Foliovaná překližka protiskluz - vhodná fréza

Odpovědět
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

13. 7. 2023, 9:53

Ahoj,

nechal jsem si u jednoho místního týpka vyfrézovat díly ze zmíněného materiálu (12 mm, tato zakázka plus se tam dělaly 2mm hluboké sloty z protiskluzové strany):

sides-milling.png

Hrozně se s tím prý natrápil, že je v tom tvrdá pryskyřice, že je to jako sklo a zničilo mu to frézu (resp. píše, že je celá černá, nevim co tim přesně myslí a nemám chuť to z něj mámit). Nicméně tady to normálně frézují, takže to bude asi o vhodném nástroji (a řezných podmínkách). Věděl by někdo?

Dík, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

13. 7. 2023, 10:54

já to frézuju normální karbidovou 4 břitkou - nějakou ze šuplíku, určitě to nebylo nic speciálního a určitě toho má za sebou hooodně
na pr. 10 mm frézy používám asi 2000 ot/min, tj. asi 60 m/min - protože jsem to dělal na Hermle která nemá žádný vysokootáčkový vřeteno a při těch 2000 ot/min hezky ševelí
posuv asi 1000 mm/min, to je asi 0,13 mm/zub
hloubka záběru klidně na plnou tloušťku toho materiálu (18 mm?)
bez nejmenších potíží
fór asi bude jako obvykle v posuvu a tuhosti mašiny
jestli to šudlá na nějakém hračkoidním netuhém strojku posuvy v řádu 0,01 mm/zub, tj posuvem blízkým k radiusu ostří nástroje, tak není divu že to spíš pálí než frézuje
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

13. 7. 2023, 12:28

Jasné, já jsem si to myslel, dík! Je to velký stroj ne moc masivní na podepřených tyčích, i on si stěžoval na malou tuhost. Navíc tam má vřeteno, které bude točit o hodně víc než 2000 ot/min. Pak dám vědět, jak vypadá povrch.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „pro frézku“