Sústruh dvojvretenka, poháňaný koník

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
trolofon
Příspěvky: 16
Registrován: 29. 5. 2016, 1:34

6. 1. 2024, 11:14

Ahojte, mám zaujímavý nápad spraviť na sústruh poháňaný koník, teda sústruh by bol ako dvojvretenka
Napadlo ma vytiahnuť z koníka pinolu a urobiť úplne novú pinolu kde budu dve veľké ložiská s kosouhlym stykom a z vonkajšieho strany ako bude príruba budú dve drážky pre 2x remeň
Videl som už niečo podobné na videu
Ma to význam stavať ? Alebo je to iba moje prvotné nadšenie ? Montovalo by sa to na sv 18 a celé by to bolo demontovatelne, tj. Sústruh by sa dal dať rýchlo do pôvodného stavu
Ďakujem za rady, prípadne návrhy na zlepšenie
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

6. 1. 2024, 12:01

Co bys na tom dělal? Napadá mě jen použití pro čisté upichování bez dalšího upnutí, ale i to je takové nejasné. Protivřeteno má smysl na CNC pro obrobení druhého konce, na klasice je jednodušší kus vzít a otočit :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5243
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

6. 1. 2024, 12:01

A na co to bude dobré? Mít poháněný nástroj jenom v ose
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
trolofon
Příspěvky: 16
Registrován: 29. 5. 2016, 1:34

6. 1. 2024, 12:40

Napadlo ma upnut do zadnej nožovky upichovak
Na ľavej strane pravy dcmnt na pravej strane nozovky ľavý dcmnt
Dalo by sa prestne z tyče na obrobit pravá strana, prechytit s protivretenom a upichnut so zadnú nozovku, následne dorobiť na protivretenom
A bude to všetko prestne v jednej osi
Pokiaľ bude sa to robiť na hlavnom vretene s kliestinamy tak to bude veľmi prestne obrábanie a bude to len odsípat ak sa bude robiť veľa kusov
Mám digitálne odmeriavanie a dá pomocou odmeriavanie meniť medzi viac hodnotami
Ma niekto nápad ako sa to dá ešte viac využiť ? Alebo mám radšej šetriť na cnc s protivretenom ? Ďakujem
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

6. 1. 2024, 2:01

:D jasne, skvely napad, urcite to sprav, bude to PRESTNE....
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

6. 1. 2024, 4:32

trolofon píše: 6. 1. 2024, 12:40 Napadlo ma upnut do zadnej nožovky upichovak
Na ľavej strane pravy dcmnt na pravej strane nozovky ľavý dcmnt
Dalo by sa prestne z tyče na obrobit pravá strana, prechytit s protivretenom a upichnut so zadnú nozovku, následne dorobiť na protivretenom
A bude to všetko prestne v jednej osi
Pokiaľ bude sa to robiť na hlavnom vretene s kliestinamy tak to bude veľmi prestne obrábanie a bude to len odsípat ak sa bude robiť veľa kusov
Mám digitálne odmeriavanie a dá pomocou odmeriavanie meniť medzi viac hodnotami
Ma niekto nápad ako sa to dá ešte viac využiť ? Alebo mám radšej šetriť na cnc s protivretenom ? Ďakujem
Na to se nespoléhej, že to bude v jedné ose. Bude to v ose přesně tak, jak bude v ose upínání na protivřetenu. Takže aby ti to běželo, budeš se starat o dvě sklíčídla (kleštiny) místo o jedno :-) CNC to má takhle uspořádané proto, že je to jednodušší než obrobek obracet, že má odměřování polohy protivřetena, takže přepnutí je definované, že to může dělat za chodu (třeba během upichování). Případně příslušně vybavené CNC s dvoukanálovým řízením může na protivřetenu současně obrábět druhou stranu kusu.
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“