Stavba CO2 laseru

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

11. 1. 2024, 9:42

lubbez píše: 6. 1. 2024, 9:40 Jinak někde jsem tu měl podrobný popis stavby, ale neumím to najít.
Mas to tady viewtopic.php?t=26119.
Timto i dekuji za infa, ktera sem davas :-).
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

11. 1. 2024, 5:02

Ještě to odsávání. Komplet celá stěna oddělující pracovní prostor od elektroniky je dvojitá. U mě 600x30mm, což je plocha cca 78 cm2 a odsávací trubka má průměr 102mm, což je překvapivě opět cca 78 cm2. Vnitřní hrany jsou zkosené tak, aby nevznikalo turbolentní víření. A teď to nejdůležitější, v předních dveřích je identický otvor jako vzadu 600x30 a tudy se vzduch nasává přibližně na úroveň řezací hlavy a všechen smrad a kouř odchází nejkratší cestou do zadního odsávacího otvoru a nikde se nerozlejzá. Samozřejmě pracovní komora je hermeticky uzavřená od ostatních částí laseru a dokonce i paprsek z trubky šel přez "skleněnou" přepážku.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

12. 1. 2024, 8:22

K těm rozměrům filtru, resp. k objemu filtracnich materiálu jsi došel nějakou zkušeností, nebo nějakým výpočtem (např. podle výkonu laseru) nebo jsi měl doma zrovna tak nějak vhodne desky "na bednu" a z nich jsi to sestavil?
Naposledy upravil(a) lapa dne 13. 1. 2024, 12:20, celkem upraveno 1 x.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

12. 1. 2024, 10:02

Nejdříve jsem měl cca o polovinu menší s kompaktním uhlíkovým filtrem. Výměna rouna po měsíci, prostě už i silný ventilátor netáhnul a uhliˇkovyˇ filtr byl za 4 měsíce neprůchozí a to stál skoro 5000. Tak jsem to zvětšil o cca 60% akorát se to vešlo vedle laseru a po poradě jsem jsem použil peletky. No a napotřetí jsem to udělal pořádně, né ze zbytků ale rozměry stejné. Před rokem se mi dostal do ruky originál za 55 litrů a krom toho že segmenty jdou od spoda nahoru byly rozměry +- stejne a mělo to být na časté profi používání
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3593
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2024, 10:26

lubbez píše: 6. 1. 2024, 9:40 .......edit. Toto je třetí verze filtru a k co2 laseru vyhovuje na 100 procent. Na fiber je to zbytečné.
koupil jsem nakonec k tomu fiber laseru z alíka odsávání takové to s tím sloním chobotem, původně jsem to chtěl stavět na podobném principu jak to máš k tomu co2, ale po zvážení časové náročnosti jsem zvolil hotové řešení, je tam třístupňová filtrace s radiálním ventilátorem a regulací otáček, je to pěkně tichoučké
už se to nedalo vydržet, i když jsi jen značil, tak část toho kovu se prostě dostává do vzduchu a u hlubokého gravírování je to nezbytnost, chvíli jsem gravíroval do hloubky mosaz a půl dne chrchlal i když jsem měl respirátor, tohle je fakt pecka a myslím, že i k tomu fiberu fakt nezbytné :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5243
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

20. 1. 2024, 10:36

tumlik píše: 20. 1. 2024, 10:26
lubbez píše: 6. 1. 2024, 9:40 .......edit. Toto je třetí verze filtru a k co2 laseru vyhovuje na 100 procent. Na fiber je to zbytečné.
koupil jsem nakonec k tomu fiber laseru z alíka odsávání takové to s tím sloním chobotem, původně jsem to chtěl stavět na podobném principu jak to máš k tomu co2, ale po zvážení časové náročnosti jsem zvolil hotové řešení, je tam třístupňová filtrace s radiálním ventilátorem a regulací otáček, je to pěkně tichoučké
už se to nedalo vydržet, i když jsi jen značil, tak část toho kovu se prostě dostává do vzduchu a u hlubokého gravírování je to nezbytnost, chvíli jsem gravíroval do hloubky mosaz a půl dne chrchlal i když jsem měl respirátor, tohle je fakt pecka a myslím, že i k tomu fiberu fakt nezbytné :)
Poděl se o odkaz prosím :)
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3593
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2024, 11:02

Charon píše: 20. 1. 2024, 10:36 Poděl se o odkaz prosím :)
bral jsem přesně tenhle, do tří dnů to bylo doma, těch typů je tam ale víc, ten sloní chobot je pecka :)
https://www.aliexpress.com/item/3304110 ... ry_from%3A
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

20. 1. 2024, 11:38

I u fiberu mám samozřejmě taky odsávání, ale výrazně míň výkonné. Protože fiber poměrně často používám k čištění plechu od barvy a k výrobě plošných spojů, tak bych se z toho smradu udusil. :mrgreen:
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

24. 1. 2024, 12:25

Dneska přišla 19mm čočka s ohniskem 76,2mm tedy 3 inch. Už se lepí :D
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

10. 4. 2024, 11:16

Tak mi to zase chvilku trvalo, ale hlásím úkol splněn. Největší problém je moje bídná (skoro žádná) znalost angličtiny. Kdybych kdysi neměl stroj s Leetro řízením, tak bych byl ještě kyselejší, ale už tehdá jsem si říkal, že bez nastavených základních parametrů, by to bylo složité. A opravdu bylo. Oproti Ruidě je to naprosto uživatelsky nepřívětivé, ovšem s velikými možnostmi profi využití laseru. (např výborně fungující nářezový optimalizátor)
Já budu laser sice používat pouze k řezání, ale nastavil jsem i tabulku parametrů pro gravírování. Pár parametrů ještě neumím vyhodnotit, ale časem to dám.
setup1.jpg
setup2.jpg
Tady jsem nastavoval požadované parametry.
ryby_pc.jpg
ryby_rut.gif
A zde už první "kšeft, samozřejmě zdarma" pro děti ze školky.

A teď na závěr. Mechanika je výborná, prodloužení ohniskové vzdálenosti zvedlo přesnost při řezání silnějších materiálů. Ovšem je potřeba modifikovat výstupní koncovku. Prodloužit ji alespoň o 25 mm, neb air assist "málo" fouká. Soudruh američan pro vzduch použil dvě velmi slabé trubičky vedle sebe, ale používal výrazně vyšší tlak. Uvidím co to prodloužení udělá a případně celou vzduchovou cestu nehradím silnější trubičkou. Odsávání splodin je naprosto excelentí. 40W čínská trubka vcelku s přehledem na jeden průchod prořízne 4mm bukovou překližku, nebo 4mm silné lité plexi. Mám náržku s 8 litry vody a potřech hodinách řezání stoupla teplota o 2 °C.
Tím končím vlákno u stavbě.
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“