Přenesení, přerýsování otvoru

Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 755
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

30. 6. 2020, 10:05

Ahoj,
líbí se mi přerýsovací šrouby jaké používá Adam v tomto videu kolem 12té minuty,

https://www.youtube.com/watch?v=sVBoxqVpfOM

pochopil jsem, že jde o červík, který ma na jedné straně hrot a současně šestihran na zašroubování. Zdá se mi to jako velice elegantní metoda, která by se semtam hodila, chtěl bych si takto přenést třeba otvory z univerzálky na novou přírubu. Nenašel jsem to nikde krom ebay, kde vypadnou na heslo "transfer screw". Asi je tam i objednám, ale to čekání. Je na to nějaký fígl, resp, vyráběl to někdo? Případně, jak jinak se dá (slepý!) otvor přesně přenést? Doposud jsem si dělal na jednodušší věci z papíru šablony a přečmrkával je tuhou jako když děcka dělají otisky mincí voskovkama, ale to je dost nanic.
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1545
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

30. 6. 2020, 11:10

To není nic nového. Na přenesení středů otvorů do příruby Ti úplně postačí "klasické" červíky s hrotem, které zašroubuješ do univerzálky tak, aby hroty mírně přečnívaly přes rovinu univerzály, přiložíš přírubu a mírným poklepem kladívkem na přírubu v místech červíků se Ti na přírubě označí středy otvorů. Sám jsem to tak dělal už vícekrát. Mírná nepřesnost nevadí, protože otvory v přírubě se stejně dělají o trochu větší, aby se univerzálka dala doklepat na "0"
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
zverodoktor
Příspěvky: 2959
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

30. 6. 2020, 9:53

Ale Mr.MR hlavne doceňuje tú elegantnú možnosť tie červy aj jednoducho zaskrutkovať a potom vybrať.
Dajú sa obyčajné červy zakaliť? Prípadne by som si vedel predstaviť do červa s jamkou vyvŕtať otvor a vlepiť tam loctitom špic napríklad z malého závitníka a ofrézovať ten 6 hran.
Taký víkendový projekt vyrobiť si súpravičku rôznych priemerov do skrine :)
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5148
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

30. 6. 2020, 10:27

Pravda je ze je to elegantni, pouzdro na ně a zaroven klicek. Co jako spicku pouzit kousek wolframove eldy?
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

30. 6. 2020, 10:50

zverodoktor píše: 30. 6. 2020, 9:53 Ale Mr.MR hlavne doceňuje tú elegantnú možnosť tie červy aj jednoducho zaskrutkovať a potom vybrať.
Dajú sa obyčajné červy zakaliť? Prípadne by som si vedel predstaviť do červa s jamkou vyvŕtať otvor a vlepiť tam loctitom špic napríklad z malého závitníka a ofrézovať ten 6 hran.
Taký víkendový projekt vyrobiť si súpravičku rôznych priemerov do skrine :)
Poprosím M2,5
zverodoktor
Příspěvky: 2959
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

30. 6. 2020, 11:10

A aký veľký 6 hran si želáš? Vytiahnem zo skrine tohoto východného nemca a máš ho mať :wink:
Adra.jpg
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

30. 6. 2020, 11:17

už som ticho :shock:
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

1. 7. 2020, 7:10

zverodoktor píše: 30. 6. 2020, 11:10 A aký veľký 6 hran si želáš? Vytiahnem zo skrine tohoto východného nemca a máš ho mať :wink:
Adra.jpg
Vychodny nemec vyzera velmi dobre :-)
mat nieco take bol vzdy moj sen..
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 755
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

1. 7. 2020, 7:37

Právě mám trochu strach z vyšroubování, obyč červa který je "hore nohama" a není ho za co chytit. A zvláště, když po něm chce člověk klepat, abych pak nekončil na tigu a navařování podložek. Na rychlovku samo domo to vidím tak, že ho zbrousím před špičkou naplocho aby šel vzít alespoň pinzetou, nebo jemnými kleštěmi.

Trochu z jiné strany: všimli jste si že na ebay jsou ty šroubky jen z USA? Blbá situace, zboží bych bral za tu cenu ale k tomu 30 doláčů poštovného?!? Číňan to (zatím) nedělá, u nás to nikdy nikdo vyrábět nebude bo patenty, drahá pracovní síla, lenost, GDPR a Greta. Hlavně, proč by s tím kdo tady u nás začínal, každý ví, že když se do toho pak jednou vločí číňan, tak ho zválcuje (bo nemá Gretu). Je mi z toho smutno, člověk vidí něco za oceánem, rozhlédne se tady, a pak jen čeká, až to rýžák okopíruje aby si to za pár let taky mohl dovolit.

O víkendu budu brousit červy.
Naposledy upravil(a) Mr. MR dne 1. 7. 2020, 7:38, celkem upraveno 1 x.
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
zverodoktor
Příspěvky: 2959
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

1. 7. 2020, 7:38

darc píše: 1. 7. 2020, 7:10 Vychodny nemec vyzera velmi dobre :-)
mat nieco take bol vzdy moj sen..
Je to naozaj milá mašinka. Ku mne sa dostal náhodou pri upratovaní nejakého skladu keď tú krabicu prekladali asi piaty krát tak som sa spýtal, či si to môžem zobrať a nikto nenamietal, lebo nemal celkom predstavu čo to vlastne je.
Chýbajú mi akurát skľúčovadlá, tie zrejme niekto štípol. Na druhej strane využiteľnosť je akurát v oblasti naozaj jemnej mechaniky-hodinárstva. Klieštinky sú od 0,1 po 8 mm a to je v reále aj maximum čo to dokáže pohodlne obrábať. Tak raz do roka ho oprášim keď potrebujem vyrobiť nejakú drobotinu neštandardného tvaru. Napríklad takýto 3 mm akrylátový klip na obličkovú cievu potkana, alebo externý fixátor pre labuť :-)
IMAG1117-2.jpg
labut fessa tubular.jpg
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

1. 7. 2020, 7:41

ty z toho zverstva robis androidov 😀
zverodoktor
Příspěvky: 2959
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

1. 7. 2020, 10:24

Tá labuť skôr pripomína Frankensteina :? . No nič, idem ti poslať literatúru.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Ramy
Příspěvky: 21
Registrován: 17. 5. 2020, 10:49

2. 7. 2020, 5:01

Mr. MR píše: 1. 7. 2020, 7:37 Právě mám trochu strach z vyšroubování, obyč červa který je "hore nohama" a není ho za co chytit. A zvláště, když po něm chce člověk klepat, abych pak nekončil na tigu a navařování podložek. Na rychlovku samo domo to vidím tak, že ho zbrousím před špičkou naplocho aby šel vzít alespoň pinzetou, nebo jemnými kleštěmi.

Trochu z jiné strany: všimli jste si že na ebay jsou ty šroubky jen z USA? Blbá situace, zboží bych bral za tu cenu ale k tomu 30 doláčů poštovného?!? Číňan to (zatím) nedělá, u nás to nikdy nikdo vyrábět nebude bo patenty, drahá pracovní síla, lenost, GDPR a Greta. Hlavně, proč by s tím kdo tady u nás začínal, každý ví, že když se do toho pak jednou vločí číňan, tak ho zválcuje (bo nemá Gretu). Je mi z toho smutno, člověk vidí něco za oceánem, rozhlédne se tady, a pak jen čeká, až to rýžák okopíruje aby si to za pár let taky mohl dovolit.

O víkendu budu brousit červy.
Tyhlety hroty se běžně používají v truhlařině pro přenesení kolíků na protikus. není potřeba aby byl na tomto kolíčku (hrotu) závit, máš tam přeci vnitřní průměr závitu. Těsně pod hrotem je malé osazení, které nedovolí propadnutí kolíku do díry a můžeš ho za něj vydloubnout. Mám jich několik, na různé průměry, mohu to vyfotit. Pro označení na ocel, ho můžeš snadno přikalit. JK
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5148
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

2. 7. 2020, 6:57

No jo, jenze u dreva si nehrajes na setiny, tam to osazeni nevadi, kdyz to nedosedne uplne na sebe. A dreveny kolíček si sedne a cca pul milimetru mu je fuk.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
zverodoktor
Příspěvky: 2959
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

2. 7. 2020, 7:09

Poznám, na kolíky je to dobré . Ale napríklad v prípade univerzály túto nasadzuješ na krátke osadenie. Tam by ti ten golier už mohol zavadzať. Naviac ak páruješ ťažšie veci, budeš protikus nakladať zhora, tie kolíkové ti vypadajú. V dreve je to iné, majú presah oproti diere a držia, v kove ti presah dodrbe závit.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Odpovědět

Zpět na „dalsi“