hrdza na liatinových kolesách posuvov - ako renovovať?

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

6. 11. 2023, 11:39

Ahojte,
pustil som sa do zušľachťovania nového prírastku v dielni, frézky FN25. Frézka je minimálne opotebovaná, ale dlhodobo bola skladovaná v nejakej garáži a na niektorých miestach je hrdza.
Liatinové kolesá posuvov sú hrdzavé najviac. Nieje to hlboká korózia, ale súvislá vrstva na povrchu liatiny.
Máte nejaký osvedčený postup, ako im navrátiť krásu?
Ešte sa chcem opýtať, dá sa liatina namočiť do odhrdzovača? Niečo sa mi marí, že sa to z nejakého dôvodu nemá robiť.

Ďakujem za dobré rady Andrej.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
mstreicher
Příspěvky: 589
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

6. 11. 2023, 1:10

Nerozumiem chemii, takze ti to nedokazem popisat. Ale skusal som to a odhrdzovac nefungoval tak, ako som si predstavoval. Mozno to bolo o nejakej priprave a naslednej stabilizacii materialu. Co ale fungovalo prekvapujuco dobre bolo WDcko a brusna vlna. Slo to dole pekne a nenechavalo nejake stopy. Len to trva dlhsie. Kedze mas len povrchovu, mohlo by to fungovat.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

6. 11. 2023, 1:20

brusná vlna co používají topenáři + olej, petrolej nebo WD nebo něco takovýho + lidský sádlo
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

8. 11. 2023, 10:54

Ďakujem za rady.
Priznám sa, že tajne som dúfal, že by to mohlo ísť nejakým čistiacim kotúčom do vrtačky, alebo flexy. Nuž, čo sa dá robiť, idem sa nadrieť :-D
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Zbýňa
Příspěvky: 1923
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

9. 11. 2023, 4:50

To rouno buď kopíš i na kotoučích do vrtačky nebo koupíš pás nebo obdélník, vystřihneš si z něj kolečka o trochu větší než bude průměr kotouče do vrtačky se suchým zipem a na ten to normálně lípneš.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

9. 11. 2023, 5:40

nenadřeš se, jde to velmi snadno
tou vrtačkou naděláš víc škody jak užitku
s jakýmkoli pohonem naděláš na povrchu viditelné fleky podle momentálního směru otáčení kotouče
ručně to krásně vyleštíš po obvodu beze stop
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Peter.
Příspěvky: 50
Registrován: 28. 11. 2021, 11:02

10. 11. 2023, 8:21

You can remove it with a soft wire cupwheel on a mini grinder. I have done it many times. Other options are scothbrite and oil or wire wool and oil, or a blunt scraper followed by wire wool.

If it really is just a fine layer you will be surprised at how easily it comes off.

Můžete jej odstranit pomocí měkkého drátěného kotouče na mini brusce. Udělal jsem to mnohokrát. Dalšími možnostmi jsou scothbrite a olej nebo drátěná vata a olej, nebo tupá škrabka následovaná drátěnou vlnou.

Pokud je to opravdu jen jemná vrstva, budete překvapeni, jak snadno se sundává.
Štěpán
Příspěvky: 68
Registrován: 16. 2. 2013, 6:59

23. 11. 2023, 11:15

Dobrý den
Narazil jsem na toto téma a to mne vyprovokovalo k tomu abych něco odrezil a vyfotil.
Litina se samozřejmě dá krásně odrezit chemicky pomocí odrezovače a je to mnohem lepší než to něčím brousit nebo drhnout. Dají se odrezit i hloubkově zkorodované díly ale potom vám samozřejmě v materiálu zůstanou ty díry po korozi.
Po odrezení doporučuji ještě díl okartáčování drátěným kartáčem a litinový povrch vypadá jako právě obrobený . Pokud požadujete litinu s leskem, pak se samozřejmě broušení a leštění pastou a kotoučem nešvyhnete..
Zdravím Štěpán
IMG_4106.JPG
IMG_4107.JPG
IMG_4108.JPG
IMG_4109.JPG
IMG_4110.JPG
IMG_4111.JPG
IMG_4112.JPG
IMG_4114.JPG
IMG_4115.JPG
Tom Dvk
Příspěvky: 411
Registrován: 24. 7. 2018, 1:08

24. 11. 2023, 7:23

To je krásná práce. Jaký přípravek na odrezení používáte ?
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

24. 11. 2023, 9:37

Štěpán píše: 23. 11. 2023, 11:15 Dobrý den
...
Ahoj Štěpáne,
tiež sa pripájam s otázkou na typ odhrdzovača. Výsledok tvojho čistenia a odhrdzovania je naozaj ohromujúci. Mne ako starému lenivcovi sa do nejaké ručného drhnutia moc nechcelo, naviac po prvom pokuse som zistil, že ručne drhnúť až tak ľahko ako by som chcel to nejde, tak som kolesá odmastil čističom na motory, opláchol vodou a namočil na 24 hodín do prípravku EVAPO-RUST, ktorý som nedávno zakúpil a na fóre preberal. Odhrdzilo perfektne, tak som skúsil namočiť aj delený kruh z nóniom, ktorý mal na jednom mieste škaredú koróziu. Opäť hrdza zmizla čoby čarovným prútikom, niklu na povrchu ani farbe v stupnici sa nestalo vôbec nič. Výrobca uvádza, že je možné odhrdzovať aj železné dielce ktoré sú súčasťou vecí s farebných kovov, ktoré prípravok počas odhrdzovania nepoškodzuje. Jediné blbé na tomto prípravku je cena. Ale zase sa dá používať dookola, kým nestratí účinnosť.

P.S.: Inak popravde ja by som takto naleštenú frézku nemohol mať. Nieže by som nechcel a nepáčilo by sa mi to. Ale poznám sa, bál by som sa na tom dačo robiť, aby sa to nezamazalo.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

24. 11. 2023, 12:07

zverodoktor píše: 24. 11. 2023, 9:37 ... P.S.: Inak popravde ja by som takto naleštenú frézku nemohol mať. Nieže by som nechcel a nepáčilo by sa mi to. Ale poznám sa, bál by som sa na tom dačo robiť, aby sa to nezamazalo.
Přesně tohle mne napadlo. A vzpomněl jsem si na majora Terazkyho z Černých baronů :
"Také krásné prasca, škoda ich zožrať".

Takže za sebe :
Taková krásná frézka, škoda na ní dělat.

Moc pěkné !
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“