Jakou čínu .... zkušenosti

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

14. 1. 2021, 12:45

Příslušenství rozděl na dvě (amatérské) kategorie:
- přenositelné - vrtáky, výstružníky, možná i nože,...
- nepřenositelné - lunety, sklíčidla,...

Pokud se zamyslíš, hodně věcí spadajících zdánlivě do té druhé grupy lze přetáhnout do první. Např. pod sklíčidla si seženeš mezipřírubu za pár stokorun, na morsekužely existují redukce (půjdeš pravděpodobně z menšího na větší, což je v pohodě), nože se dají podložit,...

Takže neházej flintu do žita, čti, ptej se, obráběj.

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

14. 1. 2021, 4:13

jama píše: 14. 1. 2021, 11:21 .... ne, že bych zase prosazoval Bernardo, ale není náhodou klon ss520 i tento?
https://www.boukal.cz/stolni-soustruh-b ... 51/produkt
To víš, že je.
dovla
Příspěvky: 119
Registrován: 24. 11. 2018, 12:43

14. 1. 2021, 8:53

Nemate náhodou doma niekto túto čínu? Je to SS330 : http://www.cnc1.eu/sk/sustruh-ss330.htm
Už dávnejšie zháňam nejaký "dospelácky" sústruh ,ale tak max do 1200 kg váhy, točná dĺžka do cca800mm. Všetko je ale stále pasé. SV18 je už nad možnosti mojej male dielne a ostatné menšie stroje nie sú nikde v ponuke. Pekné kúsky sú síce na machinenseeker, alebo surplex ,ale do dojčlandu alebo švajcu to mám príliš ďaleko. A koľko by stála doprava už ani neuvažujem.
Môj rozpočet na dospelácky menší sústruh je tak do 3000€.
Viem že toto je čína a nemal by som od toho očakávať zázraky. Potrebujem niečo na domáce občasné bastlenie. Mám pár kamošov, ktorí majú sústruh, ale sú to živnostníci a na moje experimenty zvyčajne nemajú moc času.
Mám zásadu, že keď už mám kúpiť niečo nové, tak také aby som to hneď na začiatku nemusel prerábať. Ak by ste to nieto mali doma, rád by som si to osahal, alebo aspoň sa dozvedel nejaké ozajstné skúsenosti z praxe a nie iba chvály od obchodníka.
Vďaka za každé info.
Vlado.
Přílohy
SS330-01.jpg
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

14. 1. 2021, 9:22

mas to daleko do BA?
jama
Příspěvky: 106
Registrován: 12. 1. 2021, 10:05

14. 1. 2021, 10:06

atlan píše: 14. 1. 2021, 12:43 Necjces radsej tych 200E dosporit a kuoit 550? Ma 7cm pinolu narozdiel od 520 ktora ma 50mm pinolu cocje otrava pri vrtani dlhsich dier, ale hlavne furt posuvas konika pac 5mm vrtak je kratsi ako 100mm a ta pinola ma maly vysuv.
Okrem toho 550 manloziska v supoertoch ta 520 nema lebo tam nevojdu.
Dovolím si ještě jeden dotaz. Výběr se mi vykristalizoval, už neřeším prostor, ten upravím - SS520 (respektive Bernardo hobby 500) anebo SS550. Pročetl jsem si vlákno kolegy rawena, měl trochu peripetie s Bernardem. SS550 má navrch podle parametrů a doporučení kolegy atlana. Akorát Bernardo má podélný posuv min 0,04 a SS550 0,09. Je to rozdíl, který by měl být brán v potaz?
Paulimot PM2500 / F-205V
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

15. 1. 2021, 5:08

Podélný posuv u těchto soustruhů nastavuješ výměnou převodových kol. Na výběr jsou nižší desítky kombinací. Pomalé rychlosti pro podélné soustružení, další pro metrické nebo palcové závity.
Tuším, že je jova toto vůbec nepoužívá (má klon jménem Proma). Navíc má na webu tabulky všech kombinací posuvů. Já jen výjimečně - posouváme ručně velkým kolem, většina výrobků je tak drobných, že jezdím malým sportem s jemným odměřováním.

Takže parametr považuji za téměř nepodstatný. Jestli to chceš mít na beton jisté, koukni do manuálů na webu na seznam dodávaných převodových kol a srovnej je s tabulkami od jovi.

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

15. 1. 2021, 7:14

ss330 mám už tři roky. Na čínu vcelku dobrá.
dovla
Příspěvky: 119
Registrován: 24. 11. 2018, 12:43

15. 1. 2021, 7:24

lubbez: fajn že sa aspoň jeden prihlásil k tejto číne. Do Prahy to mám od ruky , takže osobná návšteva nehrozí. Ale bol by som rád, keby si mi mohol poskytnúť svoje skúsenosti aspoň takto cez net. Dá sa komunikovať cez súkromné správy, aby som náhodou nezaťažoval toto vysoko odborné sústružnícke fórum svojimi neodbornými otázkami?
dovla
Příspěvky: 119
Registrován: 24. 11. 2018, 12:43

17. 1. 2021, 6:02

Nazdar lubbez: keďže ho už máš dosť dlho, zaujímali by ma hlavne mínusy tohoto sústruhu. Jednak, keď bol nový a potom po 3 ročnej prevádzke. Predpokladám , že lože nie sú asi kalené. To by som už asi chcel veľa. Ďalej ma zaujíma aké sú resp. či boli od začiatku vôle na suportoch, súosovosť resp. nesúosovosť koníka s upínacou hlavou. Aký max. nožový držiak sa vojde do nožovej hlavy (moja podmienka je aspoň 12x12 mm). Akú max. hrúbku materiálu si bral na jeden záber. A samozrejme tuhosť celej konštrukcie- či nedochádza k vibráciám pri zaťažení.
Predpokladám , že parametre ktoré sú uvádzané v prospekte sú vierohodné.
Ja mienim túto mašinu používať pre svoje účely. Žiadny zárobok neplánujem. Bude mi zatial stačiť, keď ušetrím ,čo by som musel dať inému sústružníkovi a ešte aj čakať, keď sa u neho dostanem na rad. Rátam že max. točený priemer by bol cca 100-120 mm - teda nejaká rúra-náboj kde potrebujem pretočiť priemery na ložiská. Určite neplánujem pretáčať nejaké valce pr.100 mm a 800 mm dĺžke. A samozrejme rátam že nejaké čapy a hriadelky do pr. 30 mm - napr. ako hriadel na cirkulárku , prípadne upraviť brúsenú tyč, sem- tam urobiť nejaký závit a pod.

Vďaka za informácie.

Vlado
dovla
Příspěvky: 119
Registrován: 24. 11. 2018, 12:43

18. 1. 2021, 6:55

No tak chalani a kluci, nebojte sa prihlásiť k čínskym mašinkám vo vašej kutici. Neverím, že iba lubbez má takúto mašinku. Alebo že by ste všetci mali SV18, "žeráka" , rúsákov , rumunov, bulharov a čo ja viem ešte aké?
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

18. 1. 2021, 7:13

Ja mam ss550 a som spokojny, uvazoval som o 330 ale tam kde mam sustruh, bolo celkom narocnevdostat 150kg 550,a vytocit sa tam.
Aj cena bola vtedy ina.

330.ma sirsie loze vecsi tocny priemer, aj tocnu dlzku, betonovy stolik vsak by to chcelo aj prenho.

Hlavne za 35E som lupil lunetu, nemusis shanat ako na tie vykopavky.
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

18. 1. 2021, 8:25

ja mam od paulimotu sieg sx4 , maly skladny a celkom funkcny. prisiel z nemecka vycisteny, namazany, zapojit do elektriky a pracovat.
od nasich priekupnikov alebo "vyrobcov" prichadzaju neotvorene bedne z ciny so zatvrdnutymi protikoroznymi natermi (idu lodnymi kontajnermi) a obcas aj plne liatinoveho piesku.
ak by si bral od caucau , tak tam tiez dostanes vycisteny pripraveny kus, ktory si mozes pred nalozenim este nechat odskusat pred tebou, treba sa dohodnut.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

18. 1. 2021, 8:37

Teď jsem pár dnů relaxoval na chaloupce. Ale zpět k 330 - když jsem vybíral soustruh, tak klíčovým parametrem byl točný průměr a nic jiného, tady kromě velikosti, kdy musel projít 80 futrama. Obrábím převážně plasty velkých průměrů. Reálný průměr upnutého materiálu je 325 mm. To nemá na našem trhu obdobu. Já ho kupoval od p. Dudáše, objednal a zaplatil jsem ho v pondělí a ve čtvrtek už mi ležela bedna v dílně.
Soustruh mám na stole svařeném ze 40 jeklů a horní deska je z 50 mm pracovní kuchyňské desky, alespoň to tak vypadá. Při montáži jsem musel změnit napájení z 400 na 230V, tedy použít frekvenčák. Bylo to trochu složitější, neb motor nemá klasickou svorkovnici a tal jsem musel měřit. Druhý zádrhel byla absence 230V odbočky na trafu s pomocným napětím pro stykače. Tak jsem dal nové trafo. Příjemným zjištěním bylo, že lože je kalené. :-) Instalace mi tedy trvala asi týden a největší problém bylo hodit ho pak do roviny.
Hned první měsíc po pár hodinách práce mi upadla jedna páčka. Čínskej soudruh strhnul dva závity a pomohl si rozklepanými šroubky do placata. :oops: Potom víc jak rok žádný problém a pak poměrně vážná závada v pohybu suportu. Klika se zasekla a nic. Po demontáži (byl to pěknej omrd), jsem zjistil, že vypadnul červík z přepínání podélného a příčného posuvu rovnou do ozubenejch kol a jedno totálně zničil. S náhradními díly už p. Dudáš nebyl vstřícnej vůbec a tak jsem si musel vše oměřit, nakoupit, udělat a opět smontovat sám. Výsledkem je docela pěkně fungující mašina. Pokud by se mě někdo zeptal, jestli bych ho koupi znovu, tak ano. Měl jsem před tím postupně 3 čínské soustruhy, menší a nakonec jsem koupil Mn80, což je kvalitou opravdu jiná liga. Pak jsem stejně koupil tenhle, protože nic jiného není. Když vezmu cenu, to bylo okolo 50T a za to mám nový, nevyběhaný soustruh tak asi není o čem přemýslet. Sice s náhradníma dílama moc neuspěješ, ale to u starejch mašin taky ne a ty budou ještě k tomu pěkně vyskákaný.
12mm nože bez problémů, šly by tam 16mm. Já sám používám 12 mm držáky a podkládám je cca 3,5mm. Motor je tam 1,5kW a tak nějaké problémy se sílou nejsou. Dural 100 mm šponka 3mm suše. Nemám pocit, že by někde něco rezonovalo nebo drnčelo. A to občas roztočím 300 mm kulatinu na cca 1000 ot. Za mě dobrý dodělej doma.
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

18. 1. 2021, 9:02

atlan píše: 18. 1. 2021, 7:13 ....Hlavne za 35E som lupil lunetu, nemusis shanat ako na tie vykopavky.
A prečo si ju lúpil a ešte za to platil? :D
Když jsem chtěl od p. Dudáše koupit lunety, tak po zjištění, že to není na soustruh od něho, přestal komunikovat. :D
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

18. 1. 2021, 9:20

Já jsem svou vykopávku S28 koupil s veškerým příslušenstvím a je toho tolik, že se o tom číňanům nikdy ani nesnilo.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“