Použitelnost motoru na hvězda/trojúhelník

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
soustružník
Příspěvky: 788
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

13. 9. 2016, 2:04

Předem se, přátelé, trochu stydím, že se do diskuze o moderních elektronických prvcích pletu s dotazem na technologii z dob Tesly a Westinghouse. Máme u cirkulárky 4 kw třífázový asynchronní motor s kotvou nakrátko. Dosud se zapínal obyčejným vypínačem, zapojený předpokládám do trojúhelníku. Doma to 20 A pojistky unesly, když jsme ale chtěli řezat za 16 A jističem už to nešlo. Měnič nemá na pile smysl a tak bych to rád řešil ručním přepínačem. Na štítku motoru ale je uveden pouze trojúhelník 380V, žádný údaj pro hvězdu tam není. Na víku svorkovnice jsou ale vyobrazena obě zapojení. Mohu tedy předpokládat, že uvedených 380 V pro trojúhelník odpovídá 690 V pro hvězdu a přepínač použít? Děkuji.
Foto štítku motoru přikládám, ale je tam prd vidět. Černě jsem přepsal důležité údaje.
Přílohy
štítek.jpg
víko.jpg
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 9. 2016, 2:12

Pokud motor fyzicky umožňuje přepnutí (tj. má vyvedených všech 6 konců cívek), tak to určitě přepojit můžeš.
Jde o to, jestli má pravdu štítek nebo výlisek na deklu (tj. jestli jsou ta vinutí vyvedena nebo ne).
soustružník
Příspěvky: 788
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

13. 9. 2016, 2:51

Jak bych to tak odborně vyjádřil? Hmm no, od všech šesti šroubů na svorkovnici vede samostatný drátek někam dovnitř. :D Změřit to dílem neumím a dílem nemám čím, ale zdá se, že zapojení do hvězdy možné je. Otázkou pro mě zůstává, proč to výrobce na štítku neuvedl. Nerad bych ten motor odpálil.
sisi
Příspěvky: 346
Registrován: 11. 10. 2013, 7:49

13. 9. 2016, 3:14

Uvádíš málo informací. Jistič vypadne hned po zapnutí nebo až při řezání? 16A jistič by měl stačit pro 4 kW motor. Avšak pro přímý rozběh je tam odběr při zapnutí cca 20 A. Pak to klesne cca na 10 A. Taky jaký je to jistič, jestli není motorový (tedy pomalý) tak je jasné, že to nezvládne a vypadne. Musel bys mít přepínač hvězda /trojúhelník. To je však práce pro elektrikáře. Amatérsky Ti to nedoporučuji bastlit. Elektrikář taky pozná zda jde motor přepínat na hvězdu i když to není na štítku napsáno. jinak při přepojení na hvězdu ti klesne výkon tak, že nic neuřízneš. Snad jedině ruku. :(
Krása pomíjí, blbost je věčná
soustružník
Příspěvky: 788
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

13. 9. 2016, 3:34

16 A jistič vypadává právě při proudovém nárazu při rozběhu. Motorovou charkteristiku nemá. Napevno na hvězdu to zapojit samozřejmě nechci, ale chci tam dát právě zmíněný ruční přepínač. Uznávám, že zasahovat do elektricých zařízení je nebezpečné a nepřípustné. Přesto zapojení tohoto přepínače, který doma někde mám, je velmi jednoduché, není při něm potřeba nic měřit, už jsem ho dělal a myslím, že bych jej opět zapojil aniž bych někoho přímo ohrozil. Nechci zde působit jako suverénní blbec, který si neváží odborníků, ale zvát na to komerčního elekrikáře mi přijde dost drahé a to ještě nevím, jak by se tvářil na hospodářskou 25 A vidlici, starý kabel apod. Kdyby na štítku byl údaj hvězda 690 V, neváhal bych. Takhle se zeptám, napadá Vás nějaký důvod proč by bylo zapojení tohoto motoru na přepínač hvězda/trojúhelník do klasické sítě s mezifázovým napětím 400 V nevhodné nebo proč to výrobce na štítku neuvedl?
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 9. 2016, 3:37

Pokud tam máš 6 drátu a jsou projeny vždy 2 naproti sobě propojkama, tak má pravdu dekl a přepojení je možné.

Zapojení přepínače hvězda/trojúhelník je plný internet. Pokud ale nemáš aspoň základní měřicí techniku (alespoň levný multimetr), tak možná zvaž možnost, že bys nějakému kamarádovi-elektrikáři nařezal dřevo a on Ti za to zapojil ten přepínač.

Jinak při dnešních bazarových cenách ani ten frekvenční měnič už není tak úplně mimo. Snad má motor ve slušném stavu izolaci vinutí (prvoz přes FM ji napěťově zatěžuje víc).

EDIT: Než jsem to dopsal, tak přišel Tvůj post. Technický důvod, proč by to nemělo jet do hvězdy na 400V mě nenapadá. Kdyby to mělo jet na 690V tak už možná teoreticky ano, mohl by už být problém s izolační odolností (pokud je vinutí někde nějak blbě navrženo).
Spíš to ale vzniklo tak, že výrobce cirkule si zadal pořadavek na motor nepřepínatelný, a výrobce motorů měl zrovna na skladě ty přepínatelné. Tak se to vyřešilo "nepřepínatelným" štítkem.
K_73
Příspěvky: 267
Registrován: 10. 4. 2014, 5:43
Bydliště: Praha

13. 9. 2016, 4:09

Pokud má ten motor na štítku uvedeno zapojení do trojúhelníku při 380V (400V) tak to znamená, že každá z jeho cívek je schopná pracovat připojená přímo na sdružené napětí, to je těch 380V (400V). Pokud je takový motor zapojen do hvězdy, tak je každá z jeho cívek připojena pouze na fázové napětí 220V (230V). Z toho je patrné, že daný motor má při zapojení do hvězdy menší proudový odběr a proto se také používá přepínač hvězda/trojúhelník k rozběhu větších asynchronních motorů. Problém by byl pouze v případě, kdyby na štítku bylo zapojení do trojúhelníku při 220V (230V) Takový motor lze v rozvodné síti 3x400V provozovat pouze v zapojení do hvězdy, protože každá jeho cívka je schopná pracovat maximálně s fázovým napětím 220V (230V). Ale to není tento případ. Nejjednodušší řešení by bylo osadit motorový jistič pokud je to možné. Pokud to možné není, tak bych spíš než přepínač hvězda/trojúhelník použil nějaký bazarový softstarter třeba: https://stroje.bazos.cz/inzerat/6459883 ... neider.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Naposledy upravil(a) K_73 dne 13. 9. 2016, 8:56, celkem upraveno 1 x.
soustružník
Příspěvky: 788
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

13. 9. 2016, 4:13

Děkuji za rychlé odpovědi. Multimetr mám, ale nedávno jej používal otec a od té doby ho nějak nemůžeme najít.(tedy ten multimetr :) ) Přepínač mám a je tedy pro mě dostupnější než jakkoli levný měnič či softstartér. Potom také nevím jak by si měnič či softstartér poradil s rozvodem 3 fáze+PEN, ale tomu už opravdu nerozumím. Opatrně to zkusím sám a při případných problémech zkusím najít odborníka.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

13. 9. 2016, 6:38

Lepsi je 2x se zeptat nez totalne nedostatkovy motor popravit. Mam to uplne stejne a ve stitkach stale tapu. Nechapu pro motory od jednoho vyrobce MEZ maji pokazde jinak znacene stitky. Jednou tam je Y/D, jednou pouze tohle D380. Nedavno jsem konecne sehnal 4kW na kompresor a ziral na ten samy stitek.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

14. 9. 2016, 5:46

elbarto píše:Lepsi je 2x se zeptat nez totalne nedostatkovy motor popravit. Mam to uplne stejne a ve stitkach stale tapu. Nechapu pro motory od jednoho vyrobce MEZ maji pokazde jinak znacene stitky. Jednou tam je Y/D, jednou pouze tohle D380. Nedavno jsem konecne sehnal 4kW na kompresor a ziral na ten samy stitek.
Protože se jednak kdysi měnila legislativa a navíc po 89 "ztvrdla" (viz ty 3kW) :mrgreen: síť.
Hlavně bych ale řekl, že elektrikář by (pokud si fakt není jistý) vzal klešťák a měl by cca do 2 sec :) jasno - mj. změřit (co do něj po prvním zapojení teče a ještě před tím izolační odpor) by se měl KAŽDÝ motor.
Miki2t
Příspěvky: 462
Registrován: 22. 9. 2010, 9:02
Bydliště: Levice SR

14. 9. 2016, 6:13

Tak jak K_73 píše, rozbeh pres hvezdu je tady možný, zapojení je na štítku. Byt to na mne tak nic nemerím propojim a je to.
Budulínek
Příspěvky: 136
Registrován: 27. 2. 2015, 9:28

14. 9. 2016, 6:31

Až budeš ten přepínač připojovat (není to nic složitého) dej pozor na směry vinutí. Může se stát, že např hvězdu zapojíš správně, ale u trojúhelníka přehodíš směr jednoho vinutí. To poznáš tak že po přepnutí motor začne "dunět" a nebude mít krouťák.
Marty666
Příspěvky: 1
Registrován: 30. 5. 2022, 8:08

30. 5. 2022, 8:15

Mám podobný problém, motor 4kw, zapojil jsem ho na přepínač Y/D na hvězdu se motor v klidu rozeběhne ale po přepnutí na D vypadnou jističe ve všech podružných rozvaděčích. Všechny jističe mají hodnotu 20A char.B. čím to může být? Je to charakteristikou jističů? Kdyby byla přehozená jedna z cívek tak to přece neběží ani na Y, nebo ano? Díky předem za odpovědi...
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

30. 5. 2022, 9:30

A co mas na stitku motora? Bez toho ti fakt neporadime :?
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
103106103106
Příspěvky: 33
Registrován: 7. 6. 2009, 1:53
Bydliště: Protivanov

9. 6. 2022, 6:57

Marty666 píše: 30. 5. 2022, 8:15 Mám podobný problém, motor 4kw, zapojil jsem ho na přepínač Y/D na hvězdu se motor v klidu rozeběhne ale po přepnutí na D vypadnou jističe ve všech podružných rozvaděčích. Všechny jističe mají hodnotu 20A char.B. čím to může být? Je to charakteristikou jističů? Kdyby byla přehozená jedna z cívek tak to přece neběží ani na Y, nebo ano? Díky předem za odpovědi...
Ahoj no tak to je přehozená fáze v D . To znamená že se motor rozběhne v Y jedním směrem a po přepnutí do D se začne otáčet obráceně. Vznikne velký proudový naráz a vyhodí to jističe.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“