Kontrola ztraty kroku u KM

k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

15. 6. 2009, 7:09

enkoder s krokacom = vyhodene peniaze. Bud riesim od zaciatku servo alebo krokac. Vsetky tie medziriesenia (KM + encoder) su vlastne len predrazovanie prave cenovo vyhodneho riesenia KM ktory normalne enkoder nepotrebuje. ak niekde nestaci krokac (straca krok, nestaci rychlost) enkoder to nezachrani. tam treba bud silnejsi krokac alebo servo.

Pripojenie enkoderu k EMC .. vychadza sa z riesenia serva. Normalne EMc ma pri krokaci rezim otvorenej slucky t.j. "spolieha" na polohu ktoru vygeneroval. Pri rezime serva ale musi mat spatnu polohu hlasenu z portu .. pri serve sa to riesi tak, ze n parport sa privedie AB(Z) z enkoderu (kvadraturneho) a EMc ovlada mostik pre napajanie motoru serva.

Ukazka takehoto serva je napr tuna: http://emergent.unpythonic.net/projects/01142347802

Bezne sa vsak servo riadi vlastnym drivrom ktory prebera dir/step z EMC (t.j akoby EMc riadilo krokac) a samotny driver zabezpecuje spatny vazbu pomocou enkoderu .. t.j. EMC nema nekoder konektnuty. (toto je ale v principe horsie iesenie ako ked EMC ma enkoder konektnuty .. ale je to na sirsie rozoberanie preco).
Uživatelský avatar
sysel
Příspěvky: 655
Registrován: 12. 6. 2007, 9:24
Bydliště: Šenov u Ostravy
Kontaktovat uživatele:

15. 6. 2009, 8:53

Co se týče ceny, tak to není zas tak hrozné třeba tady mají kolem 1500kč http://www.gme.cz/cz/index.php?product=532-095 ale i tak to je hodně... lepší je sehnat s něčeho staršího, ale musíš dávat bacha kolik mají pulzů na otáčku... Protože čím větší budeš mít rozdíl pulzů na otáčku motoru a pulzů z encoderu tak tolikrát budeš mít pomalejší reakci.... čili když do motru krmíš 1600 kroků na otáčku a encoder budeš mít 400, tak ti elektronika zaregistruje až 4tý vypadnutý krok v řadě za sebou... čili v případě že ti vypadne jeden, za chvilku druhý, při dalším pohybu třetaí atd, tak se ti to postupně bude rozhazovat a elektronika nic nepozná... Vycházím z toho co jsem dělal pokusy na stole :cry:

k: je pěkné že náš tady snažíš nalákat na serva, ale bohužel jsi v jiném tématu... Prostě hromada lidí už má mašinu s KM a chce si nějak pomoct, a přechod na serva je mnohem dražší varianta, než zakoupit encodery :wink:
5/2007 přístup na přestavěnou BF20
5/2009 dokončeno vlastní CNC
http://cnc.usysla.eu/
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

15. 6. 2009, 9:08

sysel píše: k: je pìkné že náš tady snažíš nalákat na serva, ale bohužel jsi v jiném tématu... Prostì hromada lidí už má mašinu s KM a chce si nìjak pomoct, a pøechod na serva je mnohem dražší varianta, než zakoupit encodery :wink:
nesuhlasim, treba odchytat preco krokace stracaju krok a nie dokupovat k nim enkoder, ktory stejne stratu kroku nevyriesi len ju vie signalizovat..

Ak sa objektivne zisti, ze krokac nestaci, potom bud menit za silnejsi krokac ( vykonnejsi driver) alebo az servo.

Nexcem nikoho nalakat na serva .. ale naopak, xem mu usetrit peniaze ktore vyhodi na riesenie zachytenia dosledku (t.j. stopni ma lebo som stratil krok ) pred pricinou ( preco ten krokac stratil krok? )
AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

15. 6. 2009, 1:45

Díky za reakce, abych to upřesnil, používám cnc hlavně na vrtání děr pro kování a jde mi hlavně o to, že občas zapomenu svorku na stole a mašina když do ní nabourá tak samo sebou ztratí krok, protože přeci jen upnutá truhlářská svěrka má pořádnej odpor a tím pádem mi to další díry vyvrtá jinde než je třeba. A to je ten hlavní kámen úrazu. S tím enkodérem by se to zastavilo, já znova zreferoval a jel v klidu dál. Používám pouze půlkroky tak by mě zajímalo jakej je vhodnej enkoder s jakým rozlišením, v čem se vyskytuje a kde ho případně sehnat. Mám tady blízko jednu firmu na likvidaci elektrošrotu a kdybych jim řekl v čem to je, tak by třeba něco vyšťourali. Předem díky moc za rady.
AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

17. 6. 2009, 9:51

Tak mi jedná dobrá duše sehnala nějaký IRC 120/2500 prý encodér. Víte co to je za potvoru? Jak to zapojit a co se s tím dá udělat?
siliconbrain
Příspěvky: 93
Registrován: 21. 7. 2006, 1:53
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

19. 6. 2009, 10:23

AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

19. 6. 2009, 4:23

Díky, ale tohle jsem taky našel, ptal jsem se jetli to jde použít a jestli někdo nevíte jak to zapojit.
josef.polasek
Příspěvky: 62
Registrován: 13. 8. 2022, 11:23

18. 8. 2023, 4:24

Irc řeším teď a našel jsem tohle ohledně zapojení konektrotu na irc 120
Screenshot_2023-08-17-18-37-16-000_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg
Screenshot_2023-08-17-18-38-50-409_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“