Osvetleni dilny - LED

Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

27. 1. 2024, 3:39

Tak jsem dnes dělal malinko údržbu v dílně a přeměřil jsem ty LED trubice co jsem namontoval. No protože mezitím přišly ty od Tesly, tak jsem přesadil vedlejší svítidlo. Naskytla se tedy příležitost poměřit v stejném tělese // kovové se sklem // klasické trubice, ty LEDsviti a Tesly.
Zkusil jsem dát luxmetr // apka v telefonu // na stoleček a ten jsem umístil vždy do podélné i příčné osy svítidla. Odběr jsem měřil takovým tím wattmetrem do zásuvky.

Svítidlo jsem nechal vždy tak 15 min rozsvícené. Zářivky pár minut nabíhají. Nechal jsem ten luxmetr pod tou "zářivkou" a docela mne překvapilo že po postupném náběhu cca 7 min začíná svítivost zářivek zase klesat // z max 628 Lx na 582 Lx //. Trubice jsou asi měsíc v provozu - nejsou to tedy nějaké začernalé staré vrány.

U těch LedSvítí jsem za měsíc nezaznamenal žádný úbytek svítivosti. U těch LED trubic je fajn, že si svítí každá sama. Ty klasické mají elektronický předřadník a když zdechne jedna trubice, tak zhasne celé těleso. Další co se i líbí je okamžitá odezva a plný výkon LED.

Naměřil jsem tohle : // je to pro dvě trubice ve svítidle //

Zářivka Philips
138 W - 628 Lx
LED Tesla
41,3 W - 485 Lx
LEDsviti
46,5 W - 585 Lx

Do jednoho svítidla jsem zkusil dát oba ty druhy LED trubic a od oka je znát že ta LS svítí víc.
Po asi hodině provozu je těleso se zářivkami příjemně vlažné ty LED mají pokojovou teplotu.
20240127_152741.jpg
Zkusím změřit pokles svítivosti tak po 3 měsících. Zatím to nebudu dál řešit, ale pokud někde odejdou zářivky, nahradím to LED trubicemi.

Dotaz na elektriky znalé :
Ta LED trubice má napájení na jedné straně. Ty dva "kolíčky" / kontakty na druhé straně jsou propojené. Když tedy trubici otočíte - vyletí čert. Má to nějaký dobrý důvod a nebo to jenom někdo "vymyslel vlastní hlavou" ?
díky
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

28. 1. 2024, 7:30

Milan199 píše: 27. 1. 2024, 3:39 ...
Ta LED trubice má napájení na jedné straně. Ty dva "kolíčky" / kontakty na druhé straně jsou propojené. Když tedy trubici otočíte - vyletí čert. Má to nějaký dobrý důvod a nebo to jenom někdo "vymyslel vlastní hlavou" ?
díky
Je to z důvodu, aby ta tvá nová LED trubice mohla fungovat i v tělesech na původní trubice. Ty mají na koncích žhavící vlákna a v případě, kdy tu tvou LED trubici namontuješ do původního tělesa, potřebuješ, aby se elektrický obvod uzavřel i na druhé straně trubice, než máš to její napájení. V tom případě se i původní startér pak nahrazoval speciálním „LED startérem“ s propojkou uvnitř, aby to svítilo.
Nevýhodou tohoto zapojení je, že proud prochází i tou tlumivkou, mění účiník sítě a má zbytečný odběr. Je lepší tu tlumivku u moderních trubic ve starém tělese vyřadit.
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

28. 1. 2024, 10:12

Děkuji za vysvětlení.
Mám všude zářivky s elektronickým předřadníkem a tohle mne netrklo.
atlan
Příspěvky: 3346
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

28. 1. 2024, 10:49

Kuoil som cele svietidlo led 150cm. Koli tomu ze som nechcel davat trubice ze sa zle chladia ledky a svietidlo uz predsa malo svoje roky.

Samozrejme cinan znizil cenu a usetril, uz svietidlo nieje z plechu ale z plastu na ktorom su prilepene led pasy. (tie 3E viac by som dal za ten plech)
Takze som odpajkoval jeden odpor v zdroji pre led, nech to tak netopi, tych par lumenov som obetoval.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“