zavierok a podobne veci...

Ohladom servisu, za 6 rokov som zaplatil 1300€ aj s dph, a to vecsina bola aj tak spotrebak (vazelina, stieratka na kryty a to je asi vsetko), proste sa to nekazi...
Radislav
Příspěvky: 323
Registrován: 16. 7. 2018, 8:26
Bydliště: Mantov

5. 6. 2020, 5:06

Je fakt ze na takove to domaci lochtani je ten Haas podle me uplne nadmiru v pohode. I na ty hlinikovy slitiny atd.. Je podle me asi nejlepsi volba. Prirovnal bych to k Dacii u aut. :P :mrgreen: .

A na 6 hodin denne lochtani to by musela byt smula ze by ti neco odeslo draheho.

Jak psal Testone. A nebo pokud novou tak ac nejsem fanousek HAASe tak kdybych si mel na to co popisujes vybrat mezi HAASem nebo Kovosvitem tak bych bohuzel pro Nas vsechny sel do toho HAASe.

Co se tak bavim s lidma co se motaji kolem Kovosvitu tak to tam "prej" nevypada nijak slavne zase.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

5. 6. 2020, 6:38

Pánové díky. Klidně se můžete rozepsat více. Nebo rovnou dělat recenze svých strojů. Koneckonců to by mohlo být fajn vlákno.
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

5. 6. 2020, 8:16

Radislav píše: 5. 6. 2020, 5:06 Je fakt ze na takove to domaci lochtani je ten Haas podle me uplne nadmiru v pohode. I na ty hlinikovy slitiny atd.. Je podle me asi nejlepsi volba. Prirovnal bych to k Dacii u aut. :P :mrgreen: .
Dost vela na frezach robime aj nerez, 15tky ocele, takze uplne smajdatka tie stroje niesu, niesom ziadny haas fanboy ale uplna sracka to niieje kedze velmi vela firiem ma na nich postaveny cely svoj biznis kdekolvek na svete. Samozrejme vf2 nieje dmu monoblock ani hermle c60, ale svoju robotu si spravi, peniaze zarobi, kedze je to spolahlive tak nejake prestoje okrem cistenia 1xrocne od spon pod krytmi a vycistenia dazdnika na nastroje to nechce nic, pustis a robis. Samozrejme ze tam neberiem 10mm Ap zo 100mm hlavou ako na starej FA4 ale zvykol som si, dneska napriklad ideme cely den vrtat 48mm diery platkovym vrtakom do 40 hrubky. Aleee musim uznat ze starsia freza (2012) je pocitovo tuhsia ako ta nova (2019), ale to mam pocit kvoli tomu ze tam drncia nejake plechy pri hrubovani, ktore su na starej proste hrubsie, (nechapem dovod, tych par $ setrit fakt nemuseli)
Radislav
Příspěvky: 323
Registrován: 16. 7. 2018, 8:26
Bydliště: Mantov

5. 6. 2020, 8:55

Však to nebylo nic negativního vůči HAASu to co jsem popisoval. Právě naopak. Je to o tom si umět říct ,že pokud nejsem fanboy do nějaké značky a nebo proto máš určité důvody ,tak není náhoda ,že HAAS získal dost velký podíl na trhu právě v CNC strojích u malých dílen (kde není jenom hlavní náplň obrábění) ale i u větších firem ,které například dělají hodně z hliníkových slitin atd.. A pro začínající dílny je ta cena za nový stroj ,řekněme velké kladivo na ostatní. (já stále odolávám)

Naopak některé firmy zjistili ,že jim to bohatě stačí a začali se zbavovat postupně strojů "lepších" značek.

Na co si budu pořizovat drahou mašinu "předimenzovanou" když můžu koupit HAASe sice svařenec ale na ten převážně hliník a občas nějaké ta ocel atd.. to stačí bohatě. A místo pořízení 1 DMG můžu pořídit 2 HAASe někdy i 3.

To přirovnání s Dacií neber špatně. Je to právě o tom podchytit toho pravého zákazníka. Na to abych měl auto co mě odveze do práce a domů nepotřebuju audi atd... I nějakou obyčejnější dodávku typu Dokker pro nějakou práci a o tom to je i v těch mašinách a obecně v čemkoliv co dělám. Jestli se pletu budu rád za každej názor.

Sám nejsem vysloveně fanboy nějaké značky kromě Röders. (ale na tu nikdy mít nebudu) ale jestli se mi někdy podaří vydělat nějakou šušni tak se asi budu upínat směrem k DMG. (zkušenost s několika typy od malých po velké)
Radislav
Příspěvky: 323
Registrován: 16. 7. 2018, 8:26
Bydliště: Mantov

5. 6. 2020, 9:30

Mrosconi píše: 5. 6. 2020, 6:38 Pánové díky. Klidně se můžete rozepsat více. Nebo rovnou dělat recenze svých strojů. Koneckonců to by mohlo být fajn vlákno.
Pro porovnání:

MCV 800 QUICK - holomajzna 2 000 000,- (2018) - Heidenhain řízení
+ oživení 32 000,- + (školení ? 30 000,-)

HAAS VF1 - holomajzna 935 000,- (2020)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

5. 6. 2020, 10:10

OK, a máme možná nějaké jiná mašiny? Podobné? Vypadá na to, ž ten Haas je levnější značka. Viděl jsem nějaké filmiky jak to stavějí a i modely 3D, takže jak vidno, velká fabrika. U ostatních firem ty weby nic moc.
Radislav
Příspěvky: 323
Registrován: 16. 7. 2018, 8:26
Bydliště: Mantov

5. 6. 2020, 10:16

Tormach ? S tím ,že se pohybuju s cenovkou níž.

Jestli si představuješ mašiny dražší tak tam už je těch výrobců tolik a cena bude +- stejná ale spíš vyšší a vyšší. Ale těch výrobců je tolik ,že jsem rád když si vzpomenu na 20 výrobců možná 25. A že jich bude 100+ určitě :mrgreen:
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

5. 6. 2020, 10:24

Radislav píše: 5. 6. 2020, 9:30
Mrosconi píše: 5. 6. 2020, 6:38 Pánové díky. Klidně se můžete rozepsat více. Nebo rovnou dělat recenze svých strojů. Koneckonců to by mohlo být fajn vlákno.
Pro porovnání:

MCV 800 QUICK - holomajzna 2 000 000,- (2018) - Heidenhain řízení
+ oživení 32 000,- + (školení ? 30 000,-)

HAAS VF1 - holomajzna 935 000,- (2020)
Holu-bosu masinu si kupovat zmysel nema, realne ti aj tak ponuknu to co je uz v sklade v eu, pokial nechces cakat 3 mesiace kym to pride z usa...
napr moja posledna vf2 stala myslim 68tis. s rychlym zasobnikom 31ks, vnutornym chladenim, nastavitelnou tryskou, snekom, wifi, a rozsirena pamet, takze do 2M czk sa realne zmestis, samo ze su tam aj sondy, bez toho sa robit neda, respektive obdivujem toho kto ich nema :D
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“