Zdražování elektřiny

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

2. 9. 2022, 9:14

filla píše: 2. 9. 2022, 4:25
bobik píše: 2. 9. 2022, 2:12
elbarto píše: 9. 8. 2021, 9:19 Zdražování elektřiny ... tisíc procent ... krapet šíření paniky. Žrádlo letí každý měsíc a o kravce, slépkách, kralicííí či koze nikdo nepíše. Neříkám, že to je fajne, ale panely nic neřeší, protože ruku v ruce s tím jde zminované jídlo, palivo, plyn, daně, stavební materály, atd. Jako logičtější cestu vidím dorovnání vlastního příjmu a dobrým příkladem jsou stavební materiály. Výrobce Ytongu neřeší elektřinu, protože průběžně zdražil o 200 procent.
Současně mám pocit, že majitelé panelů trošku kecají sami sobě a příkladem je letošní léto. Slunce nic moc, za chvilku zima a zase nebude nic. Ano, pokud to budu mít na střeše haly s xx tis. m2, potom už to je jiná kávička.
Dopady o kterých píše Cháron ještě možná lidem nedocházení, stejně tak jako doposud nevyřešená likvidace elektro aut v masovém měřítku, atd.atd ...
Vidím v našich médiích, že panika se šíří už i beze mě. Že ty lidi nejsou schopni naslouchat politikům. U dlouhá léta eurosoudruzi mluví o greendealu, většina lidí volí eurosoudruhy tedy i ten greendeal a pak jsou překvapení, že budeme platit drahé energie.
Jinak dneska u mě byl nějaký elektrikář od ČEZu vyměnit elektroměry. Viděl panely na zábradlí a hned, že na to potřebuji povolení a speciální elektroměr. Já na něj, že mám ostrov. A on že i na ostrov musí být povolení. Tak jsem zvědavý, zda mě přijde nějaký výhružný dopis, že mám přetoky, i když ty vznikají i od točivých stojů. Protože ty nové elektroměry umí měřit i mikropřetoky.
http://www.ekobydleni.eu/solarni-elektr ... 100-000-kc
Nějak to tam nemohu najít...
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-406#
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8915
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

2. 9. 2022, 10:33

Mex píše: 2. 9. 2022, 7:07 Nemůžeš dělat všechno. Dělba práce vznikla už v prvobytně pospolné společnosti, jak ses určitě v dějepise učil.
:roll:

Mex píše: 2. 9. 2022, 7:07 Pokud vidíš, že pekař peče rohlíky které jsou spálené a hnusné, tak je snad normální, že řekneš, že je to mizerný pekař.
A "protiargument", že si je mám jít péct sám, je teda dost laciný a hodně mimo.
Jedna věc je říct, že někdo dělá něco špatně a něčím to podepřít, druhá začít bonmotem alá náš hradní pán na téma fialové barvy a říct, že by to lépe zvládla i bedna kytu.. To si pak o to "tak se předveď ty, frajere" přímo řiká. Elektrohospodaření v téhle zemi neni dílo fialovy vlády, to je společné dílo několika generací a nebude to imho mít ednoduché řešení..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 9. 2022, 11:06

Thomeeque píše: 2. 9. 2022, 10:33 ...
Elektrohospodaření v téhle zemi neni dílo fialovy vlády, to je společné dílo několika generací a nebude to imho mít ednoduché řešení..
Suverénem na území České republiky je Parlament a Senát ČR, exekutivně pak vláda ČR. Všechno z toho má v ruce 5-kolka.
Furt slyším, jak se bojí cokoli rozhodnout, že by se to nelíbilo minoritním akcionářům. Suverénem je ale Parlament, Senát a vláda. Ne minoritní akcionáři jakékoli firmy.

A mimochodem minoritní znamená, že je prostě minoritní neboli menšinový. Pokud se majoritní nějak rozhodně, a není to protizákonné, tak prostě má minoritní smůlu.
Pokud bude fabrika na boty a jeden majitel bude mít 70% a druhý 30%, a ten první bude chtít prodávat boty levně (ale stále se ziskem), tak ten 30% má prostě smůlu. Ten větší ho jednoduše přehlasuje. I kdyby si ten malý myslel, že by se měly prodávat 10x dráž.

Za totáče platilo, že žádný papaláš se neodvážil něco rozhodnout sám. Vždy to bylo nějaké grémium, aby nikdo nebyl za nic osobně zodpovědný.
Jako by na mě dýchly staré časy, když náš důstojný premiér odmítá cokoli řešit sám, ale schovává se za celoevropské řešení. Dejavu.

Já umím navrhovat elektroniku a tak to dělám. Taky umím uvařit guláš. Ale vím, že to vaření mi moc nejde, tak se tím nechci živit.
Pan Fiala určitě taky něco umí. Ale nejvyšší exekutivní role mezi to prostě nepatří.
Já u vaření umím být sebekritický a nedělat to. On ne.

Ty jsi myslím někde mimo republiku, jsem kdesi četl. Tak možná nemáš úplný přehled.
Zrovna dneska u nás proběhlo hlasování o nedůvěře vládě. Ta vláda se své židle drží jako lejno košile.
Takže evidentně je přesvědčena, že to dělá opravdu dobře. Líp, než by to dělal kdokoli jiný.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7215
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

3. 9. 2022, 6:07

Mexi, fakt si myslíš, že Babiš nebo Okamura + jejich věrní by tuhle krizi zvládli líp?
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Ferrit
Příspěvky: 432
Registrován: 6. 8. 2009, 10:08
Bydliště: Třebíč

3. 9. 2022, 6:50

Jsem hluboce přesvědčený, že téměř kdokoliv by vládnul lépe. Nemyslím tím úplně ok. Ale ty prasárny co předvádí pětikolka jsou na trestní řízení, nejen na demisi!!! A když se řekne, že tu krizi způsobily modré straky s černoprdelníky je to pravda! Táhne se to desetiletí - z dob jejich vlády! A jak to, že dnes nikdo neříká fialová drahota i když je to horší než Babišova (tim se nazastávám jeho přešlapů). Jo a STAN svými průsery povýšil na BOUDA - ale na lidi! Je odolnější, bohužel. A dnes odpoledne se uvidí!? :mrgreen:
MN-80A, BF-20 Vario, MAHOS 22, Beiping PP-U3, Prusa i3-MK2
I cesta je cíl. - "Finis coronat opus"
jergus.balaz
Příspěvky: 1549
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2022, 6:52

testone píše: 3. 9. 2022, 6:07 Mexi, fakt si myslíš, že Babiš nebo Okamura + jejich věrní by tuhle krizi zvládli líp?
Presne toto si hovorím aj ja na SK. Nasledujúce roky nezávidím ani jednému politikovi a nechcel by som byť na ich mieste. Blbé je, že vo vedeniach štátov a EU sú populisti odtrhnutí od reality.
BalazKovo.sk
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8167
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2022, 7:05

A je něco konkrétního co měli udělat a kašlou na to?
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Ferrit
Příspěvky: 432
Registrován: 6. 8. 2009, 10:08
Bydliště: Třebíč

3. 9. 2022, 7:29

Ano, zrušit "koncesionářské" poplatky(nebo je udělat dobrovolné!), aby televizi i rozhlas začali zajímat lidé. A nejen zkorumpovaní politici. Zároveň zrušit účast zahraničního kapitálu ve sdělovacích prostředcích (CNN a jiné). Čí chleba jíš, toho píseň zpívej, že. Pak prosadit zákon o referendu, aby se ukázala vůle lidu. Přesně v tomto pořadí, jinak to je beznadějné. Zavést povinnost investovat 50% čistého zisku zahraničních firem v Česku. U ČEZu se chovat jako rozhodující majorita(viz dřívější příspěvky). A těch záměrných '"chyb" z pera bruselských zrůd (taky Telička a Jourová = Babišovy stvůry!) bylo taky až až! Mělo by se to redukovat nebo skončit!!! Zrušit jakýkoliv příjem od státu politickým "neziskovkám" - parazitům!!! A brzo by byl vyrovnaný rozpočet, nebo? A kdo říká že Orbán je špatný? No pro někoho totálně zaslepeného ano. Ale Maďaři za ním jsou a v zimně nezmrznou!!! Nicméně taky má spoustu chyb.
MN-80A, BF-20 Vario, MAHOS 22, Beiping PP-U3, Prusa i3-MK2
I cesta je cíl. - "Finis coronat opus"
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

3. 9. 2022, 7:46

Já jsem přesvědčený, že se teď dělat nedá nic. Je to pořád o nás bez nás a naše politická reprezentace se může pohybovat jen v limitech, které jim určí zrovna ty velmoci, pod jejichž sférou vlivu zrovna jsme. A ty možnosti svobodných rozhodnutí, které naše vlády mohou činit, se neúprosně zmenšuje.
Jsme příliš malý a bezvýznamní ve světovém měřítku. Musíme počkat, až ty velmoci se dostanou zase do problémů a my na čas vypadneme z jejich hledáčku. Což může nastat velice brzy. Zrovna žijeme v době velkých změn.
jergus.balaz
Příspěvky: 1549
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2022, 7:48

prochaska píše: 3. 9. 2022, 7:05 A je něco konkrétního co měli udělat a kašlou na to?
Nuž neviem ako to je v ČR, ale u nás je hlavný problém ten, že človek ide do politiky pre vlastné blaho a zisk, nie pre záujmi štátu. Za ďalšie, cez rozkrádanie eurofondov si EU viaže politikov na presadzovanie EU záujmov a na nejakú štátnu suverenitu sa kašle. No a potom keď sa zjavia osoby ktorým ide hlavne a ich štát (ako Orbán alebo Kurz), tak sa ich snažia potopiť všetkými možnými spôsobmi.
BalazKovo.sk
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2695
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

3. 9. 2022, 7:52

Mex:
S tím akcionářstvím to není tak jednoduchý; existuje nějakej zákon, kterej je chrání, možná víc zákonů, prostě majoritní akcionář si nemůže dělat úplně všechno, co chce. Nicméně majoritní akcionář může říct, od zítřka jdeme z lipský burzy pryč, budeme prodávat elektřinu primárně doma, na burzu dáme jen přebytky, a vy minoritní akcionáři budete držet hubu a krok, jinak vás násilím vykoupíme. Soudně se to určitě potáhne dlouhou dobu, ale stát to ustojí.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2695
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

3. 9. 2022, 8:02

bobik píše: 3. 9. 2022, 7:46 Já jsem přesvědčený, že se teď dělat nedá nic. Je to pořád o nás bez nás a naše politická reprezentace se může pohybovat jen v limitech, které jim určí zrovna ty velmoci, pod jejichž sférou vlivu zrovna jsme. A ty možnosti svobodných rozhodnutí, které naše vlády mohou činit, se neúprosně zmenšuje.
Jsme příliš malý a bezvýznamní ve světovém měřítku. Musíme počkat, až ty velmoci se dostanou zase do problémů a my na čas vypadneme z jejich hledáčku. Což může nastat velice brzy. Zrovna žijeme v době velkých změn.
Hezký je, že ačkoliv ODS vždycky kritizovala EU za její snahu všechno ovládat a diktovat všem svoje (rozuměj germánský a francouzský) řešení, a brojila proti rozšiřování jejích pravomocí, tak profesor Žvanil chce řešit vysoké ceny energií a inflaci v rámci EU. Důvod je nasnadě; pětikolka naprosto netuší, co by s tím měla dělat, tak zatáhla za záchranou brzdu. I kdyby se nakonec státy nějak dohodly a zastropovaly energie na nějaké výši, tak 500 éček za megawathodinu pro nás bude v poměru k platům představovat 100 éček pro germány. Čili prudce nespravedlivý, ale "to rozhodla EU, to my ne. S tím nemůžeme nic dělat".
Rozuměj: jsme naprosto neschopní s tím něco udělat, a tohle je (snad z pohledu pětikolky) dobrá výmluva.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8167
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2022, 8:50

pafik píše: 3. 9. 2022, 7:52zítřka jdeme z lipský burzy pryč
Ok, to ostatní by se dalo akceptovat nebo o tom aspoň s výhradami diskutovat, ale s tou lipskou burzou mi to stejně není moc jasné. Většina (převážná většina, nějakých 70 %) se prodá mimo burzu, na základě bilaterálních smluv. Ceny jsou plus mínus stejné jako na burze, to se nedá nic dělat, to je prostě cena elektřiny, burza je jen zviditelňuje. Ba dokonce kdyby mi někdo prodal gigawatthodinu za čtvrtinu burzovní ceny (jak občas někdo píše, že by to tak bylo), tak ji strčím do pytle a půjdu prodat na lipskou burzu a pak si koupím jachtu a budu vysmátý :-)
Naposledy upravil(a) prochaska dne 3. 9. 2022, 9:25, celkem upraveno 2 x.
Aleš Procháska
brutal
Příspěvky: 602
Registrován: 2. 9. 2014, 7:49

3. 9. 2022, 9:13

pafik píše: 3. 9. 2022, 7:52 Mex:
...a vy minoritní akcionáři budete držet hubu a krok, jinak vás násilím vykoupíme.
Takhle to nefunguje, naštěstí v ČR platí zákon o obch.korporacích. Stát může nabídnout dobrovolný odkup od minorit, toť vše. Prostě všem ostatním vlastníkům nabídnout, že koupí jejich akcie za nějakou pěknou cenu s bonusem. Jakmile by získal aspoň 90% (teď má cca 70%), tak by teprve mohl využít možnost vytěsnění, a to za cenu určenou znaleckým posudkem, a celou operaci nakonec ještě musí posvětit ČNB.

Ještě samozřejmě existuje možnost vyvlastnění, ale to je možné "provést pouze v případě, že cíle vyvlastnění nelze dosáhnout na základě dohody či jiným způsobem a to jen v nezbytném rozsahu a za náhradu.", v tomto případě prakticky nepoužitelné.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5251
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

3. 9. 2022, 9:32

No řekl bych vys... se na politiku, nebo tohle vlakno dopadne jako hospůdka :?

Jinak všem jde hlavně o prašule, Anrejovi je to málo, Kanimůra se k lizu zatím nedostal, pětikolka momentálně hrabe, jo a Orbána bych zrovna jako lilii taky neviděl
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“