Sodovkovač:

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
romanf
Příspěvky: 691
Registrován: 27. 6. 2019, 10:11
Bydliště: Bratislava - okolie

30. 6. 2020, 4:43

No lenže držať pivo na 2atm by už chcelo kyvetu a tú nemám , spilku chladenú na 4'C sa mi tiež moc nechce vyrábať. Nie že by to nešlo... ale skrátka do toho nechcem investovať príliš priestoru, energie a peňazí.
Kvasím normálne v kýbli s kvasnou zátkou , takže pretlak je tam nula celá prd. Stáčam odkaľovacím ventilom do flašiek.

Nápad bol využiť niečo ako pákový stojan v vrtačke, po stočení piva do flašky postaviť do stojana, pákou naraziť kužeľovú zátku natlakovať , počkať kým sa nasýti, otvoriť , zadeklovať a fertig.
Otázka je , koľko by tam musela stáť každá jedna flaška aby sa to nasýtilo, pri 40 flaškách z jednej várky je to už dosť podstatné :)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

30. 6. 2020, 5:41

Domácí výrobu sody/sifonu/carbonated water dělám už spoustu let.
Používám 2-litrové PETky, ale ty běžné tlustší (od coly Pepsi, CocaCola, Freeway cola z Lidlu a podobně). Ne ty hodně tenké, jako se prodávají ty nejlevnější coly třeba v Kauflandu (Santera) nebo Albertu (AB).

Na ně našroubovaná zátka s autoventilkem, viz fotka. Ventilek uchycený hadicovou sponou. Ventilek je zadarmo z nejbližšího pneuservisu, kde se po výměně gum vyhazují. Má kónický tvar, což je výhodné. V Číně jsem si koupil fajnové ventilky, stahované matkama (viz foto). Ale ještě jsem nenadělal nové špunty.

CO2 tlačím z velké 6kg flašky (předělaný hasičák) přes svařovací redukčák. Na jeho výstup je připojená hadice s pistolí pro huštění pneumatik s manometrem. Občas s ní foukám gumy na autě, občas flašky s pitím.

PET flaška musí podle normy vydržet 120 PSI, tedy něco přes 8bar. Dřív jsem foukal až těch 8bar, dneska už foukám jen 5bar.
Flašky naplním cca 1.5l vodou. Nafouknu 5bar CO2. Zatřepu s flaškou, chce to tak 10-15 sekund třepat. Tím se CO2 prakticky kompletně pohltí a tlak klesne na cca 0.5bar. Opět dofouknu na 5bar, případně zase trochu zatřepu (aby rychleji poklesl tlak na bezpečnou hodnotu) a už je tak nechám. Skladuju takto pod tlakem, ale ono se toho ještě dost pohltí, takže tam zbude tak něco mezi 1-2 bary.

Při práci používám brýle a přes ně ještě štít. Pokud flaška prdne, tak je to ve dně. Zatím se mi to stalo jednou při dělání sody ještě při tlačení na 8bar (flaška byla zřejmě poškozená pádem), a jednou při záměrném pokusu o mezní tlak.
Kdo dělal vodní rakety, tak si asi umí představit výsledek. Ta flaška vystartuje jako slušný projektil. Navíc má nahoře kovový bodec - ten ventilek.
Takže při práci je třeba stále dávat pozor na to, aby ventilek směřoval pryč od obsluhy. Až někdy namontuju ty fajnovější ventilky, tak na ně z korku nebo dřeva udělám návleky, ze kterých bude kovová špice čouhat jen nezbytných pár milimetrů.

Ptal jsem se svého dodavatele CO2 (firma Rehas) na kvalitu. Používají jedinou sortu, stejnou pro potravinářské i pro svářečské flašky.

Ekonomika provozu: do flašky natlačím vždy 2x 0.5 litru CO2 pod tlakem 5bar. Takže celkem 5 litrů CO2 na jednu flašku. Tím vznikne 1.5litru sody.
Moje 6kg flaška má něco přes 3000 litrů CO2. Takže by nafoukala cca 500 flašek sody (počítám nějaké drobné ztráty). Tedy 750 litrů sody.
Naplnění flašky mě stojí cca 250Kč. Takže čistě na CO2 vychází cena sody cca 0.35Kč/litr.
Carbonated_water.jpg
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

30. 6. 2020, 11:11

Mexíku dííííky ušetřil si mi dost času především u experimentováni s tlakem a ideální saturací. Za to si zasloužíš osloveni sodovky král :-) V sobotu na to vlítnu.
miv
Příspěvky: 773
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

1. 7. 2020, 12:39

Mex píše: 30. 6. 2020, 5:41 Domácí výrobu sody/sifonu/carbonated water dělám už spoustu let.
Používám 2-litrové PETky, ale ty běžné tlustší (od coly Pepsi, CocaCola, Freeway cola z Lidlu a podobně). Ne ty hodně tenké, jako se prodávají ty nejlevnější coly třeba v Kauflandu (Santera) nebo Albertu (AB).

Na ně našroubovaná zátka s autoventilkem, viz fotka. Ventilek uchycený hadicovou sponou. Ventilek je zadarmo z nejbližšího pneuservisu, kde se po výměně gum vyhazují. Má kónický tvar, což je výhodné. V Číně jsem si koupil fajnové ventilky, stahované matkama (viz foto). Ale ještě jsem nenadělal nové špunty.

CO2 tlačím z velké 6kg flašky (předělaný hasičák) přes svařovací redukčák. Na jeho výstup je připojená hadice s pistolí pro huštění pneumatik s manometrem. Občas s ní foukám gumy na autě, občas flašky s pitím.

PET flaška musí podle normy vydržet 120 PSI, tedy něco přes 8bar. Dřív jsem foukal až těch 8bar, dneska už foukám jen 5bar.
Flašky naplním cca 1.5l vodou. Nafouknu 5bar CO2. Zatřepu s flaškou, chce to tak 10-15 sekund třepat. Tím se CO2 prakticky kompletně pohltí a tlak klesne na cca 0.5bar. Opět dofouknu na 5bar, případně zase trochu zatřepu (aby rychleji poklesl tlak na bezpečnou hodnotu) a už je tak nechám. Skladuju takto pod tlakem, ale ono se toho ještě dost pohltí, takže tam zbude tak něco mezi 1-2 bary.

Při práci používám brýle a přes ně ještě štít. Pokud flaška prdne, tak je to ve dně. Zatím se mi to stalo jednou při dělání sody ještě při tlačení na 8bar (flaška byla zřejmě poškozená pádem), a jednou při záměrném pokusu o mezní tlak.
Kdo dělal vodní rakety, tak si asi umí představit výsledek. Ta flaška vystartuje jako slušný projektil. Navíc má nahoře kovový bodec - ten ventilek.
Takže při práci je třeba stále dávat pozor na to, aby ventilek směřoval pryč od obsluhy. Až někdy namontuju ty fajnovější ventilky, tak na ně z korku nebo dřeva udělám návleky, ze kterých bude kovová špice čouhat jen nezbytných pár milimetrů.

Ptal jsem se svého dodavatele CO2 (firma Rehas) na kvalitu. Používají jedinou sortu, stejnou pro potravinářské i pro svářečské flašky.

Ekonomika provozu: do flašky natlačím vždy 2x 0.5 litru CO2 pod tlakem 5bar. Takže celkem 5 litrů CO2 na jednu flašku. Tím vznikne 1.5litru sody.
Moje 6kg flaška má něco přes 3000 litrů CO2. Takže by nafoukala cca 500 flašek sody (počítám nějaké drobné ztráty). Tedy 750 litrů sody.
Naplnění flašky mě stojí cca 250Kč. Takže čistě na CO2 vychází cena sody cca 0.35Kč/litr.
Carbonated_water.jpg
Bomba, jdu na to taky.
miv
Příspěvky: 773
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

1. 7. 2020, 12:40

miv píše: 1. 7. 2020, 12:39
Mex píše: 30. 6. 2020, 5:41 Domácí výrobu sody/sifonu/carbonated water dělám už spoustu let.
Používám 2-litrové PETky, ale ty běžné tlustší (od coly Pepsi, CocaCola, Freeway cola z Lidlu a podobně). Ne ty hodně tenké, jako se prodávají ty nejlevnější coly třeba v Kauflandu (Santera) nebo Albertu (AB).

Na ně našroubovaná zátka s autoventilkem, viz fotka. Ventilek uchycený hadicovou sponou. Ventilek je zadarmo z nejbližšího pneuservisu, kde se po výměně gum vyhazují. Má kónický tvar, což je výhodné. V Číně jsem si koupil fajnové ventilky, stahované matkama (viz foto). Ale ještě jsem nenadělal nové špunty.

CO2 tlačím z velké 6kg flašky (předělaný hasičák) přes svařovací redukčák. Na jeho výstup je připojená hadice s pistolí pro huštění pneumatik s manometrem. Občas s ní foukám gumy na autě, občas flašky s pitím.

PET flaška musí podle normy vydržet 120 PSI, tedy něco přes 8bar. Dřív jsem foukal až těch 8bar, dneska už foukám jen 5bar.
Flašky naplním cca 1.5l vodou. Nafouknu 5bar CO2. Zatřepu s flaškou, chce to tak 10-15 sekund třepat. Tím se CO2 prakticky kompletně pohltí a tlak klesne na cca 0.5bar. Opět dofouknu na 5bar, případně zase trochu zatřepu (aby rychleji poklesl tlak na bezpečnou hodnotu) a už je tak nechám. Skladuju takto pod tlakem, ale ono se toho ještě dost pohltí, takže tam zbude tak něco mezi 1-2 bary.

Při práci používám brýle a přes ně ještě štít. Pokud flaška prdne, tak je to ve dně. Zatím se mi to stalo jednou při dělání sody ještě při tlačení na 8bar (flaška byla zřejmě poškozená pádem), a jednou při záměrném pokusu o mezní tlak.
Kdo dělal vodní rakety, tak si asi umí představit výsledek. Ta flaška vystartuje jako slušný projektil. Navíc má nahoře kovový bodec - ten ventilek.
Takže při práci je třeba stále dávat pozor na to, aby ventilek směřoval pryč od obsluhy. Až někdy namontuju ty fajnovější ventilky, tak na ně z korku nebo dřeva udělám návleky, ze kterých bude kovová špice čouhat jen nezbytných pár milimetrů.

Ptal jsem se svého dodavatele CO2 (firma Rehas) na kvalitu. Používají jedinou sortu, stejnou pro potravinářské i pro svářečské flašky.

Ekonomika provozu: do flašky natlačím vždy 2x 0.5 litru CO2 pod tlakem 5bar. Takže celkem 5 litrů CO2 na jednu flašku. Tím vznikne 1.5litru sody.
Moje 6kg flaška má něco přes 3000 litrů CO2. Takže by nafoukala cca 500 flašek sody (počítám nějaké drobné ztráty). Tedy 750 litrů sody.
Naplnění flašky mě stojí cca 250Kč. Takže čistě na CO2 vychází cena sody cca 0.35Kč/litr.
Carbonated_water.jpg
Bomba, jdu na to taky.
A to ještě máme u nás CO čko za stovku. Ne za dvěstě pade.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 7. 2020, 3:10

Ještě poznámka: když do té 2l PETky nalejete 1.5l vody, tak před našroubováním uzávěru s ventilkem tu PETku zmáčkněte, aby hladina vody sahala až nahoru a nebyl tam zavřený žádný vzduch.
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

1. 7. 2020, 10:21

Perfektný ventil na tento účel sa dá bežne kúpiť aj u nás:
https://www.dum-motocyklu.cz/ventil-dus ... tni/p-942/
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 7. 2020, 11:35

Jo, ten je taky pěknej.
Z té Číny je to tak za polovičku a je k tomu i gumové těsnění (možná je i k tomu u nás, jen tam není namalované).
Zase to ale trvá dlouho.
Namátkou: https://www.aliexpress.com/item/32818219739.html
Mě tehdy ty ventilky stály 1.2 USD/kus.
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

2. 7. 2020, 7:03

A ten čínsky je ešte aj chrómovaný. A s tuzemska ti naparia ešte aj poštovné. :)
Ale...
1. Za 3 dni od objednania tlačíš bubliny jak divý a v
2. V tomto teple výrazne ušetríš na sódovke ktorú by si vychľastal z obchodu za dobu kým ti príde ten Čínsky.
3. Omnoho skôr môžeš zistiť, či ti pri tvojom setupe PET-ka strelí po garáži.
Záver:
Proste v širších vzťahoch je ten domáci nakoniec o dosť lacnejší :wink:
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 7. 2020, 11:15

Jasně. Však jsem tam psal, že z Číny je to na dlouho.
Proto jsem třeba já zvolil optimalizovanou variantu: okamžitě použil obyčejné gumové ventilky a hadicové spony, což jsem měl v šuplíku.
A k tomu jsem objednal levnou a pěknou variantu, kde už zpoždění nevadilo.

Ale i takhle cesta má své obvyklé úskalí: protože funguje to provizorní řešení, tak už mi ty fajnové ventilky leží velmi dlouho v šuplíku a jenom se na ně práší. Ale já se jednou pochlapím a jejich čas přijde, jsem optimista.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5183
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

2. 7. 2020, 11:34

A vis kdo je pesimista? No prece optimista se vsemi informacemi!
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
Tukanekb8
Protřelý bazarník
Příspěvky: 905
Registrován: 19. 4. 2015, 8:05

2. 7. 2020, 4:33

K tomuto tematu mam take co rici :) Uz rok a pul mi funguje doma "sodobar" ktery jsem zabudoval do druhe "pivni" lednicky. Jelikoz mam sodovku take rad a nebavilo me neustale kupovat predrazene lahvicky do sodastreamu, rozhodl jsem se postavit toto. Nadrz je udelana z nerez roury, se zavarenym dnem a sroubovacim vikem. Uvnitr je plovak koupeny novy na bazosi. Obsah je necele 2 litry. Elektroniku jsem si udelal sam a funguje to takto: cekuje se cidlo minimalni hladiny, pokud soda dojde, je zablokovany vydej a zacne napoustet vodu z radu, az hladina dosahne na plovak max. hladiny, zacne syceni. Otevre se ventil CO na nastavenou dobu (cca 5s, lze nastavit v MCU) pak chvili pocka (zase lze nastavit v MCU) a potom odfoukne. Toto se opakuje tolikrat, kolik je nastaveno na palcovem prepinaci na panelu. Po poslednim syceni uz neodfoukne a zustane v nadobe tlak. Na redukcaku mam nastaveno nejakych 5baru. Pak je umozneny vydej. Pri vydeji se hlida tlak cidlem a pokud klesne pod cca 2bary tak to z lahve opet dofoukne CO. Neni to uplne ekonomicky zpusob, ale funguje to. Lahev plnim cca 3x do roka (6kg) a nasytim s ni cca 200-250x tu nadobu, viz pocitadlo ktere jsem si tam pridelal. Hlavne si clovek muze natocit kolik chce a je to prijemne studene. Foto jsem dal na rajce:
https://tukanekb8.rajce.idnes.cz/Sodobar/
Soustruh Magdeburg D30, CNC frézka home-made, 3D tisk home-made,...
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

2. 7. 2020, 5:24

Kámo pěkný, ty seš zase o krok dál. První bastlení mě příjemně překvalipo. Snažím se udělat to více na kulturu a ... chci autoventilek prodej po 100ks jedu somrovat ke kámošovi do pneuservisu. Potřebuju rychlospojky a jedu do Gumexu se strachem, že budou opět po 100ks. V celém skladu kam se vejde Boeing se našel jediný !!! 1ks DN5prostě China zamrzla a není nic. Musím to aktuálně dopáchat do bezpečně provozuschopného stavu, ale samozřejmě jako správný kukutil se už dívám dopředu.
Ledniček mám stálý přísun, uvažuju o pidi KEGu 30l a ted nastaváva zajímavé téma jakou zvolit hlavu. Standardní jsou vyráběné na pouze vstup plynu a výstup limči či pivose. Vaření na tenkostěnném skoro alobalovém sudu bych nerad. Kamoši hospodský mě zachranují a pomáhají vymyslet to použít za hlavu. Dnes je háfo možnsotí a proč to NEdělat snadno, spojky A,D,G,M,S, U. Tohle provedení viz dole má být udajně plnitelné. Aktuálně hledám a nenacházím maximální možný tlak co vydrží KEG než se promění v přefouknutý balonek. Možná v tom bude problémos, protože provozní tlaky používají 2-2.5baru :-(

Obrázek

Když vidím tu strojovku ventilů vzadu, tak hádám, že tam máš i režim "Zyklon B" pro nevítané návštěvy ...
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 678
Registrován: 22. 9. 2009, 8:02
Kontaktovat uživatele:

2. 7. 2020, 7:16

KEG je konstruovaný na 9 bar, na dně je ještě pojistka, která by měla zafungovat při 6 bar.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 7. 2020, 10:44

Tukanekb8 píše: 2. 7. 2020, 4:33 K tomuto tematu mam take co rici :) Uz rok a pul mi funguje doma "sodobar" ktery jsem zabudoval do druhe "pivni" lednicky. Jelikoz mam sodovku take rad a nebavilo me neustale kupovat predrazene lahvicky do sodastreamu, rozhodl jsem se postavit toto. Nadrz je udelana z nerez roury, se zavarenym dnem a sroubovacim vikem. Uvnitr je plovak koupeny novy na bazosi. Obsah je necele 2 litry. Elektroniku jsem si udelal sam a funguje to takto: cekuje se cidlo minimalni hladiny, pokud soda dojde, je zablokovany vydej a zacne napoustet vodu z radu, az hladina dosahne na plovak max. hladiny, zacne syceni. Otevre se ventil CO na nastavenou dobu (cca 5s, lze nastavit v MCU) pak chvili pocka (zase lze nastavit v MCU) a potom odfoukne. Toto se opakuje tolikrat, kolik je nastaveno na palcovem prepinaci na panelu. Po poslednim syceni uz neodfoukne a zustane v nadobe tlak. Na redukcaku mam nastaveno nejakych 5baru. Pak je umozneny vydej. Pri vydeji se hlida tlak cidlem a pokud klesne pod cca 2bary tak to z lahve opet dofoukne CO. Neni to uplne ekonomicky zpusob, ale funguje to. Lahev plnim cca 3x do roka (6kg) a nasytim s ni cca 200-250x tu nadobu, viz pocitadlo ktere jsem si tam pridelal. Hlavne si clovek muze natocit kolik chce a je to prijemne studene. Foto jsem dal na rajce:
https://tukanekb8.rajce.idnes.cz/Sodobar/
Proč tam prosím máš to odfouknutí CO2? To proto, že ho nedokážeš bez promíchání víc pohltit když to absorbuješ jen přes hladinu?

Podle mě by to chtělo drobnou změnu algoritmu. Když napustíš vodu, tak bych bar tak na 1/2 hodiny zavřel a nechal napřed tu vodu vychladit. Pak dokáže pohltit to CO2 ochotněji.

Jinak Sodastream se dá taky napojit na velkou flašku. Dají se koupit hotové armatury, kde na jedné straně vysokotlaké hadice je ventil přímo na CO2 flašku (bez redukčáku) a na druhé straně je koncovka, která se tváří jako špunt Sodastream bombičky. Takže se nacvakne přímo do toho výrobníku.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“