Čo dnes dali brúsky

Odpovědět
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

17. 12. 2022, 3:55

Sehnal sem ten orovnávač otočný výsuvný na kličku o pár příspěvků nahoru ten světle modrý.
Nebyla k němu spodní deska na stůl brusky, ale to mi je jedno tu si vyrobím, no a chybí k němu ten mikrometrický držák diamantu - ten mk kužel co je vněm pro diamant je udělaný souose s venkovním průměrem držáku?
Není tam mk dutina pod nějakým úhlem? (Některé orovnoávače to tak prý mají)
protože běžná poučka o orovnání jednokrystalovým diamentem je, že nusí orovnávat pod úhlem 5°-12° ve vertikálním směru a jak vznikne malá ploška tak pootočit.

Myslím si správně když špička jednokrystalového diamantu by měla být na ose brusného kotouče zvláště u tohoto otočného typu orovnávače?
To se ten úhel 5-12° pak dodrží tím, že tam není úhel nastavený ve vertikálním směru, ale v hrorizontálním?

Když tam budu mět vícekrystalový orovnávač tak úhel ani otáčení nemusím řešit bude to na osu kotouče to je jasné.

Byl by někdo ochotný vyfotit ten mikrometrický orovnábač jenom tu hlavici a oměřit nebo alespoň vyfotit vedle metru?

Předem dík
jergus.balaz
Příspěvky: 1542
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

17. 12. 2022, 4:46

ovi-ivo píše: 17. 12. 2022, 3:55 Sehnal sem ten orovnávač otočný výsuvný na kličku
Spodná doska pasuje z iného orovnavaca. Ja to mám napr na 2UD tak, že dosku mám len jednu a vymieňam v nej vrchné časti - sklopny orovnavac, stranový otočný a ešte mám urobenú jednu "dosku" na rôzne diamanty.
Mikrometricka hlavica je tiež univerzálna, líšia sa len v priemere tubusu (najmenšie tuším D26mm, ja mám najväčšiu asi D36mm). Dutina MK1 na diamant je v ose hlavice. Najpresnejšie orovnanie je v 0 stupňov - pár strán dozadu je tu o tom veľa písané. Ja odporúčam na hrubovanie používať viac kamenove orovnavace (práškový, roletku a pod) a len na finisovanie zakladať monokrystal. V tom stranovom orovnavaci ja používam len roletky z ekonomických dôvodov.
BalazKovo.sk
jergus.balaz
Příspěvky: 1542
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

19. 12. 2022, 1:24

ovi-ivo píše: 17. 12. 2022, 3:55Byl by někdo ochotný vyfotit ten mikrometrický orovnábač jenom tu hlavici a oměřit nebo alespoň vyfotit vedle metru?
Priemer 28mm, celková dĺžka 180mm, kužeľ MK1
Přílohy
IMG_20221219_141846_896.jpg
BalazKovo.sk
Svehli486
Příspěvky: 46
Registrován: 10. 9. 2019, 6:13

20. 12. 2022, 8:27

Zdravím potřebuji přebrousit hranu nožového pravítka 315 mm protože byla vyštípaná, brousil jsem to v připravku, na uhlu nezáleží jde mi o rovinu. No po břebroušení je uprostřed lavor, chtěl bych se zeptat zkušených čím to je ? Broušeno pod vodou kotouč a98 růžový. Na fotce originál pravítko 200mm pro porovnání.
20221220_090255.jpg
20221220_090728.jpg
20221220_090329.jpg
Přílohy
20221220_090756.jpg
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

20. 12. 2022, 8:56

Zkontroluj si rovinnost toho přípravku. Pokud je prohnutý, nebo jsi prošponoval to pravítko tak ti to udělá tuhle deformaci. Na těch pravítkách ale není úplně ostrý břit i po kalibraci. Tak si tam nabrus malinkou fazetku a je to. Jde přeci o to, aby byl vidět průsvit.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

20. 12. 2022, 9:49

Milan199 píše: 20. 12. 2022, 8:56 Zkontroluj si rovinnost toho přípravku. Pokud je prohnutý, nebo jsi prošponoval to pravítko tak ti to udělá tuhle deformaci. Na těch pravítkách ale není úplně ostrý břit i po kalibraci. Tak si tam nabrus malinkou fazetku a je to. Jde přeci o to, aby byl vidět průsvit.
no, v první řadě - na pravítku není žádná fazeta, ale radius. Malý, ale je. A ten radius se musí dolapovat na desce, nabrousit ho přímo na mašině nelze (respektive zatím jsem nenarazil na nikoho, kdo by to včetně výrobců dokázal). Ten radius se lapuje z předbroušeného (vyhrubovaného) stavu, po vyvaření (stabilizaci) a zásadně v ruce (nesmí se to vůbec nikam upnout) a je třeba mít rukavici, nebo držáček (dělávaly se pro krátký pravítka dřevěný nebo z textitu) - protože to pravítko se ohřevem od ruky ohne, v ohnutým stavu se sice nalapuje do roviny, ale pak se zase vrátí zpátky (ochlazením) a opět nebude rovný.
Krátky pravítka udělat (opravit) když se to umí a je strojní zázemí lze, takhle dlouhý ...... fatální problém. Broušení opruz, dolapovat opruz (musí být dostatečně velká deska a skutečně rovná.
Další problém je v tom, kolik je ten banán po tom brusu - jak je to pravítko a ten přípravek rovný.
Takže změřit (přípravek, pravítko, mašina), co je křivý opravit.
Prostě nožový (obecně hranový) pravítka sice vypadají jednoduše, ale je to výrobně ta nejzk. věc z zk.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

20. 12. 2022, 9:55

jinak když koukám na to jak ten přípavek vypadá (jak je zapráskaný a olezlý), tak to jinak ani dopadnout nemohlo.
Protože díky tomu úhlu se na břitu jakékoli prohnutí "násobí" - takže když to bude ohnutý tím upnutím o 0.02 tak je to pak na břitu čistá katastrofa.
Samozřejmě tohle jde vyelimonovat tak, že se to upne na magnet za zadek (pak se nic neprohne) a brousí se "jako hrncem" (do fazety z obou stran bočně odlehčený plochý kotouč) na jedno upnutí obě plochy - ale pak musí být bruska nebo příslušenství, co umí naklopit kotouč do těch dvou úhlů.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

20. 12. 2022, 10:04

jo a ještě jedna informace - obvykle se pravitka dělaly z EK nebo cementačky - tohle podle mě bude spíš cementovaný, oby se tolik neohybalo.
Takže opatrně s tou bruskou, protože vrstva když bude nesouměrná, tak to bude přetahovat (tudíž ohybat) a taky se to nesmí na tom břitu ohřát - a to ani ň.
Svehli486
Příspěvky: 46
Registrován: 10. 9. 2019, 6:13

20. 12. 2022, 11:03

Ten připravek je většinou na vesnické broušení různých nožů do kráječů a tak. Takže tam bude asi jeden z problémů. Další jsou podmínky, bruska stojí na svařenejch patkách není podmázlá když jsem se ptal dědy (je to jeho dílna) jestli je bruska ve váze tak říkal že to dával do váhy jen tak zhruba zednickou váhou.
Další věc je teplota teď v zimě to petrama na 20 nevytopim. Takže se není asi čemu divit, ale pravítko bylo zadarmo takže to byl takovej pokus. Magnet by si zasloužil přebrousit ale nechci to dělat když je bruska takhle ustavená.
Zub natom pravítku byl cca 1,5mm takže jestli to je cementovaný tak teď už zase není :|
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

20. 12. 2022, 1:21

Sancho Panza píše: 20. 12. 2022, 9:49 no, v první řadě - na pravítku není žádná fazeta, ale radius. ...
No jasně, ale když už to takhle "vylepšil" tak mi připadla ta fazetka jako jakési řešení - lepší nežli drátem do oka.

Když jsme u toho tématu. Jak se prosím tě dohotovuje ten radiusek na nožových úhelnících ? Aby to bylo rovné a ještě "do vingle" ...
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

20. 12. 2022, 1:35

Díky moc
jergus.balaz píše: 19. 12. 2022, 1:24
Priemer 28mm, celková dĺžka 180mm, kužeľ MK1
[/quote]
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

20. 12. 2022, 2:01

Milan199 píše: 20. 12. 2022, 1:21
Sancho Panza píše: 20. 12. 2022, 9:49 no, v první řadě - na pravítku není žádná fazeta, ale radius. ...
No jasně, ale když už to takhle "vylepšil" tak mi připadla ta fazetka jako jakési řešení - lepší nežli drátem do oka.

Když jsme u toho tématu. Jak se prosím tě dohotovuje ten radiusek na nožových úhelnících ? Aby to bylo rovné a ještě "do vingle" ...
Extra blbě - prostě to musíš nabrousit do wingle (oproti válci) co nejlíp a pak to dolapuješ do radiusu tak, že to nesmí měnit tu mezeru (tu co tam neni :lol: ), když ten břit "odvaluješ" po tom válci.
Samozřejmě to při tom lapování furt někam "odplavává", takže opruz.
Mj, to samý je třeba i s rovnými (plochými) doteky pro ULM a podobné (tj. třeba i mikrokátory).
Dotek je totiž na šroubek z boku, takže na tom nastrkávacím průměru stejně musí být alespoň tak 0.003 - spíš 0.005 vůle, a i tak to pak musí být kolmé k tomu "čepu" (tomu "cucáku" ) na nějž se to nastrkuje. Ale v šroubkem upnutým stavu - ne na volno.
Takže to nabrousíš co nejlíp, a dolapuješ nahrubo do roviny (stačí :lol: rovný jako johansonka) - a musíš si dát bacha, abys neodlapoval do radiusu hrany. No a pak to nastrčíš na trn, protočíš a změříš kde je maximum nekolmosti a dolapuješ - prostě to furt na lapovací desce doháníš tak, aby to nakonec bylo rovný a kolmý.
Práce za trest.
U starých CEJ stojanů mj. kvůli tomu - aby to šlo dohnat do totální nuly, byla ta spodní deska na těch stavitelných opěrkách.
To třeba u ULM sice taky by asi šlo (pravá pevná pinola má šroubky na naklánění - házení) - ale nastavit to je opět opruz, takže je vždy snaha mít doteky takový, aby se do toho nemuselo vůbec chramat - prostě si si to na ten vyrovnaný trn nasadil, a "bylo to tam".
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

20. 12. 2022, 2:05

Svehli486 píše: 20. 12. 2022, 11:03 Ten připravek je většinou na vesnické broušení různých nožů do kráječů a tak. Takže tam bude asi jeden z problémů. Další jsou podmínky, bruska stojí na svařenejch patkách není podmázlá když jsem se ptal dědy (je to jeho dílna) jestli je bruska ve váze tak říkal že to dával do váhy jen tak zhruba zednickou váhou.
Další věc je teplota teď v zimě to petrama na 20 nevytopim. Takže se není asi čemu divit, ale pravítko bylo zadarmo takže to byl takovej pokus. Magnet by si zasloužil přebrousit ale nechci to dělat když je bruska takhle ustavená.
Zub natom pravítku byl cca 1,5mm takže jestli to je cementovaný tak teď už zase není :|
Psal jsem to hlavně proto, abys zbytečně :lol: nepodléhal nějaké panice, že to není rovný - aby to bylo rovný jak má být, tak musí být všechno skutečně IA (mašina, přípravek, pravítko, vše) a i tak se to stejně musí dolapovat - protože oko vidí víc než si většina lidí myslí a jenom to nabrousit tak, aby to bylo úplně perfektní, podle mě nejde.
Prostě břitový pravítko není deska - to je vyšší dívčí.
jergus.balaz
Příspěvky: 1542
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

20. 12. 2022, 3:54

Sancho Panza píše: 20. 12. 2022, 2:01 Extra blbě
No a teraz chcem vidieť, ako daný postup dodržujú Číňania a ich insize značka
BalazKovo.sk
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

20. 12. 2022, 4:09

@sančo: Práve pre takéto šmakocinky som rád že ťa tu, dedku, máme :P
Odpovědět

Zpět na „výrobky a obrobky“