Oprava zavitovej packy sv18

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
pilatdenis7
Příspěvky: 285
Registrován: 15. 7. 2020, 7:34

4. 5. 2021, 8:12

Ahojte chystám sa opraviť packu na zmenu posuvu zadrhava ťažko rezat závity kde môže byt chyba
Nortonku som pozeral je v pohode ale slabo mi maže čítal som ze vo vreteniku je hriadeľ že ona môže byť vydreta ako sa to rozobera? Co mozem čakať?
Ako opraviť mazanie nortonky?
almac
Příspěvky: 715
Registrován: 28. 5. 2015, 6:35
Bydliště: Liberec

4. 5. 2021, 8:23

no může to být čímkoliv
může být tyč uvolněná a natláčet ozubená kola 28 a 29 na sebe
kola.jpg
SN 20, SM 16 B, FN 25
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

4. 5. 2021, 10:37

Já to pochopil tak,že myslí páčku-ne kolečko. Jestli máš na mysli páčku,kterou se zapíná a reverzuje pohon šroubu,tak jse závada skoro jasná,je to jednozubová spojka,na její výměnu musíš rozebrat vřeteník .
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

5. 5. 2021, 7:11

Asi bych prvně mrknul do zadní komory ve vřeteníku. Na spodu tam je spojka posuvu, tam zkusit něco vykoukat.

Pokud na nic nepřijdeš, tak bych hledal závadu postupně - odpojit tyč ovládání posuvu od nortonky a zkusit, jestli třeba hřídel na kterou se tyč na nortonce napojuje, nemá axiálně vůli (pak by byl uvolněný kroužek, co je na ni uvnitř nortonky navléknutý), pak vyhodit nortonku a zkoumat, jestli je teda problém v nortonce nebo ve vřeteníku.
pilatdenis7
Příspěvky: 285
Registrován: 15. 7. 2020, 7:34

5. 5. 2021, 6:38

david.1 píše: 4. 5. 2021, 10:37 Já to pochopil tak,že myslí páčku-ne kolečko. Jestli máš na mysli páčku,kterou se zapíná a reverzuje pohon šroubu,tak jse závada skoro jasná,je to jednozubová spojka,na její výměnu musíš rozebrat vřeteník .
No myslím malú packu na zmenu posuvu suportu
Tak to musím rozobrať úplne celý vretenik aj vreteno nedá sa to inac spravit?
pilatdenis7
Příspěvky: 285
Registrován: 15. 7. 2020, 7:34

5. 5. 2021, 6:57

gaminn píše: 5. 5. 2021, 7:11 Asi bych prvně mrknul do zadní komory ve vřeteníku. Na spodu tam je spojka posuvu, tam zkusit něco vykoukat.

Pokud na nic nepřijdeš, tak bych hledal závadu postupně - odpojit tyč ovládání posuvu od nortonky a zkusit, jestli třeba hřídel na kterou se tyč na nortonce napojuje, nemá axiálně vůli (pak by byl uvolněný kroužek, co je na ni uvnitř nortonky navléknutý), pak vyhodit nortonku a zkoumat, jestli je teda problém v nortonce nebo ve vřeteníku.
Kukal som z vrchu na tu spojku nič nevidno zlomené treba rozobrat a potom bude vidno
Ale pri oprave neda sa to rozobrať ako sú výmenné kolesá aby som nemusel celý vretenik rozoberať
A dá sa stelovat pumpicka na mazanie v nortonke olej len kvapla hore v sklicku ho pomaly nevidno myslím ze by mal striekat ako vo vreteniku
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

5. 5. 2021, 7:30

Zkus někoho, ať ti zařazuje posuv a ty se dívej, jestli je problém na spojce ve vřeteníku. Snad se to bude dát vykoukat. Jestli ti přijde, že spojka se zařazuje dobře, tak je problém někde směrem k nortonce. Stěnou vřeteníku je provlíknutá hřídelka s tisícihranem, na tisícihranu uvnitř vřeteníku je přesouvač spojky, na druhé straně je hřídelka zakončená plocháčem, pod ním je kulička a pružinka. Bohužel hřídelku s plocháčem nelze vyndat jinak, než když je vřeteník pryč z lože.
IMG_20201203_110546.jpg
IMG_20201203_111359.jpg
No a dál - když sundáš nortonku, tak tam na zadní straně nortonky uvidíš excentr, který zabírá do toho plocháče na vnější stěně vřeteníku.
IMG_20210102_183653.jpg
Excentr na hřídeli, která má uvnitř nortonky pastorek, do něj zabírá další pastorek na hřídeli, na kterou se vně nortonky připojuje tyč na zapínání posuvu.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

5. 5. 2021, 8:37

tak zase chvilku budu kecat já: píšeš,že se špatně řadí-v jakém smyslu? Na jednu stranu to jde snadno a přesně a na druhou to někdy nechce zapadnout?
pilatdenis7
Příspěvky: 285
Registrován: 15. 7. 2020, 7:34

7. 5. 2021, 6:38

david.1 píše: 5. 5. 2021, 8:37 tak zase chvilku budu kecat já: píšeš,že se špatně řadí-v jakém smyslu? Na jednu stranu to jde snadno a přesně a na druhou to někdy nechce zapadnout?
Ne nechce zapadovat hore aj dole strach tak rezat závity za chodu zaskočí a dakedy nezaskoci nieje to veľmi jednoduché zadrhava
pilatdenis7
Příspěvky: 285
Registrován: 15. 7. 2020, 7:34

7. 5. 2021, 6:56

gaminn píše: 5. 5. 2021, 7:30 Zkus někoho, ať ti zařazuje posuv a ty se dívej, jestli je problém na spojce ve vřeteníku. Snad se to bude dát vykoukat. Jestli ti přijde, že spojka se zařazuje dobře, tak je problém někde směrem k nortonce. Stěnou vřeteníku je provlíknutá hřídelka s tisícihranem, na tisícihranu uvnitř vřeteníku je přesouvač spojky, na druhé straně je hřídelka zakončená plocháčem, pod ním je kulička a pružinka. Bohužel hřídelku s plocháčem nelze vyndat jinak, než když je vřeteník pryč z lože.

IMG_20201203_110546.jpgIMG_20201203_111359.jpg

No a dál - když sundáš nortonku, tak tam na zadní straně nortonky uvidíš excentr, který zabírá do toho plocháče na vnější stěně vřeteníku.

IMG_20210102_183653.jpg

Excentr na hřídeli, která má uvnitř nortonky pastorek, do něj zabírá další pastorek na hřídeli, na kterou se vně nortonky připojuje tyč na zapínání posuvu.
Aha ďakujem za odpoveď
Vydim že to nieje také jednoduché to opraviť ako som si myslel a keď by som ho už tak rozoberal tak dal by som radšej aj loze na vybrus
To zaskočí len za chodu ale aj tak ťažko dakedy zaskočí dakedy ne strach rezat závity
Koľko stojí taka go.. prebrus lozi.. Počítam do tých tak 2500€
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

7. 5. 2021, 7:25

Já bych s snažil ujistit, že není problém ve snadno přístupných místech (ale to asi není). Tzn. přesuvná spojka ve vřeteníku nikde nezadrhává, není problém přímo s páčkou na suportové skříni. Pak by následovalo "relativně" jednoduché odpojení ovládací tyče zapínání posuvu z nortonky. Píšu relativně, protože možná bude nutné odpojit všechny tyče a také zadní uložení tyčí na loži (je na 3 šroubech a na kuželových kolících). Pak bych zkusil zapínat posuv přímo na nortonce v místě, kde byla připojená ovládací tyč. Asi zjistím, že je problém někde směrem k vřeteníku, takže nortonka dolů (když máš odpojené tyče, tak to je otázka povolení 4 šroubů + nortonka je zase na kuželových kolících). Atd....

No jinak jsem přesně takhle, že jsem odpojil tyče a něco jsem koumal na suportové skříni, začínal a pak jsem taky skončil u kompletní GO :)

Přebrus lože je otázkou cca 20000,- Kč, do toho přebrus spodku saní a podlepení, to mě stálo do 10 000,- Kč plus přebroušení vrchu saní (vedení příčného suportu), přebroušení spodku desky koníka, přebroušení vřetene a zaškrabání hlavních ložisek - komplet do 60 000,- Kč včetně DPH. Zbývá ještě zaškrabat všechny suporty, pohrát si s koníkem, asi spravit pinolu, možná bude nutné si pohrát s pozicováním suportové skříně, aby byly tyče v ose. To by asi taky pěkných pár tisíc bylo, ale to si snad budu schopný udělat sám.
pilatdenis7
Příspěvky: 285
Registrován: 15. 7. 2020, 7:34

11. 5. 2021, 8:47

gaminn píše: 7. 5. 2021, 7:25 Já bych s snažil ujistit, že není problém ve snadno přístupných místech (ale to asi není). Tzn. přesuvná spojka ve vřeteníku nikde nezadrhává, není problém přímo s páčkou na suportové skříni. Pak by následovalo "relativně" jednoduché odpojení ovládací tyče zapínání posuvu z nortonky. Píšu relativně, protože možná bude nutné odpojit všechny tyče a také zadní uložení tyčí na loži (je na 3 šroubech a na kuželových kolících). Pak bych zkusil zapínat posuv přímo na nortonce v místě, kde byla připojená ovládací tyč. Asi zjistím, že je problém někde směrem k vřeteníku, takže nortonka dolů (když máš odpojené tyče, tak to je otázka povolení 4 šroubů + nortonka je zase na kuželových kolících). Atd....

No jinak jsem přesně takhle, že jsem odpojil tyče a něco jsem koumal na suportové skříni, začínal a pak jsem taky skončil u kompletní GO :)

Přebrus lože je otázkou cca 20000,- Kč, do toho přebrus spodku saní a podlepení, to mě stálo do 10 000,- Kč plus přebroušení vrchu saní (vedení příčného suportu), přebroušení spodku desky koníka, přebroušení vřetene a zaškrabání hlavních ložisek - komplet do 60 000,- Kč včetně DPH. Zbývá ještě zaškrabat všechny suporty, pohrát si s koníkem, asi spravit pinolu, možná bude nutné si pohrát s pozicováním suportové skříně, aby byly tyče v ose. To by asi taky pěkných pár tisíc bylo, ale to si snad budu schopný udělat sám.
No už som prišiel asi na chybu vo vreteniku nezaskakuje spojka jednak malo krát zaskočí do tých zubov možno to je tým ze toto malé kolesko co je ako sa menia kolesá ma vôľu trochu sa pretoci ale radšej to nechám tak myslel som si ze je to jednoduche ale neni najlepšie aby to opravil nejaký skúsený údržbár
Je fajne mat po go mašinu vydim že vám to ide pekne
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“