Duchodové připojištění

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

18. 12. 2022, 6:15

No je smutné, že většina lidstava tak bohatá není. Ale mě přijde smutnější se k ní přibližovat a ne vzdalovat.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 12. 2022, 6:28

takovy pocit mam kdyz posloucham narky z poslednich demonstraci
ale faktem je ze jsme den ode dne rozezranejsi, stezujem si na 1 stupen celsia a nevime kolik dalsich iphonu za 30-40-50 tisic si koupit
kdezto oni maji porad to same prd

jeste me tak napada ze to jejich prd je tak konstantni ze by mozna bylo vhodne neprepocitavat vse na cenu zlata ale treba na pocet nasycenych hladovych krku v tretim svete
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

18. 12. 2022, 6:49

t256 píše: 18. 12. 2022, 4:13 Na nakupu zlata se vydelat neda a po vetsinu casu ani neuchrani hotovost pred inflaci. Nebudu tu uz ponekolikate vysvetlovat proc, protoze sorta lidi jez bezmezne veri zlatu to stejne nikdy nepochopi. Takze jen jednoduche vysvetleni pro jednoduche jedince. Kdyby to bylo tak snadne jako nakoupit par kilo zlata, delal by to kazdej prachac. Ale vzhledem k tomu, ze nikdo z lidi jez maj prachy zlato nenakupuje a naopak snazi se ho nakupovat jen lidi co prachu moc nemaj (viz. priklad zakladatele vlakna), melo by byt i novinkovemu ekonomovi jasne, jak to s vyhodnosti investic do zlata je. Aniz bych musel vysvetlovat duvody proc :-)
Já vím, že nejsi jednoduchý, ale naopak složitý jedinec a myslitel, ale nesmíš to brát tak zkratkovitě.
Je pravda, že zlato ve formě investičních mincí a slitků je komplikované, v podstatě nemusí být výdělečné a může být i prodělečné, on se musí do hry zahrnout i čas a tak když někdo nakoupí investiční zlato a potřebuje ho v dané době nutně prodat, tak může i hodně prodělat. Naopak když jiný člověk nakoupí a není nucen prodávat, tak může čekat a může i hodně vydělat. Kdo nakoupil investiční zlato kolem roku 2000, tak má možný zisk nyní cca 400%. Navíc se dle oficiálních zdrojů očekává do cca 6 let mohutný nárůst ceny zlata (no a ještě větší i stříbra), takže jako zajištění části portfólia je zlato velice vhodné. Zdůrazňuji že se bavíme o investičním zlatě, které je osvobozeno od DPH!!!

Ale to hlavní, co mě přimělo se k tvému jasnému postoji vůči zlatu vyjádřit, je jiné zlato a to sběratelské zlato ve formě zlatých mincí, které jsou emitovány ČNB a Českou mincovnou.

Zlato jako kov, opravdu není jisté, má výkyvy a dá se na něm i málo vydělat nebo v jistých fázích i prodělat, zlato jako šperky není, až na unikátní věci, vůbec vhodné, ale co je vhodné a co vydělává desítky až stovky procent je investiční zlato ve formě investičních mincí. Tady je výsledná cena složená ze dvou položek, jednou je vlastní kov (většinou 99,99% Au), to je položka kopírující aktuální vývoj ceny zlata viz minulá věta a první odstavec, druhá položka je ale sběratelská hodnota mincí a ta jen roste. A roste hodně a převyšuje někdy i smělá očekávání, zvláště jde-li o malý počet kusů emitované mince nebo sbírkové sady mincí. Malý příklad, můj kamarád koupil cca před 25 lety jen tak (měl prostě jen najednou volné peníze) tři sady dukátů, jedna sada stála cca 35.000,- Kč, dnes mají hodnotu každá ta sada kolem 450.000,- Kč a nejsou k sehnání. Další příklad: sada deseti mincí "Kulturní památky technického dědictví", která se emitovala v letech 2006 až 2010 a přišla ve verzi Proof na cca 60.000,- Kč a ve verzi b.k. na cca 53.000,- Kč se dnes dá prodat (pokud ji někdo výjimečně nabídne k prodeji) za ceny kolem 350.000,- až 450.000,- Kč. A zkuste je nabídnout, utrhnou vám ruce, likvidita okamžitá.
Snad jedinou vadou je to, že v poslední době je zájem tak veliký, že chytit včas emisi je někdy otázkou pár dní, musí se to trochu sledovat, viz emisní plán ČNB a České mincovny a nebo prodejci...
V současné době (2021 až 2025) je emitována sada deseti mincí "Městské památkové rezervace" (nyní byla vydána čtvrtá mince) ta sada už je rozebrána a je opět úžasná, ale další sady budou určitě následovat...
Poslední roky se stává, že emise mincí v provedení Proof je větší než v provedení b.k., ty Proof jsou krásnější, ale při prodeji dražší a tím investičně výhodnější se stává provedení b.k., čeho je méně, to je dražší. Proto je lépe brát oboje (pro osobní potěšení i pro obchod)!!!
Naposledy upravil(a) pavlík dne 18. 12. 2022, 7:04, celkem upraveno 8 x.
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

18. 12. 2022, 6:52

bobik píše: 18. 12. 2022, 5:49
milan.83 píše: 18. 12. 2022, 5:31
bobik píše: 18. 12. 2022, 7:54 Ještě mi napadlo, v celospolečenské debatě padají takové argumenty, že jsme velice bohatá společnost, že máme 2 biliardy korun na účtech. Což v podstatě, když odečtu děti, tak každý má v průměru na účtech 200 000Kč
Jsi si jistý, že pokud máme 2 biliardy, máme každý v průměru 200 000 Kč? Nespletl jsi se někde o tři nuly? Biliarda má 15 nul, to by vycházelo, že by průměrný člověk měl 200 000 000. Leda by jsi myslel 2 biliony, tam by nul bylo "jen" 12, to by pak vypadalo víc reálné, to by vycházelo na těch 200 000.

Ale možná by bylo zajímavé si ještě porovnat průměrnou sumu na účtu s průměrným dluhem. Průměrná domácnost měla v roce 2021 dluh cca 1,9 milionu.
Jo nachytal jsi mi. 2 biliony Kč je správně. Průměrný dluh 1,9milionu na domácnost , nechápu, kde jsi k tomuhle číslu došel.

Tady jeden článek, že průměrný čech dluží 300 000Kč.
https://www.irozhlas.cz/ekonomika/dluh- ... 51411_elev
Tady, zase, že průměrný čech má 100-200 000Kč úspor.
https://www.czech-franchise.cz/aktualne ... -investice
Takže nějak mě z toho vyplývá, že průměrný čech spíše dluží, než by něco měl naspoříno. Otázkou tedy je, kdou jsou ti co tvrdí, jak bohatá společnost jsme?
Pozor, já psal o průměrném dluhu celé domácnosti, tzn. ne o dluhu jednoho člověka. Ale v tom článku, ze kterého jsem čerpal, nebylo napsáno, co to ta domácnost je - jestli 1 člověk, nebo 10 lidí. Moje chyba, že jsem použil článek s neúplnými čísly. Ta tvoje čísla o dluzích ale vypadají dost reálně. A jak správně píšeš, pak nevychází, že bychom byli bohatý národ, vychází z toho, že jsme zadlužený národ.
Řekl bych, že nejvíc tvrdí politici, že máme hodně úspor. Od Fialovy vlády jsem už několikrát slyšel, že lidi mají nasyslené 2 biliony, tudíž se nemají špatně a mají kde brát na tu drahotu. Vždyť ono to dobře vypadá, když se politik chlubí, že "jeho lidé" mají úspory. Ti s těmi dluhy si pak jen řeknou, že zrovna oni mají smůlu a jsou looseři, a že ostatní se mají dobře. Že těch "looserů" je většina, to nikdo nevidíme (looser v uvozovkách protože stejně největší sumu těch dluhů dělají hypotéky, které sice jsou dluhem, ale zároveň jsou investicí). Až pak když si dáš vedle sebe sumu úspor a sumu dluhů, vypadá to jinak. Někde jsem četl, že ještě před Covidem jsme měli našetřeno kolem 3 bilionů, teď je to o bilion méně. Pokud je to pravda, před Covidem jsme průměrně nic neměli, ale ani jsme nic nedlužili, teď už jen dlužíme.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

18. 12. 2022, 7:01

robokop píše: 18. 12. 2022, 6:28 takovy pocit mam kdyz posloucham narky z poslednich demonstraci
ale faktem je ze jsme den ode dne rozezranejsi, stezujem si na 1 stupen celsia a nevime kolik dalsich iphonu za 30-40-50 tisic si koupit
kdezto oni maji porad to same prd

jeste me tak napada ze to jejich prd je tak konstantni ze by mozna bylo vhodne neprepocitavat vse na cenu zlata ale treba na pocet nasycenych hladovych krku v tretim svete
Nevím, proč bych se měl cítit zodpovědný za třetí svět? Konec konců, brzy v téhle kategorii budeme zařazený. A představ si, že já osobně nikoho s ajfonem neznám.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

18. 12. 2022, 7:10

milan.83 píše: 18. 12. 2022, 6:52
bobik píše: 18. 12. 2022, 5:49
milan.83 píše: 18. 12. 2022, 5:31

Jsi si jistý, že pokud máme 2 biliardy, máme každý v průměru 200 000 Kč? Nespletl jsi se někde o tři nuly? Biliarda má 15 nul, to by vycházelo, že by průměrný člověk měl 200 000 000. Leda by jsi myslel 2 biliony, tam by nul bylo "jen" 12, to by pak vypadalo víc reálné, to by vycházelo na těch 200 000.

Ale možná by bylo zajímavé si ještě porovnat průměrnou sumu na účtu s průměrným dluhem. Průměrná domácnost měla v roce 2021 dluh cca 1,9 milionu.
Jo nachytal jsi mi. 2 biliony Kč je správně. Průměrný dluh 1,9milionu na domácnost , nechápu, kde jsi k tomuhle číslu došel.

Tady jeden článek, že průměrný čech dluží 300 000Kč.
https://www.irozhlas.cz/ekonomika/dluh- ... 51411_elev
Tady, zase, že průměrný čech má 100-200 000Kč úspor.
https://www.czech-franchise.cz/aktualne ... -investice
Takže nějak mě z toho vyplývá, že průměrný čech spíše dluží, než by něco měl naspoříno. Otázkou tedy je, kdou jsou ti co tvrdí, jak bohatá společnost jsme?
Pozor, já psal o průměrném dluhu celé domácnosti, tzn. ne o dluhu jednoho člověka. Ale v tom článku, ze kterého jsem čerpal, nebylo napsáno, co to ta domácnost je - jestli 1 člověk, nebo 10 lidí. Moje chyba, že jsem použil článek s neúplnými čísly. Ta tvoje čísla o dluzích ale vypadají dost reálně. A jak správně píšeš, pak nevychází, že bychom byli bohatý národ, vychází z toho, že jsme zadlužený národ.
Řekl bych, že nejvíc tvrdí politici, že máme hodně úspor. Od Fialovy vlády jsem už několikrát slyšel, že lidi mají nasyslené 2 biliony, tudíž se nemají špatně a mají kde brát na tu drahotu. Vždyť ono to dobře vypadá, když se politik chlubí, že "jeho lidé" mají úspory. Ti s těmi dluhy si pak jen řeknou, že zrovna oni mají smůlu a jsou looseři, a že ostatní se mají dobře. Že těch "looserů" je většina, to nikdo nevidíme (looser v uvozovkách protože stejně největší sumu těch dluhů dělají hypotéky, které sice jsou dluhem, ale zároveň jsou investicí). Až pak když si dáš vedle sebe sumu úspor a sumu dluhů, vypadá to jinak. Někde jsem četl, že ještě před Covidem jsme měli našetřeno kolem 3 bilionů, teď je to o bilion méně. Pokud je to pravda, před Covidem jsme průměrně nic neměli, ale ani jsme nic nedlužili, teď už jen dlužíme.
https://www.kurzy.cz/zpravy/581003-cesi ... aostavaji/
Podle tohodle článku jsem de fakto průměrný evropan. Takže pro mě osobně teď hovno zle. Ale průměrný čech má jen 600 000Kč majetku. Pro někoho tedy roční, pro většinu dvouroční příjem. Fakt, že za svůj život většina lidí se na víc nezmůže je docela znepokojivý.
t256
Příspěvky: 2835
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

18. 12. 2022, 7:14

pavlík píše: 18. 12. 2022, 6:49 ...Kdo nakoupil investiční zlato kolem roku 2000, tak má možný zisk nyní cca 400%...
Tohle naprosto presne vystihuje ty naivni predstavy amaterskych "zlatokopu" jez jsem zminoval :-) Neco takoveho by zkuseny investor nikdy nepronesl.
Stejne tak ti muzu rict, ze kdybys nakoupil zlato kolem let 2011/2012, tak nejenze za tech 10 let nepokryjes ani inflaci, ale nemusis z toho dostat ani nominalni hodnotu penez ktere si za to dal i kdyz nebudu pocitat marze obchodniku. A jako bonus bys i po vetsinu prubehu tech 10let prodelal desitky procent kdybys potreboval hotovost a musel zlato prodat. Ale kdo nakoupil jindy a prodal onehdy vydelal 400% :-) :-)
Zaloz si demoucet u nejakeho brokera a zkus si to v realite.

Stejne naivni je hovorit o sberatelske hodnote minci jez emituje CNB jak bata cvicky :-)
Zkus si o tom aspon neco precist, nebo lepe vyzkouset si to vlastni kuzi, jak zarucena rejze to je.
Prozradim ti drobny detail ktery lidem jako ty taktez obvykle unika. Je obrovsky rozdil neco nabizet v inzerci a skutecne to za danou cenu prodat.

Z tebe ty amaterske prestavy primo cisi, ale zkus se zamyslet a polozit si otazku: Proc kdyz je to tak snadny vyvar, nedelaji to hromadne lide jez investovanim profesionalne zivi? A nemusis vedet o technikach investovani vubec nic, aby ti doslo ze co pises je kravina.
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

18. 12. 2022, 7:22

:D :D :D No motáš to motáš, nevíš o čem mluvíš... Tak asi tak :D :D :D
t256
Příspěvky: 2835
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

18. 12. 2022, 7:27

No, takovymi argumenty vetsinou to mudrovani hospodskych investoru pri tvrdem stretu s fakty konci :-)
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

18. 12. 2022, 7:30

bobik píše: 18. 12. 2022, 7:01
robokop píše: 18. 12. 2022, 6:28 takovy pocit mam kdyz posloucham narky z poslednich demonstraci
ale faktem je ze jsme den ode dne rozezranejsi, stezujem si na 1 stupen celsia a nevime kolik dalsich iphonu za 30-40-50 tisic si koupit
kdezto oni maji porad to same prd

jeste me tak napada ze to jejich prd je tak konstantni ze by mozna bylo vhodne neprepocitavat vse na cenu zlata ale treba na pocet nasycenych hladovych krku v tretim svete
Nevím, proč bych se měl cítit zodpovědný za třetí svět? Konec konců, brzy v téhle kategorii budeme zařazený. A představ si, že já osobně nikoho s ajfonem neznám.
Promiň, ale takhle mluví "filosofové" u nás v hospodě, kteří obvykle nebyli dál než v krajském městě. Já projel kus světa, zejména státy bývalé SSSR (včetně RF), ale i USA nebo Balkán... a po tom všem, co jsem viděl na vlastní oči jsem nesmírně rád, že jsem vyhrál jackpot narodit se tady v ČR.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

18. 12. 2022, 7:44

Tak na krátkodobých výkyvech cen zlata se dá vydělat, stejně jako na spekulaci u v kterékoliv jiné komoditě a asi se stejným rizikem. Což pro nás lůzry určitě není. My lůzři potřebujeme nějaké snadné řešení pro uchování hodnoty a mě snadnější řešení, než spořit do zlata nenapadá. Investiční mince taky budou vyžadovat nějaké to študium, to taky pro lůzry není.
Když se podíváme na vývoj ceny zlata v roce 1990-2005, tak zdánlivě cena zlata nerostla. Ale rostla nám kupní síla. Od roku 2005 nám kupní síla klesá a cena zlata roste. A teď netušíte, co jsem tím chtěl říci? Já už sů dajaký zmetený. :D :D :D
Přílohy
Graf_EL_ZL.JPG
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5241
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

18. 12. 2022, 7:45

A já že to furt čtu jako Duchové připojištění :lol:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
t256
Příspěvky: 2835
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

18. 12. 2022, 7:51

bobik píše: 18. 12. 2022, 7:44 ...Od roku 2005 nám kupní síla klesá a cena zlata...
Je to marny, je to marny, je to marny... :-)
Tak smele do toho a nezbyva nez poprat hodne stesti. Za par let poznas na vlastni kuzi, proc nikdo kdo prachy skutecne ma, se do zlata prilis nehrne.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

18. 12. 2022, 8:00

No já vím, že nejspíš nikdy skutečný prachy mít nebudu. To víš, mám svý lůzrovský limity. :D
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

18. 12. 2022, 8:10

t256 píše: 18. 12. 2022, 7:51 Tak smele do toho a nezbyva nez poprat hodne stesti. Za par let poznas na vlastni kuzi, proc nikdo kdo prachy skutecne ma, se do zlata prilis nehrne.
Na druhou stranu mít doma pár zlatých mincí nikoho nezabije, zlato nezrezne, nezbankrotuje, nikdo na něj nenapaří majetkovou daň a v nejhorším se dá vzít do baťůžku až bude člověk někam zdrhat :-)
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“