Brother TC 201 CNC

fotky našich strojů, aneb co máme doma
lukin1156
Příspěvky: 579
Registrován: 7. 11. 2012, 8:42

20. 10. 2022, 10:35

Slíbil jsem že založím vlákno ohledně přestavby Brothera TC 201.
Koupil jsem ho tady od Luboše. Stroj byl nefunkční, rozvaděč částečně kuchnutý. Tudíž bude přestavba kompletní, jediné co zůstává původní z elektroniky je vřetenový motor a jeho driver, tedy pokud se to podaří rozchodit.
Stroj jsem po přivezení obral až na litinový základ, očistil a naválečkoval polyuretanem. Šrouby jsem poslal na repas do Kuřimi, ložiska šroubů a vřetene už jsou na cestě. Pohony budou od delty. Nové lineární vedení HIWIN. Řídit to bude Linux CNC s kombinací Mesa karet.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Momentálně jsem ale narazil při montáži nových lineárů na problém. Vozíky jsem oměřoval podle těch předchozích, tj. výška kolejnice+ vozík je stejná jako původní, šířka, umístění děr taky. Jediné co nesedlo je výška viz obrázek níže. Vozík mi dře o referenční hranu. A teď otázka co s tím. Podkládat vedení se mi nechce, protože bych pak musel podkládat i matici, a vlastně ani nevím jak bych takové podložky dělal. Pak mě napadlo ofrézovat spodek vozíku. Stačilo by ubrat 5 desetin. Akorát absolutně netuším jak jsou ty vozíky tvrdé, ani kolik je tam místa. A pak ještě jedna možnost, sundat sloup a snížit ty referenční hrany. Akorát mám strach že pak už tu geometrii nedám dohromady. Sloup je k základně sice přikolíkovaný a přišrubovaný 6 šrouby, ale pořád z toho mám nějak strach. A pak samozřejmě odšrubovat aj základnu od plechového stojanu, opět netuším co to udělá s geometrií...

Obrázek
SN320,SUI 32 CNC,Maho 700 CNC, Mikron UME 600, Boley BKN 100C, Brother TC 201
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

20. 10. 2022, 10:57

Bruska na plocho a přebrousit vozejky ,jen si musíš poznačit do které dráhy patří která sada kuliček protože když se dělá předpětí tak se na to někdy vykašlou a vymění jen dvě sady za menší nebo větší a kdybys to pomíchal tak máš problém ,ale pokud je změříš a budou stejné tak je to jedno (pokud máš dostatečně přesné měřidlo)
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

21. 10. 2022, 3:40

Ahoj, přeju hodně štěstí, ať se to povede. Děláš skoro totožný stroj, a stejnou generálku, co my :D
Kdyby jsi s tím vřetenovým motorem nepochodil tak se ozvi... :wink:

My to nerozšroubovali, ale podkládali jsme i samotné vozejky aby to sedělo. Asi by sis akorát přidělal práci kdyby jsi to chtěl rozšroubovat...

Ubrousit vozíky je ale určitě snadnější řešení. Jen opravdu pozor aby jsi je sesadil přesně jak byly.
Nejsnadnější je flexa na ty lišty
Naposledy upravil(a) Lukas_2 dne 21. 10. 2022, 9:51, celkem upraveno 1 x.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Zurko
Příspěvky: 85
Registrován: 10. 1. 2018, 9:03

21. 10. 2022, 6:12

Dej tam splátky starou kolejnici.
Na vozíky našroubuj plotnu na kterou přidělej magnetickou vrtačku, kterou ten kousek materiálu z rámu odebereš.
Takto schovávam lineární odměřování
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

21. 10. 2022, 8:51

Šak je to jenom šedá litina, tam ten půl milimetru snadno upiluješ. Max hodina práce.
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

21. 10. 2022, 9:49

Souhlas pilník a za hodku je hotovo kdo je odvážný tak tu 0.5mm veme flexou hotovo za minutu :D
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

21. 10. 2022, 9:54

Když vidím, jak je autor vlákna pečlivej, tak jsem tu flexu neměl odvahu doporučit. :D
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

21. 10. 2022, 11:23

Ono to jde krásně i horní frézou na dřevo, když se do ní dá vhodný nástroj, upnu si vedle vodící jekl a pak 5x přejedu po 0,1mm.
Sice to není nic přesného, ale na nouzové sražení to funguje pěkně a je to mnohem hezčí než ta flexa.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
lukin1156
Příspěvky: 579
Registrován: 7. 11. 2012, 8:42

24. 10. 2022, 8:56

Hezké si myslet že jsem pečlivý :D Akorát jsem těch strojů už udělal víc a vím že pokud něco nevyměním, tak mě to časem dožene.
Upřímně mě taky první napadla flexa, ale ten bordel z toho by mě dost štval. Zkusím tu horní frézku. Snad to nějakou TK frézu oberu bez úhony...
SN320,SUI 32 CNC,Maho 700 CNC, Mikron UME 600, Boley BKN 100C, Brother TC 201
lukin1156
Příspěvky: 579
Registrován: 7. 11. 2012, 8:42

6. 11. 2022, 10:19

Tak frézování horní frézou dopadlo dobře a lineáry jsou osazené a vyrovnané. Stůl přebroušený, nové mazací hadičky, nové ložiska šroubů a vřetene, repasované šrouby X a Y. Na Z šroubu bylo poškození tak velké že by oprava vyšla na 18 tisíc bez DPH :/
Takže momentálně tam osadím válcované TBI, časem snad nahradím něčím poctivějším. Dá se vůbec někde sehnat něco rozumně přesného za dobrý peníz ? Všichni píší o číně, ale nějaký konkrétní odkaz by se hodil :)
Jinak teda pokračuju výrobou přírub pro serva a jejich osazením. Potom mě ještě čeká nastrojení výměníku nástrojů.
Dále bych měl otázku jestli někdo neřešil utěsnění konektorů od serv. Mám takové ty obddelníkové, malé. Nechce se mi to uplně rozebírat a dávat na tvrdo, ale taky není nikde prostor pro krabičku ve které by se to schovalo. Vím že v práci jsme to měli jenom pod nějakým krytem a po pár letech to zateklo a šlo to do kopru.
Obrázek
SN320,SUI 32 CNC,Maho 700 CNC, Mikron UME 600, Boley BKN 100C, Brother TC 201
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

7. 11. 2022, 6:38

My používáme do konektorů speciální vazelínu, konektor se vyplní pomocí stříkačky a pak zapojí a dotáhne - už nepovolovat.
Co mám vyzkoušené zvládne to i těžkou chemii kdy se plast i matice na M12 konektrou skoro rozpadla ale stále fungoval.
Plechovka 0,7l stála tehdy asi desítku, ale je toho potřeba maličko tak ti můžu do stříkačky nabrat.
Je to tedy na konektory, pokud chceš utěsňovat kabel napojený na druhou stranu konektoru tak to jedině utěsňovací silikony. Pozor nepoužívat klasické silikony a tmely, voda jimi stejně navzlíná a spoj začne tajně oxidovat.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

7. 11. 2022, 9:37

Cjuz píše: 7. 11. 2022, 6:38 My používáme do konektorů speciální vazelínu, konektor se vyplní pomocí stříkačky a pak zapojí a dotáhne - už nepovolovat.
už nepovolovat? to ten konektor pak ztratí smysl ne? a nebývají v konektorech náhodou těsnící O-kroužky aby se tam nedostala emulze?
lukin1156
Příspěvky: 579
Registrován: 7. 11. 2012, 8:42

26. 1. 2023, 10:18

Konektory jsou nakonec všechny schované pod kryty, takže nebylo třeba je utěsňovat.
Se strojem jsem dále pokročil. Osadil serva, výměník nástrojů, rozvaděč a zbylé kryty. V rozvaděči jsem osadil a zapojil původní měnič, který se podařilo rozchodit. Sice po prvním mrazu odešel, ale vypadá to že to vzdal jen IGBT modul.
Nové servodrivery napájím přes původní trafo 3x200V, vřetenový driver je napájený také přes původní trafo 3x230V.
Mám ale problém s napájením počítače, monitoru a zdroje 24V. Stroj je připojený v síti TN-S. Původně je stroj dělán na připojení TN-C. Oddělil jsem tedy všechny kostry ( uzemnění kostry trafa, uzemnění krytů) a nulové vodiče (napájení PC, zdroj 24V, monitor). Nulový vodič je tedy vedený zvlášť, připojený přímo k těm spotřebičům.
Na vstupu do stroje je nejspíše napěťový chránič, který mě ale dost mate. Vlastně netuším co to je. Podle překladu napěťový chránič, ovšem nikde na něm není možnost připojení ochranného, příp. nulového vodiče. Jdou přes něj pouze 3 fáze, je to přišroubované na ukostřený držák, který je spojený s kostrou stroje (PE). Za ním jsou ještě odrušovací kondenzátory které jsou připojeny proti PE.
Problém nastává při nahození jističe pro okruh 1x230V (okruh pro PC, monitor, zdroj 24V) a jeho nahozením padá ten hlavní chránič na přívodu stroje. Ostatní okruhy (nepřipojené proti nulovém vodiči) fungují normálně.
Napadá mě že by se to dalo vyřešit dalším trafem 400/230V. Ale v rozvaděči už moc místa není. Ještě mě napadlo že ty odrušovací kondenzátory by měly být připojené proti nulovém vodiči, ale zatím jsem nezkoušel.

Obrázek

Obrázek
SN320,SUI 32 CNC,Maho 700 CNC, Mikron UME 600, Boley BKN 100C, Brother TC 201
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 1. 2023, 3:40

Třeba to celé chápu blbě. Ale podle toho, co jsem z toho pochopil, tak:
- Není to napěťový chránič, ale proudový chránič.
- Původně byl určený pro 4-vodičovou kabeláž, takže vyhodnocoval jen sumu proudů ve 3 fázích.
- Ty jsi přes něho zapojil zařízení, které jsi připojil na N. Takže teď proud fáze teče přes ten chránič, ale proud vodičem N teče mimo. Takže chránič to správně vyhodnotí jako poruchu a vypne.

Pokud je to tak, jak píšu, tak prostě připoj to PC a další 230V věci před ten chránič. Takže jejich proud přes něho nepotečou. Není ani důvod, aby tam šly.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5219
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

26. 1. 2023, 4:00

Mex píše: 26. 1. 2023, 3:40 Třeba to celé chápu blbě. Ale podle toho, co jsem z toho pochopil, tak:
- Není to napěťový chránič, ale proudový chránič.
- Původně byl určený pro 4-vodičovou kabeláž, takže vyhodnocoval jen sumu proudů ve 3 fázích.
- Ty jsi přes něho zapojil zařízení, které jsi připojil na N. Takže teď proud fáze teče přes ten chránič, ale proud vodičem N teče mimo. Takže chránič to správně vyhodnotí jako poruchu a vypne.

Pokud je to tak, jak píšu, tak prostě připoj to PC a další 230V věci před ten chránič. Takže jejich proud přes něho nepotečou. Není ani důvod, aby tam šly.
Nechapes to blbě, je to přesně tak jak piseš. Na stitku jsou videt hodnoty vybavovaciho proudu, cili je to klasicke FI.
Nejjednodušší a nejčistší je zahodit ten puvodni tripolovej a dat tak standartni čtyřpolovej a spravne ho zapojit na pětidrát tn-s. Teda pokud po nem ve stroji toužíš, já bych ho vyhodil, chranice pro dilnu a stroje jsme tady nekde sahodlouze probirali
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“