Stará soustava rybinového vedení - zalomený čep

Odpovědět
Spirit
Příspěvky: 1
Registrován: 7. 1. 2022, 7:27

9. 1. 2022, 1:11

Dobrý den, v dílně jsme po otci našel starou soustavu rybinového vedení. Jsem si jistý že to má stále využití, díky solidní přesnosti. Když jsem zjistil, že je zalomený čep (ten jsem musel zalomit já, když jsem s tím na sílu hýbal sikovkama, abych tu delší osu mohl rozebrat, ale nějakého většího lupnutí apod si nejsem vědom), tak jsem čep z obou stran odvrtal v mylné představě že z vnitřku hřídele jej nějak vyklepnu pomocí zbroušeného vrutu a menšího kladiva, což se nepovedlo (snažil jsem se snad opravdu po dvou stupních s tím hýbat a vyklepávat). Vzhledem k tomu, že trapézový závit chodí pěkně si myslím že problém byl ve tření mezi tou stacionární části posuvu s tou části odměrnou, nyní se zdá být v pohodě po aplikaci acetonu a wd40 (nebo se zvětšila mezera díky zalomenému čepu?) Takže teď se nepřenáší pohyb... toho držadla na trapézový šroub a já nevím jak dále. Našel by se někdo kdo mi poradí jak to zase uvést do použitelného stavu prosím prosím. :-(

Nejsem strojař, tak se předem omlouvám za špatné použití pojmů nebo nepatřičné vyjádření. Vlastně nevím ani jak tuhle soustavu nazvat abych to někde na internetu našel. Měl jsem v plánu tuhle soustavu využít pro pohybování s přímou frézou a frézování rovných drážek. S pozdravem Spirit od Brna.

PS: V polici leželo něco, co ani nevím jak k tomu může pasovat.
Přílohy
IMG20220107203143.jpg
IMG20220107203150.jpg
IMG20220107203159.jpg
IMG20220107203215.jpg
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

14. 1. 2022, 4:53

je to pekne vyrobene.
Kolik odvrtaj durchom durch.
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“