začátky

Věda, technika a další na co se nenašla vhodnější kolonka.
Odpovědět
lerink
Začátečník
Příspěvky: 1
Registrován: 24. 9. 2023, 12:16

24. 9. 2023, 4:11

Dobrý den, předem se omluvám, ale nevěděl jsem, kam toto téma zařadit, tak ho dávám do představení.

Rád bych se s vámi poradil, snad nikoho nenaštvu :D

Mám 23 let, já a můj kamarád (taky 23) by jsme si rádi rozjeli firmu v oblasti strojírenství, samozřejmě při práci, ale když se koukám různě na fóra, tak lidem radí, že než koupí stroj, měli by vědět co chtějí vyrábět, že by měli mít domluvené zakázky atd., jenže tady narážím na problém, když nemám stroj, dostanu zakázku? a nebo když zase pořídím stroj předem, tak se na určité zakázky taky hodit nemusí...
Hodně lidí tam řeší půjčky atd., my máme celkem našetřeno a půjčky bychom řešit nejspíš nemuseli, možná nějaké menší, samozřejmě by jsme nekupovali úplně nové stroje, ale chtěli bychom postupně růst. Nejsme nějací machři na cnc, školu na to sice mámě, ale učit se budeme chtít i při práci.
Zajímal by mě ještě váš názor, není už strojírenských firem moc, má cenu se do toho zkoušet vrhnout?
Je toho hodně na co jsem se chtěl zeptat, ale nechtěl jsem to psát na 10 stran, tak snad to co jsem napsal dává aspoň trochu smysl.
Uvidím jestli vůbec někdo zareaguje, kdyžtak můžeme rozjet diskuzi. :D

Děkuji předem za odpovědi.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5243
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

24. 9. 2023, 5:25

No já jsem teprve amatér, osvč nějakých slabých 22 let :shock: tak zatím bez zkušeností :lol:
Nevím jak ve strojařině, ale normálně platí, máš svůj výrobek nebo chceš bouchat cizí s minimální marží? A umíš něco co všichni potřebují? A umíš to dobře? A budeš mít čas při zaměstnání na požadované většinou šibeniční termíny?
A co jsou to slušné úspory? Zedník s vybavením za tisíce dokáže postavit barák za mega, ty s vybavením za mega uděláš výrobek za stovku :? Stroje, jaké, jak velké, nástroje, měřidla, prostory, energie, materiál, vono se to nasčítá. Na nějaký zisk pár let zapomeň, provozní nula je super výsledek :?
No a nakonec zkušenost, firma s někým vlastněná 50:50 je většinou cesta do pekla, byť to v začátku nevypadá. A příbuzní bývají nejhorší :lol:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

24. 9. 2023, 5:43

Když bouchat série toho, co umí kde kdo, tak raději někde jako zaměstnanec.
Začínat dnes, tak jenom nějak takto
A) umím něco, co umí dnes už málo kdo (ztracené postupy), nebo ještě téměř nikdo (něco úplně nové)
B) mám vlastní produkt/službu co se vymyká tomu co je běžně k mání
C) mám kontakty na správných místech a ty přinesou dobře placené zakázky

Ad A) i B) pár takových zde je, ale jeden šikovnej mladík pár krát dorazil na sraz v H.B. a ... :shock:

Jinak na toto téma jak začít v CNC strojařině podnikat tu někde už bude minimálně jedno vlákno.
jergus.balaz
Příspěvky: 1548
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

24. 9. 2023, 5:48

Úspešný si len vtedy, ak ponúkaš službu / produkt, ktorý nikto iný nemá. Všetko ostatné sú len keci.
BalazKovo.sk
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

24. 9. 2023, 6:22

No jde o to, aby to co nikdo jiný nemá taky někdo chtěl.
Pořídit si nějaké klasické CNC není na pořadu dne, solidní zakázky jsou vybrané a celkově nabídka převyšuje poptávku. Musíte se nasměřovat na nějaký extrém, tam je málo konkurence a dá se najít zajímavé zakázky.
A taky počítejte se silným marketingem, bez něj za vámi nikdo nepoběží. Nemyslím hned veletrh, ale jen udělat stránky, starat se o ně, doplňovat reference je časově hodně náročné.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

24. 9. 2023, 6:24

mám stejný názor jako kolegové výše
začínat s tím že budeš v konkutenci dalších 10 firem nabízet výrobu nějakého čudlíku za 1,09,- /kus a budeš na něm mít vejdělek 0,02/kus je cesta do pekel
pokud máte nějaké prachy, pořiďte si nejdřív nějaké prostory
platit 50k měsíčně nájem taky není nic moc
kupte si nějakou ojetinu
a vůbec bych ttřeba začal tím, že bych koupil něco na retrofit za pár korun a tu mašinu do šroubku rozebral a dal do kupy
já jsem koupil dvě frézky s Heidenhainem 4.. (což už je i dnes slušně použitelný systém) za +- 100k/kus
to vás neporazí i v případě neúspěchu
a když se na takovéhle mašině třeba jen naučíš jak ten systém funguje, a zjistíš že to zas až taková věda není, tak získáš velkou konkurenční výhodu v tom, že kvůli každému prdu nemusíš volat obtížně dostupný servis za 10k/výjezd
samozřejmě vlastní výrobek nebo služba - začít u nějakých speciálností, veteránistů, tuningářů atd atd
i tady je spousta poptávek ne výrobu jednoduchých věcí, ono se to postupně nabalí a začne to tvořit smysluplný vejdělek
nejlepší reklama ( A ZDARMA) je doporučení
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Narex
Příspěvky: 146
Registrován: 11. 2. 2018, 11:18

24. 9. 2023, 6:37

Trošku podnikám popri práci i keď ako servisák cnc sa toho neda moc stíhať, 3 osku mám vlastnú dospelú mašinu, tú som kúpil za svoje, bez pôžicky, je v garáži, čiže keď sa nevyrába, nestojí ma to nič. Robota sa čas od času nájde, drobnosti ako hliník, plasty, niečo pre autičkárov a veru ide to dobre. Kupovať mašinu za statisíce a ísť do prenájmu popri robote by som nešiel a uz vôbec nie s jedným strojom. Keď sa ti pokazí, nevyrábaš a ešte platíš za opravu.
Podliezať cenu práce by som nerobil, aby sa nenašiel dobrák, ktorý ti vypáli kurník :D
Ja sa obzerám po pokazených strojoch, dovlečem domov, opravím a potom mi tam stojí lebo neni čas na nom robiť :D začalo to frézou, potom cnc sústruh a naposledy drátorez :D

Ako vraveli borci, sice bych to nevidel čierne že prvé roky si na nule ale sem tam treba investovať do upínačov, fréz, zverák ale to sa da riešiť aj cez inzerciu.
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

24. 9. 2023, 8:49

A dalsia vec, je sice fajn robit napr len frezarinu/ len sustruh, ale ktomu uz by sa patrilo mat aj pilku, potom zistis ze ani nejaka vrtacka by nebola od veci. O vybaveni meradiel a nastrojov, upinacov, zverakov ani nehovorim, to su desattisice €. A rataj stym ze ak to ides robit iba ako outsourcovane polovyrobky (ofrezovane/ osustruzene diely ) ktore sa dalej spracovavaju/ montuju do vetsich celkov tak budes vzdy robit za minimum ceny.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

24. 9. 2023, 8:58

Ve vlákně níže se už o tom psalo, doporučuju prostudovat.
viewtopic.php?t=32923
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1357
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

26. 9. 2023, 6:10

Můžete začít s nějakým tím retrofitem.
https://zz912.webnode.cz/cnc-obecne/

Podnikat ve dvou jde, ALE první věc, co musíte vyřešit, je to, jak se rozejdete. Musíte mít něco jako předmanželskou smlouvu a počítat s tím, že k tomu za nějakou dobu dojde.

Takže si dovedu představit, že budete dávat do hromady stroje dva a když už Vám to nebude klapat, tak si každý necháte jeden.

Zažil jsem dva kámoše, co začali spolu podnikat a zvládli se zavčasu rozejít a dnes dokonce kooperují a normálně spolu fungují. Ovšem toto je méně častý případ.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

26. 9. 2023, 8:57

teď mi zrovna z mailu vyskočila nabídka na Hermle UWF 1002 H s Hajdošem TNC 426 za 5800E ve Švajcu
na fotce to vypadá až podezřele dobře
https://www.machineseeker.cz/hermle-uwf ... i-12692102
navíc tyhle mašiny mívají přípravu na čtvrtou osu
zadrátováno atd, stačí nacvakat štekry a povolit to v systému
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1189
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

26. 9. 2023, 2:22

A musí o byť strojarina? Terás frčí tvorba nábytku na mieru. Zameráš, dáš narezať a olepiť lamino, poskladáš, dáš kovania a voalá zarobené. okrem dobrej vrtačko šrubovačky, metra a auta nič nepotrebuješ. Teda potrebuješ hlave aj predstavivosť ...
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

26. 9. 2023, 4:16

Shaolin, ano, presne takto to funguje :lol:
Odpovědět

Zpět na „Multioborová diskuze o technických tématech“