Kužel vretena poškodzuje upínače

Odpovědět
misob
Příspěvky: 45
Registrován: 14. 4. 2016, 8:02

18. 4. 2023, 9:05

Ahojte,
na mojej CNC frézke MAHO MH600E som nedávno robil takú väčšiu sériu a 2 nástroje (kužel SK40) som vymenil asi 1500 krát (ručne). Na obidvoch upínačoch mi to časom spravilo také vodorovné ryhy alebo odtlačky - neviem ako to mám nazvať. Obidva upínače boli nové a každý od iného výrobcu. Kužel vo vretene som pozeral aj skúšal rukou a vyzerá dobre. Prikladám aj fotku (v skutočnosti to nieje také zlé ako to vyzerá na fotke ale je to cítiť nechtom). Mám sa tým trápiť alebo je to normálne a proste tých upnutí a odopnutí bolo na tie upínače veľa ?
Vďaka vopred za rady.
Mišo
IMG_20230411_104753.jpg
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

18. 4. 2023, 11:15

A neudieral si s kuzelom o dutinu pri vkladani? pripadne pri odkladani ?
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1531
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

18. 4. 2023, 11:53

Já bych to tipoval na bordel, kterej když došlo k zapnutí vřetena nebo nájezdu do materiálu a pootočení upínače udělal vlivem kinetický energie vryp do kuželu a zároveň se upínač v kuželu dotáhl. Ale sem jen blbej elektrikář, tak mě netlučte pokud to je blbost :lol: :lol: :lol:
Mimochodem co jsi frézoval? Něco tvrdýho?
misob
Příspěvky: 45
Registrován: 14. 4. 2016, 8:02

19. 4. 2023, 7:41

Neudieral som určite, na to si dávam pozor.
A aj upínače aj kužel vo vretene som raz za čas pre istotu pretieral čistou handričkou.
V tomto upínači bol 6mm vrták ktorý prevŕtal 3mm hrubú stenu hliníkového joklu, takže záťaž vpodstane žiadna. A otáčky boli okolo 2000/min.
Myslíte že je možné že by sa pri rozbehu (bez rampy) na tých 2000 otáčok mohol upínač trochu pootočiť až kým sa neoprie o kamene ?
Pokiaľ sa nemýlim tak sila upnutia je tam 1 tona takže by to asi nemalo dovoliť nejaké pootočenie.
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

19. 4. 2023, 12:11

A co tam nemas unasacie kamene?
Ked vkladas nastroj tak ho vzdy opries aspon o jeden zub drazkou v upinaci, nie?
Keby to bol bordel vo vretene tak to mas len na jednom mieste cca.
Prikladam fotku asi najviac pouzivaneho nastroja co mam, asi tak 7-8r. dennodenne... Su tam miestami znamky po sponach co sa tam dostali, ale kedze vreteno je tvrdsie ako upinac a upinach je zvycajne tvrdsi ako material co robime tak to zamechava len flaky. U teba by to malo byt podobne a tie vrypy co tam mas musia byt logicky od niecoho tvrdsieho ako upinac.
Přílohy
IMG_6835.jpeg
misob
Příspěvky: 45
Registrován: 14. 4. 2016, 8:02

4. 5. 2023, 8:23

Kamene tam samozrejme mám. A vôľa medzi kameňmi a upínačom je mnimálna (pár desatín).
Keď som ale vkladal upínače do vretena tak som nerozmýšľal nad tým že ho mám ešte oprieť o kameň predtým než ho to tam vtiahne. A pri automatickej výmene nástroja ani nemám ako dosiahnuť aby sa upínač najskôr oprel o kamene.
Myslíte že by toto mohla byť príčina, že sa pootočí o pár desatín a spraví ryhu pár mm ?
Mne to stále nejde do hlavy ako to môže vznikať kedže kužel vretena je pekný a nečistoty tam neboli žiadne.
Ešte jednu vec som si všimol že niekedy upínač odtiaľ pekne ľahko vypadne a niekedy ho to tak dosť vystrelí ako keby tam držal silnejšie (ale neviem či to pomôže k vyriešeniu prípadu).
Modros
Příspěvky: 1680
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

4. 5. 2023, 9:23

misob píše: 4. 5. 2023, 8:23 Kamene tam samozrejme mám. A vôľa medzi kameňmi a upínačom je mnimálna (pár desatín).
Keď som ale vkladal upínače do vretena tak som nerozmýšľal nad tým že ho mám ešte oprieť o kameň predtým než ho to tam vtiahne. A pri automatickej výmene nástroja ani nemám ako dosiahnuť aby sa upínač najskôr oprel o kamene.
Myslíte že by toto mohla byť príčina, že sa pootočí o pár desatín a spraví ryhu pár mm ?
Mne to stále nejde do hlavy ako to môže vznikať kedže kužel vretena je pekný a nečistoty tam neboli žiadne.
Ešte jednu vec som si všimol že niekedy upínač odtiaľ pekne ľahko vypadne a niekedy ho to tak dosť vystrelí ako keby tam držal silnejšie (ale neviem či to pomôže k vyriešeniu prípadu).
čím silneji obrábím tím víc vystřelí při výměně...někdy je to šlupka jako kráva...a to mám iso 30
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

4. 5. 2023, 1:37

misob píše: 4. 5. 2023, 8:23 Kamene tam samozrejme mám. A vôľa medzi kameňmi a upínačom je mnimálna (pár desatín).
Keď som ale vkladal upínače do vretena tak som nerozmýšľal nad tým že ho mám ešte oprieť o kameň predtým než ho to tam vtiahne. A pri automatickej výmene nástroja ani nemám ako dosiahnuť aby sa upínač najskôr oprel o kamene.
Myslíte že by toto mohla byť príčina, že sa pootočí o pár desatín a spraví ryhu pár mm ?
Mne to stále nejde do hlavy ako to môže vznikať kedže kužel vretena je pekný a nečistoty tam neboli žiadne.
Ešte jednu vec som si všimol že niekedy upínač odtiaľ pekne ľahko vypadne a niekedy ho to tak dosť vystrelí ako keby tam držal silnejšie (ale neviem či to pomôže k vyriešeniu prípadu).
Nemyslim opriet, ale vycentrovat, hadam ich tam nevkladas zo zavretymi ocami len tak hala-bala...
a ja zvyknem dat trocha riedkej vazeliny na ten vtahovaci trn. Origo vraj je na to nejaky sprej ako silikonovy olej, ale neviem co presne
Malakh
Příspěvky: 101
Registrován: 3. 7. 2020, 4:31

4. 5. 2023, 1:51

Bol by niekto ochotný popísať výmeny nastrojov a ako udrziavat dutinu i trne?
Chápem, ze triviálna vec väčšinu, ale určite sa tu najde pár neznalých, ktorý sa k tomu dostali prvýkrát doma na svojom prvom stroji.
Vďaka
misob
Příspěvky: 45
Registrován: 14. 4. 2016, 8:02

6. 5. 2023, 10:34

Neviem čo myslíš tým vycentrovaním. Skrátka keď dávam do vretena upínač tak sa ho tam snažím dať tak aby bol čo najviac zvyslo a aby zapadol do kameňov a viac už asi pre to urobiť nemôžem.
Kužel vretena, upínač a aj vťahovací čap mám vždy suchý a čistý (predpokladám že to má tak byť ).
Ak tomu dobre rozumiem tak máš namazaný iba ten vťahovací čap ktorý chytia a potiahnu klieštiny vo vretene. Na čo je to dobré ?
Alebo máš namazaný aj kužel ?
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“