hospudka

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Zamčeno
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

5. 4. 2021, 6:50

Svět se zbláznil. Vydávat umělecká díla zobrazující živé bytosti do skoro muslimské Nigérie to snad můžou je blbové. Holt si nějaký zfanatizovaný muslimák zamáchá perlíkem a v náboženské extázi to rozmlátí na kousky. Jako v Palmíře. To už bude jen otázkou času.
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/uk ... n=Aktualne
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 4. 2021, 9:10

Jeden hospodský, nepolitický dotaz.

Před dlouhou dobou jsem si koupil kondenzační kotel (Dakon KZ14R) a svépomocně si ho nainstaloval.
Teď bude mít 11. narozeniny. Tak si říkám, jestli mu k narozeninám nedat nějaké měření.

Dotaz na kotlaře-praktiky: má prosím smysl dělat nějaké měření analyzátorem spalin nebo je to v praxi k ničemu?
Kotel topí dobře, spotřeba malá, množství kondenzátu zhruba odpovídá spotřebě. Tak je nutné to měřit nebo ne?

A pokud ano - nemáte tip, kde si půjčit nějaký analyzátor spalin ?
Nebo není nějaká finta, jak to aspoň přibližně změřit/odhadnout nějakým alternativním způsobem?

Díky předem za případná moudra.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5241
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

5. 4. 2021, 9:28

Řekl bych neopravuj co neni rozbité :lol:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 4. 2021, 10:24

Charon píše: 5. 4. 2021, 9:28 Řekl bych neopravuj co neni rozbité :lol:
Když já bych mu dát udělal dobře. Věrně slouží už dlouho, tak by si možná nějakou péči zasloužil.
Nakonec já taky chodím občas k zubaři, i když mě nic nebolí.

Schází mi praktické informace, jestli je tam něco, čemu třeba časem ujíždí parametry a co je dobré doštelovat. Proto ten dotaz.
Nebo jestli to funguje tak, že když už je to jednou dobře nastavené, tak už to pojede dobře furt (nebo se to celé podělá).

Stejně do něho někdy v létě budu muset vlézt. Ventilátor už je dost hlučný, tak mu musím vyměnit ložiska. Pokud je to teda aspoň trochu servisovatelné.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5241
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

5. 4. 2021, 11:00

No když už, sehnal bych si technika primo z Dakonu a domluvil prohlidku a pripadny servis. Moje zkusenost s ruznymi topenari co umi všechny znacky je tristni. Vetsinou dojebou funkcni kotel k výměně :lol: Podsledni zkušenost z rd co programuju a dodelava se, topenari byli lini napustit system z pripravene ciste dovezene vody rucni pumpou, místo toho si nahodili vrt a napustili to bahnem. Ja na stavbe sam, divny zvuky z kotle, pátek, natacim zvuk, posilam majitelce, vypinam kotel. V pondeli v baraku 7 stupnu, skvele se sedi u kompu, technik od vyrobce zjixtil, odebral vzorky a odstavil kotel. 14 dnu si topim přímotopem, zaver je ze sundat, cele nekolikrat proplachnout srackou, vymenit ventily, skoda asi za kilo :|
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 4. 2021, 11:11

To ne. Pokud dostane dárek, tak jedině ode mě. Tj. změřím a oservisuju si ho sám.
Při dnešních cenách servisních prací v autorizovaném servise by skoro bylo levnější si koupit kotel nový.

Mimochodem co se stalo těm ventilům? Ventily se přece dají z běžného topení sundat a pořádně propláchnout mimo systém. A snad tam nanepustili třeba ředěnou brusnou pastu nebo něco podobného. Sediment ze špinavé vody přece musí jít snadno dostat pryč.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5241
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

5. 4. 2021, 11:29

No vyteklo fakt bahno, ktere obihalo ctvrt roku podlahovkou. Protoze elektricky cvicim s ventilama v rozdelovnikach, ktere jdou sice vyndat ale uz ne rozebrat, tak nechci za pul roku poslouchat ze to nezavira/neotvira protoze to hlavice nepretlaci. A jelikoz pro zkousky mám nastavenou minimální hysterezi regulacni smycky, tak s nima jebu klidne dvacetkrat za hodinu. A nechavam to bezet abych nasel pripadne mouchy. Jo nasel jsem, v rozpisu 1 az 7 popsane mistnosti, ktera je ktery ventil, jen ten debil to pocital v tom rozdelovniku zprava doleva, asi puvodne jaderny fyzik z nejakeho ...stánu :D
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

6. 4. 2021, 6:21

Charon píše: 5. 4. 2021, 11:29 ....... Protoze elektricky cvicim s ventilama v rozdelovnikach, ktere jdou sice vyndat ale uz ne rozebrat, tak nechci za pul roku poslouchat ze to nezavira/neotvira protoze to hlavice nepretlaci. ................A jelikoz pro zkousky mám nastavenou minimální hysterezi regulacni smycky, tak s nima jebu klidne dvacetkrat za hodinu.......
Prosím, můžeš být konkrétnější jak se taková věc dělá?
Snímá se teplota v podlaze nebo v prostoru?
Čím?
děkuju
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

6. 4. 2021, 10:33

aby to melo smysl, tak tam musis mit serva s rizenim 0-10V, prip. 0/4-20mA +trojcestak a michas si teplotu vody do podlahy, u el. termohlavic to smysl nema
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
Sajmon
Příspěvky: 456
Registrován: 13. 1. 2017, 10:49

6. 4. 2021, 11:10

Mex píše: 5. 4. 2021, 11:11 To ne. Pokud dostane dárek, tak jedině ode mě. Tj. změřím a oservisuju si ho sám.
Při dnešních cenách servisních prací v autorizovaném servise by skoro bylo levnější si koupit kotel nový.
Kondenzak nechvame servisovat kazdy rok. Pred vanocemi zahajil 5tou sezonu. Cena je 1800. Nepovazuji to za devastujici...
Taky kvuli zaruce aby ji immergas uznal na 5let.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5241
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

6. 4. 2021, 11:24

testone píše: 6. 4. 2021, 6:21
Charon píše: 5. 4. 2021, 11:29 ....... Protoze elektricky cvicim s ventilama v rozdelovnikach, ktere jdou sice vyndat ale uz ne rozebrat, tak nechci za pul roku poslouchat ze to nezavira/neotvira protoze to hlavice nepretlaci. ................A jelikoz pro zkousky mám nastavenou minimální hysterezi regulacni smycky, tak s nima jebu klidne dvacetkrat za hodinu.......
Prosím, můžeš být konkrétnější jak se taková věc dělá?
Snímá se teplota v podlaze nebo v prostoru?
Čím?
děkuju
Ahoj teplota se snímá v prostoru, já to dělám ve třech místech a počítám průměr, nebo i některý eliminuju, když na něj třeba svítí sluníčko. Návrh se sice snažím udělat aby ne, ale stavba je živá a mění se v průběhu. Teplotu vody nemá cenu ovlivňovat, ekviterma to udělá líp a spolehlivěji. Pokud bych to řešil jak navrhuje filla, tak by to v rd nikdo nezaplatil, ta voda má takovou setrvačnost, že to musím nastavit pro provoz tak, aby to s tím počítalo, ne výpočtem ale už za ta léta vím kolik tomu nechat aby to fungovalo a necyklovalo. Měřím k tomu i teplotu vody ale jen kdyby se zbláznil kotel, přehnal teplotu, nebo naopak netopil. Podlahy měřím když je dlažba, zase na více místech, primárně koupelny. To asi tak v rychlosti
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

7. 4. 2021, 8:48

hezky se na to kouká ...
https://www.youtube.com/watch?v=PsexKLYtCkI

staré video, ale slušná rychlost
https://www.youtube.com/watch?v=mdYFv9_znRY
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
tiborius
Příspěvky: 364
Registrován: 9. 8. 2018, 1:58

8. 4. 2021, 8:59

Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

8. 4. 2021, 8:54

ze života
Přílohy
klokan.jpg
klokan.jpg (17.79 KiB) Zobrazeno 1228 x
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

12. 4. 2021, 11:43

http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Zamčeno

Zpět na „Prevazne nevazne“