Kompresor Orlík 2-JSK-75

navody prirucky brozury
prosim oznacujte vlakna podle nasledujiciho klice "Frezka nastrojova FNGJ32"

Mareska

4. 8. 2022, 4:39

Zhruba před rokem sem získal vrak kompresoru RND Rýmařov s kompresorem 1-JSK-75 ve variantě s 4kW motorem.
Následovala GO, kterou jsme vzal z gruntu a ted mam stroj, lepší než původní originál , když opouštěl fabriku,
Nicméně mám problém s zpětnou klapkou, netěsní a uniká přes ní vzduch z kotle od odlehčovacího ventilu kompresoru, Intenzita, uniku taková, že to syčí tak, že to nepřeslechnete z 3m.
Je tam starší varianta klapky. https://www.kompreservis-orlik.cz/zpetny-ventil-jsk-75/

Nechme stranou odlitek pro přidělání na příruby potrubí a soustřeďme se na samotný koncentrický ventil. Pokud správně chápu funkci tak na základním odlitku s šroubem jsou 4 dosedací kruhové plochy na které dosedá 0.5 mm plech na který tlačí dva kruhové pružinové plechy a vše uzavírá další cca 3mm plech, Přičemž to funguje tak, že tlak pružin a přetlak v kotli tlačí první plech na dosedací plochy a těsný kontakt dosedací ploch a plechu brání uniku vzduchu, pokud kompresor tlačí tak tlak před ventilem překoná tlak v kotli + tlak pružin odtlačí plech od kterým proudí vzduch do kotle.
Za 60 (můj kus je z roku 1960) přeci jen jak na dosedacích plochách tak na plehu byla řada škrábanců a důlková koroze.
Tak jsem obojí přebrousil a přeleštil.
P150, P500, P1000, P2000 a jeden stupeň leštění. Výsledkem je zrcadlově lesklý povrch jak celého plechu tak dosedacích ploch. Jsem si celkem jist, že se s tím ani v ČKD takhle nesrali.
Nicméně pořád to uniká, unik se snížil, ale pořád ventil propouští vice méně v celé ploše a když na to střiknu mýdlovou vodu bublá to skoro všude.
Co s tím?
Jak patří ty pružinové plechy, mam verzi kde i vnější plech je uzavřeny kruh. Ventil má kolík a tak jsou dvě varianty,
1. Oba plechy leží stejně na sobě a tvoří jakoby jeden plech.
2, Jeden plech se stranově utočí a tím se prohnutí pootočí o 90 stupňu
Která varianta je správná?
Malakh

4. 8. 2022, 6:33

Asi nie co by si chcel pocut, ale vymenil by som tu klapku za novsie vyhotovenie s hviezdicou s silonovym kruzkom.
Kedysi som skusal vycistit, prelestit koncentricke ventily ale nechodilo to ani zdaleka tak ako novy alebo repasovany a toto je vlatne tiez maly koncentricky ventil.
Mareska

5. 8. 2022, 7:23

Ano je to koncentrický ventil, tedy něco k čemu jsem nikdy neviděl výrobní dokumentaci a je mi tak záhadou s jakými parametry (drsnost, rovinnost atd.) dosedacích ploch ten kdo to navrhoval počítal.
Jak plochy tak plech jsem nebrousil v ruce šmirglem, ale lapoval pomocí práškového brusiva.. Zcela v ruce jsem to pak jen přejel na leštičce,ale to už nemá žádný podstatný vliv na geometrii,
Když se podívám na tělo s dosedacími plochami není na něm žádná přesná plocha za kterou by se to dalo upnout tak, aby se i původně ve výrobě daly dosedací plochy zbrousit na plocho s nějakou obtížně dosažitelnou drsností a přesností.
To stejné dosedací plech, zapomněl jsem změřit kolik to mělo původně, ale nyní je sila plechu 521 um a tak je jisté, ani původně to nebylo nijak extrémně tuhé těleso.
Podle meho je problém v pružinových plechách ,

Nahrazovat novějším provedením klapky se mi to moc nechce, jednak nevím zda to má stejné rozměry a šlo by to jen přehodit bez nutnosti měnit příruby a pak poškodilo by to historickou věrnost stroje, Na to celkem kašlu, ale ta nová je proti téhle prostě hnusná, mlj kus je ted bilý s červenou šipkou :-) .
Zkusim z 0,3 mm mosazi vyrobit stejný dosedací plech a dat ho tam s tím původním, mělo by to zvýšit tlak per a uvidíme co to udělá,
Mareska

9. 8. 2022, 6:57

Ucházelo to dál a tak jsem musel změřit rovinnost dosedacích ploch vůčí sobě.
Ukzalo se, že čím je dosedaí plocha dál od středu tím je opotřebovanější a nižší,
Plochy jsou 4 (vnitřní je jen na distanční kroužek) Pokud druhá od středu bude 0 tak třetí je -1 um a čtvrtá dokonce -4 um.
Otázka je co s tím.

Lapováním srovnat, to bych sice uměl a mám na to vybavení, ale v téti pžesnsit to neudělam bez toho abych mihl celou plochy položt na lapovací kotouč a tomu brání šroub , je do základny sice asi zašroubován, ale spoj byl dělán jako nerozebiratelný zajištěn kolíčkem a ranou důlčíkem.
Jěště mě napadlo nalepit na planžetu 130um teflonovou folii, má teplotní odolnost +260C ,ale nevím jak dlouho by vydržela mechanicky?

Už se těš jak budu odvrtávat ten kolíček. :(

Obrázek
morave

2. 9. 2022, 6:36

Oprava sacího ventilu ORLÍK 1 JSK 75.
Po zabroušení a vyleštění dosedacích ploch, to nech zaklapat. Po pár měsících na to zapomeneš a nebude tě to trápit. Není to ventil spalovacího motoru, aby uhořel. Má naprosto jiné podmínky. A sací chladí výtlačný... ještě lze strhnout hrany dosedacích ploch desky, tím se zůží dosedací plocha a urychlí zaklapání obou ventilů. Tohle jsou prakticky bezúdržbové kompresory, jen musí mít stále olej! Nemá-li jseš v p...li..
Odpovědět

Zpět na „Navody ke strojum, dokumentace“