Výměna ložisek vřetena A6 na CNC soustruhu SPM16

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2265
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

24. 1. 2024, 7:32

Ten moment co jsi psal, těch 795Nm utahuješ tím sranda klíčem?

Jestli jsi někdy viděl momenťák na tenhle moment, tak ta páka je minimálně dva metry.
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 463
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

24. 1. 2024, 7:51

Jedna věc je klíč a druhá věc je čím udržet to vřeteno, není to v praxi taková sranda jak se zdá, mám to čím změřit ale při utahování není čas pozorovat budík. Ale na 70kg/m jsme to určitě utáhli a navíc jsem to zahříval. Jedině to zkusit pod lisem
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 463
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

24. 1. 2024, 8:41

Ještě mě napadla jedna věc, u ložiska od řemenice N1020 zkusím vyhodit fixační podložku, natlačím jej víc na kužel a až poznám že se vřeteno začne otáčet hůře tak zkusím opatrně třeba při 100ot zajet upichovákem do materiálu a uvidím jestli se to zlepší. Tímto vyloučím a nebo potvrdím příčinu na ložisku N1020, bude mě to ale stát dvě rozborky a sborky vřetena.

Teď už jsem axiální vůli nenaměřil, jenže ani radiální vůli ze strany sklíčidla ani ze strany řemenice jsem nenaměřil. Teda radiálně jsem něco naměřil ale to bylo takové pružné, nebyla tam hranice že bych viděl jak to cvaká a u pružnosti nevím hranici co můžu považovat za ok/špatné.
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

24. 1. 2024, 10:04

Určitě to válečkové ložisko nepřetahuj ! Načneš ho a za chvíli ti odejde. Zkus změřit vůli na jeho straně.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

25. 1. 2024, 5:26

Meki píše: 24. 1. 2024, 8:41 Ještě mě napadla jedna věc, u ložiska od řemenice N1020 zkusím vyhodit fixační podložku, natlačím jej víc na kužel a až poznám že se vřeteno začne otáčet hůře tak zkusím opatrně třeba při 100ot zajet upichovákem do materiálu a uvidím jestli se to zlepší. Tímto vyloučím a nebo potvrdím příčinu na ložisku N1020, bude mě to ale stát dvě rozborky a sborky vřetena.

Teď už jsem axiální vůli nenaměřil, jenže ani radiální vůli ze strany sklíčidla ani ze strany řemenice jsem nenaměřil. Teda radiálně jsem něco naměřil ale to bylo takové pružné, nebyla tam hranice že bych viděl jak to cvaká a u pružnosti nevím hranici co můžu považovat za ok/špatné.
To udělat můžeš, ale kup si rovnou nový ložisko :lol:
Všechny tyhle přesný ložiska jsou extrémně citlivá na otlačení (když to nějaký censored tahá nebo lisuje přes tělíska) a to samé když se předepnou i nepatrně víc než správně (stačí i dilatací - pokud je základní přepětí za studena zvolený větší než má být a vřeteno je teplotně navržené tak, že se dopíná :roll: ). Přičemž to vudět není, ale ložisko (a) pak prostě odejde za zlomek času než by normálně vydrželo. Takže když to předepneš tak, abys u toho balvanu (viz jak je to vřeteno velký) vůbec něco rukou na momentu ucítil, tak ty ložiska už budou dávno nevratně po smrti. A stačí to udělat jenom jednou.
Jediný správný je použít to předpětí (hodnoty) co jsou pro dané konstrukční provedení vřetene od autora doporučené - jinak je to jasný tanec mezi vejci.
Správná hodnota je taková, aby i při největších řezných (pracovních) silách bylo to předpětí stále pod minimálním předpětím zaručujícím správnou funkci (odvalování těles) a dostatečnou životnost. Což se sice snadno definuje, ale o tu hůř v garáži zjišťuje.
U toho zadního ložiska bych to viděl ještě jako složitejší, protože je tam určitě těsně vedle ložiska upínací válec a ta hydraulika do toho topí - takže to za provozu bude mít nejpíš menší vůli než za klidu - alespoň u SABa ten válec (tam byl sezimácký - ten dělali přímo oni) topil jako prase.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

25. 1. 2024, 5:40

Meki píše: 24. 1. 2024, 8:41 Ještě mě napadla jedna věc, u ložiska od řemenice N1020 zkusím vyhodit fixační podložku, natlačím jej víc na kužel a až poznám že se vřeteno začne otáčet hůře tak zkusím opatrně třeba při 100ot zajet upichovákem do materiálu a uvidím jestli se to zlepší. Tímto vyloučím a nebo potvrdím příčinu na ložisku N1020, bude mě to ale stát dvě rozborky a sborky vřetena.

Teď už jsem axiální vůli nenaměřil, jenže ani radiální vůli ze strany sklíčidla ani ze strany řemenice jsem nenaměřil. Teda radiálně jsem něco naměřil ale to bylo takové pružné, nebyla tam hranice že bych viděl jak to cvaká a u pružnosti nevím hranici co můžu považovat za ok/špatné.
Netuším, jak a co jsi měřil - u těhle vřeten co mají velké rozměry a ložiska v tandemu to je složitější - ale u vřetene na menší mašině co je slušně udělaný a má pouze dvě kosoúhlý ložiska proti sobě a matici (třeba na F32 u 102/122 nebo u B32/125) při utahování je naprosto jasně měřitelná vůle (klidně i 0.002), pak to dostaneš do stavu, kdy vůle není, ale je taková jakohystereze a pak to normálně začne pružit. takže když je v návodu "předepnout od nuly o 0.xxx" a nebo "má axiálně pružit o 0.xxx při síle xx" tak to tak normálně uděláš a nic neřešíš.
Samozřejmě - aby to tak fungovalo, tak ty dílce musí být vyrobený jak vyrobený být mají.
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 463
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

25. 1. 2024, 6:25

Zničené ložisko by nevadilo, v porovnání co mě stojí peněz když ten stroj stojí a taky mě to stojí zdraví, je cena toho jednoho ložiska (8,5k) zanedbatelná, klidně hned teď objednám druhé. Horší je že bych musel vyrábět další podložky = čas.

Napadlo mě dát tam staré ložisko a to předepnout, jenže jsem při demontáži přestřihl klec, možna by to ale fungovalo. Taky je na jednom místě vydrolené a nevím jestli by to nezkreslilo výsledky

Měřím, měřím a nemůžu se doměřit. odchylku když pořádně zaberu tak naměřím na příubě sklíčidla 0.01mm a na řemenici to jsou tak 2 tisíciny. Celé to nedává smysl, už jen to že půl hodinky to fungovalo na výbornou, pak jsem naměřil 0.02mm axiálně vůli a teď zase nic ale problém přetrvává. Zkusím to ještě zahřát a uvidím, třeba to bude potom znatelnější
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 463
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

25. 1. 2024, 8:55

Vyřešeno. Problém byl mezi ovládacím panelem a podlahou :lol: .
Když jsem soustružil tyč Ø60mm tak se upichováním zkracovala až se vysunula z vložky v dutině vřetena a tyčka držela pouze v krátkých čelistech sklíčidla a tak začala drnčet. Takže jsem to poskládal dobře a zbytečně jsem do toho lezl. Kde jsem minule naměřil ty 0.02mm netuším, asi špatně uplý stojánek s hodinkama, teď je vše ok. Hold při soustružení jsem se strachem poslouchal vřeteno a byl jsem tím tak posedlý že mi ta krátká tyčka nějak unikla :D

Myslím že se to povedlo, tak tiché vřeteno u SPM16 jsem ještě neslyšel. Asi už bylo načaté jak jsem jej koupil z bazaru, otáčky nad 1200ot už byly poznat, ale 3r ještě statečně soustružilo. Teď při 2000ot ani nevím že se vřeteno otáčí.

Děkuju všem za pomoc, teď už snad o vřetenu v SPM16 roky neuslyším :)
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

25. 1. 2024, 9:03

Meki píše: 25. 1. 2024, 8:55 ... teď už snad o vřetenu v SPM16 roky neuslyším :)
Zkus podumat za čas s tím domazáním :) .
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“