Frézka vhodná na plošné spoje

Stroje zahranicni produkce, napr. z ciny a podobne, pouze podlozene informace o kvalite a potrebnych upravach takoveho stroje aby byl pouzitelny
jano-hrach
Příspěvky: 2
Registrován: 17. 12. 2020, 7:51

19. 12. 2020, 2:49

S tým videom to nie je také jednoduché, už som to skúšal, u Wegstrov na to mali asi nejakých proifíkov, chce to dobré svetlo, poriadnu kameru s nejakým dobrým objektívom, zväčšením a zaostrením pre makro. Ono tam pod motorom navyše neni ani nejako moc miesta neni a ak je tam na doske olej, tak sa tam ešte kdečo navyše aj leskne .... radšej tu časom dám nejaké fotky hotových vecí.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 12. 2020, 6:06

Je fajn číst zkušenost reálného uživatele, navíc spokojeného.
Navíc ani nefrézuješ obrys a nevrtáš díry durch, tak se neprojeví ani to, že tam podle svého videa nepoužívají nějakou spotřební podložku.
Dík za příspěvek.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 1. 2021, 7:23

lubbez píše: 2. 12. 2020, 3:07 ...
Celé roky dělám plošňáky fotocestou a mám to docela zmáknutý, ale teď jsem zapojil do výroby fiber laser a fakt překvapení. Předloha je do barvy vypálená během několika minut (100x100mm) a pak už jenom leptání. Teď musím vyladit akorát barvu a hlavně otestovat, jestli to dá i nepájivku, to by byla bomba.
Je to sice vlákno o frézce, ale psal jsi sem i o svém vláknovém laseru (a tehdy jsi mě nachytal, já Ti naletěl jak šestnáctka).
Tak sem přidám jednu zajímavost.
https://hackaday.com/2021/01/11/laser-b ... ore-455809

Tohle je něco, čemu jsem nikdy nevěřil, že by to bylo možné.
Myšlenka sundat měď z tišťáku vláknovým nebo pevnolátkovým laserem napadla asi každého, kdo viděl, jak tyhle lasery popisují kovy.
Ale vždycky jsem si říkal, že to nepůjde, protože ta měď je obtížně sundatelný materiál, ale laminát pod ní naopak snadno sundatelný.
A světe div se - ono to jde.

Pokud se to někomu nechce číst v angličtině: 20W vláknovým laserem sundali na 20 průchodu měď z cuprextitu v místech dělicích čas. Kupodivu přitom nezničili ten laminát pod tím.
Pak na to nanesli nepájivou masku, a po jejím vytvrzení opět tím laserem sundali masku z míst pájecích plošek.

Pokud je to pravda (a pokud jsem zase nenaletěl), tak to teda fakt čumím.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2021, 3:44

Bych se bal zuhelnateni toho substratu.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

12. 1. 2021, 5:33

Tak ten pokus jsem dělal někdy před víc jak 25ti lety. NdYAg laser a tenké spoje a malé plošky naprosto nepoužitelné. Ona ta měď je mrcha a to teplo, které je potřeba na její odpaření celkem slušně rozvádí do okolí. Na papírovém podkladě se to odlupovalo a na laminátu to bylo kapánek lepší. Po několika pokusech jsem to zavrhnul jako slepou uličku. Ale třeba jsem dělal něco špatně i já. Opalování masky na padech musí být taky velmi opatrné, protože měď opálená jen trochu laserem zřejmě lehce oxiduje a pak se dost blbě pájí.
Ten zuhelnatělý substrát se dá ostřílet malým proudem, to bych možná jako zásadní problém neviděl. Ale celkově to vyjde hodně draho.
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

13. 1. 2021, 8:58

Tak tady jsem nelenil a šel to vyzkoušet. Protože nejsem laserový odborník, ale zrovna takový fiber laser 20W mám, řekl jsem si VOLE ZKUS TO :D :D

Foto číslo 1: měď po 20 průchodech s výkonem 95 proc.

Foto číslo 2: laminát po necelém jednom průchodu. Po celém aťasu mi vzduchem plavou saze a na dvou místech je v laminátu vidět zadní stěna mědi.
měď
měď
laminát
laminát
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 1. 2021, 9:39

Chápu ty obrázky správně, že měď tam zůstala, ale laminát šel okamžitě pryč?
A že je to tedy nereálné?

To by tady odpovídalo tomu, co jsem si o tom odjakživa myslel. Ale že by si to ten borec celé vymyslel?
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

13. 1. 2021, 12:39

Chápeš to naprosto správně, na měď si klasický fiber laser ani neškrtne. I když to není úplně pravda, povrch té mědi je nějakým způsobem pozměněný, protože když jsem chtěl ten plošňák vyleptat (ony tam byly ještě nějaké jiné obrázky), tak ten 20x pálenej motiv prakticky nešel a motiv pálenej pouze 20 % výkonu a jedenkrát šel vyleptat naprosto bez problémů. (solná+peroxid)
StoupaCZ
Příspěvky: 540
Registrován: 2. 6. 2017, 8:12

13. 1. 2021, 8:03

"It took about 20 cycles to cut through 0.035mm copper foil. Some of these passes were with increased power to 90% to speed up the material removal rate. A good hint when to decrease laser power is to observe copper color – with decreased layer thickness it will heat up more and change color. 50% of power will not greatly damage the substrate, while higher power settings make resin burn."

Bude asi hodně záležet na výkonu a pak jeho správné regulaci, aby se ten laminát moc nepoškodil.
Sieg SX4, Interkrenn IKD-400, Vernier Minishape 28
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

13. 1. 2021, 9:16

Fiber laser 1064 nm si na měd´ ani neškrtne ať dávkuješ výkon podle libosti. Ale je klidně možné, že panáček vlastní zářič o jiné vlnové délce a pak by to mohlo fungovat. Ovšem cenovka by byla poněkud jinde.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 1. 2021, 1:21

lubbez píše: 13. 1. 2021, 9:16 Fiber laser 1064 nm si na měd´ ani neškrtne ať dávkuješ výkon podle libosti. Ale je klidně možné, že panáček vlastní zářič o jiné vlnové délce a pak by to mohlo fungovat. Ovšem cenovka by byla poněkud jinde.
Asi ne.
Tohle odpovídá na dotaz v diskusi: "Actually it's 20W fiber laser (1064nm)."
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

14. 1. 2021, 1:46

Přiznám se, že fiber laser je pro mě trochu zklamání a beru ho jako svůj podnikatelský neúspěch. Celkově informací o možném využití je docela málo. Dohledatelné věci jsou poměrně všeobecné a detaily zase prakticky pouze v angličtině, kterou moc nevládnu. Je fakt, že železo vč. nerezi jde nádherně. Překvapivě jde i zlato a stříbro, hliník hůř. Dřevo vůbec, plasty některé a většinou tmavé. To je použití, dál je tady výkon a vybavení. To, co se dnes objevuje v inzerci jsou poměrně sračky s čínskými komponenty. 20W "diody" z USA jsou o cca 1000USD dražší než čínské. Theta čočka je prý nejlepší německá a i její cena je + několik set euro.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

25. 6. 2022, 5:08

lubbez píše: 13. 1. 2021, 9:16 Fiber laser 1064 nm si na měd´ ani neškrtne ať dávkuješ výkon podle libosti....
...kolega potřeboval takovej kontakt, tak jsem to zkusil jak si s tím teď hraju :) , na dva průchody při dxf jsem to tím fiberem 1064 nm vyřízl do měděného plechu 0,2mm jak nic, ovšem obvod jsem řezal bublinama wobble, to jde o hodně líp jak jen obrys ,hodnoty jsem nakonec dal 50mm/s, 100% (50W), 20KHz, wobble dia 0,02, dist 0,01,.... ty otvory mají 2,2mm :)

ještě než jsem to řezal, tak jsem zkusmo udělal kolečko 5mm, prvně řízl zas na dva průchody a pak zkusil odtavit celý profil s výplní a jak to leželo na hliníkovém plechu tak se ta měd normálně napařila a natavila na ten hliník.....třeba by se to mohlo na něco hodit :wink:
IMG_20220625_174203.jpg
IMG_20220625_173337.jpg
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 6. 2022, 6:43

Tak teď jsem zmatenej jako polární motýl.
Lubbez neupálí 0.035mm měď ani na 20 průchodů. A Tumlík vypálí 0.2mm měď na 2 průchody, a to ještě děsným fofrem (F3000).
Lubbez si s lasery hraje dlouho, takže se u něho nějaká základní chyba předpokládat nedá.
To spíš Tumlík to má myslím teprve chvilku, tak možná udělal nějakou chybu. Zatím neví, že to nejde, a tak to udělal. :wink:

Napadá mě snad jen to, že Tumlíkův laser má mnohem rychlejší Q-switch. A že tedy výkon pulzu u něho bude dramaticky vyšší.

Pokud bychom vzali, že ocel i nerez bere tento typ laseru líp než měď, tak by na tom mohl sekat profi nerezové šablony pro dávkování pasty jako Baťa cvičky (když jsme ve vlákně o plošných spojích).
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

25. 6. 2022, 8:31

Přiznám se, že čučím jak puklice. :D Kdybych i s mědí, mosazí a bronzí nehrál docela dlouho, tak bych opravdu přemýšlel nad nějakou chybou. Ovšem nejenom já, ale i Luboš si se svým 30W laserem na měděnou destičku ani neškrtnul, budu předpokládat, že jde o něco jiného. I odborná literatura hlásá že měď ne. Tumlík má jasné výsledky, tedy to jde. Výkon 20 a 50W je sice rozdílný, ale nějaké působení by muselo být vidět. Jedna z možností bude jiná vlnová délka paprsku. Dneska se běžně dělá galvo CO2 laser, který vypadá jako fiber, ale má v sobě vzduchem chlazenou kovovou Čínskou!!! trubku.
Když se kouknu na absorbci versus vlnová délka, neměl by si klasický fiber 1064 nm ani škrtnout, ale opět diodovej a opět pulzní buzení 808-980 nm by to měl zvládnout docela dobře. Další, alespoň pro mě, velká neznámá je vliv výkonu. Přeci jenom je to pulzní laser a velká část paprsku se odrazí a teprve ten zbytek něco dělá. Další problém vidím v tom, že nastavení fiber laseru je docela složité. Vypadá to, že se k mědi ještě jednou vrátím.
Odpovědět

Zpět na „zahranicni produkce“