Zdražování elektřiny

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

8. 10. 2022, 11:31

Tady docela dávno, snad před deseti či více lety zavřeli sklárny a to byly energie z Ruska za hubičku, jak říkáš. Tak tedy fakt si nedovedu představit proč to tenkrát zavřeli, když byli kvůli energiím konkurenceschopní. Máš vysvětlení?
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

8. 10. 2022, 11:35

Thomeeque píše: 8. 10. 2022, 10:57 Mex je opět ve formě 👍
Jako vždy vše relativizuje a dodá ale. Jen aby se neublížilo Rusku...
Mex: Zelenský je autista? Kde to psali? Já spíš myslel, že Putin je autoritář... Nepoletl jsi to?
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 10. 2022, 11:40

Josef píše: 8. 10. 2022, 11:35 Jako vždy vše relativizuje a dodá ale. Jen aby se neublížilo Rusku...
Ach jo...
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

8. 10. 2022, 11:43

Mex píše: 8. 10. 2022, 11:40
Josef píše: 8. 10. 2022, 11:35 Jako vždy vše relativizuje a dodá ale. Jen aby se neublížilo Rusku...
Ach jo...
No právě že jo. :(
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

9. 10. 2022, 12:11

Josef píše: 8. 10. 2022, 11:31 Tady docela dávno, snad před deseti či více lety zavřeli sklárny a to byly energie z Ruska za hubičku, jak říkáš. Tak tedy fakt si nedovedu představit proč to tenkrát zavřeli, když byli kvůli energiím konkurenceschopní. Máš vysvětlení?
Mám ... tuneláři a nebo krize 2010 a pokud jde o sklárnu v Šumperku, tak v tom byl i trochu konkurenční boj s jinou úspěšnější českou sklárnou (potkávali se na trhu v jednom sortimentu kde co vím byly i nějaký ukradený postupy apod.), resp. padli v normálním konkurenčním boji v krizi s velkým českým konsorciem, který nezahrnuje jen sklárny. Možná měla i podíl neschopnost jejich vedení, nebo nenažranost vedení, kdo ví?. Kamarád co o tom věděl víc bohužel v roce 2013 umřel tak už se ho na detaily nezeptám. :(
Teď ale končí sklárny, který mají na výrobky odbyt (tedy za nějaký přiměřený ceny, ne v cenách jež jsou důsledkem x násobných cen plynu či elektřiny), taky mají majitele co je nechtějí tunelovat, ale rozvíjet a provozovat, jenže to prostě při tom masakru v cenách energií nejde udržet ani omylem. Logicky nejde o výrobce zavařovacích sklenic, či pivních lahví .... to už se nejspíš dávno vozí odněkud z Turecka. Jde vesměs o špičkový převážně ruční sklo, ale drtí to nepochybně všechny. Čím větší kusy skla to jsou, tím je průser větší, protože třeba ruční hutní sklo vyžaduje několikero ohřevů a několikero temperací a to velmi pomalých. Prostě ty nároky na energie tam jsou brutální a nejde to nijak ochcat, protože pak vyrobíš zmetek co rupne nebo i doslova exploduje.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 10. 2022, 12:24

Ted uz asi nedohledam. Ale nebylo to uplne konkretni. Neco v duchu tohoto clanku.

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ma ... 030010_voj

Tzn. Ze na tom jsou uplne stejne ne li hur i prez to ze se dohodli...

Mex píše: 8. 10. 2022, 9:13
robokop píše: 8. 10. 2022, 9:02 Jenze orban pokud vim nakupuje draz nez my.
Alespon neco takoveho jsem zachytil. ...
Máš nějaké validní informace?
Já to nemyslím jako rýpání, ale jako vážně míněný dotaz.
Co jsem četl, tak to vycházelo z nějakých představ a odhadů nějakých lidí, o jejichž objektivnosti by se asi dalo s úspěchem pochybovat (podle stylu jak to bylo prezentováno).

Docela by mě to zajímalo, protože kdyby to fakt brali nějaká nevýhodně, tak by to podle mě moc nedávalo smysl.
A mě vždycky znervózňují věci, které mi nedávají smysl.
Můžu s něčím souhlasit nebo nesouhlasit, ale vždycky by to mělo dávat smysl.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

9. 10. 2022, 12:35

Engineer píše: 9. 10. 2022, 12:11
Josef píše: 8. 10. 2022, 11:31 Tady docela dávno, snad před deseti či více lety zavřeli sklárny a to byly energie z Ruska za hubičku, jak říkáš. Tak tedy fakt si nedovedu představit proč to tenkrát zavřeli, když byli kvůli energiím konkurenceschopní. Máš vysvětlení?
Mám ... tuneláři a nebo krize 2010 a pokud jde o sklárnu v Šumperku, tak v tom byl i trochu konkurenční boj s jinou úspěšnější českou sklárnou (potkávali se na trhu v jednom sortimentu kde co vím byly i nějaký ukradený postupy apod.), resp. padli v normálním konkurenčním boji v krizi s velkým českým konsorciem, který nezahrnuje jen sklárny. Možná měla i podíl neschopnost jejich vedení, nebo nenažranost vedení, kdo ví?. Kamarád co o tom věděl víc bohužel v roce 2013 umřel tak už se ho na detaily nezeptám. :(
Teď ale končí sklárny, který mají na výrobky odbyt (tedy za nějaký přiměřený ceny, ne v cenách jež jsou důsledkem x násobných cen plynu či elektřiny), taky mají majitele co je nechtějí tunelovat, ale rozvíjet a provozovat, jenže to prostě při tom masakru v cenách energií nejde udržet ani omylem. Logicky nejde o výrobce zavařovacích sklenic, či pivních lahví .... to už se nejspíš dávno vozí odněkud z Turecka. Jde vesměs o špičkový převážně ruční sklo, ale drtí to nepochybně všechny. Čím větší kusy skla to jsou, tím je průser větší, protože třeba ruční hutní sklo vyžaduje několikero ohřevů a několikero temperací a to velmi pomalých. Prostě ty nároky na energie tam jsou brutální a nejde to nijak ochcat, protože pak vyrobíš zmetek co rupne nebo i doslova exploduje.
Byly to Sklárny Karolinka a dojeli na ceny energií. Už tenkrát. Propad začal před tou krizí.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 10. 2022, 12:41

Engineer:
No a mas nejake lepsi reseni nez ted predvedla vlada?
Treba jako ten orban? Jakoze se teda domluvi s tim ruskem na levny energii ktera diky jejim potrebam valcit stejne zdrazila takze nejen ze podkopal jednotu evropy v sankcnim boji s nesmyslnou valkou ale jeste vyjednal nesmyslnou drahou energii.

Nebo te napada jine reseni?

Vyslat bojovnika z-mana na jednani aby se v pravy cas transformoval a zbavil svet urputneho zloducha?

Vyhlasit referendum a pozadat putina o pohlceni vymenou za prazdne sliby a vrhnout nas do otroctvi abychom pomohli novemu sovetskemu svazu obnovit armadu.

Ja osobne teda netusim co s tim. A proto si nedovolim prilis kritizovat. Proste to prislo a my musime zatnout zuby.

Slo tomu predejit? Domnivam se ze ne, protoze nikdo nema kristalovou kouli a nemohl vedet ze putinovi takhle preskoci. Ze prijde covid. Ze budou ve francii odstavene jaderky a ze se to vsechno tak pekne sejde.

Jeste jsem si vzpomel na jeden uzasny post pod nejakym narkem na facebooku.
Nekdo pod to okomentoval "power of oni"
Vzdy za to muzou oni.
Jak se tam oni dostali?
Zvolili jsme je.
Nemuzem za to teda spis my?
A kdyz jsme je my konkretni nevolili,nemuzem za to ze jsme svym sousedum nevysvetlili co je to za lumpy a proc je dobre je nevolit?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 10. 2022, 1:23

robokop píše: 9. 10. 2022, 12:24 Ted uz asi nedohledam. Ale nebylo to uplne konkretni. Neco v duchu tohoto clanku.
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ma ... 030010_voj
Tzn. Ze na tom jsou uplne stejne ne li hur i prez to ze se dohodli...
Tady je to taky ve formě "prý".
"Za tyto komodity prý ale Maďaři platí stejnou cenu jako kdokoli jiný."

Opravdu by mě to zajímalo. A doufám, že se to někdy dozvíme.

Jinak článek silně protiorbánovský a plný těch "prý" (nejen kolem plynu ale i dalších paliv).
Ale jiný než protiorbánovský by asi na irozhlase vyjít nemohl, takže to není nic překvapivého.
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

9. 10. 2022, 1:58

robokop píše: 9. 10. 2022, 12:41 Engineer:
No a mas nejake lepsi reseni nez ted predvedla vlada?
Treba jako ten orban? Jakoze se teda domluvi s tim ruskem na levny energii ktera diky jejim potrebam valcit stejne zdrazila takze nejen ze podkopal jednotu evropy v sankcnim boji s nesmyslnou valkou ale jeste vyjednal nesmyslnou drahou energii.

Nebo te napada jine reseni?

Vyslat bojovnika z-mana na jednani aby se v pravy cas transformoval a zbavil svet urputneho zloducha?

Vyhlasit referendum a pozadat putina o pohlceni vymenou za prazdne sliby a vrhnout nas do otroctvi abychom pomohli novemu sovetskemu svazu obnovit armadu.

Ja osobne teda netusim co s tim. A proto si nedovolim prilis kritizovat. Proste to prislo a my musime zatnout zuby.

Slo tomu predejit? Domnivam se ze ne, protoze nikdo nema kristalovou kouli a nemohl vedet ze putinovi takhle preskoci. Ze prijde covid. Ze budou ve francii odstavene jaderky a ze se to vsechno tak pekne sejde.

Jeste jsem si vzpomel na jeden uzasny post pod nejakym narkem na facebooku.
Nekdo pod to okomentoval "power of oni"
Vzdy za to muzou oni.
Jak se tam oni dostali?
Zvolili jsme je.
Nemuzem za to teda spis my?
A kdyz jsme je my konkretni nevolili,nemuzem za to ze jsme svym sousedum nevysvetlili co je to za lumpy a proc je dobre je nevolit?
No řešení moc není ... elektřinu prodávat jen přebytky, odejít z burzy. A u plynu se Vám asi udělá rudo před očima, ale jak jsem už napsal svět není černobílej nebo rudobílej, poslechni si ty rozhovory se Scottem Ritterem, Putinovi rozhodně nepřeskočilo, západ ho natlačil obrazně řečeno do kouta. Předejít tomu nepochybně šlo, kdo chce najde si informace. Evropa nemá alternativu za ruský plyn, a možná nejen za něj (jsou i jiný suroviny) to je prostě realita. Sankce jsou píčovina, která ničí víc nás než Rusko. Jen pro Tvoji představu, neutrální Švýcarsko v době druhý světový běžně dodávalo do třetí říše stroje a stejně tak Švédsko suroviny. Můžeme spekulovat proč, jestli to nebylo z donucení, ale spíš prostě nemíchali buzines a politiku. Nelíbí se mi, že tam na východě umírají lidi, nelíbí se mi válka zabíjení jak ukrajinců, tak rusů, ale tu jednostrannou propagandu, kde jedna strana je zlo a druhá je dobro si nechme do pohádek. Mně fašisti v roce 1943 popravili dědu a přesto, že napáchali nepředstavitelný zlo, bylo objektivně, něco co je vyneslo k moci a co v lidech vyvolalo ten tehdejší fanatismus a ochotu jít pouhých cca 20 let po jatkách první velký války znovu na porážku. A víš co stálo za vzestupem Hitlera a tou obří nenávistí k židům ? Byla to likvidace německý střední třídy židovskými bankéři a lichváři v době velký hospodářský krize a to spustilo tu šílenou nenávist. Jak skončila víme všichni. No a u nás ve vesnici žijí potomci Čechů z Volyně a ti jsou na jméno Bandera celkem alergický, co myslíš proč? A pro někoho je to národní hrdina.... takže vše je o úhlu pohledu a taky o kořenech zla. Jestli si myslíš, že je to tak jednoduchý, že zlo je Rusko a Putin tak to vidíš vážně moc jednoduše. Kolik jsi si poslechl projevů Putina řekněme za poslední dva či tři roky, nemyslím žvásty našich medií s jejich výtržky z kontextu? Nikdo z nás nezná do detailu co ten konflikt na východě spustilo, vina bude nepochybně na obou stranách, nikdo nevíme co bylo poslední impuls k ruskému útoku na Ukrajinu (i když já osobně si myslím že to byl požadavek Zelenského v lednu v Mnichově aby Ukrajina dostala jaderný zbraně). Ale můj názor se především ztotožňuje s jedním renomovaným válečným zpravodajem a to, že žádný území nestojí za ty spousty mrtvých a za to strádání a ničení. Místo aby se Evropa snažila ten konflikt ukončit a deeskalovat, tak tam jak šílenci sypeme zbraně, vymýšlíme sankce co nejvíc ničí nás a náš průmysl a blížíme se kvapem k bodu odkud už není návratu. Války nad jadernými mocnostmi nejdou vyhrát a kdo si myslí, že ano je magor a nebo na drogách. Měli bychom jednat, hledat řešení, dělat kompromisy, protože tím protiruským fanatismem se dopracujeme jen a pouze k nepředstavitelnýmu průseru a bůh je mi svědkem, že bych se rád mýlil. V daném stavu věcí už není žádný dobrý řešení, jsou jen méně špatná řešení a cesty kompromisů, eskalace nám nepomůže a zatnout zuby a věřit, že Rusko pod sankcemi padne je jen totálně naivní představa EU papalášů, on by totiž taky mohl Putina odstranit nějakej ostrej generál a zejtra už se tu nikdo z nás nebude o ničem bavit. Takže to co jsi psal výše doufám nemyslíš vše vážně? Rusko s Čínou a Indií plus 2/3 populace planety v zádech proti rozežranýmu, zlenivělýmu a zhlouplýmu západu???? Sami jsme svým chováním, kdy jsme stvořili svoji nenažraností a leností čínskou ekonomickou sílu a svoji debilní politikou tuhle sílu navíc spojili s Ruskem tomu brutálně pomohli. Čínská pracovitost (bohužel i komunistická direktiva), jejich ekonomická síla, dnes už i technická vyspělost plus Ruské obří zdroje surovin. Co proti nim máme my? Deset nebo padesát pohlaví, armádu debilních politiků, ulhaný media a pseudo odborníky na kde jakou píčovinu, zhlouplý lidi co se bez mobilu a internetu až snad ani nevyserou, tupou masu vřískající jak média velí, bez schopnosti používat mozek a přemýšlet, analyzovat .... jo a k tomu máme ještě v Nato u amíků, frantíků a britů nějaký ty atomovky a pár konvenčních zbraní ve skladech a možná hledáme po šuplíkách plány jak další zbraně vyrobit, a hledáme důchodce co to ještě umí, teda jestli budeme mít taky dost oceli, hliníku, titanu a dalších surovin, ze kterých to vyrobit půjde. Vážně věříš, že tohle stačí abychom mohli uvažovat o tom, že Rusko položíme na kolena nebo dokonce, že je porazíme? Tímto moje účast zde končí, děkuji za pozornost a zkuste v ponku najít ty mozky a vrátit je na místo kam patří a hlavně je použít. Nebudu reagovat na invektivy, ani na dotazy, protože půjdu dělat další dřevo do sporáku a vzpomínat na babičku co by asi říkala, že jsme se svoji debilitou vrátili o padesát až sto let zpět. A těm co mají možnost radím, dělejte to samý, protože lepší je mít a nepotřebovat, než nemít a potřebovat! Hodně štěstí a zdraví všem, i těm co tu čpí síru na Rusko a Putina, pokecáme za pár měsíců až třeba budete zase normální ... tedy jestli budeme naživu!!!!
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

9. 10. 2022, 7:05

Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2265
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

9. 10. 2022, 7:13

Engineer: podle mě tady v těch sankcích/válce jde hlavně od odstřižení Evropy od levných energií. Je to o levných zdrojích, které jsme si dobrovolně odstřihli.

I kdyby tohle byl podvrh, najdi pět rozdílů od toho co se dějě... vždycky jde jen o prachy.

https://vlkovobloguje.wordpress.com/202 ... t-nemecko/

Růst a pád ekonomik do roku 2050:

https://vlkovobloguje.wordpress.com/202 ... roku-2050/

Východní média zásadně nečtu. Tenhle pán dělá celkem slušný blog. Většina článků z USA/Anglie.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 10. 2022, 7:27

Putinuv projev slycham celkem neustale ale ne z jeho ust. V mnoha argumentech zrovna z tech tvych. Ze je to mnohdy blbost a sled argumentacnich failu a lzi to si dokazu dohledat. A je toho mnohem vic nez failu a lzi od nasich ci jinych zapadnich politiku. To ze jsme ho do toho meli dotlacit stale slycham. Uz breci jak babis. Ale nejake dukazy nejsou. Nic co by ospravedlnilo az takove reakce. Mohl treba menit ceny ropy/plynu jako reakce na nepohodli ktere se mu dosahlo. Rozhodne to necitim tak ze byl nucen napadnout ukrajinu. Predchazelo mnoho diplomatickych moznosti ktere mohl vyuzit.

Celkove mam pocit ze my jsme v prdeli diky vlastnim krokum ktere nasi politici delali. Ale on diky svym politickym krokum byl jeste vic v prdeli a ted. Ted nemam slova ktera by popsala kde je on ted.....

To co rozpoutal je neomluvitelne. Nese vetsinu znamek toho co rozpoutal hitler. A dokonce on uz jede jistou symboliku s hitlerem a to patrne asi zcela vedome. A bylo to zcela zbytecne. Proto se vubec nedivim ze o nem media informuji tak jak informuji.

Stejne jak jsem psal o te hospode a reakci na nadavky zbrani. Je to neadekvatni obrana. Selhani lidskosti. Vrazda. A tudiz je vrah a s vrahy se nijak slusne nejedna...
Neni nejmensi duvod ho omlouvat stejnetak nebudeme omlouvat vrahy.

Sankce funguji viz jejich brek a info ktere mam od firem ktere obchoduji s rf a museli prestat.

Jinak kdybychom se chovali jako rusko tak jsme meli uz docela dost zaminek v kremlu udelat kilometrovej krater. Obsadit celou zemi. Otevrit ropovody a plynovody naplno. Zotrocit lid (rozumej nastolit demokracii, trzni ekonomiku a pravo) aby nam udrzoval infrastrukturu pro ropu a plyn..

Zkus si precist neco z tehle cele debaty a porovnej racionalne argumenty. Mozna to bude zdravejsi cteni nez proruske lzi kde pravdu nenajdes. A konspiracni a dezinfo weby kde to stejne plati rusove.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 10. 2022, 7:47

Zastavat se putina bylo mozne jestetak predtim nez rozpoutal tuhle valku.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 10. 2022, 9:08

Jeste me napada myslenka.
Kdyz lidi najdou spolecnou rec tak se dilo dari, funguje to efektivne a posouvaji se dopredu. Jsou konstruktivni a tvori.

Treba EU je takovy ne prilis efektivni zpusob jak se spojit a neco vytvaret. Nekteri politici i presto zkousi destruovat.

Valka na ukrajine je ovsem zcela destruktivni proces s dosahem napric celou evropou.

Kdokoli v prubehu te geneze ktera vedla az k tomu vrazdeni mel potencial nedelat dalsi krok. Pripadne promyslet nasledky a cenu dalsich kroku. Vcetne dnesniho dne maji moznost se zamyslet co tim ziskali, co tim ztratili a kam to povede. Jsou to primi akteri priserneho kriminalniho cinu a delaji to s rozmyslem a vedi co cini.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“