Metoda 3 desek

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Odpovědět
arkurone9132
Příspěvky: 14
Registrován: 9. 10. 2022, 10:53

2. 1. 2024, 4:17

Dobrý den

Mám už 9 desek (litinové a granitové) různé velikosti od 200x200 až 400x400, vyrobené metodou 3 desek, vysledek pro mě naprostě dostačující. Momentálně bych potřeboval větší desku.
Mám doma 3 kusy granitu 1000x500x75, chci to použít pro výrobu přiměrné desky, ale 3 desky metrX500mm je moc.

Chtěl bych trochu ušetřit materiál a sily, proto se zeptám, jestli při použití metody 3 desek velikost desek musí být VŽDY stejná, nebo bych mohl to udělat když vezmu 2 desky 500x500 a 1 desku 1000x500?

Děkuji
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

2. 1. 2024, 5:35

Ahoj,
podľa mňa musia byť vždy rovnaké.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2024, 7:58

Musi byt stejne aby se okraje obrusovali shodne. A to stridani desek to pak kompenzovalo taky stejne.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2024, 8:48

Musí být stejné. A nejlépe čtvercové (a ještě lépe kruhové). A měly by být silnější, 75 mm je taková náhrobková tloušťka, já bych chtěl aspoň 200 mm, jestli si budeš shánět jiné :-) A upřímný obdiv, já bych na tohle neměl trpělivost. Jednou jsem to viděl doopravdy dělat a byla to úmorná práce :-)
Aleš Procháska
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

3. 1. 2024, 4:58

no, ona ta původní Whitworthova metoda se obvykle v praxi používá jen pro malé desky - protože problémy s manipulací a vytvořením rozumného otisku (a těch otisků se musí v pruběhu škrabání udělat spousta) u desky s rozměrem třeba metr jsou tak velké, že si to standardní diskutér, co to nikdy nedělal, ani nedokáže představit.
Takže velké desky se normálně kontrolují kombinací autokolimátoru, federalem (typově - může to být odkohokoli) , tříboďákem, pravítkama a měřítkářskou destičkou - přičemž největší problém překvapivě nebývá ani tak nějaká lokální rovinnost, ale vrtulování (překroucení). Přičemž problém s zvětšováním rozměřů desky narůstají víc než geometrickou řadou, včetně deformací vlastní vahou.
Dělat doma metrovou :shock: desku metodou tří desek si s prominutím nedokážu představit.
U té žuly bych (teda pokud to nemá bý metoda "cesta je cíl" :lol: ) dovolil upozornit, že zabrušovat metrový desky nějakou pastou :lol: o sebe taky není zas tak jednoduché jak od klábosnice vypadá, přičemž obvykle největší problém bývá (teda kromě fyziky) i to, že rovinnost žulové desky se obyvykle mění s vlhkostí, takže jaksi pasta, je problém, nasucho to je klasický Chuck Norris, a taky se to musí pak dát nějak umejt, což taky bývá daleko větší výzva, až neřešitelnost, než si kdo z tlachalů (teoretiků) dokáže představit.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

3. 1. 2024, 5:07

prochaska píše: 2. 1. 2024, 8:48 Musí být stejné. A nejlépe čtvercové (a ještě lépe kruhové). A měly by být silnější, 75 mm je taková náhrobková tloušťka, já bych chtěl aspoň 200 mm, jestli si budeš shánět jiné :-) A upřímný obdiv, já bych na tohle neměl trpělivost. Jednou jsem to viděl doopravdy dělat a byla to úmorná práce :-)
No, jestli být musí, :) tak to bych se teda rozhodně neodvažoval tvrdit - jednak obvyklé typické desky se nedělají čtvercové, ale obvykle 4:3, navíc whitworthova metoda, rozhodně není jediné řešení, jak se taková veeeeeelká deska kontroluje na rovinnost.
Dělat whitworthovou metodou, metrovou desku tlustou 200 (tj. tu několik set kg těžkou, odlitou krabici) bych celkem chtěl vidět.
Jinak pro představu, master desky v této velikosti se dají udělat (mohou být, pokud to někdo je ochoten zaplatit a potřebuje to ) i třeba těsně pod 0.0005 mm (!)
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

3. 1. 2024, 5:09

Jinak pokud někdo netuší co je za problém s tou vlhkostí - tak si to může zkusit - stačí na tu granitovou desku na tři dni (alespoň) nalejt vodu a pak si ji změřit - jestli zůstala rovná.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2024, 5:43

Tak ono se to nedela pod vodou. To bude asi ten problem. To ze to nejde asi zapomeli rict tema dvema lidem co znam co se tim uspesne celej zivot zivi. Toliko k tomu tlachani.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

3. 1. 2024, 5:51

robokop píše: 3. 1. 2024, 5:43 Tak ono se to nedela pod vodou. To bude asi ten problem. To ze to nejde asi zapomeli rict tema dvema lidem co znam co se tim uspesne celej zivot zivi. Toliko k tomu tlachani.
Jako že se někdo celý život živí tím, že vyrábí metrový desky whitworthovo metodou (tj. metodou komparace třídesek)?
Hm, zajímalo by mě jméno a nebo firma.
Jinak jsem udělal naprostou vyjímku - obvykle se snažím vůbec neraegovat.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2024, 5:55

Zkus si to vygooglit jako vsechno ostatni. Tyhle kontakty tady fakt verejne davat nebudu. Uz jsem se spalil...
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2024, 9:44

Sancho Panza píše: 3. 1. 2024, 5:07 No, jestli být musí, :) tak to bych se teda rozhodně neodvažoval tvrdit - jednak obvyklé typické desky se nedělají čtvercové, ale obvykle 4:3, navíc whitworthova metoda, rozhodně není jediné řešení, jak se taková veeeeeelká deska kontroluje na rovinnost.
Dělat whitworthovou metodou, metrovou desku tlustou 200 (tj. tu několik set kg těžkou, odlitou krabici) bych celkem chtěl vidět.
Jinak pro představu, master desky v této velikosti se dají udělat (mohou být, pokud to někdo je ochoten zaplatit a potřebuje to ) i třeba těsně pod 0.0005 mm (!)
Já to nikdy nedělal, takže to mám jen od pána, který takhle desky rovnal (litinové, že by se to dalo dělat s granitem jsem nevěděl). Pamatuju si, že čím rovnější, tím musí být bližší kruhu. Užší obdélníky se dělají mnohem hůř a na pravítka prý můžu rovnou zapomenout, tam jsou jiné postupy. Jinak podobně se brousí rovinná zrcadla (po trojicích), do ještě lepší rovinnosti, a tam to už jinak nejde než že jsou kruhová. Případná elipsa se z nich pak vyřízne.
Aleš Procháska
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

3. 1. 2024, 10:26

prochaska píše: 3. 1. 2024, 9:44
Sancho Panza píše: 3. 1. 2024, 5:07 No, jestli být musí, :) tak to bych se teda rozhodně neodvažoval tvrdit - jednak obvyklé typické desky se nedělají čtvercové, ale obvykle 4:3, navíc whitworthova metoda, rozhodně není jediné řešení, jak se taková veeeeeelká deska kontroluje na rovinnost.
Dělat whitworthovou metodou, metrovou desku tlustou 200 (tj. tu několik set kg těžkou, odlitou krabici) bych celkem chtěl vidět.
Jinak pro představu, master desky v této velikosti se dají udělat (mohou být, pokud to někdo je ochoten zaplatit a potřebuje to ) i třeba těsně pod 0.0005 mm (!)
Já to nikdy nedělal, takže to mám jen od pána, který takhle desky rovnal (litinové, že by se to dalo dělat s granitem jsem nevěděl). Pamatuju si, že čím rovnější, tím musí být bližší kruhu. Užší obdélníky se dělají mnohem hůř a na pravítka prý můžu rovnou zapomenout, tam jsou jiné postupy. Jinak podobně se brousí rovinná zrcadla (po trojicích), do ještě lepší rovinnosti, a tam to už jinak nejde než že jsou kruhová. Případná elipsa se z nich pak vyřízne.
No, ono to je malinko jinak - protože ty zrcadla (obecně tvrdý dílce) se dají brousit volným brusivem (stejná technologie jako rovinné lapování) a tam pak to (velké kusy) stejně musíš dělat na mašině, protože ručně - to bys musel být Arnold :lol: - prostě to produktivně ručně nejde ani náhodou - to bys neudělal nic - to je cca stejný "nápad" jako jít kopat lžičkou na kafe základy pro panelák. Pak rovinnost měříš měrkou a nebo opticky a polohou pouze doháníš problém lavor/bachor, vrtule ( jiný problém) z samé podstaty technologie, nepřipadá v úvahu (prostě nevzniká, pokud to umíš). Desky pak musí (je rozumné) být kvůli masce kulatý a nebo se (když jsou ty věci malý a hranatý) tak se to stejně zase natmelkuje na kulatý nosič. aby to šlo opět do klece (typicky strojní výroba johansonek). Problém ovšem jaksi je v tom, že pro litinu (teda pokud nevyrábíš lapovací desky) nic z toho použít nemůžeš, protože litina jaksi není sklo a nebo věc, co má 62HRc (kalená ocel) - takže volné brusivo ani náhodou, musíš to prostě doškrabat, protože jakmile by se k té měřící desce z litiny i jenom přiblížilo volné brusivo, tak je navždy konečná - jedině přehoblovat (pod nasekané brusivo) a začít znova. No a granit to je kombinace obojího a opět to má svoje problémy.
Navíc je naprosto zásadní jestli ta plocha je velká 20cm, 40cm a nebo metr.
Takže rozumná technologie pro tvrdou a nebo měkkou (litina) desku je úplně jiná a to samý platí i pro rozměry - malý věci se dělají jinak než velký.
Ale takový nedůležitý detaily nemá smysl řešit - to se nejlíp najde na ynternetu googlem :lol: a nebo se zeptáš někoho, kdo to (ty metrový desky) dělá celý život tou komparační Pepovo metodou (tři desky vždy oproti sobě).
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“