MSLA technologie

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět
Permonik
Příspěvky: 381
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

17. 11. 2023, 1:07

Zdravím,

setkal se už někdo s tím v praxi?

Zajímá mě jak s technickými parametry 3D modelu. Tloušťka stěny, velikost detailu,...

Je to vlastně druh SLA.
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
t256
Příspěvky: 2835
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

17. 11. 2023, 1:56

Vsechny bezne SLA tiskarny pro domaci pouziti ktere se uz roky prodavaji jsou vlastne MLSA. Rozmitany laser (SLA) je pro amatery drahy.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

19. 11. 2023, 4:24

Permonik píše: 17. 11. 2023, 1:07 Zdravím,

setkal se už někdo s tím v praxi?

Zajímá mě jak s technickými parametry 3D modelu. Tloušťka stěny, velikost detailu,...

Je to vlastně druh SLA.
Takže parametry klasických SLA tiskáren znáš?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

19. 11. 2023, 5:05

edit> supica, ja cetl SLM a ne MSLA. :oops:

Permonik> zalezi na konkretnim stroji a materialu.
Ja mel defakto u vsech low costSLM slibovanou realnou presnost na svislych plochach az do 0,1 mm na 300mm vzdalenosti pro male dily. Realita byla horsi, spis 0.2mm. Garantovano bylo neco daleko vetsiho, neco jako pul procenta rozmeru a min. 0.3mm, ale ta technologie to umela lip, s temi 0.2mm se da celkem pocitat ( u nerezu 316L).
Min tloustka sten byva myslim 1.5mm do 2.5mm, zalezi na celkovych rozmerech vytisku - vetsi vytisk chce tlustsi steny. Min. prumer diry 1.5mm pricemz pokud byla hluboka, nepruchozi musel se dodrzet max pomer L/D - ale kecal bych kolik, tusim ze 5x. Dalo se to nekdy obejit vytvorenim dodatecne kapsy aby se dal prasek snadneji vysypat. Jinak se delaly taky unikove diry, ty byly aspon 3mm.

Minimalni konvexni detaily taky chce delat aspon od toho 1.5mm vys. Vule vzajemne pohyblivych nefunkcnich casti radeji delat vetsi nez 0.5mm, spis k 1mm , jinak neco co do sebe ma zapadnout s malou vuli byval docela orisek.
Celkove jsou ty pozadavky na design i ocekavatelna presnost srovnatelne nebo trochu horsi s normalnim SLS nebo MJF. Ale nejvic fakt zalezi na stroji a na tom kdo to bude tisknout a jak se s nim domluvis.

Kdysi jsem vybiral reseni pro prumyslove prototypy z AlMgSi a Inconelu 718 a s hlinikem jsme skoncili u technologie DMLS s vlastnim strojem EOS M280, pozdeji jeste vetsi. Tam ta obecna presnost 0.1mm byla dosazitelna. A treba vule vyse se daly vydelit dvema. Ale porad se k tomu clovek musel chovat jako k sinteru, bez obrabeni to nejde ani u zakladnich funkcnich ploch.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Permonik
Příspěvky: 381
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

19. 11. 2023, 8:32

Zdenek Valter píše: 19. 11. 2023, 4:24
Permonik píše: 17. 11. 2023, 1:07 Zdravím,

setkal se už někdo s tím v praxi?

Zajímá mě jak s technickými parametry 3D modelu. Tloušťka stěny, velikost detailu,...

Je to vlastně druh SLA.
Takže parametry klasických SLA tiskáren znáš?
Pravě že ani parametry klasických SLA se mi nepodařilo dohledát.

Teda nějaké tiskové ano. A tlouštkastěna asi 1mm při 2mm mi ukazuje program možnost kapsy (prázddna nebo s vyztužema)

Něco jako psál Dawe.
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
t256
Příspěvky: 2835
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

19. 11. 2023, 9:23

Pro zakladni nahled se mrkni na stranky firem co se tim zabyvaji, treba zde https://3d.jlcpcb.com/3d-printing/stereolithography
Ale jsou schopni udelat i tenci steny, jen napisou ze hrozi tamto nebo ono a kdyz jim to potvrdis ze to risknes, udelaji to. Ja tam delal takovy ram cca 30x40cm, psali ze tenke steny nebudou moc pevne a cela vec se muze zkroutit. Tenke steny byly naprosto OK. Vec byla trochu pokroucena, ale po trose snahy s horkou a studenou vodou z kohoutku se to krasne srovnalo. Taky bude rozdil jestli tisknes tak velkou vec jako ja, nebo model o velikosti 2x2cm
Permonik
Příspěvky: 381
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2023, 6:13

Tak nějak to funguje. Pošlu model a pak se vráci. (Ten poslední 4x a pokažde tlouštka jednoho plišku, je to lehce opruz)

Měl jsem model 100x22x22 mm.

Podle stránek maji tl. stěny 0,8mm, já mám od 0,35mm do 1,2mm. Detaily 0,5x0,5 mm já mám 0,2x0,2mm.

Navíc tenčí stěnu jde imitovat zkosením na meně viditelné straně. viz obrázek.
Stěna.jpg
Stěna.jpg (9.55 KiB) Zobrazeno 606 x
Tak mě zajima právě jestli existuje i nějaké poměrové rozložení, případně zda neumí nějaký slicer...

Zkoušel jsem AnyCubic, Chitubox, zrovna mudry z toho nejsem...
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“