sv18 R

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

18. 9. 2022, 10:59

servis4sp píše: 18. 9. 2022, 5:26 Jen k tomu usazení jestli nechceš aby byl spojen pevně s podlahou ,tak je to podbetonováni k prdu . Takže se na to vys.....😉.Jinak co se týče údržby je tu k osmnáctce vše a možná ještě víc .Stačí hledat😉.
Tak ať to vrčí
Tak dobře, posadím to přes plechy tl.5mm pod stavěcími šrouby přímo na zem a s podbetonováním udělám přesně to, co doporučuješ. Stejně je to těžké jak sviňa a i na dvou paleťácích to nebylo úplně snadné rozpohybovat.
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

20. 9. 2022, 7:00

K soustruhu nemám žádné příslušenství a dokupovat budu tedy postupně. Neporadili byste mi, čím začít, jaké nože, jaké upínače do koníka či univerzály atd. ?
Díky za rady.
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

21. 9. 2022, 10:08

Tak základem z nožů je samozřejmě stranový pravý nůž, pak nějaký vnitřní do díry, nějaký upichovák se také hodí, pokud se chystáš na soustružení závitů tak nože závitové V nožích je spousta možností a různých druhů dle použití. Jestli klasické s letovaným plátkem nebo s VBD je na tobě. Já osobně mám obojí. Pro výškové ustavení nože do osy soustružení je dobré mít podložky pod nože - já mám z plechu různých tlouštěk, takže dokážu vyskládat potřebnou výšku podle použitého nože.

Do vřetena se hodí redukce z metrického kuželu na morse kužel (do něj se vloží pevný hrot při soustružení např. hřídelů mezi hroty, nebo na trnech, k tomu je pak ještě zapotřebí použít unášecí srdce a desku). Takže pevný hrot a různé průměry unášecích srdcí a unášecí deska není na škodu.
Také není od věci mít více než jednu přírubu s vyrovnanou univerzálkou,

Do koníka samozřejmě redukční pouzdra pro upínání vrtáků s kuželovou stopkou. Pro menší vrtáky s válcovou stopkou je nejvýhodnější samosvorné vrtací sklíčidlo. Pak samozřejmě také středící vrtáky. Samozřejmě se neobejdeš bez otočného hrotu, někdy se také používá zploštělý pevný hrot.
Nezbytným příslušenstvím jsou samozřejmě také měřidla.
Toho potřebného příslušenství je samozřejmě mnohem víc.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Tom Dvk
Příspěvky: 408
Registrován: 24. 7. 2018, 1:08

21. 9. 2022, 12:04

Když si vzpomenu, jak jsem začínal, doporučil bych jediné - nespěchat. Až teprve s konkrétníma kusama člověk zjistí, co opravdu potřebuje. Takže si řekni, co za operaci potřebuješ na jakém kusu udělat/vyrobit a co ti k tomu chybí to si nastuduj a sežeň. Takhle se postupně vybavíš věcma, které opravdu potřebuješ a finanční zátěž se rozloží v čase. :)
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

21. 9. 2022, 8:17

Tom Dvk píše: 21. 9. 2022, 12:04 Když si vzpomenu, jak jsem začínal, doporučil bych jediné - nespěchat. Až teprve s konkrétníma kusama člověk zjistí, co opravdu potřebuje. Takže si řekni, co za operaci potřebuješ na jakém kusu udělat/vyrobit a co ti k tomu chybí to si nastuduj a sežeň. Takhle se postupně vybavíš věcma, které opravdu potřebuješ a finanční zátěž se rozloží v čase. :)
Díky chlapi za rady. Soustruh mám usazen na zemi. Teď jej vyrovnám strojní vodováhou a pak vyměním oleje. Mírně sákne Nortonka. Ale asi to není natolik kritické, abych se pouštěl do jejího rozebírání. Zatím se toho trochu bojím. Nejdřív si musím zažít výkresy z manuálu a porozumět tomu.
Jediné co ještě udělám, je předrátování rozvaděče. Vyměním pojistky za jističe a dám tam svorkovnici plus vyvazovací kanály. Slovenští soudruzi se tím nezatěžovali a propojili vše na přístrojích. Zasloužili by nakopat. Mé srdce elektotechnika pláče.
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

21. 9. 2022, 8:34

Znáš to - pokud to funguje, tak do toho nesahej :) S pojistkami jsem na SV18 nikdy problém neměl, to spíš odešel stykač a pak taky zbytečně vyhazovalo jedno z nadproudových relé.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5221
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

21. 9. 2022, 8:42

Vždycky se rejpám :lol: Zásadně vždy dělám komplet novou instalaci a většinou tam cpu frekvenčák a někdy i plcčko :) Ale já jsem divnej :mrgreen:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

21. 9. 2022, 10:07

Charon píše: 21. 9. 2022, 8:42 Vždycky se rejpám :lol: Zásadně vždy dělám komplet novou instalaci a většinou tam cpu frekvenčák a někdy i plcčko :) Ale já jsem divnej :mrgreen:
Já taky :D . Po tom frekvenčáku se také dívám. Ale asi koupím nějakou levnou Čínu. Ta na to určitě postačí. PLC si dělám sám. To mám jako úchylku zase já. Ale to až bych dělal odměřování a elektrické posuvy. Zatím hezky pomalu.
Teď jsem koupil sadu nožů od kovonástrojů a nestačil jsem zírat na cenu. To jste mi ale nikdo neřekl, jak je to drahé. :o
Myslím, že to nakonec všechno vyjde dráž, než ten soustruh.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5221
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

21. 9. 2022, 10:34

miv píše: 21. 9. 2022, 10:07
Charon píše: 21. 9. 2022, 8:42 Vždycky se rejpám :lol: Zásadně vždy dělám komplet novou instalaci a většinou tam cpu frekvenčák a někdy i plcčko :) Ale já jsem divnej :mrgreen:
Já taky :D . Po tom frekvenčáku se také dívám. Ale asi koupím nějakou levnou Čínu. Ta na to určitě postačí. PLC si dělám sám. To mám jako úchylku zase já. Ale to až bych dělal odměřování a elektrické posuvy. Zatím hezky pomalu.
Teď jsem koupil sadu nožů od kovonástrojů a nestačil jsem zírat na cenu. To jste mi ale nikdo neřekl, jak je to drahé. :o
Myslím, že to nakonec všechno vyjde dráž, než ten soustruh.
A počkej až si pořídíš frézku, to teprv budeš zírat na cenu příslušenství a nástrojů :lol:

Nekupuj sady, jsou tam nože co nikdy nepoužiješ
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Radek335
Příspěvky: 358
Registrován: 2. 2. 2017, 9:05
Bydliště: Hamry nad Sázavou

22. 9. 2022, 8:01

miv píše: 21. 9. 2022, 10:07
Charon píše: 21. 9. 2022, 8:42 Vždycky se rejpám :lol: Zásadně vždy dělám komplet novou instalaci a většinou tam cpu frekvenčák a někdy i plcčko :) Ale já jsem divnej :mrgreen:
Myslím, že to nakonec všechno vyjde dráž, než ten soustruh.
To si jen myslet nemusíš, protože ono to tak bude… :D
Samotnej stroj je jen základní investice.
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

22. 9. 2022, 8:48

Charon píše: 21. 9. 2022, 8:42
*** Dokáže mi někdo vysvětlit, proč v té SV RA 18 jsou tepelné ochrany u těch pidi motorků pro chlazení a čerpadla a není tam tepelka pro hlavní 6kW motor? Nějak mi to uniká.

*** K tomu frekvenčáku
Chci použít měnič s výkonem 7.5 kW. Má smysl něco s vektorem nebo stačí obyč. Ten vektor by asi měl smysl až tehdy, když bych chtěl implementovat elektronický závitový šroub. Nebo má smysl i pro obyč řízení otáček vřetene soustruhu?

*** Stačí (výkonově) zabudovaný brzdný odpor měniče nebo se musí použít vnější? Nedokážu odhadnout, jak často se v praxi při práci reverzuje.

*** Nevíte někdo, kde jsou fyzicky umístěny ty spínače K1 pro ovládání směru otáčení?

*** Budu muset přetěsnit víko Nortonky. Hrozí nějaké překvapení, když otevřu přední kryt? Tedy kromě toho, že se vyleje olej :D . Aby na mne nevypadly nějaké vnitřnosti a pak bych musel bádat, jak to tam patří.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5221
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

22. 9. 2022, 9:10

No na něco odpověď dám

Male motorky nezjistíš že je problem, dokud neshori, tepelka je zachráni
Velkej motor jaksi zjistíš hned že je problem :D

Vektor je lepsi, udrzi ti otacky vretene a krouťák v nizsich otackach, ale jeho přínos neni všespásný. Většinou vyhovi i jen skalarni

Bez brzdneho odporu nezastavis tak rychle jako s ním

No a dál někdo kdo má sv18 :lol:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
qwer
Příspěvky: 1297
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

22. 9. 2022, 9:36

Spinače sú na pravej strane pod krytom, v nortonke by ťa nemalo nič prekvapiť.
DSCF5343.JPG
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

22. 9. 2022, 9:43

Ako brzdný odpor môžem odporúčiť jednoplatničku. Asi najlacnejší odpor na trhu.
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

22. 9. 2022, 11:17

Charon píše: 22. 9. 2022, 9:10 Bez brzdneho odporu nezastavis tak rychle jako s ním
To je mi jasné. Vůbec také nepočítám, že by tam brzdný odpor nebyl. Proto jsem předpokládal nějaký "lepší" měnič se zabudovaným odporem. Šlo mi o to, zda ten interní výkonově stačí pro běžný počet brždění při práci. Zatím samosebou nedokážu odhadnout, jak často se reverzuje - tam se to brždění uplatní asi nejčastěji. Ten vnější odpor se samosebou dá doplnit i časem. Spíše jde ale o to, aby si člověk pro něj rezervoval fyzické místo. Z tohoto pohledu by se mi samosebou více líbilo, kdyby stačil interní.
Nemáte někdo zkušenost s nějakou "rozumnou a osvědčenou" čínou 7.5 kW?
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“