Nová frézka

Modros
Příspěvky: 1648
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

3. 6. 2021, 9:50

To me jeste nenapadlo s cnc frajerit....zkusim to na nejakou zakaznici...mrknu na ni az budu stat u stroje a pohladim masinu.
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Onder
Příspěvky: 123
Registrován: 6. 4. 2021, 2:14

3. 6. 2021, 9:54

To jsem asi přehnal, spíše jsem to myslel tak, že můžu ukázat, co jsem postavil.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

3. 6. 2021, 9:58

Pokud máš tak malý rozpočet, kup si tohle:
https://www.banggood.com/cs/Red-1419-3- ... s=category

A ještě Ti zbyde na zmrzlinu. Ve tvém věku kdy nemáš moc peněz, ale za to máš dostatek času, bych se zabýval více softwarem než hardwarem. Můžeš pak mašinku předělat na LinuxCNC, doplnit o ruční kolečko, dotykovou sondu, Na krokové motory si můžeš dodělat encodery a udělat si pomocí LCNC z nich krokáče se zpětnou vazbou atd. On LinuxCNC je o tom že za 500Kč vytvoříš řídící systém v hodnotě 50 000Kč (když zvládneš integrovat EtherCAT do jádra), ovšem toto je cesta, která se měří na roky.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 287
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 6. 2021, 9:58

To co píše zz912 není zas tak od věci.
Šel bych na půl cesty.
Z číny dovézt jen vhodný polotovar - rám stroje + nějaké drobnosti a sestavit, dovybavit a vyladit už DIY. Bude tam míň kompromisů - Ty a né číňan, zvolíš kde si připlatíš za komponenty a kde ne.
Tohle Tě vyškolí víc než dost, to mi věř ;-)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

3. 6. 2021, 10:00

Modros píše: 3. 6. 2021, 9:50 To me jeste nenapadlo s cnc frajerit....zkusim to na nejakou zakaznici...mrknu na ni az budu stat u stroje a pohladim masinu.
Pokud budeš stát u svých 10-ti nových 5-ti osých DMG center a řekneš paní kolik ty mašinky stály, tak to bude láska jak trám.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

3. 6. 2021, 10:49

zz912 píše: 3. 6. 2021, 9:25 Taky bych se priklanel k tomu, aby sis mechaniku koupil.
+1 Tedy i s přihlédnutím k tomu, že lidé jsou různí a zdaleka ne všichni tak pitomí jako já.
Mně se vždy líp dařilo začít s nějakým (i když nedokonalým) polotovarem, než úplně na zelené louce. Taky mi mechanika nevychází z ruk tak přesně, jako z CADu :-)
Polotovar má tu výhodu, že je na čem stavět a odpadne část problémů k řešení. I když to není dokonalé, dá se to nahradit (přestavět) až ve chvíli, kdy se to ukáže jako opravdu problém, nebo recyklovat na jiný udělátor, kde to nevadí.
Hlavně ale zkracuje cestu k nějakému (i když nedokonalému) výsledku, který se dá zase upravit k větší dokonalosti. A když se pak ukáže, že už to fakt nejde, člověk má znalosti a zkušenosti, které nasbíral v předchozích krocích tak nějak mimochodem.
Mně se prostě nedaří tenhle evoluční proces obejít. Někdy by teda pomohlo, kdybych si nechal poradit a nechtěl na všechno přijít sám (Kdo četl Saturnina ví, jaký byl strýc František).
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Uživatelský avatar
LSoft
Příspěvky: 278
Registrován: 17. 10. 2019, 8:27
Bydliště: Vysočina

3. 6. 2021, 12:26

Bude to podle mě chtít poněkud přitlačit na rozpočtu. Troufnu si tvrdit, že za dvacku koupíš na Alíkovi akorát tak kuličkáče, lineáry, krokáče s driverama a zdroje. Díval jsem se do rozpočtu svého strojku a je to tak :)
U konstrukce bacha na pohyb ve směru osy X. Když nastavíš strmé rampy na driverech a bude ta konstrukce měkká, tak v nejlepším případě Ti to "v ostrých zatáčkách" znehodnotí obrobek, v horším i nástroj. Ale ani v plynulých přechodech to nebude žádná hitparáda.
Ale chce to vydržet, popř. systém pokus/omyl to jistí. Akorát to člověka pak zbytečně znechucuje a leze to do peněz ;)
Onder
Příspěvky: 123
Registrován: 6. 4. 2021, 2:14

31. 8. 2021, 12:04

Snímek obrazovky 2021-08-31 130420.png
Tak projekt pokračuje, akorát jsem měl brigádu takže nebylo tolik času něco dělat a navíc jsem musel pár věcí studovat, protože jsem provedl pár změn, které jste doporučili.

Ještě k tomu proč jsem nešel cestou zakoupení sestaveného cnc od číňana - měl jsem už nějaké díly k dispozici, elektroniku, motory, nějaké profily, takže jsem si myslel že to prostě zvĺádnu takto a že mě bude bavit si to postavit. + že si to nakreslím na pc, budu řešit konstrukci atd. abych se něco naučil. Samozřejmě jsem se toho naučil hodně už teď, to jsem nečekal, provedl pro mě drahé chyby a už vím, proč jste doporučovali koupit si to postavené :). Bohužel pozdě, protože většina dílů jsou/budou v nejbližší době připravené, takže teď už toto nemá cenu řešit.

Přikládám foto jak upravený design vypadá, musel jsem pár věcí upravovat s pochodem, jak přicházely součástky a jak jsem postupně se dozvídal nové věci. Největší zásah mělo vřeteno. Na doporučení jej vyměním za 1,5kw z číny. Háže 0,02mm na upínači, kleštiny jsou shity (ER16) , takže jsou objednány jiné. Osa Y jsem tedy musel upravit a napadlo mě přidání 3. kolejnice ( mám 2x navíc protože jsem objednával kuličkové šrouby na spodní osu v setu s vedením). Nenapadá mě důvod proč by to takto nemohlo být, někde jsem to myslím i viděl na YT. Ty hliníky by tuto zátěž určitě neunesly. Plocháč na kterém je vřeteno je z ocele, obrobené na školním cnc, takže prostě celá ta osa Z váží cca 10-15kg.

Stolek jsem již posvařoval, z důvodu nedokonalé rovinnosti ( 1-2 mm letí ) to nejspíše spravím přidáním ( a podložením do nějaké roviny) desky a na ní celá konstrukce přidělaná na jeklech.


Mám dotazy -

řídící systém bude linuxcnc, doma jsme měli starý PC, jsem s tím schopen roztočit motory přes oddělovací desku na LPT. Použiju teda linuxcnc.

Vřeteno - je k němu VFD a to, jak jsem si uvědomil a následně potvrdil, dělá rušení a hlavně kabely, které by vedly od VFD k motoru budou v energo řetězích, takže ty by nejspíše dělaly probém kabelům od krokových motorů a koncových snímaču.

Chci se teda poradit, jaké kabely mám zvolit -
určitě stíněný pro VFD->motor mám nějaké adepty :
http://www.cncshop.cz/kabely-pro-pripojeni-motoru ( nevím jestli 4x1 bude stačit nebo zvolit 4x1,5)
nebo :
https://www.elektrohadrava.cz/index.php ... 2750400150 (2x stíněný, takový je prý jediný správný, podle jednoho na YT, navíc je ještě levnější...)

pro krokové motory ( https://www.aliexpress.com/item/3304518 ... 4c4dh84Sym) -
myslíte že 0,5 bude stačit průřez vodiče?
http://www.cncshop.cz/kabely-pro-pripojeni-motoru
nebo
https://www.elektrohadrava.cz/index.php ... 2730400050
https://www.elektrohadrava.cz/index.php ... 2730400075 ( tento by určitě měl být dostačující)

stíněné kabely nejspíše použít i pro koncové snímače ( indukční)-
http://www.cncshop.cz/ovladaci-kabely-stinene-paar-cy
nebo
https://www.elektrohadrava.cz/index.php ... 2730300050 ( určitě overkill, jiný menší není, takže pokud bych bral z tohoto eshopu, možná bych zvážil vzít 7x0,5 a tím nějak propojit 2 snímače)
popř.
https://www.hadex.cz/n114-stineny-kabel ... ttEALw_wcB ( nemusím platit dopravu...)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

31. 8. 2021, 6:20

Kdyby to bylo moje, tak bych to udělal takhle:
- Pro vřeteno by mi stačilo 4x1mm2. Ale 4x, ty tam máš jeden z těch kabelů jen 3x. Já na normy obecně dost kašlu, ale zrovna to PE je důležité.
- Stínění na napájení vřetene ano. Na dvojité stínění se patří vykašlat. Původně jsem tam měl napsáno "vysrat", ale pak jsem si naštěstí uvědomil, že je to slušný server a tak jsem to opravil.
- Na stínění přívodů ke krokáčům bych se v klidu vykašlal.
- Stínit vstupy od čidel asi jo, i když ani to není zas tak kritické. Když jsou slušně udělané vstupy v elektronice, tak to ani není třeba. Ale nezaškodí.
- Když stíněné kabely, které se hýbou v kabelových řetězech, tak s opletením a ne s fólií. U statických je to samozřejmě fuk.
Onder
Příspěvky: 123
Registrován: 6. 4. 2021, 2:14

31. 8. 2021, 7:16

Díky za odpověď.

Stínění s hliníkovou fólií pro pohyblivý kabel je asi určitě špatný nápad - díky za dobrý tip.

Ten vodič k vřetenu, zapomněl jsem se o tom zmínit, 3x jsem tam nedával původně, ale když jsem vřeteno zkoumal, tak jsem zjistil že konektor pro ( u mně ) PEN tam je jen na okrasu. Není ukostřen. Když jsem napsal číňanovi, co to má znamenat, odpálkoval mě s tím, že to mám přišroubovat na šroubek od konektoru co je na vřeteni. Když jsem googlil jestli to tak je normální, tak nejspíše je, prý to číňan nemá jako povinnost.

S tím jsem ale začal přemýšlet jak to spravit,
1. rozdělat motor a někam tam tu kostru dát (-toto se mi nechce dělat, nevím co můžu zkazit, popř. zadělat si na problému)
2. dát tam jeden pěkný zeleno/žlutý drát přes celý rozvod kabelů až na ten šroubek jak doporučuje číňan
3.z VFD prostě zapojit tu kostru někam na stůl CNC a zajistit aby vřeteno bylo vodivě spojené s tímto místem bez malého odporu - toto je pro mě asi nejlepší volba, ale klidně mě vyveďte z omylu...
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

31. 8. 2021, 7:50

Myslel jsi asi (doufám) PE a nikoli PEN.

Podle normy nebude asi žádné z popsaných řešení, teda kromě nějakého překonstruování.
Já na normy obecně dost kašlu. Na ně jsou tady na fóru jiní borci.
Ale zrovna na dobře přivedené PE opravdu vždy důsledně dbám. A pokud je to jen trochu možné, tak taky na použití proudového chrániče (fíčka).
Je to podle mě život/zdraví zachraňující věc, která poskytuje za málo peněz hodně muziky.

Takže to udělej jak chceš, ale to uzemnění vřetene udělej tak, aby bylo spolehlivé. Jestli je tam někde na futrálu motoru nějaký trochu seriózní šroubek, tak bych na něho chytnul ten 4. vodič z kabelu (nevím, co jsi myslel tím "zeleno/žlutý drát přes celý rozvod kabelů").
Ale uzemnění celé konstrukce samozřejmě udělat taky.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

31. 8. 2021, 8:07

To Mex:
Davas si chranic i do rozvadece od CNC?
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

31. 8. 2021, 8:16

Ne, pokud ho mám pro celý objekt.
Pokud někde něco dělám na staré elektroinstalaci bez fíčka, tak ano. Nebo se o to aspoň snažím. Pokud se majitel/zákazník staví na zadní a chce za každou cenu ušetřit, tak mu to dám písemně a nechám si od něho podepsat, že odmítá. Tak už neodporuje nikdo (pokud mě paměť neklame).
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

31. 8. 2021, 8:26

Me nejde o setreni, ale o to ze vypadavani proudovych chranicu bez nalezeni priciny je bezna vec. Na barak jsem si z toho duvodu nechal dat na vsechny okruhy chranicojistice, at se mi lepe hleda pricina problemu. Centralni chranic je zlo.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

31. 8. 2021, 9:33

zz912 píše: 31. 8. 2021, 8:26 ... Centralni chranic je zlo.
A sakra.
Toho jsem si ještě nevšiml.
Nojo, člověk se furt učí.

Nyní vážně: vypadnutí jakékoli ochrany bez toho, aniž se maximálně snažíš zjistit proč, tak to je opravdu zlo.
Centrální fíčko samozřejmě opravdu může být problém, když už je suma unikajících proudů už moc moc velká.
Ale vždy to chce vědět proč.
Teda aspoň tak to mám já.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“