Výroba goba do reflektoru

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 869
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

10. 11. 2023, 11:27

Zdravím

Nezkoušel tu někdo už vyrábět gobo do reflektoru?
Pokud nevíte, jedná se v podstatě o sklíčko(zrcadlo) či plech, ve kterém je vygravírovaný či vyřezaný motiv, který se vkládá do reflektoru a ten pak onen motiv promítá.
Nepotřebuju firmu která to vyrábí, o těch víme. Potřebujeme pořešit jak si je dělat sami a rozšířit si tak v divadle možnosti scénického světla.

Pár technických parametrů - průměr sklíčka se pohybuje kolem 3cm, svítí se skrz něj 30W a 800W ledkami. ...u těch 800W asi chápu proč jsou to malá zrcátka...
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

10. 11. 2023, 1:07

nevím jestli jsem to dobře pochopil, ale pokud by to měla být jenom plechová šablona/maska, tj kolečko s dírou ve tvaru nějakého obrazce, tak to vyříznou podle .dxf na každým řezacím laseru
tady na foru na něm dělá Tukánek a i je tam někde z jihu
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Tukanekb8
Protřelý bazarník
Příspěvky: 906
Registrován: 19. 4. 2015, 8:05

10. 11. 2023, 1:11

:D :D :D
Já na něm dělám jenom když se po****, ale jinak máš pravdu a s Pipíkem se znám dobře. Určitě by se na mě obrátil, kdyby to bylo tak jednoduché, nebo se pletu?
Soustruh Magdeburg D30, CNC frézka home-made, 3D tisk home-made,...
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 869
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

10. 1. 2024, 1:20

Nejspíš obrátil, ale ono to nepřekvapivě není úplně jednoduché.
Systémem pokus/omyl (a trochou divení se) jsem dospěl k závěru, že pouze plech na to nestačí, zvlášťě je-li to gobo 4cm veliké.
Jakýkoliv materiál - z principu černý - totiž velmi rychle dospěje do poměrně vysoké teploty, což zrovna dvakrát nesvědčí těm plastíkům co jsou občas někde poblíž. U velkých gob v pohodě, tam se i opticky ztratí můstky, ale malá to nedaj, a navíc jakýkoli můstek je samozřejmě vidět.

Nejpíš proto jsou goba ve skutečnosti zrcátka :wink:

Nicméně výroba vyřešena a už je tu můžu sekat jak Baťa cvičky za pár šušňů :D ...čímž asi nas...u jednu nejmenovanou firmu co chce 3000,-/kus :lol:
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6947
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

10. 1. 2024, 1:25

a pochlubit se nechceš ? pokud ne chápu
Onder
Příspěvky: 123
Registrován: 6. 4. 2021, 2:14

10. 1. 2024, 8:02

shodou okolností jsem taky chtěl teď něco takového dělat, akorát v malé verzi na stolní lampičku :D . Taky bych byl rád za aspoň nějaké nasměřování :lol: , jestli nedržíš zmíněný know how
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

13. 1. 2024, 10:57

čínská firma nám dělá 10$/ks ve dvou barvách 15$/ks ve třech.
řešíme kusy ročně tak nehledáme nic jiného
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

15. 1. 2024, 5:33

Onder píše: 10. 1. 2024, 8:02 shodou okolností jsem taky chtěl teď něco takového dělat, akorát v malé verzi na stolní lampičku :D . Taky bych byl rád za aspoň nějaké nasměřování :lol: , jestli nedržíš zmíněný know how
Pokud máš zájem tak tohle je oblast ve který jsem před hodně lety podnikal a jednu dobu dodával polotovary (ta "zrcátka") velké spoustě tuzemských "výrobců" gob. Nějaký polotovary bych tu ještě měl na prodej. Do polotovaru (zrcadla) si obrázek vypálíš laserem, nebo si to necháš za pár kaček někde udělat. No a jak psal autor vlákna, není to tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Dělal jsem to v dobách kdy ve světlech byly běžně výbojky s výkonem až 1200W a teplota v místě kde bylo gobo často i přes 350°C, někdy i ještě výrazně víc. Dost lidí si na tom vylámalo zuby, protože ono když pak takové skleněné gobo v přístroji za spousty pěnez explodovalo třeba na prestižní módní přehlídce, tak měla firma co dodala světelnou techniku jednak ostudu a často nemalou finanční škodu na technice a smluvních pokutách. Dneska díky led technologiím to asi s tím teplem nebude tak kritický, ale stejně bych do toho nějaký obyčejný sklo nedával. Plechová planžeta je sice cesta, ale nejdou tím udělat libovolné obrazce a je to ve finále pracnější než za pár kaček vypálit do zrcadlového povrchu logo laserem. Jen pro představu, ceny těch skel s průměry okolo 30mm jsou u mne od dvou do tří stovek, pochopitelně bez obrazce. V případě zájmu mi napiš sz.
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

15. 1. 2024, 5:40

A pro lepší představu o co jde jedna fotka.
DSC07627.jpg
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“