Co jste dneska bastlili?

Odpovědět
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

10. 1. 2021, 11:25

Josef> Ty jsi v te fyzikalni uvaze skoncil v polovine.
To je jasne, ze lih ma asi tretinove skupenske teplo vyparu, JENZE lihu (tekave latky) dokazes za jednotku casu dodat a odparit podstatne vice nez vody (hmotnostne je to za stejnych okolnich podminek skoro radovy rozdil). Tak presto ze voda ma vetsi skupenske teplo, lih chladi nastroje asi 3x efektivneji. Voda je vyborna , diky vysoke merne tepelne kapacite a pritom slusne tepelne vodivosti, v pretlakovych chladicich systemech (chlazeni auta apod.), kde se nemeni skupenstvi. Ale ne v obrabeni.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

10. 1. 2021, 11:39

Dawe píše: 10. 1. 2021, 11:25 Josef> to je jasne, ze lih ma asi tretinove skupenske teplo vyparu, jenze lihu (tekave latky) dokazes za jednotku casu dodat a odparit podstatne vice nez vody (hmotnostne je to skoro radovy rozdil). Tak presto ze voda ma vetsi skupenske teplo, lih chladi asi 3x efektivneji. Voda je vyborna , diky vysoke merne tepelne kapacite a pritom slusne tepelne vodivosti, v pretlakovych chladicich systemech (chlazeni auta apod.), kde se nemeni skupenstvi. Ale ne v obrabeni.
Já zkoušel (ale nijak fyzikálně neměřil a nezdůvodňoval) ochladit plochu lihem, benzinem a vodou. Vše přibližně stejné množství. A líh vyšel nejhůře. Zato se odpařil velmi rychle. Pokud chceš dávat řádově větší množství lihu, tak jej musíš umět zacílit zase minimálně řádově lépe na místo chlazení, jinak je to vyloženě vypouštění pánubohu do oken a značně drahé.
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

10. 1. 2021, 11:46

No vzdyt sam pises ze u tebe slo o stejne mnozstvi. No a tam musi vyhrat voda, to da rozum at uz jde o objemove nebo hmotnostni mnozstvi.
O zacileni chlazeni je to jina otazka a ja v ni nevidim u frezovani Al problem. Chladim lihovou mlhou a rozprachem, dokazu obycejnou fixirkou davkovat cca od 1g/min do skoro 50g/min a to je potencialne opravdu daleko vice odebraneho tepla nez dokazes jakymkoukoliv vodni mlhou (od zacatku diskuse slo o rozprasovac).
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

11. 1. 2021, 10:38

Konečně, mi v pátek přišel měřicí modul a tak jsem přes víkend dodělal žárovkový zkoušeč, tak hotovo.
IMG_0003.JPG
IMG_0002.JPG
A výsledná sestava pro opravy a zkoušení
IMG_0005.JPG
IMG_0820.JPG
Naposledy upravil(a) pavlík dne 13. 1. 2021, 7:45, celkem upraveno 1 x.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

11. 1. 2021, 12:14

Dawe píše: 10. 1. 2021, 11:46 No vzdyt sam pises ze u tebe slo o stejne mnozstvi. No a tam musi vyhrat voda, to da rozum at uz jde o objemove nebo hmotnostni mnozstvi.
O zacileni chlazeni je to jina otazka a ja v ni nevidim u frezovani Al problem. Chladim lihovou mlhou a rozprachem, dokazu obycejnou fixirkou davkovat cca od 1g/min do skoro 50g/min a to je potencialne opravdu daleko vice odebraneho tepla nez dokazes jakymkoukoliv vodni mlhou (od zacatku diskuse slo o rozprasovac).
:roll:
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

11. 1. 2021, 1:52

Josef píše: 11. 1. 2021, 12:14
Dawe píše: 10. 1. 2021, 11:46 No vzdyt sam pises ze u tebe slo o stejne mnozstvi. No a tam musi vyhrat voda, to da rozum at uz jde o objemove nebo hmotnostni mnozstvi.
O zacileni chlazeni je to jina otazka a ja v ni nevidim u frezovani Al problem. Chladim lihovou mlhou a rozprachem, dokazu obycejnou fixirkou davkovat cca od 1g/min do skoro 50g/min a to je potencialne opravdu daleko vice odebraneho tepla nez dokazes jakymkoukoliv vodni mlhou (od zacatku diskuse slo o rozprasovac).
:roll:
chlapci nehádejte se
to co jsem popsal výše není žádný hi tech postup ani frézování
byla to jedna hranatá kapsa a pár děr daleko daleko pod možnostmi stroje i nástroje
jen jsem nechtěl riskovat že se mi to zalepí
kdybych to matlal štětcem tak to vyjde nastejno
jen mi přišlo že ta trocha pěny co se na tom držela se na fréze držela líp než samotná voda, líh nebo emulze
toť vše
Nobel z toho asi nebude :lol:
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
LukS
Příspěvky: 86
Registrován: 12. 12. 2016, 10:49

12. 1. 2021, 7:12

robokop píše: 1. 1. 2021, 4:06 nevedeli by jste o nejakem modrem chemickem brynyru?

Teď jsem narazil na toto: https://youtu.be/8LzuBLhGiqM
Zajímavé, možná to i vyzkouším.
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

13. 1. 2021, 7:27

testone> z me strany neslo o hadku. Jen o pripomenuti fyzikalni podstaty toho typu chlazeni. Se souvislostmi. Kazdy at si z toho vezme svoje. :)
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

13. 1. 2021, 7:55

dawe> v pohodě
.....
a navíc to má jednu zásadní nectnost
je v tom voda :lol:
včera jsem sundal ze stolu nějakej přípravek co jsem tam měl a pod ním to bylo zateklý a zrzavý
tak nic
kouzlo se nepodařilo, frak hoří
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 1. 2021, 1:45

testone píše: 13. 1. 2021, 7:55 a navíc to má jednu zásadní nectnost
je v tom voda :lol:
včera jsem sundal ze stolu nějakej přípravek co jsem tam měl a pod ním to bylo zateklý a zrzavý
tak nic
kouzlo se nepodařilo, frak hoří
Jenom jestli sis vzal z této kauzy to správné ponaučení.
Možná Ti chtěl Život naznačit, že si konečně taky máš pořídit frézku z hliníkových stánkařských profilů, jako tady máme my ostatní - hobíci. Ta by Ti nezrezla.
A ně nějaké ty litinové obludy.

Už klasik říkal, že budoucnost patří aluminiu.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 1. 2021, 4:01

Pekne
Diky
LukS píše: 12. 1. 2021, 7:12
robokop píše: 1. 1. 2021, 4:06 nevedeli by jste o nejakem modrem chemickem brynyru?

Teď jsem narazil na toto: https://youtu.be/8LzuBLhGiqM
Zajímavé, možná to i vyzkouším.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

14. 1. 2021, 11:57

Mex píše: 14. 1. 2021, 1:45
testone píše: 13. 1. 2021, 7:55 a navíc to má jednu zásadní nectnost
je v tom voda :lol:
včera jsem sundal ze stolu nějakej přípravek co jsem tam měl a pod ním to bylo zateklý a zrzavý
tak nic
kouzlo se nepodařilo, frak hoří
Jenom jestli sis vzal z této kauzy to správné ponaučení.
Možná Ti chtěl Život naznačit, že si konečně taky máš pořídit frézku z hliníkových stánkařských profilů, jako tady máme my ostatní - hobíci. Ta by Ti nezrezla.
A ně nějaké ty litinové obludy.

Už klasik říkal, že budoucnost patří aluminiu.
vzal jsem si ponaučení z krizového vývoje :D
a slibuju že se polepším(možná :D )
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2691
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

14. 1. 2021, 12:13

Zdenek Valter píše: 9. 1. 2021, 7:13 Dobrá už Tě nebudem trápit a počkáme si na výsledek.
Tak výsledek. Vypláchnul jsem domečky, vyfoukal, lehce namazal, osadil slabší pružiny, a chodí to jak má; lehce a to nejenom když tlačím na základní desku u domečků, ale i když zatlačím přímo na vrtačku. Děkuji všem za teoretické rozbory a hlavně Cjuzovi za praktickou radu :)
Nicméně zádrhel se objevil, a sice s Proxxonem. Po připojení na laboratorní zdroj nešla vestavěná regulace, jen zapnout-vypnout. Zástrčka na šnůře je třípólová, ale samotná šnůra je dvoužilová. Zkoušel jsem šlusmetrem změřit, jestli ten třetí pin, kterej jsem považoval za klíč proti přepólování, není nějak propojenej s jedním z těch dvou napájecích, ale nic jsem nenaměřil. Tak jsem si ještě dodatečně objednal origoš napájecí zdroj, než ze sebe půjdu dělat blbce do GM, že jim to nefunguje. A ejhle, s origoš napájecím zdrojem ta regulace funguje. Bádat nad tím už nebudu, ale je to od Proxxonu podraz, že u vrtačky neuváděj, že musí být napájena z originálního napájecího zdroje, pokud má fungovat regulace otáček.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

14. 1. 2021, 12:17

Musí, no (resp. musí mít určité vlastnosti*), a dokonce to někde i uvádějí.

* Musí to být klasické trafo a (asi) můstkový usměrňovač, nesmí tam být filtrace či stabilizace, regulace tam ty vlnky potřebuje.
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 14. 1. 2021, 12:28, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
hobbyrobot
Příspěvky: 379
Registrován: 27. 12. 2011, 9:24
Kontaktovat uživatele:

14. 1. 2021, 12:28

pafik píše: 14. 1. 2021, 12:13
Zdenek Valter píše: 9. 1. 2021, 7:13 Dobrá už Tě nebudem trápit a počkáme si na výsledek.
Tak jsem si ještě dodatečně objednal origoš napájecí zdroj, než ze sebe půjdu dělat blbce do GM, že jim to nefunguje. A ejhle, s origoš napájecím zdrojem ta regulace funguje. Bádat nad tím už nebudu, ale je to od Proxxonu podraz, že u vrtačky neuváděj, že musí být napájena z originálního napájecího zdroje, pokud má fungovat regulace otáček.
Proxxon používá tyristorovou regulaci otáček a strojek musí být napájen dvoucestně usměrněným, ale nevyfiltrovaným (tepavým) napětím. V originálním návodu je o tom zmínka a upozornění na způsob napájení je (bylo?) dodáváno i k redukci z originálního konektoru na dva banánky.
jrt
hobbyrobot.cz, jederobot.cz
robodoupe.cz, forum.robodoupe.cz
Odpovědět

Zpět na „výrobky a obrobky“