Zdražování elektřiny

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2022, 9:03

V tomto se shodneme.

Engineer píše: 8. 10. 2022, 8:56
robokop píše: 8. 10. 2022, 8:40 Engineer:

jeste jeden detail:
Je chyba ze alse vzal dotace,
nebo chyba ze ty jsi nevzal dotace?

Nebo je nemel brat ani jeden z hrdosti a pak by je vzal vsechny babis?
Dotace kurví trh, toť můj názor. Souhlasím s dotacema pro nemocnice, do sociální oblasti apod. ale v privátní sféře nemají co dělat a i v té "neziskové" by se to mělo kurevsky hlídat, ale jsem asi velmi naivní. Jinak jeden příklad doslova šílených dotací ... nad naší obcí je postavena jako protipovodňové opatření "přehrada" bez vody na potoce, kterej má průtok asi tak 50 litrů (nejvíc tak metr širokej potůček s hloubkou do 10cm kterej odvodňuje menší kopec nad vesnicí). Ta sranda stála přes 70 milionů. Ukázka projebanejch milionů ....
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 10. 2022, 9:13

robokop píše: 8. 10. 2022, 9:02 Jenze orban pokud vim nakupuje draz nez my.
Alespon neco takoveho jsem zachytil. ...
Máš nějaké validní informace?
Já to nemyslím jako rýpání, ale jako vážně míněný dotaz.
Co jsem četl, tak to vycházelo z nějakých představ a odhadů nějakých lidí, o jejichž objektivnosti by se asi dalo s úspěchem pochybovat (podle stylu jak to bylo prezentováno).

Docela by mě to zajímalo, protože kdyby to fakt brali nějaká nevýhodně, tak by to podle mě moc nedávalo smysl.
A mě vždycky znervózňují věci, které mi nedávají smysl.
Můžu s něčím souhlasit nebo nesouhlasit, ale vždycky by to mělo dávat smysl.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2022, 9:17

Engineer píše: 8. 10. 2022, 8:25Jsi aspoň schopný ve své sobeckosti a zaslepenosti uznat, že problém je nastartován nesmyslnejma sankcema proti Rusku

Co bys, když tady házíš moudra, poradil těm lidem co jim přišly zálohy na elektřinu či plyn v levelu vyšším než je jejich důchod, nebo v levelu rovnajícím se jejich platu na úrovni třetiny platu Německa?
Není mi úplně jasné co tě tak rozčílilo. Že nenadávám jak je všechno v prdeli a jak půjdeme do hajzlu a jak při privatizaci všechno rozkradli? Nedělám to už proto, že si myslím, že všechny tyhle negativní informace jsou poněkud nadsazené.

Vláda s tím bohužel nemůže nic udělat. Mohla by to zhoršit, ale zlepšit prakticky ne. Kdy mohly vlády v tomhle regionu něco opravdu udělat byla ekonomická singularita v devadesátých letech a ony to opravdu udělaly - přestaly se montovat do ekonomiky, zbavily se majetku za každou cenu. Pak už je to jen na lidech. Jestli je to takové nesnesitelné moudro, pak bych uvítal návrh řešení (tj. co konkrétně udělat) abych třeba pochopil, že nemám pravdu.

ad plat v levelu rovnajícím se jejich platu na úrovni třetiny platu Německa: jednoduše na tom nejsme ještě tak dobře, abychom měli ten plat větší. Důvodů je víc, některé z nich jsou dobře známé, když tak se o tom můžeme pobavit. Ale není to tím, že by německé firmy byly svině a politici blbci.

ad sankce proti Rusku: jsme ve válce proti Rusku. Západ vs. Orient. To, že krize vypukla právě v okamžiku, kdy se nám to nejmíň hodí (nahromaděné pnutí v cenách energií, krize kolem Covidu) není náhoda, on ten Putin zase není tak blbý a ví, kdy seknout. Že si za to můžeme taky sami zeleným blbnutím, o tom žádná. Ale taky to není čirá naivita evropských vlád, ale generační obměna, "oni" chtějí taky zbohatnout, tak si vymysleli celé nové obory a nás vytlačují. Znám to, zažil jsem už jednu technologickou revoluci, která staré dinosaury pohřbila a z jejich léta budované neskutečně drahé infrastruktury udělala šrot, i když to nebylo třeba nezbytně nutné.
Aleš Procháska
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2574
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

8. 10. 2022, 9:26

Engineer píše: 8. 10. 2022, 8:56 Engineer:
....
Jinak jeden příklad doslova šílených dotací ... nad naší obcí je postavena jako protipovodňové opatření "přehrada" bez vody na potoce, kterej má průtok asi tak 50 litrů (nejvíc tak metr širokej potůček s hloubkou do 10cm kterej odvodňuje menší kopec nad vesnicí). Ta sranda stála přes 70 milionů. Ukázka projebanejch milionů ....
Možná je to tzv. suchý polder, ale situaci neznám.

Historka:
V Praze Modranech je benzinka, která se donedávna jmenovala Q100.
A to proto, protože majitele/stavitele ji tak pojmenovali jako výsměch (prý jako kvota100) úřadům, které je donutily ji postavit poněkud výše nad stávající terén kvůli potenciální 100-lete vode. No "úřední buzerace a zlovolnost nesmírná", články v novinách a nakonec ten truc název... borci ublížení.
A přišla ta legendární 500-leta voda a hladina se zastavila cca pár výškových decimetrů pod kritickou úrovni pumpy...
Je z toho nějaká pointa?
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2022, 9:27

robokop píše: 8. 10. 2022, 9:02 Jenze orban pokud vim nakupuje draz nez my.
Alespon neco takoveho jsem zachytil.

Co se tyce standardu. Dnes je moderni rozhazovat tak lide rozhazuji a pak se divi. Ruzne Cetelem a podobne je v tom podporuji. Ale v konecnem dusledku je to jejich rozhodnuti.

Co se tyce nasich cen energii, nejak mame zastropovano takze bychom to meli ustat. Je to vicemene exces ktery vzniknul souhrou okolnosti. Bez te souhry by green deal jel dal jako pred rokem a nic hrozneho by se nedelo. Takze za to bezesporu nemuze samotny green deal atd... Proste to bylo nastavene na tehdejsi podminky. Ty se ale zmenili. A my musime tudiz taky.
My mame obrovskou schopnost se prizpusobit jako zivocisny druh.

Nema cenu brecet ze je draho.
Ma cenu neco udelat aby jsme to preckali.
Vlada nas v tom myslim vcelku podporila. Treba vyjimkami z eko. Muzem palit cokoli co nam da teplo. Neni to eko ale prezijem abychom se prizpusobili. Atd... Co bylo spatne uz vime a dalsim nadavanim se nezahrejem..
Filipe nejde o brečení, že je draho ... jde o to, že jedeme z kopce po kolejích, který dole končí a vlaku selhávají brzdy. Vláda nevyřešila vůbec nic, jen žvaněj a kupí další a další přešlapy ... máš snad dojem, že strop někde na levelu 10 korun za KWh je řešení? Resp, že si stát půjčí na to aby rozdíl v ceně na burze a tou zastropovanou cenou doplatil nějakým překupnickým šmejdům? To zaplatíme nakonec stejně my všichni a ještě další generace, pokud tedy přežijeme tu nesmyslnou eskalaci, která z lokální války na východě co má povahu téměř občanský války, dělá hranu třetí světový s jadernejma zbraněma. A o tom že můžem pálit cokoliv teda nevím, ale i kdybych věděl tak mi to přijde jako pěkná prasárna ... bydlím v údolí u řeky, stačí když si tu lidi zatopí uhlím z polskýho dolu za kopcem (teď už teda asi ne protože už je dražší jak naše a stejně není) a je tu nemožný větrat. Já jsem si pořídil topení klimatizacemi a mám i dřevo a fakt mně sere že u těch klimošek musím opravdu hóodně počítat jestli si mohu dovolit to pustit. Není tu jediný rozumný systémový řešení tedy krom toho, že držíme našima elektrárnama nad vodou němčoury, ale za naše peníze a za cenu masakru českých firem a nejspíš i řady domácností, který se pomalu a jistě blíží. O tom jak nám ničí inflace úspory ani nemluvě, o tom že možná za dva tři měsíce bude v obchodech polovina regálů prázdná taky nemluvě (viděl jsi třeba video z německýho Aldi s hromadou prázdných regálů někdy minulý týden?). Moje produkce je naštěstí postavena na minimu energie a minimu materiálu, ale už teď mne sere nárůst ceny duralu, nedostatek a nový ceny ertacetalu, mosazi, dlouhý dodací lhůty u různých komponentů co kupuju (nárůsty cen klidně ve stovkách procent) ale největší problém je že vidím naprosto jasnej propad odbytu. Jasně dělám věci pro hobby, takže tam lidi začnou šetřit často nejdřív, jenže ono nezůstane jen u tohohle segmentu. Bude to řetězová reakce.
Naposledy upravil(a) Engineer dne 8. 10. 2022, 9:37, celkem upraveno 1 x.
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2022, 9:36

lapa píše: 8. 10. 2022, 9:26
Engineer píše: 8. 10. 2022, 8:56 Engineer:
....
Jinak jeden příklad doslova šílených dotací ... nad naší obcí je postavena jako protipovodňové opatření "přehrada" bez vody na potoce, kterej má průtok asi tak 50 litrů (nejvíc tak metr širokej potůček s hloubkou do 10cm kterej odvodňuje menší kopec nad vesnicí). Ta sranda stála přes 70 milionů. Ukázka projebanejch milionů ....
Možná je to tzv. suchý polder, ale situaci neznám.

Historka:
V Praze Modranech je benzinka, která se donedávna jmenovala Q100.
A to proto, protože majitele/stavitele ji tak pojmenovali jako výsměch (prý jako kvota100) úřadům, které je donutily ji postavit poněkud výše nad stávající terén kvůli potenciální 100-lete vode. No "úřední buzerace a zlovolnost nesmírná", články v novinách a nakonec ten truc název... borci ublížení.
A přišla ta legendární 500-leta voda a hladina se zastavila cca pár výškových decimetrů pod kritickou úrovni pumpy...
Je z toho nějaká pointa?
Ano je to suchý polder ....
Asi to nevíš ale mně v roce 2010 voda spláchla, měl jsem ji v baráku přes 1,5m Pak se postavila protipovodňová hráz podél řeky chránící celou vesnici a ta stála cca 16 milionů. Že to byl dobrý krok a správná investice se ukázalo před dvěma lety zde (do přelití chybělo asi 20cm, bez hráze bych byl znova pod vodou) :
https://www.youtube.com/watch?v=WdEtM9X ... henbrenner
takže já logicky nemám nic proti podobným akcím, ale ta řeka bere vodu z půlky Jizerských hor a ten potok z jednoho kopce (hráz toho poldru má asi 8-9 metrů, kolik to pojme popravdě nevím), a nedovedu si představit, kde by se tam nabrala voda, která by to naplnila. Původně to měl být nějaký systém meandrů na zásak vody po prudkým dešti, ale nakonec je z toho monstrum za 70 mega.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2022, 9:50

Engineer píše: 8. 10. 2022, 9:27pokud tedy přežijeme tu nesmyslnou eskalaci, která z lokální války na východě co má povahu téměř občanský války, dělá hranu třetí světový s jadernejma zbraněma.
Kdyby nebyla tak jasná historická paralela, tak bych si to možná taky myslel. Ale ona tu byla "jedna vzdálená země o které nic nevíme" a v ní lokální šarvátka na úrovni občanské války, anexe Sudet. Němci obsadili území obývané německy mluvícím obyvatelstvem, koho by to zajímalo. Tak se nic nepodnikalo, dokonce se poplácávali po ramenou, že přinesli mír. Jenže válce stejně nezabránili. Teď se děje totéž, jenom reakce je zatím jiná.
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2022, 9:56

Engineer píše: 8. 10. 2022, 9:27Moje produkce je naštěstí postavena na minimu energie a minimu materiálu, ale už teď mne sere nárůst ceny duralu, nedostatek a nový ceny ertacetalu, mosazi, dlouhý dodací lhůty u různých komponentů co kupuju (nárůsty cen klidně ve stovkách procent) ale největší problém je že vidím naprosto jasnej propad odbytu.
No vidíš. Štve tě to, ale taky nejsi v hajzlu. Máš to těžší než obvykle (já taky - potýkám se s nárustem cen duralu, ertacetalu, mosazi, dlouhými dodacími lhůtami komponent), ale nejsi v hajzlu. A jestli mluvíš o hloupých radách tak věz, že nejhorší jsou ty, které vycházejí z postoje "já jsem ještě jakž takž v pohodě, ale co ti chudáci ostatní?' :-)
Aleš Procháska
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 10. 2022, 9:59

prochaska píše: 8. 10. 2022, 9:50 ... Kdyby nebyla tak jasná historická paralela, tak bych si to možná taky myslel. Ale ona tu byla "jedna vzdálená země o které nic nevíme" a v ní lokální šarvátka na úrovni občanské války, anexe Sudet. Němci obsadili území obývané německy mluvícím obyvatelstvem, koho by to zajímalo. Tak se nic nepodnikalo, dokonce se poplácávali po ramenou, že přinesli mír. Jenže válce stejně nezabránili. Teď se děje totéž, jenom reakce je zatím jiná.
Ale to Německo a Československo nebylo nikdy součásti společného státu.

Podobnost je však mimo jiné v tom, jak se Československo po svém založení vypořádalo s "německou otázkou". V situaci, kdy u nás bylo Němců víc než Slováků.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5244
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

8. 10. 2022, 10:07

Mex píše: 8. 10. 2022, 9:59
prochaska píše: 8. 10. 2022, 9:50 ... Kdyby nebyla tak jasná historická paralela, tak bych si to možná taky myslel. Ale ona tu byla "jedna vzdálená země o které nic nevíme" a v ní lokální šarvátka na úrovni občanské války, anexe Sudet. Němci obsadili území obývané německy mluvícím obyvatelstvem, koho by to zajímalo. Tak se nic nepodnikalo, dokonce se poplácávali po ramenou, že přinesli mír. Jenže válce stejně nezabránili. Teď se děje totéž, jenom reakce je zatím jiná.
Ale to Německo a Československo nebylo nikdy součásti společného státu.
Ale to víš že bylo, za Karla IV :lol:
Teď jen jak hluboko do historie se chcete patlat :oops:

Škoda že nejde vypnout vlákno, jako uživatele, je to tady fakt hnus
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

8. 10. 2022, 10:12

Mex píše: 8. 10. 2022, 9:59
prochaska píše: 8. 10. 2022, 9:50 ... Kdyby nebyla tak jasná historická paralela, tak bych si to možná taky myslel. Ale ona tu byla "jedna vzdálená země o které nic nevíme" a v ní lokální šarvátka na úrovni občanské války, anexe Sudet. Němci obsadili území obývané německy mluvícím obyvatelstvem, koho by to zajímalo. Tak se nic nepodnikalo, dokonce se poplácávali po ramenou, že přinesli mír. Jenže válce stejně nezabránili. Teď se děje totéž, jenom reakce je zatím jiná.
Ale to Německo a Československo nebylo nikdy součásti společného státu.

Podobnost je však mimo jiné v tom, jak se Československo po svém založení vypořádalo s "německou otázkou". V situaci, kdy u nás bylo Němců víc než Slováků.
A to je podle tvého důvod k anexi území, historicky byli v jednom státě. To by se tedy Slováci měli třepat strachy aby si Maďaři, nebo taky Češi neusmysleli anektovat celé území, nebo jen část, která se jim hodí. My bychom se zase měli bát Rakouska. Podle tebe ty anexe by byly oprávněné.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 10. 2022, 10:35

Josef píše: 8. 10. 2022, 10:12 A to je podle tvého důvod k anexi území, historicky byli v jednom státě. To by se tedy Slováci měli třepat strachy aby si Maďaři, nebo taky Češi neusmysleli anektovat celé území, nebo jen část, která se jim hodí. My bychom se zase měli bát Rakouska. Podle tebe ty anexe by byly oprávněné.
Tak schválně - najdi, kde jsem napsal, že anexe je OK.
Co jsem napsal, že je OK požadavek daných oblastí na samostatnost.

Nicméně pokud nás bude chtít Rakousko anektovat, tak já určitě nepůjdu na frontu hrdinně proti tomu bojovat.
Pokud ty půjdeš, tak přeji hodně štěstí.

Ale R-U už je hodně dávno. Mezitím se vyměnily generace a tak už tady asi není moc velká kontinuita.
Bližší by bylo přirovnání ke sporu se Slovenskem.
Pokud by byla u nás někde kolem hranic velká oblast, kde by žila většina Slováků, mluvilo se tam slovensky a ti lidi by chtěli ke svým na Slovensko, tak bych byl všemi silami proti, abychom ty lidi drželi násilím i za cenu, že do nich budeme střílet z těžkých zbraní.
A přišlo by mi choromyslné kvůli tomu vyzývat k jaderné válce.

Stejně je srandovní, jak lidstvo naskakuje na autisty.
Nedávno to byla autistka Gréta, kterou zvali na kdejaké světové akce, kde tam ona po nich řvala, jak jsou špatní. A oni ji zvali zas.
A teď zase Zelenský, který vyzývá k preventivním jaderným úderům. A lidi místo aby ho poslali do ).( tak mu ještě zatleskají.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

8. 10. 2022, 10:57

Mex je opět ve formě 👍
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2022, 11:00

prochaska píše: 8. 10. 2022, 9:17
Engineer píše: 8. 10. 2022, 8:25Jsi aspoň schopný ............. to nebylo třeba nezbytně nutné.
Jasně že se kumuluje spousta dost negativních věcí, ale fakt je, že to odnesou v lidi co za to nemohou a podobně i firmy. Jestli je ten dopad v podobě krachu hospodářství strašení nebo ne se nejspíš dozvíme už brzy. Ohledně Německa já mám zase jiný informace ... jedna textilka z mého okolí která patří Němcům a vyrábí textil pro hotely jede na zisku cca 10-15%. Vaz jim lámalo už před lety posilování koruny, protože měli dlouhodobý smlouvy v eurech a přitom jeden konkrétní výrobek co odsud šel za cca 2,50 euro německá matka prodávala dál za 10 euro. Plat lidí asi tak na polovině průměrnýho platu ČR. Kolik je to oproti Němcům jistě spočítáš sám. Nebo další příklad ... německá firma co tu poblíž dělá kabelový svazky inzerovala nabídku práce pro technologa, plat 25-30 tisíc a na dvě A4 požadavků co by měl dotyčnej umět. Ta samá firma ve své mateřské fabrice v německu inzerát na obdobnou pozici s nástupem 3-4 tisíce euro a klidně i absolvent zcela bez zkušeností. Tak sorry ale Tvůj argument, že nemáme tu správnou výkonnost, nějak neberu. Jistě ne všechny německý firmy se chovají stejně, ale bohužel důsledek toho, že nám tu patří hodně malý podíl průmyslu je prostě takový. Jo a ta textilka není vybavená moderníma technologiema z Německa ale starejma strojema a mateřská firma zpětně investuje naprostý minimum. Když firmu vypláchla voda v roce 2010 tak jim "matka" řekla, že nedá nic na opravy a obnovu. Lidi aby nepřišli o práci tak stroje opravili sami a udržují to v chodu někdy doslova jak se dá. Paradox že jde o celkem unikátní tkaniny co ve světě dělají snad jen dvě firmy, jedna u nás, druhá někde v Indii. No a teď si vezmi jakou konkurenční výhodu bude mít díky cenám energií Indie (nemluvě o tom že jim tam roste i ta bavlna ze který se tkanina dělá). Takže bohužel jsme principiálně kolonie. Moje osobní zkušenosti to bohužel potvrzují, kdykoliv jsem jednal se zákazníkem z Německa tak jejich představa o ceně (obvykle nějaká maloseriovka a ještě k tomu špíček) byla přibližně na levelu ceny Číny z hromadný produkce, takže jsme se obvykle nedohodli. Firem jako máš Ty je u nás bohužel příliš málo aby to šlo nějak výrazněji změnit proto není otázka jestli bude průser, spíš jen kdy se to přihrne. Jo a fakt bych se moc rád v tomto odhadu mýlil .... i kvůli svýmu buzinesu. :wink:
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2022, 11:15

prochaska píše: 8. 10. 2022, 9:56
Engineer píše: 8. 10. 2022, 9:27Moje produkce je naštěstí postavena na minimu energie a minimu materiálu, ale už teď mne sere nárůst ceny duralu, nedostatek a nový ceny ertacetalu, mosazi, dlouhý dodací lhůty u různých komponentů co kupuju (nárůsty cen klidně ve stovkách procent) ale největší problém je že vidím naprosto jasnej propad odbytu.
No vidíš. Štve tě to, ale taky nejsi v hajzlu. Máš to těžší než obvykle (já taky - potýkám se s nárustem cen duralu, ertacetalu, mosazi, dlouhými dodacími lhůtami komponent), ale nejsi v hajzlu. A jestli mluvíš o hloupých radách tak věz, že nejhorší jsou ty, které vycházejí z postoje "já jsem ještě jakž takž v pohodě, ale co ti chudáci ostatní?' :-)
Asi jsi mne nepochopil ... moje produkce není fatálně ohrožena cenou energií či cenou vstupů, ale to neznamená, že nevidím nebo nepociťuji problémy, naopak v mý hobby branži se to obvykle objeví s předstihem než jinde. Moje výhoda je, že nemám na triku zaměstnance (v tom před Tebou a každým, kdo má lidi na výplatním listu, upřímně smekám), že mám minimální režie. Mohu přejít do útlumu, mohu hledat jiný odbytiště, mohu začít dělat něco jinýho, prostě stále mám nějaký "operační prostor" ale protože pocházím ze sklářský rodiny, tak mne třeba nenechává klidným situace a výhled těch sklářských firem co to zavírají. Jenže oni nemohou udělat to co já, tedy třeba chvíli "hibernovat" a pak změnit sortiment. Odstávka sklářský pece kvůli předraženým energiím je pro menší firmy likvidační průser. A myslet si, že jsou to třeba nějací dinosauři co se neumí přizpůsobit je blbost, vždyť je to jedno z mála tradičních odvětví co nám ještě zbylo. Stojí nám fakt za to si to odstřelit kvůli nějakým pofidérním ojrohodnotám či grýndejlu? A kdyby šlo jen o ten jeden obor .... :(
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“