čínské hobby nástroje

jak na ebayi kupovat a prodavat, odkazy na zajimave veci obchodniky
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Odpovědět
gaminn
Příspěvky: 522
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

6. 7. 2021, 4:11

Podle https://www.ceskyali.cz/clanky/aliexpre ... eni-plati/ i v případě, kdy se nakupuje u prodejce registrovaného jako IOSS (což zjevně právě AliExpress je), tak je nutné podat celní prohlášení (např. na www.celnicka.cz).

Ale čert ví, navíc vlastně pro ČR ještě není důvod DPH vybírat, vzhledem k tomu, že ještě není schválená nutná legislativa. Aspoň teda pokud je mi známo, tak to stále neprošlo senátem a nepodepsal to prezident.

Co mě trochu nemile překvapilo, tak DPH AliExpress nově vybírá i u zboží, které se nechází ve skladech v EU. Zaplatíte původní cenu + nově 21 % DPH. Zajímalo by mě, co s DPH u zboží v EU skladech prováděli před 1.7. když mohlo být za původní cenu a teď je za původní cenu + 21 % DPH.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6102
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

6. 7. 2021, 6:27

na: na www.celnicka.cz píšou totok :

Co se změní od 1. 7. 2021

Vzhledem k tomu, že dosud nebyl dokončen legislativní proces schvalování novely zákona o DPH (v současnosti byl navrhovaný text projednán a schválen Poslaneckou sněmovnou, absentuje schválení v Senátu, podpis prezidenta republiky a vyhlášení novely ve sbírce zákonů), budou i nadále zásilky nepřesahující hodnotu 22 EUR osvobozeny od DPH a občané tak nebudou muset DPH platit.

Odlišná situace panuje u povinnosti podávat celní prohlášení. Tuto povinnost upravují „nařízení EU“, která působí přímo a není nutné přijímat národní legislativu. Situace je tedy následující:

Pokud vám zásilku doručuje expresní zasilatelská služba, nebudete muset nic řešit, protože ta vás bude zastupovat v celním řízení a elektronické celní prohlášení za vás podá, a to i v případě že zásilka nepřesáhne hodnotu 22 EUR.
Jiná pravidla platí, jestliže zásilku dopravuje poštovní operátor, například Česká pošta. U zboží dopravovaného poštovním přepravcem platí výjimka a do 30. 9. 2021, případně do nabytí účinnosti novely zákona o DPH (podle toho, co nastane dřív), není podání elektronického celního prohlášení u zásilek nepřesahujících hodnotu 22 EUR povinné. Situace tedy bude v tomto ohledu stejná jako doposud. I toto pravidlo však má jednu výjimku. A to je situace, pokud je zboží na e-shopu prodáváno v tzv. režimu jednoho správního místa pro dovoz (IOSS). V takovém případě je podání elektronického celního prohlášení povinné i pro případy, kdy hodnota zásilky nepřesahuje 22 EUR.
U zásilek s vyšší hodnotou, tedy mezi 22 až 150 EUR je nutné elektronické celní prohlášení podávat vždy, ať už zboží přepravuje kdokoli.

Celní správa ČR vyvinula speciální aplikaci pro podávání elektronického celního prohlášení fyzickými osobami „eCeP“. Tu můžete využít jak pro podání celního prohlášení v hodnotách mezi 22 a 150 EUR, tak pro zásilky nakoupené v rámci režimu jednoho správního místa pro dovoz, pokud hodnota zásilky hodnotu 22 EUR nepřesáhne.

Dary do hodnoty 45 EUR bude možno propouštět na území ČR na základě zjednodušeného celního řízení (zvláštní forma celního prohlášení – předložení zboží celním orgánům bez povinnosti podat elektronické celní prohlášení), které za vás provede poštovní operátor. Expresní zasilatelská služba však bude na dary opět povinně podávat elektronické celní prohlášení.

Pro úplnost je vhodné uvést, že v případě zásilek s vyšší hodnotou než 22 EUR již zaplatíte DPH, stejně jako doposud.

Pro podání celního prohlášení si můžete zvolit svého zástupce, který za vás za úplatu celní formality vyřídí.
Odpovědět

Zpět na „Ebay, aukro, a jine“