Z čeho je udělaté tohle pístní těsnění?

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8164
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2023, 11:18

Ještě jsem se na to podíval silnou lupou a jsou tam vidět drobné odlesky bronzové barvy :-) Tak jsem pohledal a jedna z možností je těsnicí set "Polon" od Parkera, ale výrobců je víc, rozměry jsou normalizované v ISO.

Našel jsem i nějaké video jak to instalovat, nevím sice jestli je to přesně ono, ale tam to volně nasadili a stahovali nějakým popruhem. Asi se to takhle stažené nacpe do válce a creep po čase udělá svoje :-)
Aleš Procháska
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

12. 11. 2023, 11:55

prochaska píše: 12. 11. 2023, 11:14 Díky za informace. Já to ani nechci měnit (a kdyby, tak to nebudu dělat podomácku, protože to už na pohled nevypadá jednoduše), mně jen zajímalo co to je a jak to funguje, v téhle oblasti se nepohybuju, ale člověk má být zvědavý :D
Funguje to výtečně - tj. klidně i po desítkách milionů cyklů se o tom obvykle neví. Skákací efekt prakticky nula, takže typicky všude kde se chce přesné řízení (servoventilem a indukční snímače a nebo odměřování) se to používá.
Životnost je ale extrémně podmíněná čistotou oleje (tj. filtrama - uživatelem) a životností toho kroužku pod tím. To samý válec, musí mít skutečně geometrií a optimální povrch po honování.
My je třeba měnili po nějakých 20 letech - na pístnici, (je nitridovaná) se nenaměřilo naprosto nic, válec (je ocelový, honovaný) taky nula, gumový kroužky, co děljí přítlak byly ovšem úplně v xxxxx, ten vnější kluzný kroužek se měnil pouze proto, protože když už to bylo rozebraný (což je čistý opruz) , tak jsem tam nechtěl dávat ten původní, takže se vyměnila rovnou celá sestava - vnější stěrák, manžety, vodicí kroužky - prostě vše, co se koupilo jako servisní set.
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 459
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

12. 11. 2023, 8:28

Menil jsem podobny krouzek na kladivech Hilti, kde se to pouziva jako vodici krouzek a tesneni na tlouku. Tam je to jako plnene PTFE. Na instalaci jsem si tisknul pripravky pro montaz samostatneho krouzku, tak i pro kalibraci a vlozeni tlouku do otvoru. Na instalaci to byl valec, ktery mel prumer jako krouzek a podelne nekolik zarezu jako klestina, aby se vnitrni otvor dokazal zvetsit na vnejsi prumer toho cepu. Krouzek se nahral ve varici vode, cimz troch zmeknul a bylo ho mozne, za pomoci pripravku, na dil nalistovat. Protoze se krouzek lisovanim mirne roztahl, tak bylo potreba jeho prumer opet zkalibrovat zpet. To jsem provadel opet tistenym dilem, ktery mel v sobe otvor o pozadovanem prumeru a velmi pozvolny nabeh. A jako posledni jsem si tiskl pripravek na vlozeni tlouku do drzaku nastroju, kde byla ostra hrana a otvor je mensi z duvodu vysledneho predpeti a tvar byl podobny jak pro kalibraci prumeru.
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8164
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2023, 8:35

Dík. Vypadá to, že to bez kupy přípravků opravdu nepůjde :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 459
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

12. 11. 2023, 8:39

Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“