servomotor pre pohon vretena manuálneho sústruhu SV18RD

Ondrej_SvK
Příspěvky: 17
Registrován: 21. 4. 2018, 8:56

2. 2. 2023, 7:57

Zdravím
Chcel by som použiť servomotor na pohon môjho manuálneho sústruhu SV18RD. Rozhodol som sa tak preto, lebo mi to vychádza ako najlepšie riešenie, obyčajný asynchronný motor nepokryje rozsah od 10 do 2500 otáčok jednoducho frekvenčním meničom, a aj keby pokryl tak stratí v určitých rozsahoch väčšinu svojho výkonu. a v budúcnosti sa mi servo na vretene môže hodiť na používanie vretena ako deličku pri výrobe nejakých prírub a podobne.
Mal by som iba pár otázok ohľadom servomotorov. všimol som si že sú servomotory určené na pohon vretena a servomotory na pohon napríklad niektorej osi na fréze. Aké sú hlavné rozdiely medzi nimi ? môžem na pohon vretena použiť obe, alebo sú tam nejaké kľúčové rozdiely ?
Dalšia otázka je čo kúpiť ? Novú čínu, alebo používané komponenty od veľkých známych výrobcov ?
Dajú sa drivery na servopohony zapojiť aj jednoducho na pár spínačov na chod vpred, reverz a stop a k tomu reguláciu otáčok potenciometrom ako napríklad na frekvenčných meničoch ?
Ak by ste mali nejaké konkrétne návrhy budem rád za link alebo odporúčanie na predajcu, alebo stránku. servo by som potreboval z výkonom asi okolo 2-3kw, mám to na domáce sústruženie pre svoje potreby.
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

4. 2. 2023, 5:17

Rozhodol som sa tak preto, lebo mi to vychádza ako najlepšie riešenie

Nevím jestli je toto nejlepší řešení až zjistíte cenu možná zjistíte názor?

Asynchronný motor nepokryje rozsah od 10 do 2500

Opravdu potřebujete ot od 10??? Sám mam verzi RA s frekvenčním měničem ale 10 ot jsem nikdy nepotřeboval. Začínam někde kolem 30ot. za 20 let použito cca 2x


a v budúcnosti sa mi servo na vretene môže hodiť na používanie vretena ako deličku

Nesmysl každý převod má vůli takže servo neudrží vřeteno v klidu musel by jste použít brzdu
Ondrej_SvK
Příspěvky: 17
Registrován: 21. 4. 2018, 8:56

5. 2. 2023, 9:38

Cenu viem, videl som ceny a som ochotný to zaplatiť. Chcem buď nové čínske servo, alebo jazdené značkové ale neviem čo je lepšia voľba. V porovnaní z cenou sústruhu to je "lacné" aj keď cena od 500e hore. Áno chcem rozsah otačok od 10 ideálne od 0 na občasné zváranie aby som nemusel vreteno otáčať rukou, áno znie to hrozne pre sustruh ale vždy ho zakryjem aby sa nič nepoškodilo potrebujem to tak raz ročne. Použitie ako deličku som nemyslel že na tom budem frezovať skôr ak ide o nejakú prirubu kde nepotrebujem veľkú presnosť tak si to iba zaškrabem nožom, a potom to môžem vyvrtať na vŕtačke.
Neviem čo tu riešime jasne som napísal čo chcem/potrebujem a chcel som rady ohľadne danej problematiky a nie názory prečo je to blbosť. Skôr potrebujem vedieť či kúpiť jazdené značkové servo alebo nové čínske.
Na riadenie som si zistil že ak zoženiem správny frekvenčný menič, ktorý podporuje permanent magnet motor a closed loop tak môže riadiť servo bez problémov. Tiež rozdiel medzi servom na pohon vretena a servom na pohon osi je taký že servo na pohon vretena je vlastne iba indukčny motor z enkoderom a veľkým rozsahom frekvencie(otačok) a má menej polôh na otáčku pomocou encodera, tiež majú často vyššie otáčky, a servo na pohon nejakej osi ma rotor z permanentným magnetom a mnohonasobne viac polôh encodera na otáčku a často majú nižšie otáčky.
Píšem to tu len preto ak by niekto hľadal odpovede na tieto otázky, myslel som že mi tu niekto poradí no medzitým som strávil celý deň prehľadávaním internetu hľadaním odpovedí na moje otázky.
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

5. 2. 2023, 4:59

Odlaz na cinske servo? Ch
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2023, 5:07

za 500 eur bude i cinske servo slabe ne?
koli kw?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Ondrej_SvK
Příspěvky: 17
Registrován: 21. 4. 2018, 8:56

6. 2. 2023, 10:03

na bazoši je teraz servo 2.2kw ale je to na pohon vretena takže nemá rotor permanentný magnet, ale iba kotvu nakrátko. chce za to 350€ a je úplne nový. Tiež je na bazoši jeden menič ktorý dokáže riadiť asynchronne motory z enkoderom teda v uzavretej slučke za 150€ ale ten už je používaný. Takže čínsky set by sa dal zohnať za 500€. Značkové servá sa dajú zohnať ale meniče/drivery sú problém, ak niečo máte kľudne ponúknite.
4squares4
Příspěvky: 154
Registrován: 17. 8. 2017, 6:12

6. 2. 2023, 10:56

Na to svařování bych si radši na tvém místě něco postavil, možnosti je spousta. Protože vedle kuliček kovu a strusky, které ti z toho budou padat do vedení, ještě může nastat problém, kdy ti kvůli špatnému ukostření zajiskří ve vřetenových ložiskách a kluzných pouzdrech. Ale je to pochopitelně tvoje volba a jestli ses už takhle rozhodl, tak chápu, že je jen obtižné přejít na jinou alternativu :) .
Ondrej_SvK
Příspěvky: 17
Registrován: 21. 4. 2018, 8:56

6. 2. 2023, 12:49

časom určite niečo postavím toto je len dočasná alternatíva. kostrím výhradne za materiál ktorý zváram ale može sa stať že sa oprie a preskočí to je pravda
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2023, 12:55

Neviem ci to tu niekdo spomenul ale sv-cko pohana vreteno plochym remenom takze delicka asi uplne nie, mozno tak na orysovanie...
btw: mal som RD-cko a dal som tam 7,5kw asynchron a stacilo to aj ked je tam iba 1/4 predloha... hruboval som na tom aj 200mm klacky z 15tky ocele, sice nie taku brutal sponu ako by sa na 18tke dalo ale stacilo to, boli to 100tky kusov, nieje jeden. Akurat sa mi zda ze skor tie vyssie otacky to nemalo take ako by mohli byt max. Kedze som pouzil povodnu remenicu a isiel som len do 50hz, ale uz je to davno tak mozno sa mylim
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2023, 1:03

7.5kW ok ale co bys chtel delat na sv18 s 2kW motorem?
Rozhodne bych to situoval nekam k tem 7.5 a treba 5kW jako absolutni minimum kdy uz to bude dost slabota. Najdi si kolik mel vykon ten puvodni.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Ondrej_SvK
Příspěvky: 17
Registrován: 21. 4. 2018, 8:56

6. 2. 2023, 1:45

no sústruh mám oba na hobby nebude vyťažený na 100 percent tak by mi tých 2.2kw malo stačiť doteraz som mal sústruh z motorom 1.1kw a šlo to. rád by som trošku väčší výkon no v ponuke jazdeným servo motorov je iba toto a pán tvrdí že funguje no sám to vraj vyskúšať nedokáže a mám to cez 300 km na to aby som to išiel testovať, a tiež sa mi 500 € zdá dosť veľa za jazdený motor z driverom, alebo sa mýlim ? https://stroje.bazos.sk/inzerat/1470993 ... ubishi.php motoru by nemuselo byť nič ale driveru by som sa trošku obával
PBr
Příspěvky: 941
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2023, 4:26

Pri tom servodriveri z inzeratu si najskor zisti ci sa da napajat z nasej siete priamo alebo potrebuje trafo. Tych 500e nie je az take zle pokial vsetko fachci ako ma. Este je otazny vykon motora samotneho - teda skor max moment/max otacky ci bude vyhovovat. Testnutie samozrejme nie je celkom trivialne, ale kedze je to ako par, tak parametre budu este v driveri, co je plus a mas znackovy pohon. Pozor este na ovladanie (co dokaze menic), ale snad nejake analogove by tam mohlo byt.
Ondrej_SvK
Příspěvky: 17
Registrován: 21. 4. 2018, 8:56

6. 2. 2023, 6:47

Skúsim prezrieť manuál a zistiť všetko čo je treba o tom mitsubishi, ale jediný manuál ktorý som našiel má asi 600 strán tak sa tam dosť zle hľadá to čo potrebujem. Teoreticky driver ani nemusí mať analog vstup ale stačí mi k nemu generátor pulzov, sú tam aj nejaké nevýhody alebo je to v praxi jedno ? Mám kolegu väčšieho odborníka na elektroniku ako ja tak vyrobiť by to snáď nemal byť problém, možno by som to aj niekde zohnal na predaj. Len či to je v praxi jedno alebo je to lepšie/horšie ako analog ?
PBr
Příspěvky: 941
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2023, 7:11

Myslim, ze pre tento pripad analog bude asi to najlepsie, ale da sa aj aj. Presne preto som pisal, ze otestovanie nie je trivialne, tych 600 stran to len potvrdzuje. Ale drzim palce, chce to len trpezlivost (a opatrnost).
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

7. 2. 2023, 7:25

robokop píše: 6. 2. 2023, 1:03 7.5kW ok ale co bys chtel delat na sv18 s 2kW motorem?
Rozhodne bych to situoval nekam k tem 7.5 a treba 5kW jako absolutni minimum kdy uz to bude dost slabota. Najdi si kolik mel vykon ten puvodni.

Souhlasím sám mám 5.5kW s motorem 2.2kW to je tak na 1mm šponu
Není problém zadat parametry nejčastějšího obrábění do kalkulačky řezných odporu a podle toho volit výkon motoru?
Navíc serva většinou nemají nucené chlazení takže při delší zátěži budete muset asi řešit tohle nebo jít na kafe :D

Navíc tento motor HC-SFS702 má n/max 2000ot/min chtěl jste 2500ot/min?


Servodriver je napájen 3x230V - potřebujete trafo
Servodriver má analogový vstup - potenciometr
Jištění - odhad musíte mit min 3x400/25A
A nevím v jakém stavu máte plochý řemen ja s s tím trápil
Ale nepředpokládám že by přenesl 35 - 100Nm co dá to 7kW servo?

Jinak cena je podezřelá - opatrnost na ebay se jen motor prodává kolem 1500 až 2000 dolaru
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“