Spojeni dvou motorů

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 4. 2021, 10:41

Takže se to opravdu po dotažení asi trochu pootočí.
Tak to zkus vykompenzovat. Trochu pootočit a teprve pak dotáhnout.
Nebo při dotahování něčím hodně pevně zafixovat ty hřídele.
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

9. 4. 2021, 10:32

Tie priebehy sú v poriadku. Treba si uvedomiť, že to nie je dokonale tuhý mechanizmus s nulovým backlash-om, a že pri zmene smeru sa posúva fáza oboch priebehov navzájom.

Po lopate:
Cielom mechanickej kalibrácie by nemalo byť, aby sa priebehy krili, ale aby absolútna hodnota vzájomného fázového posunu bola v oboch smeroch pohybu identická :)

PS: a jednoznačne na tieto "inteligentné" drajvre nedávaj paralelne 2 motory - nie su na to robené.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

9. 4. 2021, 3:20

Zkus zmerit jestli nemas jeden remen roztahly vic nez druhy. Kdyz to jede mne dobre, musi to chodit i tobe. Ty drivery dej ale urcite dva, jak ti vsichni radi, to je zaklad. Ja se s tim nijak nebabral, proste jsem obe spojky dotahl a bylo. Myslim ze jsem pri dotahovani ani nemel drivery zaple. Urcite jsem to ale delal bez remenu.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

9. 4. 2021, 3:39

".... aby absolútna hodnota vzájomného fázového posunu bola v oboch smeroch pohybu identická"
Ano souhlasím.

Teď jsem ty motory spojil jen na stole - tedy bez řemenů a stejně se to při určitých otáčkách rozvibruje a ztrácí kroky.
Mám je elektricky sice paralelně na jednom driveru, ale jakmile povolím šroubek na spojce hned to začne chodit.
Ještě se tedy teď poperu s tím druhým driverem a uvidím výsledek.
.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 4. 2021, 4:17

Kdybych to měl řešit já (a chtěl to dělat takhle), tak bych:
- Trochu protáhl vrtákem nebo výstružníkem (nebo jenom smotaným šmirglem) jednu stranu spojky, aby se v ní ta spojovací tyčka celkem volně protáčela.
- Do té spojky kolmo navrtal díru, udělal závit třeba M3 a strčil do ní šroub. Ten by vevnitř čouhal a fungoval jako jakési péro (ve smyslu péro-drážka).
- To té spojovací tyčky bych navrtal důlek vrtákem tak o milimetr větším, než by bylo to péro.
- Sesadil bych to na sebe, a ten šroubek dotáhl jen tak, aby byl spolehlivě v důlku, ale neopíral se o dno.

Výsledkem by byla sestava, které by se celkem volně mohla protáčet tak o 1-2 stupně, pak by se zaseklo péro o důlek a bylo by to tuhé.
Takže v normálním stavu, kdy oba motory jedou OK, by bylo spojení volné.
Pokud by se ale něco posralo a rozjelo se to o víc než nějaký ten 1 stupeň, tak by se to opřelo o sebe a zabránilo vzpříčení konstrukce.
ZDENEK1.DOLEZAL
Příspěvky: 243
Registrován: 16. 12. 2013, 9:09

9. 4. 2021, 8:38

To je sranda , nejdřív si tím jak točí krokáčem vytvoří napětí a usmaží driver.
Možná by bylo lepší dát jen jeden motor, když už to má spojené že.
Docela by bylo zajímavé vědět jestli jsou ty dva motory alespoň stejné, nejen stejný výrobce a ale i série.
3D amatérští tiskaři jsou trochu zvláštní sorta - klepavá konstrukce co sotva drží po hromadě třeba ta Průšovina mě doslova drásá od pohledu.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

10. 4. 2021, 1:39

Driver jsem neusmažil, ale i kdyby jo, tak by byl v křemíkovým nebi společně se dvěma vagonama dalších polovodičů, které jsem ta poslal před ním a super moderní tranzistory KC509 by mu vyprávěly o OC170, nebo GC508.
Jak zde bylo již uvedeno, dva motory jsem použil pro jednoduchost mechanické konstrukce.

Jinak jsem to konečně zprovoznil. Nejdříve jsem zkoušel spojit dva drivery paralelně k desce, ale to jsem nezvládnul. I když v jiných aplikacích zcela normálně UART paralelně spojuji tady mi to nefungovalo. Rozchodil jsem tedy pro osu Y druhý driver na portu E1 a to problémy odstranilo. Motory se nyní hladce otáčejí i v případě že spojovací tyčku utáhnu jak mi zrovna napadne. V Marlinu jsem odkomentoval #define HYBRID_THRESHOLD a s akcelerací 2000 to pěkně jezdí 350mm/s a nic se neklepe. Tedy rámus ta hliníková konstrukce při vyšších rychlostech dělá jako to jo, takže asi ještě budu řešit jak motory nějak jinak uložit, než natvrdo.

Zkusil jsem nasadit řemenice 40 zubů a při těch 700mm/s přejezdy vypadají docela svižně, akorát jsem v Marlinu nastavil akceleraci 1000 v porovnání s pružením dlouhého řemenu se nezdá že by magnetické pružení v motoru s velkou řemenicí nějak viditelně zhoršilo rozlišení. Ještě nemám osu Z, takže v praxi to nevyzkouším.
.
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“