FA 3V problém s posuvy

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
lupos
Začátečník
Příspěvky: 2
Registrován: 4. 7. 2023, 6:15

7. 7. 2023, 6:42

Zdravím, na frézce FA 3V mám problém s posuvy. Sává se mi následující situace: Frézuji např. v ose X, následně přepnu na osu Y a spustím posuv, frézka ale ještě cukne v ose X (např. o 3 mm) a pak teprve skočí do Y a dále už jede posuv v ose Y. Stává se mi to nejen při přepnutí z X na Y ale i při přepínání v jiných osách (Y->Z, X->Z apod). Nevíte někdo, kde může být problém, případně jak to opravit?

Děkuji.

Luděk
nellospeed
Příspěvky: 217
Registrován: 14. 3. 2018, 4:52

7. 7. 2023, 4:17

Dělalo mi to něco podobnýho, napíšu toto. Vpravo dole v bedně je přepínač s takovým ozubením měl jsem to rozebraný a dával jsem to nějak zpět. Dělalo to podobný tvému problémy, tak jsem to vyndal a namontoval a asi jsem se trefil těma zubama na sebe protože to chodí. Zkrátka jsem do toho šáhl jak slepej do orloja. Nic víc nic míň.
qwer
Příspěvky: 1301
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

8. 7. 2023, 8:06

Môžeš mať: A- povolenú skrutku ktorou sa reguluje prítlak z páky ovládania na spojku. Je to ten na ktorý smeruje lavá šípka. Pravá je aretačná skrutka, tá sa asi povolila, a následne sa tá dolná tiež uvolnila. V tej skrini pod stolom na pravej strane hore je otvor, cez ktorý sa tam dlhším skrutkovačom dostaneš bez rozoberania stroja.
021.JPG
B- Môžeš mať povolené nastavovacie matice na tyči prepínania posuvov, (alebo niektorú pružinu, ktorou sa pritláčajú do zubových spojok-to skôr nie). Sú to tie kuželové matice zo zaisťovacími červíkmi. Tam by si musel trochu laborovať, aby si našiel správnu polohu. Zaznamenaj si východzí stav, než do toho začneš špárať :wink:
022.JPG
023.JPG
Na univerzálnych frézkach sa vykloní stôl, a je tam celkom dobrí prístup zhora, na V-éčku neviem.
lupos
Začátečník
Příspěvky: 2
Registrován: 4. 7. 2023, 6:15

10. 7. 2023, 5:02

Chlapi, moc Vám děkuji za návody a tipy. Jakmile se k tomu dostanu, dám vědět, jak jsem pořídil :)
Ludimil
Začátečník
Příspěvky: 1
Registrován: 28. 10. 2023, 11:43

29. 10. 2023, 9:11

Ahoj.Při přepnutí páky se rychloposuv rozjede,ale zpomalí až se ůplně zastaví a dokonce vyhodí jitič.Když odkryju kryt na levé straně ,kužel který zajíždí do spojky není hldký ,ale podřený.Budu rád za každou radu.Předem díky.
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“