YTB - kanaly o konvencnom obrabani kovov

Odpovědět
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

17. 11. 2022, 10:21

Milan 5xx je v pohodě né?
Každopádně vědomosti má no a s tím vyjadřováním ehm no je tochu drsnější.
Jenže /teď nemyslím nikoho konkrétně/ někdo si třeba nedá říct a má svoji hlavu a země je placatá.
Jiný lunetu otočí předělá no a povznese se nad vyjadřovacím způsobem. Důležitá je ta rada a uvedení na pravou míru.
Nikdo neumí všechno a i v dobrém úmyslu někdo z neznalosti špatně poradí.
Není nad to, když jiný uživatel napíše jak to má správně být, trochu si u toho vypustí páru... :)
V minulosti mě tu taky štvalo věcí protože jistí členové si do mě občas rýply. No a já hned startuju nevidím smajlíka na konci věty.
Dnes se tomu směju.
Takže tady jedno starší téma o rozebrání čerpadla:
viewtopic.php?t=21578&hilit=jak+rozebra ... o&start=15
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 11. 2022, 10:34

Myslim ze problem je v te mire jak moc a v tom kdo ma kde jake hranice. Kdy uz mu to prijde prilis.
Celkem vnimam strach mnohych novacku tu neco napsat kdyz vidi jak jiny dostal na frak. Je to skoda ze se pak nezeptaji. Proto tu hranici mam relativne niz nez mnozi zde vystupujici v teto debate. Sancho navic dost vystupuje nad obecnou uroven mazactvi na tomto foru.

Co je podstatne:

Vzdy se to da napsat slusne a nic to neboli.

Vybafnout na nechapaveho namistrovaneho zacatecnika muzem ale az se radne odkope. Delam to i ja.

Meli bychom byt ohleduplnejsi na novacky nebot se pak budou bat zeptat.

Nikdo uceny z nebe nespadl.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10101
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

17. 11. 2022, 1:08

Je to úplně jednoduchý ,nikdo nenutí nikoho odpovídat na dotazy, a je jedno jestli jsou na výši nebo úplně laické či naprosto blbé,zatím jsem až na vyjímku nezaznamenal že by v odborné diskuzi dělal někdo jiný z někoho blbce nebo tak něco .
Třeba ty Milane 199 jsi vždy odpovídal slušně se snahou pomoct a objasnit problém ,a můžu říct že se s tebou jako s chlapem se kterým je i sranda rád vidím ,samozřejmě je vás podstatně víc o tom žádná.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

20. 11. 2022, 12:56

kenybz píše: 17. 11. 2022, 10:21 Milan 5xx je v pohodě né?
Každopádně vědomosti má no a s tím vyjadřováním ehm no je tochu drsnější.
Jenže /teď nemyslím nikoho konkrétně/ někdo si třeba nedá říct a má svoji hlavu a země je placatá.
Jiný lunetu otočí předělá no a povznese se nad vyjadřovacím způsobem. Důležitá je ta rada a uvedení na pravou míru.
Nikdo neumí všechno a i v dobrém úmyslu někdo z neznalosti špatně poradí.
Není nad to, když jiný uživatel napíše jak to má správně být, trochu si u toho vypustí páru... :)
V minulosti mě tu taky štvalo věcí protože jistí členové si do mě občas rýply. No a já hned startuju nevidím smajlíka na konci věty.
Dnes se tomu směju.
Takže tady jedno starší téma o rozebrání čerpadla:
viewtopic.php?t=21578&hilit=jak+rozebra ... o&start=15
Drsnější?
To si děláš xxxxx?
Dokážeš si představit, kdyby tahle scénka s kmitáním (nejen) proběhla v reálu na dílně před třiceti lety (to ještě nebylo youtube, a tak se věci řešily rychle a účinně - dvěma větama)?
Kdybych napsal, CO :shock: by asi tak k tomu tehdy řekl můj bývalý kolega, tak by to bylo v současné době minimálně na doživotí :lol:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 11. 2022, 1:56

Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 11. 2022, 2:01

Ahoj
po tomto prispevku chapu ze mas latku nekde jinde nez velka cast ostatnich.
Prosim zkus proste trosku vic brat ohledy i na ty co ji maji nize a chovaji se k sobe o rad ohleduplneji nez jsi ty zvykly a budeme tu vsichni v pohode.
Tvych rad si vazim, tvuj zpusob komunikace/nekomunikace me obcas pekne stve. Nic vic, nic min.
Sancho Panza píše: 20. 11. 2022, 12:56
kenybz píše: 17. 11. 2022, 10:21 Milan 5xx je v pohodě né?
Každopádně vědomosti má no a s tím vyjadřováním ehm no je tochu drsnější.
Jenže /teď nemyslím nikoho konkrétně/ někdo si třeba nedá říct a má svoji hlavu a země je placatá.
Jiný lunetu otočí předělá no a povznese se nad vyjadřovacím způsobem. Důležitá je ta rada a uvedení na pravou míru.
Nikdo neumí všechno a i v dobrém úmyslu někdo z neznalosti špatně poradí.
Není nad to, když jiný uživatel napíše jak to má správně být, trochu si u toho vypustí páru... :)
V minulosti mě tu taky štvalo věcí protože jistí členové si do mě občas rýply. No a já hned startuju nevidím smajlíka na konci věty.
Dnes se tomu směju.
Takže tady jedno starší téma o rozebrání čerpadla:
viewtopic.php?t=21578&hilit=jak+rozebra ... o&start=15
Drsnější?
To si děláš xxxxx?
Dokážeš si představit, kdyby tahle scénka s kmitáním (nejen) proběhla v reálu na dílně před třiceti lety (to ještě nebylo youtube, a tak se věci řešily rychle a účinně - dvěma větama)?
Kdybych napsal, CO :shock: by asi tak k tomu tehdy řekl můj bývalý kolega, tak by to bylo v současné době minimálně na doživotí :lol:
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8864
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

28. 11. 2022, 12:47

chb píše: 30. 10. 2022, 9:12 mnoho různých operací a nápadů
.
https://www.youtube.com/watch?v=zrHD01b0WW0
Stejný člověk (ROBRENZ) - orovnání čelistí univerzálky https://youtu.be/jhreM8WK4zE
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
lubbez
Příspěvky: 3146
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

28. 11. 2022, 3:18

Sancho Panza píše: 14. 11. 2022, 4:55
chb píše: 13. 11. 2022, 8:35 čím větší sklíčidlo na malý soustruh ... k zamyšlení
.
https://www.youtube.com/watch?v=wk6YfawCqBo
Tohle (ten hlodač) vypadá na strojní variantu PEBKAC - tzv. PEBKACh (Problem exists between keyboard and chuck)
:lol:
Ale Sancho má nejspíš pravdu. Ten člověk měří něco ale nelze přesně určit co. Když viklá tou tyčí na te větší univerzále, tak je krásně vidět, že se viklá celá i s přírubou. Tedy spíš závit na přírubě než ložisko vřetena, neb na jiné to nedělalo. Největší problém velké univerzály jsou čelisti které čumí ven a omlátí suport.
lubbez
Příspěvky: 3146
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

28. 11. 2022, 3:41

Thomeeque píše: 28. 11. 2022, 12:47
chb píše: 30. 10. 2022, 9:12 mnoho různých operací a nápadů
.
https://www.youtube.com/watch?v=zrHD01b0WW0
Stejný člověk (ROBRENZ) - orovnání čelistí univerzálky https://youtu.be/jhreM8WK4zE
Jsem dneska nějakej rozkecanej. :D
Já bych tuto úptavu viděl jako zkurvení univerzálky.
1/ Ten kroužek by musel být Výrazně silnější. Ten prdeček co tam má zapruží.
2/Hlavní problém je jinde, do univerzály upnu kulatinku (přesnou) a zvenku líznu místo, kam dám kroužek. Pak dám kroužek utáhnu a líznu zevnitř. V tu chvíli mám stejnou chybu nejenom na čumáku paken, ale i zvenku.
3/ U čtyřpaknovky musí být úhel čumáku paken menší jak 90° aby se náhodou při dotahování neopřely o sebe.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8864
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

28. 11. 2022, 5:12

lubbez píše: 28. 11. 2022, 3:41 Jsem dneska nějakej rozkecanej. :D
Já bych tuto úptavu viděl jako zkurvení univerzálky.
Nebudu se hádat, ale divil bych se, on podle všeho dobře ví, co dělá.

lubbez píše: 28. 11. 2022, 3:41 1/ Ten kroužek by musel být Výrazně silnější. Ten prdeček co tam má zapruží.
S určitou pružností kroužku počítá, pokud mu správně rozumím (pomůže docílit plus mínus stejného předpětí na všech paknách).

lubbez píše: 28. 11. 2022, 3:41 2/Hlavní problém je jinde, do univerzály upnu kulatinku (přesnou) a zvenku líznu místo, kam dám kroužek. Pak dám kroužek utáhnu a líznu zevnitř. V tu chvíli mám stejnou chybu nejenom na čumáku paken, ale i zvenku.
A nezkopíruješ si tak tím na nové povrchy házivost, co už si tam měl?

lubbez píše: 28. 11. 2022, 3:41 3/ U čtyřpaknovky musí být úhel čumáku paken menší jak 90° aby se náhodou při dotahování neopřely o sebe.
Tomu nerozumím.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Mylan
Příspěvky: 460
Registrován: 7. 8. 2016, 3:04
Bydliště: SNV

28. 11. 2022, 8:15

Čeľuste v staršej vyťahanej hlave môžeš pretočiť len na jeden priemer. Pri upnutí iného priemeru bude hádzať. Skúšal som to pretáčaním aj brúsením každej čeľuste samostatne na magnetke. Bola to dobrá škola, ale bez očakávaného výsledku.
SV18R,FA3AH,V23a,Plazma Berlan40,MIG ETP208,2H125,brúska z F1,Bomar160.120
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

29. 11. 2022, 4:50

Mylan píše: 28. 11. 2022, 8:15 Čeľuste v staršej vyťahanej hlave môžeš pretočiť len na jeden priemer. Pri upnutí iného priemeru bude hádzať. Skúšal som to pretáčaním aj brúsením každej čeľuste samostatne na magnetke. Bola to dobrá škola, ale bez očakávaného výsledku.
Asi tak. A navíc to i s omezením. Protože 99% ojetých sklíčidel má totiž kromě ojeté šnekovice taky volné průměry na šnekovice/těleso a hlavně vymačkaný vedení čelistí - takže upínat to stejně bude napikaču i po protočení (a to by to ještě musel protáčet někdo, kdo vůbec tuší, JAK se to má protočit - ne ti komici na těch videích na téma: "najdi alespoň jednu věc, co není úplně špatně").
Prostě vyfukováním kouře do vody, zlato :lol: nevznikne (z šrotové univerzálky stále bude šrotová - s opakovatelností upínání odpovídající přesnosti VŠECH funkčních uložení v šrotovém upínači).
Ale je to marný.
josef109
Příspěvky: 597
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

29. 11. 2022, 5:10

... takže radu jak správně přebrousit čelisti tady nikdo nedostane. A basta... :|
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7174
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

29. 11. 2022, 5:46

josef109 píše: 29. 11. 2022, 5:10 ... takže radu jak správně přebrousit čelisti tady nikdo nedostane. A basta... :|
ale vždyť tady je
rozebrat, vyčistit, diagnostikovat, přebrousit pakny venku, poskládat, změřit výsledek
tady, v příslušném vlákně
viewtopic.php?p=464660#p464660
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
lubbez
Příspěvky: 3146
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

29. 11. 2022, 8:24

Komentovat odborníky na řemeslo se mi nechtělo. Nemluvě o tom, že má angličtina mluveného slova je asi deset výrazů. Bohužel ale Youtube obsahuje spoustu technických informací ale dost často je to balast a blud. Většinou jde o sledovanost. 18 let jsem dělal v letecké fabrice (sice za totáče), ale i v té době době lidi uměli makat. Krom toho jsem rok dělal v nástrojárně v rámci zvyšování kvalifikace, neb tou dobou jsem chtěl třídu D9.

Začnu čtyřpaknovkou - pokud jsou čelisti na čumáku broušené na 90° (na mých uni jsou) tak při utažení na nulu stačí i malá nečistota z boku čelisti a už jsou rozhozené.
A u té třípaknovky je to jednoduché. Utáhneš na broušený trn s šroubovice přitlačí čelist svou vnitřní (většinou opotřebovanější stranou) lízneš paknu z vnější strany, pak nasadíš kroužek utáhneš (teď už ale vnější stranou šroubovice) a lízneš nos paken a právě jsi zprasil celou univerzálu. Právě proto se dělají měkké čelisti abys je mohl líznout na rozměr, ale fungujou jenom na ten jeden.

Protože na své MN80 pracuji dost často a musím mít opakovanou přesnost, tak cca po pěti letech dávám nové univerzálky. Mám možnost si vybírat. Tedy měl jsem, Žďas šel do kytek :-(

Sám za sebe bych si použitou univerzálu nikdy nekoupil, snad kromě držáku pod vrtačku. Mluvím samozřejmě o rozměrech do 150mm.
Odpovědět

Zpět na „videa“